کد خبر: ۱۶۶۱۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۵
دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی، صبح امروز اعلام کرد که بالاترین مرجع قضایی کشور تصمیم پارلمان مبنی بر برکناری «پارک گئون‌هی» اولین رئیس‌جمهور زن این کشور به دلیل پرونده‌های فساد را تایید کرد.
دادگاه قانون اساسی کره جنوبی، رای پارلمان آن کشور در استیضاح پارک گئون هی، رئیس‌جمهوری، را تائید کرد و به این ‌شکل خانم پارک رسما از مقام خود برکنار شد. برکناری رئیس‌جمهوری کره جنوبی در پی افشای پرونده دخالت‌های سیاسی و اقتصادی صورت گرفته‌است.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، پارک گونه گئون هی در پایان سال گذشته میلادی از سوی پارلمان کره جنوبی، که اکثریت با هم‌حزبی‌های او از تشکل محافظه‌کار «سِنوری» است، استیضاح شد؛ ماه‌ها پس از تظاهرات و راهپیمایی‌های گسترده و کم‌سابقه در چند دهه اخیر در کره جنوبی. در این مدت هواداران پارک نیز دست به راه‌پیمایی‌ها و تجمعاتی زده بودند.

در جریان تظاهرات هواداران پارک در روز جمعه دست‌کم یک نفر از شرکت‌کنندگان، که به نظر می‌رسد از اتوبوس نیروهای پلیس بیرون افتاده‌است، جان خود را از دست داده‌است. پلیس می‌گوید این فرد ۷۰ ساله «احتمالا از هواداران پارک گونه بوده‌است». کشته‌شدن افراد در تظاهرات کره جنوبی از زمان اصلاحات دمکراتیک در آن کشور، امری به‌شدت کم‌سابقه‌ است.

دفتر ریاست جمهوری کره‌جنوبی اعلام کرد که رئیس جمهور کره‌جنوبی امروز کاخ ریاست جمهوری را ترک نخواهد کرد و هیچگونه بیانیه‌ای نیز صادر نمی‌کند. از سوی دیگر، یک مقام نظامی خبر داد که ارتش این کشور پس از تائید برکناری پارک گئون هی، رئیس جمهور کره جنوبی توسط دادگاه قانون اساسی به حالت آماده باش کامل در آمد.

دادگاه قانون اساسی کره جنوبی روز جمعه (20 اسفند 1395) به‌طور رسمی پارک گئون هی، رئیس‌جمهور این کشور، را برکنار کرد. پارک گئون هی که نخستین رئیس‌جمهور زن کرۀ جنوبی بود، با این تصمیم به نخستین رئیس‌جمهور این کشور تبدیل شد که با استیضاح برکنار می‌شود. وی همچنین پس از برکناری، مصونیت خود را در برابر پیگرد قانونی از دست خواهد داد.پیش‌ از این، پارلمان کرۀ جنوبی از رئیس‌جمهور سلب اختیار کرده بود.

رئیس‌جمهور کرۀ جنوبی در حالی برکنار می‌شود که ماههاست با رسوایی و اتهام فساد مواجه شده است. رئیس‌جمهور 64 سالۀ کره جنوبی در ارتباط با پروندۀ رسمی فساد مالی چوی سون-سیل، دوست دیرینۀ خود، به سوء‌استفاده از قدرت و تبانی متهم شد و با چند بار عذرخواهی، برای مدتی، در برابر اعتراضات و درخواست افکار عمومی برای استعفا مقاومت کرد. با استیضاح پارک گئون هه، انتخابات جدید ریاست جمهوری در کرۀ جنوبی ظرف 60 روز برگزار خواهد شد.
 
به گزارش آژانس خبری کیودو، طرفداران پارک گئون هی همچنین به خبرنگارانی که در حال پوشش‌ دادن نشست دادگاه قانون اساسی بودند، حمله کردند و قصد داشتند تا دوربین‌های فیلمبرداری آنها را بشکنند. رسانه‌های محلی اعلام کردند که افراد زیادی در درگیری‌ با پلیس این کشور زخمی شده‌اند ولی آمار رسمی هنوز در دسترس نیست. همزمان در نقاط دیگر پایتخت خبر برکناری پارک گئون های با استقبال روبرو شد به طوریکه در نظرسنجی 70 درصد مردم کره جنوبی از این برکناری خشنود بودند. پارک گئون های 65 ساله اولین رییس جمهور منتخب به صورت دموکراتیک کره جنوبی بود که از قدرت برکنار شده است.

مراحل برکناری رییس جمهور پارک

19 آذر سال جاری استیضاح خانم "پارک گون هی" رئیس جمهوری کره جنوبی در پارلمان رای آورد و او از سمت خود تعلیق شد. این استیضاح به دنبال افشای دخالت های دوست رئیس جمهور در اداره کشور و عزل و نصب ها و سوء استفاده مالی صورت گرفت.

با رای پارلمان، اختیارات رئیس جمهوری به صورت موقت به نخست وزیر منتقل شد. برکناری رئیس جمهور در پارلمان با 234 رای مثبت در مقابل 56 رای منفی پارلمان تایید شد.
 
رئیس جمهور در پارلمان به نقص قانون اساسی، شکست در حمایت از ملت، فساد مالی و سوء استفاده از قدت متهم شد.
 
با رای پارلمان، خانم پارک در سمت ریاست جمهوری تعلیق شد تا اینکه دادگاه عالی امروز برکناری او را تایید کرد. دادگاه عالی باید در مدت 180 روز در این باره تصمیم گیری می کرد ولی قبل از موعد در این باره تصمیم گیری کرد. اکنون با برکناری پارک، انتخابات جدید ریاست جمهوری باید در مدت حداکثر 60 روز برگزار شود.

 به هنگام برگزاری جلسه استیضاح، صدها نفر از معترضین در مقابل پارلمان تجمع کردند و خواستار برکناری رئیس جمهوری شدند. نمایندگان مخالف در پارلمان به هنگام استیضاح بر روی زمین نشستند و با مشت های گره کرده شعار می دادند: "برکنارش کنید - برکنارش کنید."

خانم رییس جمهور چرا برکنار شد؟

پارک اولین رئیس جمهور زن کره جنوبی است که از فوریه ۲۰۱۳ قدرت را در اختیار گرفته است. وی فرزند پارک چونگ هی سومین رئیس جمهور کرهٔ جنوبی بین سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۷۹است. دوره ریاست جمهوری پارک در فوریه سال ٢٠١٣(زمستان۱۳۹۱) آغاز شد در حالیکه انتخاب او انتظارات وسیعی را برای اصلاحات گسترده و تسریع روند رشد اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی این کشور ایجاد کرده بود. دوره ریاست جمهوری در کره جنوبی پنج سال است. پارک گون-هه نخستین زنی بوده است که به ریاست جمهوری کره جنوبی انتخاب شده است.

پارک چون-هی، پدر خانم پارک گون-هی در دوره قبل از استقرار دموکراسی در کره جنوبی، به مدت ١٨ سال تا ترور او در سال ١٩٧٩ بر این کشور حکومت کرد. پارگ چون-هی در سال ١٩۶١ با کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت و دو سال بعد به ریاست جمهوری انتخاب شد. خانم «چوی سون سیل» ۴۰ سال است که با رئیس جمهوری کره جنوبی دوستی دارد و پنجمین دختر «چوی تائه مین» استاد خانم «پارک» و بنیانگذار یک گروه مذهبی است که در سال ۱۹۹۴ میلادی فوت کرد. نشت اطلاعات محرمانه دولت کره جنوبی توسط چوی سوون-سیل از دوستان دوران کودکی خانم پارک صورت گرفته است که بدون داشتن سمت دولتی به کاخ ریاست جمهوری سئول رفت و آمد داشته است. چوی ضمن دسترسی به اسناد محرمانه در متن سخنرانیهای رئیس جمهور نیز اعمال نفوذ کرده است.
 
پارک گئون هی، چهارم آبان ماه جاری در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که «چوی» به او در ویرایش سخنرانی‌هایش و مسائل مربوط به روابط عمومی در زمان کمپین مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ و بعد از آن در سال ۲۰۱۳ کمک کرده است.

به گزارش رویترز، جی لی، رئیس گروه سامسونگ مدتی قبل به دلیل نقشی که در رسوایی سیاسی اخیر کره جنوبی که رئیس جمهور این کشور را نیز درگیر خود کرده، داشته بازداشت شد. این بازداشت ضربه ای دیگر به اینن شرکت بزرگ فن آوری است. دفتر دادستان ویژه پرونده رسوایی سیاسی کره جنوبی لی را متهم به رشوه دهی به یکی از دوستان نزدیک پارک گئون هی، رئیس جمهور این کشور کرده تا نظر مساعد دولت را نسبت به این شرکت جلب نماید. دادستانی ویژه کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد، رئیس گروه سامسونگ را به اتهامات مختلف از جمله ارتشا، اختلاس، پنهان سازی دارایی ها در خارج از کشور و ادای شهادت دروغ تحت تعقیب قضایی قرار خواهد داد.

لی ۴۸ ساله فرزند ثروتمندترین خانواده کره، اوایل روز جمعه در مرکز بازداشت سئول تحت بازداشت قرار گرفت. وی تمام شب را در آنجا منتظر تصمیم دادستانی بود. به گفته مقامات زندان وی در یک سلول انفرادی نگهداری می شود که دارای تلویزیون و یک میز است.شخص لی و شرکت سامسونگ هر گونه دست داشتن در این پرونده را رد کرده اند. ماموران تحقیق ۱۰ روز تا تعقیب قضایی لی فرصت دارند پس از تعقیب قضایی یک دادگاه باید در طی ۳ ماه اولین حکم وی را در مورد اتهامات وی صادر نماید.ماموران تحقیق قصد دارند روز شنبه مجددا از لی بازجویی کنند.
 
رشوه هیوندای برای فرار از مالیات

اداره ویژه دادستانی کره جنوبی در جریان رسیدگی به پرونده جنجال‌برانگیز فساد مالی پارک گئون هی، رئیس‌جمهور این کشور، رسماً نایب‌رئیس شرکت سامسونگ و ۴ تن از مدیران ارشد این شرکت را متهم به اختلاس و پرداخت رشوه کرده است. لی کیو چول، یکی از سخنگویان اداره دادستانی، این خبر را سه‌شنبه (۱۰ اسفند) یعنی آخرین روز انجام تحقیقات در رابطه با این پرونده، اعلام کرد.

لی جه یونگ، نایب‌رئیس سامسونگ، که رسماً متهم شده، پیش‌تر بازداشت شده بود و اکنون منتظر رأی نهایی دادگاه است. وی اولین مدیرعاملی است که در تاریخ شرکت سامسونگ الکترونیک به‌طور رسمی به اتهام جرائم کیفری دستگیر شده است. وی همچنین به اعلام شهادت دروغ در برابر پارلمان نیز متهم است. شرکت سامسونگ یکی از متهمان اصلی است که دادستانی کره جنوبی اعتقاد دارد با رئیس‌جمهور استیضاح شده این کشور تبانی مالی داشته است.

این سخنگو افزود: با توجه به وجود اتهامات پرداخت و دریافت رشوه، رئیس‌جمهور پارک نیز احتمالاً به‌عنوان یک مظنون در این رابطه شناخته خواهد شد. این در حالی است که طبق قانون اساسی کره جنوبی، رئیس‌جمهوری که بر مسند قدرت است نمی‌تواند متهم شناخته شود و یا تحت بازجویی قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ از کرۀ جنوبی، ۶۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار از سوی شرکت‌های بزرگ کره‌ای از جمله سامسونگ و هیوندای به شرکت‌های تحت ادارۀ چوی واریز شده است. پارک نیز با اتهام‌هایی چون هم‌دستی با چوی برای فشار بر شرکت‌های بزرگ ازجمله سامسونگ مواجه است.

پارک و شرکت سامسونگ این اتهامات را رد کرده‌اند. وی با رأی نمایندگان پارلمان کره جنوبی استیضاح شد و سپس توسط دادگاه قانون اساسی رسما برکنارشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: