کد خبر: ۱۶۴۴۷۳
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶
زمینه‌سازی برای بازپس‌گیری سهم ایران از بازار صنعت حمل و نقل هوایی در منطقه و جهان و تسهیل گردشگری ملی و بین‌المللی از جمله تحولات وزارت راه و شهرسازی در دوره مدیریت آخوندی محسوب می‌شود. همچنین افتتاح ۷۱۰ هزار واحد مسکن مهر از یک میلیون و هفتصد هزار واحد افتتاح شده در این دولت و افزایش آن به ۸۰۰ هزار تا پایان دوره این دولت نیز از جمله خدمات این دستگاه به شمار می‌آید.
در جلسه دیروز هیأت وزیران، موضوع اعتماد مجدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر راه و شهرسازی که حاکی از رضایت مجلس شورای اسلامی از خدمات این وزارتخانه است، مطرح شد و رئیس‌جمهور از رئیس مجلس، هیأت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی کرد. به بهانه اعتماد مجدد نمایندگان ملت به وزیر راه و شهرسازی مناسب است گوشه‌ای از دستاوردهای این دوره را گزارش کنم.

آخوندی با این کارنامه، نمایندگان را قانع رد

به گزارش اعتدال محسن حاجی میرزایی - دبیر هیأت دولت - در روزنامه «ایران» می‌نویسد: دوره مسئولیت آخوندی با موفقیت‌های بزرگ و درخور اعتنایی در حوزه راه و شهرسازی همراه بوده است که به گمان من به شایستگی اطلاع‌رسانی نشده است. زیرساخت‌های حمل و نقل و ترانزیت کشور با تلاش‌های انجام شده نوید از آینده درخشانی در این حوزه می‌دهد. اتمام عملیات اجرایی راه‌آهن گرگان - اینچه‌برون جهت انتقال بار ترانزیتی از کشور ترکمنستان و قزاقستان، افزایش ۹۳ درصدی پروازهای ترانزیتی از فراز کشور، افزایش ۶۲ درصدی جابه‌جایی مسافر حومه‌ای ریلی، بیش از ۵ هزار کیلومتر زیرساخت جاده‌ای شامل آزادراه، بزرگراه و راه اصلی و بیش از ۵۸۰۰ کیلومتر راه روستایی از جمله این تلاش‌های مهم است.

گسترش ظرفیت ناوگان دریایی و حمل و نقل دریایی کشور در دوره فعالیت وزارت راه و شهرسازی در دولت تدبیر و امید، از دیگر اقدامات موفقیت‌آمیز این وزارتخانه محسوب می‌شود. رشد ۹ درصدی ظرفیت ناوگان دریایی نفتی کشور و رسیدن به ۱۵ میلیون تن ظرفیت، رشد ۱۰ درصدی ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر تجاری و رسیدن به ۲۰۹ میلیون تن ظرفیت، بهره‌برداری از ۳۹ پروژه توسعه و تجهیز بنادر به ارزش تقریبی ۳۲۷۲ میلیارد ریال، بهره‌برداری از ۱۴ موج‌شکن بنادر کوچک چند منظوره در سواحل جنوب کشور و بهره‌برداری از بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور در بندر شهید حقانی استان هرمزگان از جمله این دستاوردهاست.

تصادفات رانندگی همواره یکی از دغدغه‌های اصلی کشور بوده و با توجه به میزان مرگ و میر و جراحات ناشی از آن، یکی از چالش‌های اصلی مسئولان و مردم محسوب می‌شود. بر اساس مطالعات اقتصادی صورت گرفته با توجه به حدود ۱۶ هزار نفر کشته و ۵۰۰ هزار مصدوم ناشی از آن (سالانه)، میزان هزینه مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تصادفات رانندگی، سالانه بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال است که این میزان در حدود ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد.

حذف و اصلاح تعداد ۱۹۳۲ نقطه - مقطع و تقاطع پرتصادف در راه‌های شریانی و استقرار سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور در راه‌های شریانی کشور در ۵۰۰ محور مهم نیز اقداماتی است که در جهت ایمن‌سازی راه‌ها و کاهش تلفات جاده‌ای به انجام رسیده است. انعقاد قرارداد و خرید هواپیما از دو شرکت معتبر بین‌المللی که برای نخستین بار در این شیوه و با این حجم در سال‌های پس از انقلاب انجام شد و منجر به خرید ۲۰۰ فروند هواپیما به شیوه اجاره به شرط تملیک و تأمین مالی از مسیر درآمدهای حاصل از بهره‌برداری از هواپیماها به انجام رسید علاوه بر اینکه مهر ابطالی بر تحریم‌ها تلقی می‌شود زمینه‌ساز تحولاتی بزرگ در حوزه حمل و نقل هوایی محسوب می‌شود.

زمینه‌سازی برای بازپس‌گیری سهم ایران از بازار صنعت حمل و نقل هوایی در منطقه و جهان و تسهیل گردشگری ملی و بین‌المللی از جمله این تحولات محسوب می‌شود. همچنین افتتاح ۷۱۰ هزار واحد مسکن مهر از یک میلیون و هفتصد هزار واحد افتتاح شده در این دولت و افزایش آن به ۸۰۰ هزار تا پایان دوره این دولت نیز از جمله خدمات این دستگاه به شمار می‌آید.

درک اهمیت و ارزش این کارها بدون در نظر داشتن محدودیت‌های شدید منابع که در بخش عمده‌ای از دوران استقرار دولت یازدهم، دولت را در پیگیری اهداف و برنامه‌هایش با مشکلات متعددی روبه‌رو کرد، میسر نیست. بدون تردید اعتماد مجدد نمایندگان محترم مجلس به جناب آقای آخوندی حکایت از آگاهی آنان از این دستاوردهاست.

منبع : ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری