کد خبر: ۱۶۶۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۲
نگرانی از پوپولیسم اروپایی؛
با توجه به نگرانی ها در اروپا درباره انتخاباتی که با توجه به وعده های داده شده می تواند در سرنوشت اتحادیه اروپا نقش داشته باشد، باید دید که آیا «ترامپ هلند» در نهایت می تواند پیروز شود یا نه و در صورت موفقیت وی که از او به عنوان یکی از شاخص ترین چهره های پوپولیست در اروپا در حال حاضر نام برده می شود می تواند سرنوشت تازه ای را برای کشورش رقم بزند یا خیر؟
در هفته‌ها و ماه‌های پیش‌رو کشورهای اروپایی انتخابات متعدی را خواهند داشت که سرنوشت‌ساز هستند. با پیروزی دونالد ترامپ، نامزد پوپولیست در انتخابات جمهوری اخیر امریکا، گمانه‌زنی‌ها درباره امکان برد نامزدهای مشابه او در کشورهای اروپایی نیز مطرح شده است. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال؛ یکی از این نامزدها که از او به عنوان ترامپ هلند یاد می‌شود گرت ویلدرز است؛ سیاستمداری اسلام‌ستیز، مخالف اتحادیه اروپا و مخالف مهاجران. انتخابات هلند در تاریخ ۱۵ مارس (روز چهارشنبه 25 اسفند) برگزار می‌شود. با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها حزب ضد مهاجرت آزادی به رهبری او محبوبیت زیادی را کسب کرده است. همین امر باعث آغاز گمانه‌زنی‌ها درباره امکان تکرار وضعیت انتخابات اخیر امریکا در هلند شده است. 

در اینجا این سوال پیش می‌آید که اگر او بتواند در انتخابات هلند پیروز شده و مارک روته نخست وزیر کنونی لیبرال را پشت سر بگذارد شاهد موج دومینووار به قدرت رسیدن راست‌های افراطی و پوپولیست‌ها در اروپا خواهیم بود؟

مردم هلند در حالی پای صندوق های رای می روند که جهان از نزدیک این انتخابات را به عنوان سرآغازی برای اشاعه احتمالی پوپولیسم در اروپا نظاره گر است.

موضوع مهاجرت و عضویت هلند در اتحادیه اروپا، مسائل امنیتی و جنایی بیش از همه محور تمرکز کمپین های انتخاباتی دو حزب رقیب در انتخابات پیش روی هلند بوده است. 

طبق گزارش روزنامه ساندی اکسپرس، نتایج تازه ترین نظرسنجی ها از پشتازی حزب اسلام ستیز برای آزادی (PVV) حکایت دارد. حزب برای آزادی از احزاب پوپولیست جناح راستی و ملی گرا در هلند به رهبری «گرت ویلدرز» است که در سال 2005 در مجلس سفلای پارلمان هلند تاسیس شد.

این حزب در انتخابات سراسری سال 2006 میلادی 9 کرسی را از آنِ خود کرد و به پنجمین حزب بزرگ پارلمان تبدیل شد. در سال 2010 میلادی 24 کرسی را برد و به سومین حزب بزرگ تبدیل شد و در آن زمان موافقت کرد بدون داشتن وزیر در کابینه از دولت اقلیت به رهبری «مارک روته» نخست وزیر کنونی حمایت کند اما در سال 2012 به دلیل اختلاف بر سر کاهش بودجه به حمایت خود پایان داد.

اکنون نظرسنجی جدیدی که از سوی شرکت افکار سنجی «پیل/Peil» انجام شده است، نشان می دهد که حزب برای آزادی می تواند در انتخابات امسال 25 کرسی را پیروز شود. نتایج این نظرسنجی گویای آن است که این حزب که از سال 2012 قویا از خروج کشورش از اتحادیه اروپا حمایت کرده، فقط یک کرسی بیش از حزب مردم برای آزادی و دمکراسی (VVD) به رهبری روته (24 کرسی) کسب کرده است. روته از 14 اکتبر 2010 نخست وزیر هلند است. 

با این حال شاخص نظرسنجی هلند که ترکیبی از نظرسنجی های هلند را نشان می دهد گویای آن است که حزب برای آزادی و دمکراسی به ریاست روته که در سال 1948 تشکیل شد، همچنان پیشتاز است. 

متوسط نتایج نظرسنجی حمایت 16 درصدی از حزب برای آزادی و دمکراسی را نشان می دهند که البته فقط یک درصد بیش از حزب برای آزادی (15درصد) است. 

در همین ارتباط، گروه «واحد اطلاعات اقتصادی» (EIU) که تحقیقات و خدمات مشاوره ای را در سراسر جهان ارائه می دهد، پیش بینی کرده که حزب مردم برای آزادی و دمکراسی به رهبری مارک روته می تواند در انتخابات آتی پیروز شود. 

ویلدرز وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات مرزهای این کشور را ببندد و موضع اسلام ستیزانه قوی تری را اتخاذ کند. وی حتی تهدید کرده که مساجد را خواهد بست و از ورود مسلمانان به کشورش ممانعت خواهد کرد. او در سال 2011 به تحریک خشونت و نفرت علیه مسلمانان متهم شد اما دادگاه او را تبرئه کرد.
این سیاستمدار هلندی اعلام کرده قصد دارد کشورش را از اتحادیه اروپا خارج کند؛ خروج هلند از اتحادیه اروپا با الگو گرفتن از اصطلاح «برگزیت» ( خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) به «نکسیت/nexit» شهرت یافته و ویلدرز با ستودن برگزیت آن را «بهار وطن پرستی» با شکوه توصیف کرده است.

هر چند ویلدرز تلاش کرده که موضوع کمپین های انتخاباتی اش را به مسائلی همچون هویت و نقش اسلامی در جامعه هلند سوق دهد، دیدگاه های علیه اتحادیه اروپا به طرح مباحث جدی خاصی درباره مساله عضویت هلند در اتحادیه اروپا منجر نشده و میزان حمایت از خروج هلند از اتحادیه اروپا یا منطقه یورو همچنان پایین است. 


ویلدز در انتخابات پیروز می شود؟

پیش بینی ها نشان می دهد که حتی اگر ویلدرز در انتخابات پیروز شود، بعید به نظر می رسد که وارد دولت شود زیرا احزاب بزرگتر دیگری با وی همکاری نخواهند کرد.

حزب برای آزادی و دمکراسی همکاری با حزب ویلدرز را نفی کرده و از این رو بعید به نظر می رسد که این حزب بتواند ائتلافی را تشکیل دهد. این بدان معناست که ویلدرز نمی تواند نخست وزیر شود. 

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی درباره انتخابات هلند همین دیدگاه را تایید کرده و پیش بینی کرده که بعید به نظر می رسد ویلدرز بتواند نخست وزیر شود. 

بر اساس این گزارش، مهم ترین رقیب ویلدرز 53 ساله که همچنین وعده داده در صورت پیروزی همه پرسی خروج هلند از اتحادیه اروپا را برگزار کند، مارک روته نخست وزیر کنونی است که تلاش کرده درباره ثبات اقتصادی در کشورش در دوران نخست وزیرش اش تبلیغ کند.

کمیسیون اروپا پیش بینی کرد که اقتصاد هلند امسال رشد یکنواخت حدود 2 درصدی را داشته باشد که از عملکرد بهتری در مقایسه با کل اتحادیه اروپا حکایت دارد. روته 50 ساله برای سومین بار به دنبال کسب قدرت است. حزب وی در انتخابات سال 2020 توانست به دنبال تشکیل ائتلاف با حزب راست میانه کارگر برای دومین دوره پیروز شود. حزب کارگر به میزان زیادی حمایت خود را در این دوره از دست داده است.

انتخابات سراسری هلند برای انتخاب 150 عضو پارلمان این کشور در 15 مارس 2017 برابر با 25 اسفند 1396 برگزار خواهد شد.

از سال 2002 تا 2012 همه کابینه‌ها در میانه راه، استعفا دادند و هیچ کدام نتوانستند دوره چهارسالهٔ دولت را تکمیل کنند. تنها در همین سال‌ها پنج انتخابات برگزار شد. در انتخابات 2012 حزب کارگر و حزب مردم برای آزادی ودمکراسی شانه به شانه برای کسب مقام نخست‌وزیری جنگیدند و توانستند کرسی‌های لازم برای کسب اکثریت مطلق بدست آورند.

مارک روته از حزب مردم برای آزادی و دموکراسی همراه با حزب کارگر، دولتی ائتلافی تشکیل داد و حزب دموکرات مسیحی را که بر دولت حاکم بود از قدرت پایین کشید و باعث شد حزب برای مردم کاملا به یک اپوزیسیون تبدیل شود.

مجلس نمایندگان یا مجلس دوم (Tweede Kamer) هلند از 150 کرسی تشکیل شده که روش تناسبی در یک حوزه انتخابیه سراسری توسط مردم برگزیده می‌شوند. به طور سنتی مقام نخست وزیری به رهبر حزبی می‌رسد که بیشترین آرا را در انتخابات به‌دست آورده باشد.

برخی پیش بینی های قبلی از افزایش احتمال پیروزی حزب آزادی که مهاجرستیز و بدبین به اروپاست حکایت داشت؛ موضوعی که می تواند عرصه را برای پناهجویان در این کشور تنگ تر کند.

یورونیوز گزارش داد: تازه ترین نظرسنجی ها حاکی است حزب ویلدرز با 14.6 درصد پس از حزب آزادی و دمکراسی هلند به رهبری مارک روته نخست وزیر کنونی هلند با 16.4 درصد محبوبیت در رده دوم قرار دارد.روزنامه نیویورک تایمز پیشتر گزارش داد که در ماه های اخیر نگرانی غیرمنتظره ای درباره انتخابات هلند ایجاد شده است که به نفوذ پول آمریکایی مربوط می شود.

این روزنامه افزود: حزب افراطی برای آزادی به رهبری ویلدرز از سوی برخی از افراد وسازمان های غیر دولتی آمریکا کمک مالی دریافت کرده است. 

طبق این گزارش، بر اساس استانداردهای آمریکاف کمک مالی 150 هزار دلاری یک فرد به این حزب می تواند رقم ناچیزی باشد اما از نگاه هلندی ها این نوع مداخله آمریکایی، حمله به تمامیت ارضی هلند است. 

«رونالد فان ریک» قانونگذار هلندی در این باره گفت: این یک مداخله خارجی در دمکراسی است. 

انتخابات پارلمانی هلند با توجه به برگزاری انتخابات ها در فرانسه، آلمان و ایتالیا در امسال آغاز گر فصل تازه ای از تحولات مهم در سراسر اروپا است. با توجه به انتخابات آمریکا و روی کار آمدن «دونالد ترامپ» که مواضعی علیه مهاجران و مسلمانان اتخاذ کرده است، احتمال کمک آمریکایی به راستگرایان افراطی در اروپا دارای نگرش مشابه امری بعید به نظر نمی رسد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی این پرسش را مطرح کرده که آیا «ترامپ هلند» در انتخابات 15 مارس (25 اسفند) پیروز خواهد شد؟

این روزنامه نوشت: پس از رای برگزیت و پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، انتخابات هلند بزرگترین آزمون برای پوپولیسم ملی گرایان است. 

این روزنامه با توجه به پیشتازی حزب ویلدرز در انتخابات پیش بینی کرده که یک دولت تحت سلطه ناسیونالیست ها در هلند روی کار نخواهد آمد. 

تایم در پاسخ به این پرسش که آیا او می‌تواند نخست‌وزیر شود پاسخ منفی می‌دهد و می‌نویسد: «شانس کسب آرای بالا وسط او زیاد است اما این‌که تبدیل به نخست‌وزیر شود این احتمالا بعید است. هلند دارای سیستم رای‌گیری نسبی است که در آن کرسی‌های مجلس با نسبت مجموع آرا توزیع شده است. به نظر می‌رسد بسیار بعید است که حزب او بتواند اکثریت آرای مورد نیاز (۷۵ کرسی) را برای تشکیل یک دولت کسب کند. احزاب عمده چپ و راست در ائتلافی متحد در مقابل او قرار خواهند گرفت».

واشنگتن پست سپس به شباهت های ویلدرز و ترامپ در مخالفت آشکار با ورود مسلمانان پرداخته است. طبق این گزارش ویلدرز همچون ترامپ پیام «هلند در اولویت است» را مطرح و بر نگرانی ها درباره مهاجرت و اختصاص مشاغل به اتباع بومی تاکید کرده است. وی بعلاوه همچون ترامپ مدت زیادی را صرف توئیت کردن می کند. 

طبق این گزارش، کسب اکثریت بر اساس نظام انتخابات هلند دشوار است. 13 میلیون رای دهنده هلندی به طور مستقیم به نخست وزیر یا رئیس جمهوری رای نمی دهند و آنها به یک نماینده در هر منطقه رای نمی دهند زیرا کرسی های پارلمان به شکل متناسبی و بر اساس مموعه آرای حزب ملی توزیع شده اند. 

این روزنامه پیش بینی کرد که حزب کارگر دومین حزب بزرگ کنونی در هلند انتظار می رود که بیشترین شکست در این انتخابات تجربه کند. برخی از حامیان حزب کارگر از مصالحه این حزب با حزب برای آزادی و دمکراسی (حزب روته) ناامید شده اند.

نشریه «تایم» با انتشار گزارشی درباره ویلدرز که از او تحت عنوان «ترامپ هلند» یاد کرده می‌نویسد: «چرا او را با ترامپ مقایسه می‌کنند. نکته نخست آن‌که هر دوی آنان موهای بلوند دارند! دوم آن‌که هر دو با اهریمن‌سازی از مهاجران در رسانه‌های اجتماعی مطرح شده‌اند». اما سیاست ویلدرز چیست؟ این سیاستمدار ۵۳ ساله به دلیل اظهارات اسلام‌هراسانه و اسلام‌ستیزانه خود معروف است. او درباره «سونامی مهاجران مسلمان» هشدار داده است و اسلام را ایدئولوژی‌ای تمامیت‌خواه معرفی کرده است. او در صفحه مانیفست انتخاباتی حزب خود نوشته است که مدافع اقدامات ضد‌اسلامی از جمله تعطیل‌کردن تمام مساجد، ممنوعیت استفاده از حجاب در ملاء عام و به صفر رساندن پناهجویان و مهاجران از کشورهای اسلامی است. او در سال ۲۰۱۰ میلادی در دادگاهی در هلند به اتهام اظهارات نفرت‌آمیز علیه مسلمانان محاکمه شد اما پس از مدتی تبرئه شد. بار دیگر در دادگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی محاکمه شد. اتهام وارده بر او شعاردادن ضد مراکشیها در یک تجمع سیاسی بود».

ویلدرز از کجا آمده است؟

او از شهری کاتولیک مذهب به نام ونلو در خانواده‌ای از طبقه متوسط در شرق هلند بدنیا آمد. پدر او در یک شرکت چاپ کار می‌کرد. نکته جالب آن‌که مادر او نیمه اندونزیایی بوده است. او کوچکترین فرزند خانواده‌ای چهار نفره است و با پائول برادر بزرگترش مشکل دارد. برادرش از او به طور مداوم در توئیتر انتقاد می‌کند. او در مصاحبه با نشریه «اشپیگل» گفته بود که گرت در نوجوانی فردی با روحیه تهاجمی و خودمحور بوده است». 

نکته جالب توجه آن است که این سیاستمدار هلندی  به سوریه، ایران و مصر نیز سفر کرده است. او همچنین در اطراف یک کیبوتص در اسرائیل کار کرده است. گفته می‌شود او روابط نزدیکی نیز با نتانیاهو نخست‌وزیر کنونی اسرائیل داشته است. او در جوانی در شورای محلی در اوترخت حضور داشته است. در دهه ۹۰ میلادی سیاستمداری مخالف چند‌فرهنگ‌گرایی و سیاست جذب مهاجران بوده است. پس از وارد شدن به پارلمان در سال ۱۹۹۸ میلادی درباره خطرات ناشی از افراط گرایی اسلامی هشدار داد. حرف‌های او پس از کشته شدن تئو ون گوگ فیلمساز در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط یک هلندی مراکشی‌تبار با محبوبیت و اقبال عمومی مواجه شد. ویلدرز که در ساخت این فیلم به ون گوگ کمک کرده بود بلافاصله تحت نظارت پلیس قرار گرفت. گفته می‌شود او به دلیل مسائل امنیتی به رستوران یا سینما نمی‌رود و کریستینا همسر متولد مجارستان خود را تنها دو بار در هفته می‌بیند. او در خانه‌های امن زندگی می‌کند.

اکنون با توجه به نگرانی ها در اروپا درباره انتخاباتی که با توجه به وعده های داده شده می تواند در سرنوشت اتحادیه اروپا نقش داشته باشد، باید دید که آیا «ترامپ هلند» در نهایت می تواند پیروز شود یا نه و در صورت موفقیت وی که از او به عنوان یکی از شاخص ترین چهره های پوپولیست در اروپا در حال حاضر نام برده می شود می تواند سرنوشت تازه ای را برای کشورش رقم بزند یا خیر.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: