کد خبر: ۱۶۴۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
آن چه تاکنون کشورهای اروپایی بر ان تاکید داشته اند، پایبندی بر برجام و حفظ آن بوده است. همزمان با آن که آمریکا تحت رهبری ترامپ خواستار دوری از ایران است. اروپایی‌ها به سوی تهران حرکت می‌کنند و تمایلی به دور انداختن مسیر پر پیچ و خم طی شده و موفق دیپلماسی ندارند.
از ابتدای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، وی همواره سعی کرده در فرصت های گوناگون برجام را زیر سوال برده و به نوعی به ایران حمله کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، گرچه ترامپ تحت تاثیر لابی هم پیمانان صهیونیستی و سعودی خود همواره به برجام حمله کرده، اما خود نیز می داند که مخالفت با برجام و لغو آن به عنوان یک تفاهم  بین المللی چندجانبه هزینه های سنگینی برای آمریکا در پی خواهد داشت. با این حال ترامپ و متحدانش سعی دارند با القای ایران هراسی سایر کشورها وارد جبهه ضد ایرانی خود کنند.  کشورهای اروپایی و اعضای 5+1 نیز به عنوان هدف اصلی این پروژه انتخاب شده اند.

اما آن چه تاکنون کشورهای اروپایی بر ان تاکید داشته اند، پایبندی بر برجام و حفظ آن بوده است. همزمان با آن که آمریکا تحت رهبری ترامپ خواستار دوری از ایران است. اروپایی‌ها به سوی تهران حرکت می‌کنند و تمایلی به دور انداختن مسیر پر پیچ و خم طی شده و موفق دیپلماسی ندارند.

هفته گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر صهیونیستی در دیدار با همتای بریتانیایی اش خواستار تشکیل جبهه ای از کشورها علیه ایران شد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهارات خصمانه خود با استقبال از تحریم‌های جدید دولت ترامپ علیه ایران، از دولت‌های دیگر نیز خواست تا ایران را تحریم کنند.

وی ضمن استقبال از تحریم‌های جدید دونالد ترامپ علیه ایران گفت که "برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی برای جهان است و از دولت‌های مسئولیت‌پذیر خواست تا مثل ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کنند. من از تحریم‌های جدید صادر شده علیه ایران استقبال می‌کنم. ما باید به دقت توافق هسته‌ای را تحت نظر بگیریم و همچنین باید اطمینان یابیم که برجام احتمال دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای پس از گذشت یک دهه را خنثی می‌کند. 

اما در مقابل ترزا می به عنوان یکی از اعضای 5+1 برای نتانیاهو روشن ساخت که از توافق هسته ای که با ایران حاصل شده، حمایت می کند.

موگرینی مسئول سیاسیت خارجه اتحادیه اروچا که تاثیر زیادی در به رسیدن توافق هسته ای داشت نیز در دیدار با تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از برجام حمایت قاطع کرد و به آمریکا هشدار داد به این توافق چندجانبه پایبند باشد. حتی پای را فراتر نهاد و گفت وزیر خارجه آمریکا به وی در پایبندی آمریکا به برجام اطمینان داده است.

ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه نیز دیروز بعد از دیدار با همتای آمریکایی‌اش گفت که دولت ترامپ قصد دارد برجام را مورد بررسی دوباره قرار بدهد. وی ادامه داد پاریس اختلافات آشکاری با آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دارد.

گرچه تیلرسون پس از ان اظهارات عنوان کرد برداشت همتای فرانسوی‌اش مبنی بر قصد وی برای پاره کردن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 صحیح نبوده است، با این به روشنی می توان دریافت که مواضع کشورهای اروپایی 5+1 برخلاف ترامپ و آمریکا پایبندی به برجام و حمایت از آن است. 

نه تنها کشورهای اروپایی عضو 5+1 بلکه سایر کشورهای اروپایی نیز اکنون پس از لغو تحریم ها خواهان روابطی نزدیک با ایران هستند و در تلاشند از تنشهای بین المللی دور باشند.

شبکه خبری «بلومبرگ» با انتشار گزارشی با اشاره به سفر اخیر هیئت بازرگانی و صنعتی سوئدی به تهران اشاره می‌کند که موضع سوئدی‌ها در تحسین ایران برای احیا اقتصادشان موضع دیگر شرکای اروپایی ایران نیز می‌باشد. 

این شبکه خبری می‌نویسد: «هیاتی از شرکت‌هایی چون Astra Zeneca Plc و شرکت سازنده کامیون و اتوبوس اسکانیا در صدر هیئتی به رهبری استفان لوفون نخست‌وزیر سوئد به تهران سفر کردند. این نخستین سفر نخست‌وزیری از سوئد به تهران از زمان میانجی‌گری آن کشور در طول جنگ هشت‌ساله میان ایران و عراق در دهه ۸۰ میلادی به این سو بوده است. 

هیئت ۷۵ نفره با هدف مذاکرات اقتصادی به تهران سفر کردند اما صحبت از سیاست اجتناب‌ناپذیر بود. آن لینده وزیر تجارت سوئد در مراسمی در تاریخ ۱۱ فوریه با حضور بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران ابراز امیدواری کرد که روابط اقتصادی ایران و سوئد تقویت شود. او  گفت که تا پیش از تحریم‌ها ایران بزرگترین بازار صادرات محصولات سوئد در خاورمیانه بود.

در حالی که رهبران اروپایی خواستار حفاظت از برجام هستند ترامپ آن را بزرگترین اشتباه تاریخی می‌داند و توافق را به سخره می‌گیرد. این شبکه خبری می‌نویسد: «اروپایی‌ها می‌خواهند از بازار ۸۰ میلیون نفری ایران استفاده کنند. آنان انگیزه لازم را دارند و می‌خواهند موقعیت حسن روحانی ریس‌جمهوری ایران تثبیت شود. آنان او را بهترین گزینه برای ایران آزادتر در داخل و با تمایل بیشتری به همکاری خارجی برای خنثی‌کردن بحران‌های خاورمیانه می‌دانند. در کنار اروپایی‌ها، روسیه دیگر امضاکننده برجام نیز که متحد کلیدی ایران است و خواستار ایفای نقش بیشتر تهران در معادلات است.»

همزمانی سفر هیئت تجاری سوئد به تهران همزمان با دیدار فعالان تجاری و سیاسی فرانسوی در صدر هیئتی با همراهی وزیر امور خارجه فرانسه و برگزاری کنفرانسی با حضور مدیران ارشد از پژو، ستروئن، رنو و هیوندای نشان می‌دهد که کشورهای خارجی تا چه اندازه مایل به سرمایه‌گذاری در ایران هستند. 

این شبکه خبری در ادامه به نقل از ژان کریستف کمار مدیر منطقه خاورمیانه گروه پژو سیتروئن اشاره می‌کند که در طول دو سال گذشته ۲۵ بار با مقام‌های ایرانی گفت‌و‌گو داشته است. او در پاسخ به خبرنگاران در این‌باره که آیا اظهارات ترامپ خللی در عزم‌اش برای گسترش روابط با ایران ایجاد خواهد کرد، گفت: «این چه معنایی دارد؟ زمان تغییر کرده است. شما باید چهره‌های ما را در تهران می‌دیدید.»

تحریم‌های وضع‌شده علیه برنامه هسته‌ای ایران سبب شد تا حجم مبادلات تجاری با سوئد به میزان ۹۰ درصد کاهش یابد و به ۱۱۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ میلادی برسد. در جریان دیدار اخیر هیئت سوئدی از تهران مهمترین قرارداد توافق ۱۱۰ میلیون یورویی بین اسکانیا و شرکتی ایرانی برای تولید ۱.۳۵۰ اتوبوس و خوردوی سنگین بود. یک مقام ایرانی در این‌باره می‌گوید که آن شرکت در حال مذاکره با سه وام‌دهنده سوئدی بری تامین مالی این قرارداد به منظور اجرایی شدن است. 

برای اروپایی‌ها اما متعهد‌ماندن به تقویت کسب و کار با ایران کار راحتی نبود، اگر تحریم‌های وضع شده علیه ایران پس از برجام برداشته نمی‌شد. برای اروپایی‌ها کسب و کار و امور مالی در ایران یک چالش عمده است. آژانس اعتبار صادرات سوئد می‌گوید که سیستم بانکی ایران اکنون دوران نقاهت خود را پس از دوری از نظام مالی بین‌المللی به دلیل تحریم‌های سالیان اخیر می‌گذراند. 

مقامی در وزارت خزانه‌داری فرانسه گفته است که آن وزارتخانه در حال برنامه‌ریزی برای صدور مستقیم وام کسب و کار با ایران برای شرکت‌های فرانسوی است. با این حال، این مقام به دلیل حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده است. گروه بین‌المللی لابی تجاری فرانسوی Medef نیز در حال کار برای تاسیس دفتر در ایران است. 

بانک توسعه KfW آلمان نیز با ارائه وامی ۱.۲ میلیارد یورویی به ایران برای اجرای پروژه خط راه آهن در ماه نوامبر توافق کرده بود. همچنین، آژانس اعتبار صادرات ایتالیا  SACE SpAو CDP Group نیز سال گذشته ارائه وام و ضمانت‌های مالی را به حجم ۹ میلیارد دلار تمدید کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: