کد خبر: ۱۶۵۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۵
میانبر ایران با فرانسه؛
جذب سرمایه های خارجی از کشوری چون فرانسه می تواند راه سرمایه گذاری برای سایر کشورها در ایران را بازکرده و کمکی باشد برای اقتصاد ایران که با سرعت بیشتر از رکود خارج شده و به رونق گذشته خود بازگردد.
با اجرای برجام، رفته رفته ایران جایگاه خود را در مراودات اقتصادی دنیا پیدا کرده و درهای جدیدی به روی اقتصاد کشور باز شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اعتدال، با لغو تحریم ها دیگر روابط اقتصادی ایران با دنیا به یکی دو کشور خاص محدود نیست و کشورهای مقابل مانند گذشته نمی توانند ایران را تحت فشار قرار داده و با سوئ استفاده از تحریم ها سودهای کلانی را عاید خود سازند. در حال حاضر بخش های مختلف اقتصادی کشور می توانند با امکان انتخاب از بین چندین و چند قرارداد با کشورهای مختلف به خصوص کشورهای اروپایی با بالاترین تکنولوژی بهینه ترین و پرمنفعت ترین قرارداد را منعقد نمایند.

شرکت های فرانسوی جزو اولین شرکت های اروپایی بودند که پس از توافق هسته ای، به ایران آمده و برای همکاری با شرکت های ایرانی ابراز علاقه کردند. سفرماه گذشته وزیر خارجه و هم چنین سفیر وزیر اقتصاد این کشور در روزهای اخیر به تهران به همراه هیاتی بلند پایه علیرغم برخی مشکلات می تواند آغازی باشد بر فصل تازه روابط اقتصادی ایران و فرانسه.

روزنامه «لوموند» فرانسه با اشاره به این‌که ایران مقصد محبوبی برای مقام‌های فرانسوی و بازرگانان است، نوشته است که پس از سفر ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرنسه به همراه هیئتی ۶۰ نفره متشکل از مقام‌های شرکت‌های فرانسوی به تهران و دیدار با مقامات ایران، اشتیاق نسبت به سرمایه‌گذاری در این کشور فراوان است. 

این روزنامه افزوده است که وزیر امور اقتصادی و دارایی فرانسه گفته است که اصلی‌ترین دغدغه سرمایه‌گذاران تداوم انجماد جریان‌های مالی‌ به سوی ایران است. علیرغم لغو رسمی تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی، بانک‌های بزرگ فرانسه هنوز هم در حاشیه باقی مانده‌اند و از ریسک همکاری با ایران می‌ترسند. آنان از خطرات مرتبط با وارد‌شدن اتهاماتی به‌زعم این روزنامه چون پولشویی می‌ترسند. لوموند مدعی است که که همتایان ایرانی آنان نیز مطابق با استانداردهای بین‌المللی عمل نمی‌کنند. 

لوموند اشاره می‌کند که انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران پیش‌روست و روند ورود سرمایه‌گذاران فرانسوی به ایران باید تسهیل شود اما متاسفانه این امر آن‌گونه که باید و به اندازه کافی روی نداده است. ایران نیز باید گام‌هایی را به منظور تسهیل از سرگیری کانال ارتباطی مالی و خارج شدن خود از لیست سیاه مالی بردارد. در این زمینه مسئولان نهادهای ضد‌پولشویی فرانسه آماده ارائه کمک‌های فنی به ایران برای برطرف‌شدن این مشکل هستند.

از زمان باز‌شدن درهای ایران در یک سال گذشته، بسیاری از سرمایه‌گذاران خواستار بدست آوردن فرصت سرمایه‌گذاری مجدد در آن کشور با جمعیتی ۸۰ میلیون نفری هستند. اکنون در زمینه بهره‌برداری از میدان‌های گازی، قراردادهای خوبی امضا شده‌اند. حدود ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس نیز در حال تحویل به ایران هستند. رنو نیز فعالیت خود را از سر گرفته تا با همکاری با ایران‌خودرو در آینده نزدیک خط تولیدش را گسترش دهد. معاون رییس شرکت فرانسوی وینچی بزرگترین شرکت ساختمان‌سازی دنیا می‌گوید که ایران بازار مهمی برای شرکت‌های فرانسوی است. او اشاره می‌کند که ایران نیازمند فناوری و دانش است و می‌تواند در بخش‌های نفت، زیرساخت‌ها، خودروسازی، کشاورزی و مواد غذایی پیشرفت‌های زیادی داشته باشد. او می‌گوید تنها مشکل شرکت‌اش بی‌میلی بانک‌ها برای کسب و کار جهت همکاری با تهران است که خود مشکلی عمده پیش‌پای معامله‌ای واقعی با ایران است. او اشاره می‌کند که مشکل واقعی مربوط به تامین مالی پروژه‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران است. 

این روزنامه در ادامه اشاره می‌کند که دو نهاد مالی فرانسوی مستقل و کوچک به نام‌های Wormser و Delubac حاضر به تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند اما بانک‌های بزرگ فرانسوی از ترس تحت مجازات قرار گرفتن توسط امریکا به اتهام نقض تحریم‌های ایران از این کار ممانعت می‌ورزند. 

لوموند اشاره می‌کند که پیروزی ترامپ در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا این بی‌میلی را تشدید کرده است و باید صبر کرد؛ چرا‌که مقام‌های آمریکایی موضع روشنی در این‌باره اتخاذ نکرده‌اند. 

این روزنامه اشاره می‌کند در سایر کشورهای اروپایی به‌خصوص آلمان موانع تامین مالی کم‌تری در همکاری با تهران وجود دارد چرا که آن کشورها شرکت‌های تابعه‌ای در آمریکا دارند که کم‌تر در معرض خطر تبادل ارز با واحد دلار هستند؛ از جمله بانک‌های آلمانی و اتریشی و ایتالیایی که با تهران برای تامین اعتبارات مالی به توافق رسیده‌اند می‌توان به German Iranische Handelsbank (EIH)، Raiffeisen Bank و Banca Popolare di Sondrio اشاره کرد.

با این حال میشل ساپین، وزیر امور اقتصادی و دارایی فرانسه دریک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ودارایی ایران در محل این وزارت خانه گفت: شرکت های فرانسوی می توانند برای گرفتن وام جهت سرمایه گذاری در ایران در خواست بدهند. البته برنامه اجرایی آن هنوز آماده نیست، اما دردست تهیه است.

ساپین اطمینان داد که روابط بانکی بین ایران و فرانسه در یک فاصله زمانی معین به حالت عادی برگردد و گفت: دولت فرانسه در این خصوص از دولت آمریکا استعلام خواهد کرد.

ساپین هم چنین در دیدار با نعمت زاده از تلاش دولتش برای پیوستن ایران به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه خبرداد و افزود: تغییر عمیق در برخی شرایط نظام بانکی بویژه معوقه ها، راهکار پیوستن ایران به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) به شمار می رود. یک سری از تصمیم ها مربوط به مقام های فرانسوی است که تلاش می‌ شود هرچه زودتر اتخاذ شود. یک سری از تصمیم گیری ها نیز به رتبه ایران در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه مربوط می‌شود.

ساپن تاکید کرد فرانسه آمادگی دارد برای تغییر نظر این کارشناسان همکاری کند اما مساله مهم سطح فعلی معوقه های ایران است که باید تغییری عمیق کند تا نظر کارشناسان را تغییر دهد.

جذب سرمایه های خارجی از کشوری چون فرانسه می تواند راه سرمایه گذاری برای سایر کشورها در ایران را بازکرده و کمکی باشد برای اقتصاد ایران که با سرعت بیشتر از رکود خارج شده و به رونق گذشته خود بازگردد.  پس از برجام گرچه گشایش های زیادی پیش روی اقتصاد ایران باز شده اما در برخی موارد همچنان موانعی مشاهده می شود، همکاری و تعامل با کشورهای اروپایی به خصوص فرانسه به عنوان کشوری تاثیرگذار در اتحادیه اروپا می تواند میانبری باشد تا روابط اقتصادی ایران با جهان به حالت عادی خود قبل از تحریم های هسته ای بازگردد. 


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: