کد خبر: ۱۶۵۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱
باز هم رابطه با روسیه گریبان ترامپ را گرفت؛
وزیر دادگستری جدید ترامپ متهم شده سال گذشته و پیش از انتخابات دو مرتبه با سفیر روسیه در آمریکا ملاقات کرده است. برخی سناتورها و نمایندگان دموکرات کنگره از سشنز خواسته اند به دلیل سوگند دروغ در سنا از مقام خود استعفا کند.
پس از استعفای اخیر "مایکل فلین" مشاور سابق امنیت ملی کابینه ترامپ به دلیل افشای ارتباطات پنهانی او با سفیر روسیه در آمریکا، ابعاد جدیدی از پرونده ارتباطات پنهانی نزدیکان و تیم سیاسی ترامپ با روسیه در حال فاش شدن است.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، روزنامه واشنگتن پست آمریکا روز چهارشنبه با انتشار گزارشی به نقل از مقامات وزارت دادگستری آمریکا نوشت " جف سشنز" وزیر دادگستری جدید آمریکا و از اعضا نزدیک به دونالد ترامپ سال گذشته دو بار با سفیر روسیه در آمریکا دیدار کرده است.بر اساس این گزارش یکی از این دیدارهای محرمانه در تاریخ 8 سپتامبر گذشته و در دفتر سشنز صورت گرفته است. هنوز چند و چون این ملاقات ها و موضوعات مطرح شده در آنها اعلام نشده است.


موج رسوایی در کابینه ترامپ

بنابر اعلام واشنگتن پست یکی از دو تماس مذکور گفت وگوی ویژه‌ای میان او و سفیر روسیه در دفتر سشنز بوده که در آن زمان یکی از اعضای سنای آمریکا بوده است. مسئولان آمریکایی این دوره را زمان اوج حملات سایبری روسیه و مداخلات این کشور در روند انتخابات در آمریکا می‌داند.

وزارت دادگستری آمریکا تایید کرده است که سشنز در جریان مبارزات انتخاباتی با سفیر روسیه در آمریکا گفتگو داشته است. این وزارتخانه گفت که گفتگوها با سرگی کیسلیاک در دو مورد انجام شد. کیسلیاک از سال ۲۰۰۸ سفیر روسیه در آمریکا بوده است.

این در حالی است که سشنز در جلسه اخیر استماع سنای آمریکا برای بررسی صلاحیتش این موضوع را کتمان کرده بود.سشنز در آن جلسه در پاسخ به سوالی در این باره گفته بود هیچ ارتباطی با روس ها نداشته است.

پس از افشای این خبر، جمعی از نمایندگان دموکرات کنگره دیروز خواستار استعفای سشنز از مقام وزارت دادگستری به دلیل لاپوشانی ارتباطات پنهانی خود با روسیه شده اند در حالی که سشنز ساعاتی پس از این درخواست ها با صدور بیانیه ای با رد موضوع گفته است:" من هیچ دیداری با هیچ مقام روسی برای بررسی موضوع کمپین انتخاباتی (ترامپ) نداشته ام." او افزوده :" من هیج اطلاعی از این اتهامات مطرح شده ندارم، این اتهامات نادرست هستند."

سشنز از سال 1997 تا 2017 و برای مدتی نزدیک به 20 سال سناتور جمهوریخواه ایالت آلاباما در سنای آمریکا بوده است. او عضو کمیته نیروهای مسلح سنا بود.

"نانسی پلوسی" رهبر اقلیت های دموکرات کنگره چهارشنبه شب با صدور بیانیه ای از جف سشنز خواسته تا به دلیل "سوگند دروغ " در جلسه رای اعتماد سنا درباره روابط خود با روسیه از سمت خود استعفا کند. پلوسی، وزیر دادگستری را متهم به دروغگویی به کنگره کرده و گفته است که وی فرد مناسبی برای مقام وزارت دادگستری آمریکا نیست.

پلوسی در بیانیه خود خواستار تحقیقات مستقل و دو حزبی از ترامپ و همه اعضای ارشد دولت او درباره این موضوع شده و نوشته است:" باید کمیسیونی مستقل و دو حزبی به منظور بررسی همه جانبه ابعاد سیاسی، شخصی و مالی روابط پنهانی احتمالی ترامپ و دیگر اعضای دولت او با روسیه تشکیل شود."

به همراه پلوسی برخی دیگر از نمایندگان و سناتورهای دموکرات کنگره نیز خواستار استعفای سشنز شده اند؛ سناتور "الیزابت وارن " دموکرات از ماساچوست و "الیجا کومینگز" نماینده دموکرات مریلند در مجلس نمایندگان آمریکا از این جمله اند.

سشنز به عنوان وزیر دادگستری آمریکا ناظر بر عملکرد پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای ) است که در حال حاضر در حال بررسی اتهامات مربوط به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکاست. 

دمکرات ها از قبل درخواست کرده اند که او رسما خود را از هرگونه نقشی در این تحقیقات کنار بکشد؛ درخواستی که احتمالا اکنون بالا خواهد گرفت.

این تحولات در حالی صورت گرفته است که پیشتر اعضای دمکرات و جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا بر سر تحقیقات فراجناحی درباره نقش ادعایی روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا به توافق رسیده‌اند.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده که گرچه ادله کافی برای اثبات ارتباط مسئولان دولت ترامپ با روسیه وجود ندارد اما تاکید کمیته مذکور درباره این مسئله تحقیق خواهد کرد. کمیته‌های مسئول در مجلس سنا نیز قرار است در این باره تحقیقاتی را انجام دهند. اعضای کمیته اطلاعاتی گفتند که این تحقیقات بر تماس‌ها میان ستاد مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ و مسکو متمرکز خواهد بود. کاخ سفید هرگونه رفتار نامناسب در جریان انتخابات را تکذیب می‌کند.

سشنز در 9 فوریه سال جاری و کمتر از یک ماه پیش با رای پایین سنا به سمت وزارت دادگستری منصوب شد. هیچ سناتور دموکراتی به او رای اعتماد نداد و او با رای موافق 52 سناتور جمهوریخواه و با مخالفت 47 سناتور دموکرات به منصب وزارت دادگستری آمریکا رسیده است.


موج رسوایی در کابینه ترامپ

رابطه با روسیه و افزایش فشارهای سیاسی بر کابینه ترامپ

در هفته های گذشته فشارهای سیاسی از جانب کنگره به سمت احتمال تعیین یک دادستان ویژه برای بررسی پرونده ارتباطات پنهانی ترامپ و اعضای نزدیک کابینه اش با دولت روسیه پیش و پس از انتخابات متمرکز شده است و برخی از سناتورهای ارشد جمهوریخواه نیز با این مساله موافقت کرده اند.

حتی برخی از چهره های ارشد جمهوریخواه از جمله جورج دبلیو بوش رییس جمهور اسبق آمریکا اخیرا در مصاحبه ای با انتقاد از برخی رویکردها و سیاست های ترامپ از بررسی ابعاد ارتباطات احتمالی ترامپ و نزدیکان او با دولت روسیه استقبال کرده است.

افزایش فشارهای سیاسی در حالی است که ترامپ موضوع ارتباطات پنهانی منسوبان و نزدیکان خود با روسیه را دروغ خوانده و منبع آن را از سوی حزب دموکرات و دلیل آن را به منظور سرپوش گذاشتن روی شکست انتخاباتی سنگین آنها در انتخابات اخیر می داند. ترامپ حتی گامی فراتر نهاده و باراک اوباما رییس جمهور سابق آمریکا را به هدایت جریان تبلیغاتی علیه دولت جدید آمریکا متهم کرده است.

با این حال مقام های دولت به روزنامه واشنگتن پست گفتند که آقای سشنز آن گفتگوها را مرتبط با سوال قانونگذاران در مورد رابطه کمپین ترامپ با روسیه نمی‌دانست و جزییات گفتگوها را به یاد نمی‌آورد. سارا اسگر فلورز، سخنگوی سشنز، گفت: "در پاسخ های او مطلقا هیچ نکته گمراه کننده‌ای وجود نداشت."

سشنز در انتخابات از دونالد ترامپ حمایت می کرد و به او مشورت می داد.

در صورت استعفای سشنز او دومین مهره کلیدی دولت ترامپ خواهد بود که در نخستین هفته های استقرار دولت جدید آمریکا به دلیل افشای ارتباطات پنهانی با روسیه مجبور به کناره گیری می شود.کمتر از یک ماه پیش مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی کابینه ترامپ تنها سه هفته پس از آغاز به کار دولت جدید با توصیه ترامپ مجبور به استعفا شد. ضمن اینکه اگر سشنز استعفا دهد دومین وزیر دادگستری کابینه ترامپ خواهد بود که از دولت خارج می شود. پیش از این دونالد ترامپ در پی سرپیچی سلی ییتز، وزیر موقت دادگستری آمریکا از دستور اخیر در زمینه مهاجرت، او را اخراج کرده بود.


موج رسوایی در کابینه ترامپ

در خواست وکلا برای «حفظ مدارک»

در همین حال بنا به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی و رسانه‌های ایالات متحده، وکلای کاخ سفید از کارکنان دولت دونالد ترامپ خواسته‌اند تا «مدارکی که ممکن است به اتهام دخالت‌های روسیه» در انتخابات سال ۲۰۱۶ آن کشور مربوط شود را «از بین نبرند».

همزمان گزارش شده وزیر دادگستری دولت، به موضوع دیدار خود و سفیر روسیه در واشینگتن، اشاره‌ای نکرده بود.

خبرگزاری رویترز و آسوشیتدپرس ۱۱ اسفند به نقل از مقام‌های دولتی که نامی از آن‌ها برده نشده، می‌گویند، درخواستی برای کارکنان کاخ سفید فرستاده شده که تاریخ آن به ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند) باز می‌گردد.

این یادداشت، خود، پس از درخواست دمکرات‌ها در سنای آمریکا، از کاخ سفید، برای حفظ هرگونه مدرک مربوط به «تماس» میان کارمندان دونالد ترامپ و مقام‌های دولتی روسیه یا همکاران آن‌ها، ارسال شده‌است.

بنا بر این گزارش، کمتیه امنیتی مجلس سنا نیز درخواست مشابهی را از کاخ سفید مطرح کرده‌است. اکثریت در هر دو مجلس سنا و نمایندگان گنگره آمریکا، در دست جمهوری‌خواهان است.

در عین حال گزارش شده پلیس فدرال آمریکا در حال تحقیق در مورد «تماس‌ها» بین مشاوران ترامپ و روسیه است. هیئت‌های کنگره نیز مشغول بررسی اتهام‌های وارد شده به دولت روسیه در مورد دخالت‌های سایبری در انتخابات آمریکا، برای جهت‌دهی به افکار عمومی و اثرگذاری بر نتیجه آن هستند.

کارکنان کنگره ایالات متحده می‌گویند شاهدی وجود ندارد که نشان دهد مدارک مربوط به روسیه حفظ نشده‌اند. اما چاک شومر، رهبر دمکرات‌ها در سنا، هفته پیش گفته بود «نگرانی جدی وجود دارد که افرادی در دولت ممکن است با پاک کردن ایمیل‌ها، پیام‌ها و موارد ضبط‌شده‌ی دیگر… در تلاش برای پنهان کردن روابط خود با روسیه باشند».

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری