کد خبر: ۱۶۵۹۸۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶
احمدی نژاد، مشایی و بقایی به عنوان حلقه اصلی این جریان به خوبی می دانند اگر به شیوه های معمول برای حضور در انتخابات و جلب آرا بسنده کنند، نتیجه ای جز شکست سنگین عایدشان نخواهد شد آن هم در مقابل رقیب قدرتمندی چون روحانی. پس به شگرد همیشگی خود روی آورده اند، پروپاگاند رسانه ای، شعارهای پوپولیستی و حاشیه سازی پی در پی.
احمدی نژاد از روزی که کلید پاتور راه به حسن روحانی واگذار کرد، آرزوی بازگشت به مسند ریاست جمهوری را در سر می پروراند. از همان روزهای اول دولت یازدهم همراه با تیم همیشگ و یاران غار خود محفلی را بنیان نهاد تا بتواند خود را در سپهر سیاست ایران تاثیرگذار نشان دهند و برنامه ریزی ای داشته باشد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم. 

به گزارش اعتدال، انتقادهای گاه و بیگاه او و همفکرانش به دولت یازدهم در کنار سفرهای متعدد استانی و سخنرانی ها در ظاهر تبیین اندیشه امام اما برای تطهیر وجهه خود نمونه هایی از تدارکات زودهنگام او برای انتخابات بود.

اما توصیه صریح رهبری درباره عدم کاندیداتوری او در انتخابات، باعث شد او تاکتیک خود را برای حفظ استراتژی حضور در فضای سیاسی و بازگشت احتمالی به قدرت تغییر دهد. گرچه او اخیرا  با انتشار نامه‌ای اعلام کرده بود در این انتخابات از هیچ فرد و جریانی حمایت نخواهد کرد، اما با اعلام کاندیداتوری بقایی معاون اجرایی زندان رفته خود، در روزهای اخیر نشان داده تمام قد از وی حمایت خواهد کرد. موضوعی که مشایی دیگر چهره پرحاشیه دولت احمدی نژاد بر آن تاکید کرده است.

جریان احمدی نژادیسم بر چند نکته به خوبی واقف است، ابتدا اینکه اصولگرایان وضعیت کنونی خود را چه در عدم وحدت نیروهای خودی و چه در شکست های پی در پی در انتخابات خبرگان، مجلس و ریاست جمهوری، محصول و نتیجه کارنامه احمدی نژاد در دوران ریاستش بر دولت های نهم و دهم می دانند و به هیچ وجه حاضر نخواهند شد از کاندیدای آن ها حمایت کنند. دیگر آن که طیف سنتی علاقه‌ای به نامزد این جریان یعنی بقایی به واسطه رفتارهای پرحاشیه و هم تاثیر پذیری و رابطه عمیق با مشایی ندارند. تنها حامیان بقایی طرفداران مشایی و احمدی‌نژاد هستند. تنها دلخوشی این دو به رای کسانی است که حتی بعد از دولت روحانی هم به احمدی‌نژاد وفادار مانده بودند. رئیس‌جمهوری سابق ایران به خوبی می‌داند که بخش اعظمی از اصولگرایان و طرفدارانش به هیچ وقت حاضر نیستند به فردی رای بدهند که مشایی را در کنار خود دارد. پس ماندن در کنار اصولگرایان برای آن ها بهره نداشت و حتی باعث می شود رای طبقه میانی را هم از دست بدهند. ترجیح دادند از همان ابتدای کار راه خود را از اصولگرایان جدا کرده و در جمنا نیز حضور نداشته باشند.

این جریان می داند با کارنامه ای که احمدی نژاد و یارانش در 8 سال 84-92 به جای گذاشته اند، اقبالی هم در جامعه نخواهند داشت. مسلما تعداد افرادی که با یاداوری خاطره دوران دولت های نهم و دهم و حجم زیاد سیاست های نادرست هم چنان حاضر باشد رای خود را به سبد احمدی نژاد و همفکرانش بیاندازد، آن قدر نیست که بخواهد رویای آن ها را در بازگشت به قدرت برآورده سازد و یا حتی آنان را در فضای سیاسی ایران احیا کند. 

دکل نفتی، محکومیت معاون اولش محمدرضا رحیمی، پرونده جنجالی ‌میلیاردر نفتی بابک زنجانی و ارتباط برخی مدیران ارشد و میانی با متهمان پرونده، اختلاس سه‌هزارمیلیاردی، پرونده‌های سوء‌استفاده‌های کلان مالی افرادی که به‌عنوان کارآفرین در دولت قبل معرفی شده بودند، اخلال در بازار ارز، پرونده موسوم به شش‌هزارو٥٠٠‌میلیاردی، اختلاس بیمه ایران تورم 40درصدی، رشدد اقتصادی منفی، بیکاری شدید، تحریم های بی سابقه علیه ایران و ماجرای مه‌آفرید تنها و تنها گوشه ای از شاهکارهای دولت های احمدی نژاد است که آرای سبد احمدی نژادی ها به شدت کاهش می دهد.


از این روز می توان انتظار داشت احمدی نژاد علیرغم همراهی همیشگی و حضور مداوم با بقایی تا پایان مبارزات انتخاباتی هیچ گانه بدون کنایه، با صراحت و بدون پرده از بقایی حمایت نکند و همچنان بر حمایت پشت پرده و یا در لفافه همچون حضور در فیلم تبلیغاتی بقایی از وی حمایت کند تا پس از شکست احتمالی و یا ردصلاحیت هیچ شکستی بر به خود مربوط ندانسته و با فرافکنی اعلام دارد که از هیچ جریان و شخصی حمایت نکرده ام. حتی اگر تمام یاران خود را به حمایت آشکارا از بقایی بسیج کرده باشد.

احمدی نژاد، مشایی و بقایی به عنوان حلقه اصلی این جریان به خوبی می دانند اگر به شیوه های معمول برای حضور در انتخابات و جلب آرا بسنده کنند، نتیجه ای جز شکست سنگین عایدشان نخواهد شد آن هم در مقابل رقیب قدرتمندی چون روحانی. پس به شگرد همیشگی خود روی آورده اند، پروپاگاند رسانه ای، شعارهای پوپولیستی و حاشیه سازی پی در پی.

از نامه نگاری های مداوم گرفته تا حضور در توییتر و درختکاری مشترک احمدی نژاد با مشایی و بقایی، اقداماتی که می توان آن ها را در دسته حاشیه ها قرار داد. احمدی نژاد که خود باعث فیلترینگ توییتر بود، رسما و با سرو صدای فراوان حامیانش به توئیتر پیوست و در یک ساعت سه فایل تصویری از خودش منتشر و پاک کرد، هر بار با یک کاپشن. او پی در پی نامه می نویسد، حتی به ترامپ و به او درباره امور مملکت داری توصیه می کند. با دو یار غارش فیلم تبلیغاتی می سازد و از صحبت بر سر فردوسی و فرهنگ ایرانی به درخت و درخت کاری می رسند. تا کنون نیز دو بیانیه با لحنی تند در دفاع از عملکردش و نقد دولت روحانی نوشته است وهماورد می طلبد. نامه هایی که سعی دارد خود و عملکردش را تطهیر و تصوراتی که از دولتش را در اذهان باقی مانده به توجیه و آن ها را بر گردن دولت روحانی بیاندازد.

فضای انتخابات فرصت خوبی است تا آنها خود را احیا کنند. احمدی نژاد با انتخاب حمید بقایی که ٢٢٤ روز در بازداشت بود، برای کاندیداتوری به دنبال هویت‌سازی دوباره است. بقایی با حمایت شش‌دانگ مشایی و احمدی‌نژاد پا به عرصه انتخابات گذاشته است. آنها یک روز در میان نشست پرسش و پاسخ برگزار می‌کنند، نامه می دهند، بیانیه صادر می کنند و به شدت فعال شده‌اند، هم خودشان و هم حامیانشان.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
بهرامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
3
1
حاشیه سازیهای احمدی نژاد عزیزما باعث خشم شما میشود ازخشم خود بمیریدچون اویگانه است که درد مستضعفین را می فهمد
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: