کد خبر: ۱۶۵۷۶۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۵
ونزوئلا برای سومین سال متوالی به دلیل مواجهه با مشکلات اقتصادی و سیاسی و کاهش قیمت نفت، فلاکت زده ترین کشور جهان معرفی شد.
ونزوئلا برای سومین سال متوالی به دلیل مواجهه با مشکلات اقتصادی و سیاسی و کاهش قیمت نفت، فلاکت زده ترین کشور جهان معرفی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اعتدال، اگر سال 2016، سالی همراه با شوک های سیاسی بود، امسال ممکن است سالی باشد که کشورها خودشان را متاثر از تاثیرات اقتصاد جهانی ببینند. شاخص فلاکت بلومبرگ که ترکیبی است از چشم اندازهای تورم و بیکاری کشورها در سال 2017 نشان می دهد که ونزوئلا برای سومین سال متوالی به دلیل مواجهه با مشکلات اقتصادی و سیاسی، فلاکت زده ترین کشور جهان در این رده بندی است.

کاهش قیمت نفت موجب بروز بحران اقتصادی شدید در ونزوئلا شده و آمارها نشان می دهد که رشد قیمت ها در این کشور از اواسط ماه اوت به این طرف 1419 درصد بوده است. وابستگی شدید ونزوئلا به صنعت نفت، تنها صادرات قابل توجه این کشور، یک بحران ارزیابی شده که فروشگاه های مواد غذایی قفسه ها خالی، بیمارستان ها بدون دارو شده و جرم های خشونت آمیز شیوع پیدا کرده اند. در چنین شرایطی جامعه ونزوئلا به سوی ناامیدی گام برمی دارد. ضمن اینکه اقتصاددانان انتظار دارند قیمت ها در ونزوئلا امسال تقریبا 6 برابر شود. آخرین کشور در رده بندی کشورهای فلاکت زده بلومبرگ، یک بار دیگر تایلند است و این عمدتا ناشی از روش منحصر به فرد این کشور در محاسبه نرخ اشتغال زایی است.


10 کشور با بالاترین میزان در شاخص فلاکت
فلاکت بارترین کشورهای جهان

در این شاخص، کشور اروپایی لهستان بیشترین روند نزولی را تجربه کرده و از رتبه 45 درصد شاخص سال گذشته به رتبه 28 رسیده است. هر چه رتبه کشورها در این شاخص بالاتر برود، میزان فلاکت اقتصادی آن کشور بالاتر است. هرچند نرخ بیکاری در این کشور از زمان بحران مالی به این طرف هر سال در حال کاهش بوده، اما نرخ تورم در این کشور پس از پشت سر گذاشتن یک دوره طولانی بی سابقه کاهش تورم، در ماه ژانویه به 1.8 درصد افزایش یافته است.

بر اساس این شاخص، میزان فلاکت در مکزیک نیز بالاتر رفته است. مکزیک که در سال 2016 در رتبه 38 این رده بندی بود، امسال به دلیل افزایش نرخ تورم به رتبه 31 رسیده است. عواملی همچون قطع یارانه دولتی سوخت و کاهش 11 درصدی ارزش پزو در برابر دلار پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر عامل این وضعیت بوده است.

انگلیس نیز به دلیل قرار گرفتن در لبه پرتگاه خروج از اتحادیه اروپا 2 رتبه در شاخص فلاکت بالاتر رفته است. رفراندوم سال گذشته که دولت این کشور را ملزم به آغاز فرآیند خروج از اتحادیه اروپا کرده موجب رسیدن ارزش پوند به پایین ترین رقم 30سال گذشته و بالا رفتن هزینه واردات و افزایش نرخ تورم شده است. در این شاخص کشورهای ونزوئلا، آفریقای جنوبی و آرژانتین در صدر شاخص فلاکت قرار دارند. این شاخص تنها وضعیت اقتصادی 65 کشور جهان را مورد بررسی قرار داده است.کشورهایی که کمترین شاخص فلاکت را در این فهرست دارند عبارتند از: هنگ کنگ، کره جنوبی، دانمارک، تایوان، ایسلند،، ژاپن، سوئیس، سنگاپور و تایلند.

در این گزارش تاکید شده است کشورهایی چون نروژ، پرو و جتی چین در بهبود شاخص فلاکت رشد قابل توجهی داشته اند.

10 کشور با بهترین جایگاه در شاخص فلاکت

فلاکت بارترین کشورهای جهان

تصمیمات و مشکلات اقتصادی نروژ توانست قیمت های پایین تر برای مصرف کنندگان به همراه داشته و جایگاه خود را در میان کشورهای مورد مطالعه در شاخص فلاکت 18 رتبه بهبود بخشد. اقتصاددانان با توجه به آمار عرضه و تقاضای نفت بیکاری 4.8 درصدی را برای نروژ پیش بینی کرده اند.

پرو نیز توانسته است با یک حرکت قابل توجه حرکت، جایگاه خود را در این شاخص 13 رتبه بهبود بخشد. اما در سال جدید انتظار می رود با بروز خشکسالی و افزایش قیمت مواد غذایی، تورم نیز افزایش یافته و جایگاه پرو بار دیگر دچار تزلزل گردد.

برخی دیگر از کشورها نیز در بهبود جایگاه خود موفقیت هایی داشته اند. به عنوان نمونه می توان از هنگ کنگ، تایوان، هلند، چین، اکوادور و روسیه نام برد. چشم انداز مثبت نسبت به آینده چین، به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، یک مزیت برای چشم انداز جهانی است. در این میان ایالات متحده هم چنان در جایگاه 49 باقی مانده است.

در جداول زیر جایگاه 65 کشور مورد مطالعه در شاخص فلاکت در سال جاری به همراه میزان شاخص در سال های 2016 و 2017  و هم چنین رتبه قبلی این کشورها در مطالعه سال گذشته نشان داده شده است.


فلاکت بارترین کشورهای جهان
فلاکت بارترین کشورهای جهان

فلاکت بارترین کشورهای جهان

فلاکت بارترین کشورهای جهان

فلاکت بارترین کشورهای جهان
همانطور که مشخص است ایران در میان کشورهای مورد مطالعه بلومبرگ قرار نداشته است. اما با توجه به بیکاری 12 درصدی و نرخ تورم 6.5 درصدی، شاخص فلاکت حدود 18 تا 19 ارزیابی می گردد که در مقایسه با کشورهای مورد اشاره جایگاه ایران مطلوب به نظر نمی رسد.
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۸۵
غیر قابل انتشار: ۰
دیاکو
|
-
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
0
0
کشور دوست و برادر ونزوئلا ...
متحدین قدرتمند کشور عزیز ما ....
ما باقی متحدین فکر کنم از لیست افتادن ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
0
1
پ ایران کوو؟ نکنه کشور حساب نکردن خخخ
صمد
|
-
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
0
0
ایران تقریبا بین کشور اوکراین و برزیل قرار می گیرد. مطالعه اینها به زبان انگلیسی نیاز دارد. به این زبان هم با چشم چپ نگاه می شود تا زبان عربی! هدف این است که بی سواد ماند و صرفا با تبحر درعربی فقط قران خواند و تفسیر کرد. تازه تمامی علوم در قران هست . از هسته ای گرفته تا دیابت و سرطان و تولید موشک و سفر به فضا و کاشت زعفران . اگر غلط می نویسم از سخنرانان این گفتار ها بپرسید.و نیازی به انگلیسی نیست. عمر در سوزاندن کتابخانه شیراز گفته بود نیازی به سایر کتب و علوم نیست. بسوزانید. حالا به کودکستانها و مهد ها بخشنامه می کنند بجز عربی زبان دیگری نیاموزید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
0
0
پس ایران کو! نکنه میخوای بگی ما ایرانی ها خیلی خوشحالمونه!
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: