کد خبر: ۱۶۵۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۰
دستورات جدید ترامپ؛
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار اخیر خود با مقامات وزارت جنگ این کشور (پنتاگون) به ارتش آمریکا دستور داد تا برای یک جنگ جهانی آماده شود.
دونالد ترامپ فرمان مهاجرتی جدید خود را امروز (دوشنبه) اعلام کرد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، دستورالعمل جدید منع ورود مسافران و مهاجران، از ۱۰ روز دیگر به اجرا گذاشته خواهد شد.

دستورالعمل قبلی هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران را شامل می‌شد ولی در فرمان جدید عراق حذف شده است.

یک مقام کاخ سفید در واشنگتن به خبرنگاران گفته که دولت عراق درباره تبادل اطلاعات با آمریکا "تعهدات محکمی" داده که بر اساس آن واشنگتن می‌تواند سوابق شهروندان عراق را پیش از ورود به ایالت متحده به خوبی بررسی کند.

بر این اساس، دستور جدید فقط شامل حال ویزاهایی خواهد بود که قرار است صادر شود و دارندگان کارت سبز (اقامت دائم) و کسانی که پیشتر ویزای آمریکا را دریافت کرده‌اند، از آن مستثنی شده‌اند.

به گفته مقام‌های کاخ سفید، دستورالعمل جدید از ده روز دیگر (۱۶ مارس ۲۰۱۷) در قالب روندی منظم به اجرا درخواهد آمد، بنابراین در این مدت جلوی کسی در فرودگاه‌ها گرفته نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنا بر این دستور، ورود اتباع شش کشور مسلمان شامل ایران، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی به آمریکا ممنوع خواهد شد.

رییس‌جمهوری آمریکا در ۲۷ ژانویه چند روز پس از آغاز به کار رسمی خود در کاخ سفید طی اقدامی ورود اتباع این کشورها را به طور موقت ممنوع اعلام کرد که با واکنش گسترده در میان جامعه آمریکا و مقامات بسیاری از کشورها مواجه شد.

 ترامپ در دستور جدید خود تضمین کرده است که ده‌ها هزار ساکن آمریکا که شهروند این کشور هستند یا گرین کارت دارند و شامل این فهرست می‌شوند، تحت تاثیر این ممنوعیت قرار نخواهند گرفت.

از زمان صدور این فرمان، ده‌ها شکایت قانونی در دادگاه‌های آمریکا علیه ممنوعیت سفر اتباع این کشورها ثبت شد. سرانجام دادگاهی در واشنگتن با اعلام این‌ که این اقدام نقض قانون اساسی آمریکا در خصوص مقابله با تبعیض مذهبی و نژادی است، آن را به حالت تعلیق در آورد.

نیجریه نیز با وجود این که نام این کشور در فهرست مهاجرتی ترامپ قرار ندارد، به شهروندانش هشدار داده است تا از سفرهای غیرضروری به آمریکا بپرهیزند.

دستور جدید پناهجویان سوری را به طور جداگانه هدف قرار نمی‌دهد و استثنایی برای اقلیت‌های دینی غیرمسلمان در نظر گرفته نشده است.

دولت ترامپ اعلام کرد، در حال حاضر پلیس فدرال (اف.بی.آی) حدود ۳۰۰ مظنون اعضای گروه‌های "تروریستی" را که به عنوان پناهجو به آمریکا آمده‌اند، زیر نظر دارد.

از زمان صدور این فرمان، ده‌ها شکایت قانونی در دادگاه های آمریکا علیه ممنوعیت سفر اتباع این کشورها ثبت شد. 
 
سرانجام دادگاهی در واشنگتن با اعلام این‌که این اقدام نقض قانون اساسی آمریکا مبنی بر محافظت در برابر تبعیض مذهبی و نژادی است، آن را به حالت تعلیق در آورد.


فرمان ترامپ به منظور آماده شدن ارتش آمریکا برای جنگ جهانی

پایگاه اینترنتی گلوبال ریسرچ اطلاع داد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار اخیر خود با مقامات وزارت جنگ این کشور (پنتاگون) به ارتش آمریکا دستور داد تا برای یک جنگ جهانی آماده شود.

ترامپ هنگام بازدید از پنتاگون، در فرمانی اجرایی از ارتش خواست تا برای بازسازی گسترده و گسترش نیروها، شامل زرادخانه اتمی علیه روسیه و چین آماده شود.

ترامپ در حال امضای اسناد گفت: «من فرمانی اجرایی را امضا می کنم که بر اساس آن نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا در سطحی وسیع بازسازی شود».

ترامپ ضمن اینکه فرمان دوم مبنی بر تعلیق مهاجرت شهروندان برخی از کشورها به آمریکا را امضا کرد و گفت: «از ایالات متحده در برابر حملات تروریستی کشورهای خارجی محافظت کنید».

فرمان نظامی خطاب به جیمز ماتیس وزیر دفاع این کشور بود که برای از ریشه کن کردن داعش باید اقدام کند و خط قرمزها را در مدت ٣٠ روز بازبینی کند.

طبق گزارش واشنگتن پست، متیس باید نتایج بررسی خود در خصوص چگونگی مقابله با روسیه و چین را در قالب گزارشی به ترامپ ارائه کند.

فرمان دیگر ترامپ مبنی بر افزایش بودجه نظامی آمریکا در سال جاری میلادی و سال ٢٠١٨ است که به موجب آن امنیت آمریکا تقویت شود. فرمان ترامپ تنها سه صفحه است که به شکل طرحی برای جنگ جهانی دیده می شود.

بخش سوم این فرمان تهدید به استفاده از سلاح اتمی تا سال ٢٠٢٢ را شامل می شود. همچنین مدرن سازی سلاح های اتمی و سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا نیز در بر می گیرد. بخش دیگری از این فرمان بر بهینه سازی ابزارهای جنگ سایبری تأکید دارد.

این اقدام ترامپ در ادامه سیاست دولت اوباما مبنی بر گسترش زرادخانه اتمی آمریکا به میزان یک تریلیون (هزار میلیارد) دلار است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: