کد خبر: ۱۶۶۰۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸
در راستای توافق هسته ای و امضای قراردادهای خرید هواپیما، وزارت خزانه داری دولت ترامپ نیز اعلام کرد به اعطای مجوز به شرکت هایی مانند بوئینگ برای قرارداد با ایران ادامه می دهد، تا راه ورود بوئینگ به آسمان ایران هموار گردد.
تحریم‌های پی در پی شرکت‌های هواپیمایی کشور، صنایع هوایی ایران را در تنگنای شدیدی قرارداده بود و با توجه عمر بالای ناوگان هوایی ایران احتمال بروز حوادث ناگوار به شدت افزایش پیدا کرده بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اعتدال، اما با به ثمر نشستن مذاکرات هسته ای و امضای برجام،  این فرصت پیش امد که ایران بار دیگر و پس از 40 سال اجازه خرید هواپیمای نو داشته باشد. اتفاقی که نه تنها می تواند ناوگان هوایی کشور را نوسازی کرده و پا به پای ناوگان های سایر کشور را به پیش راند، بلکه هزینه های بسیار کمتری نیز نسبت به کارگیری هواپیماهای فرسوده و دست دوم دارد.

در حالی که در سال‌های گذشته و در دوران تحریم ها خرید هواپیماهای کهنه و دست دوم ١٠ تا ١۵ ساله چیزی بین ۵٠ تا ۶٠ میلیون یورو برای کشور هزینه داشتند؛ اکنون با قراردادهای پسابرجامی قیمت خرید هواپیماهای نو 10 تا 20میلیون دلار صرفه اقتصادی خواهد داشت.

پس از امضای توافق هسته ای تلاش های دولت برای امکان خرید هواپیمای نو و انعقاد این قراردادها افزایش یافت و سرانجام در 26 دی ماه 94 و با نزدیک شدن به روز اجرای توافق هسته‌ای، باراک اوباما رییس جمهور وقت ایالات متحده مجوز صادرات هواپیمای مسافربری به ایران را امضا کرد. به دنبال موافقت اوباما شرکت آمریکایی بوئینگ نمایندگان خود را در فروردین به ایران فرستاد تا مقدمات قرارداد با ایران بررسی شود. با این حال در طول چندماه گذشته مذاکرات خرید هواپیما گرچه با موانعی همراه بود، اما پیشرفت های زیادی در آن حاصل شد و حتی اوفک (اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا) در مهرماه مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت های ایرباس و بویینگ داد. براین اساس در آذر ماه قرارداد رسمی خرید 80 هواپیمای بوئینگ بین ایران ایر و این شرکت در تهران به امضا رسید.  این قرارداد حدود 10 میلیارد دلاری بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید 100 فروند هواپیما به امضا رسید.

در راستای قراردادهای خرید هواپیما وزارت خزانه داری دولت ترامپ نیز اعلام کرد به اعطای مجوز به شرکت هایی مانند بوئینگ برای قرارداد با ایران ادامه می دهد، تا راه ورود بوئینگ به آسمان ایران بازتر شود. این مجوز درحالی صادر شد که برخی از اعضای جمهوریخواه سنا همسو با سیاست های ترامپ علیه ایران، مخالف فروش هواپیما به ایران بودند.

«واشنگتن فری بیکن» نوشت: دولت ترامپ از سوی اعضای جمهوریخواه سنا تحت انتقاد فزاینده قرار دارد که سیاست های دوران اوباما در حمایت جدی نسبت به ایران از جمله فروش هواپیما را ادامه می دهد. این سیاست از سوی دولت اوباما به عنوان بخشی از توافق هسته ای با ایران شروع شده بود.

این پایگاه اینترنتی آمریکایی اضافه کرد: ایران در ماه فوریه اعلام کرد که یک 'شرکت خارجی' برای تامین مالی خرید 77 هواپیمای نو از بوئینگ و ایرباس تاسیس کرده است. برغم تقاضاهای مکرر، وزارت خزانه داری نام این شرکت را به فری بیکن اعلام نکرد و تنها بیان کرد که صدور مجوز برای فروش هواپیما به ایران مانند تمام موارد مشابه خواهد بود. 

فری بیکن نوشت: فروش این هواپیماها باید بر اساس رهنمودهایی که در توافق هسته ای با ایران پیش بینی شده است، انجام گیرد اما برخی اعضای جمهوریخواه مدتهاست روی اجرای قانونی برای تعلیق فروش هواپیما به ایران از سوی تمام شرکت های هواپیمایی کار می کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: