کد خبر: ۱۶۴۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۲
حمله ترامپ به رسانه ها و تهدید دوباره ایران؛
ترامپ گفت: هرگز علنی نمی گویم اگر بخواهم ایران را تنبیه کنم، چه خواهم کرد، چون آنها می فهمند. مخالفت های ترامپ با ایران موضوع تازه ای نیست با این حال اظهارات وی را نباید تنها در چارچوب یک رجز‌خوانی دید، بلکه در چارچوب یک سیاست کلی ارزیابی و باید راهکار‌ها و اقدامات متناسب با آن را اتخاذ کرد. مسلما در چنین شرایطی ایران نباید وارد بازی از پیش طراحی شده آمریکا و متحدانش شود.
مخالفت با توافق هسته ای و ایران طبق شعارهای انتخاباتی از همان ابتدای ریاست جمهوری ترامپ، در دستور کار مقامات تازه کار دولت وی قرار گرفت. به طوری که با سپری شدن حدود یک ماه ازآغاز رسمی ریاست جمهوری ترامپ، روزی نبوده است که دولتمردان جدید آمریکا موضعی علیه برجام و ایران نگرفته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، ترامپ همواره توافق هسته ای با ایران را توافقی غیرمنطقی و حتی احمقانه خوانده که مقامات دولت سابق آمریکا زیر بار آن رفته اند. ادعایی که روزهای اخیر نیز بارها و بارها بر آن تاکید کرده است. گرچه ترامپ قبل از ریاست جمهوری و در جریان مبارزات انتخاباتی مدعی شده بود توافق هسته ای را زیر پا گذاشته و بر آن پایبند نخواهد بود، اما پس از رسیدن به ریاست جمهوری سیاست های اتخاذ شده ترامپ نشان می دهد که وی فعلا تمرکز خود را از برجام به سمت دیگری هدایت کرده است. نه اینکه به برجان اعتقاد داشته و مخالف آن نباشد بلکه با توجه به مخالفت های جهانی به این موضوع پی برده که مخالفت صریح با یک توافق بین المللی عواقب سنگینی برای وی در پی خواهد داشت. از این رو در حین مخالفت لفظی با برجام تاکتیک مبارزه خود علیه ایران را تغییر داده و روشی دیگر را برای مواجهه و تحت فشار قرار دادن ایران برگزیده است. 

در این شرایط مسلما ترامپ برجام را پاره نخواهد کرد اما دستورالعمل خطرناکتری روی میز کاخ سفید قرار گرفته و آن هم اعمال تحریم های جدید در مورد سایر موضوعات اختلافی همچون تروریسم و حقوق بشر و برنامه موشکی و دخالت در امور منطقه خواهد بود. 

با آزمایش موشکی جدید ایران، ترامپ بهانه واهی دیگری به دست آورد تا ایران را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد و علیه ایران و برجام و آزمایشات موشکی لفاظی و حتی اقدام کند. تا جایی که  چند هفته پیش وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای از افزوده شدن 12 شرکت و 13 فرد به فهرست تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داد.

اکنون کاخ سفید و کنگره با مشورت و هماهنگی متحدین سنتی واشنگتن همچون صهیونیست ها و سعودی ها به این نتیجه رسیده اند که بدون نقض برجام، تحت پوشش موضوعات غیرهسته ای، فشارهای گسترده ای علیه ایران اعمال کنند.


حمله دوباره ترامپ به ایران 

با این حال ترامپ پنج شنبه و در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود بار دیگر از برنامه های خود برای تحت فشار قرار دادن ایران خبر داد. 

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «رسانه‌ها به شدت ریاکار شده‌اند. حقیقتا سطح بی‌ریایی رسانه‌ها به حدی غیرقابل کنترل در آمده است. من انتخاب شده‌ام که سیستم ورشکسته کنونی را درست کنم. البته باید بگویم برخی رسانه‌ها واقعا خالصانه دارند کار می‌کنند اما بخش اعظم آن‌ها اینطور نیستند.»

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: «من یک ویرانه را به ارث برده‌ام هم از منظر داخلی و هم از منظر خارجی. وضعیت خارجی را ببینید وضع خاورمیانه را. وضع کره شمالی را. به شما قول می‌دهم به آن خواهیم پرداخت.»

دونالد ترامپ در ادامه بار دیگر ادعاهای ضد ایرانی خود را تکرار کرد. او گفت: «علیه ایران که از دولت قبلی سوءاستفاده می‌کرد و بزرگترین حامی دولتی تروریسم است، تحریم‌های تازه‌ای وضع کردیم.»

ترامپ با لحنی که دلخوری او از مخالفانش در آمریکا را نشان می داد، گفت: «سال‌هاست که سیاستمداران دروغ می‌گویند تا انتخاب شوند، اما من اینجا هستم تا وعده‌هایی را که داده‌ام عمل کنم.»

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: «اقدامات قاطعانه‌ای انجام داده‌ایم تا تروریسم اسلام افراطی را خارج از کشور نگه داریم.»

ترامپ تصریح کرد: «رسانه‌ها حقیقت را نمی‌گویند، چون می‌دانند که من می‌خواهم به وعده‌هایم عمل کنم. اگر تلویزیون را نگاه کنید، تصور می‌کنید که در دولت آشفتگی برقرار است، اما واقعیت این است که دولت دارد مانند یک ماشین منظم کار می‌کند.»

وی اعلام کرد که هفته آینده یک فرمان اجرایی جدید صادر خواهد کرد تا کشور را «به نحوی فراگیر» در برابر تهدیدات حفظ کند.  رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت: «برای ریشه‌کن کردن فساد از واشنگتن، من فرمانی برای ممنوعیت 5 ساله لابی‌گری کارکنان کاخ سفید برای دولت‌های خارجی صادر کردم.»

وی در انتقاد از مواضع دولت‌های پیشین آمریکا در قبال دیگر کشورها گفت که همه کشورهای دنیا «به جز دو سه کشور دارند از ایالات متحده سوءاستفاده می‌کنند. چندین دهه است که اینطور است، اما دیگر اینطور نخواهد بود.»

وی به خبر اخیر روزنامه آمریکایی نزدیک به دموکرات‌ها واکنش نشان داد. ترامپ گفت که گزارش نیویورک تایمز در مورد ارتباط ستاد تبلیغاتی من با روسیه، «خبر جعلی و جوک» است.

وی رسانه‌های منتقد را هدف قرار داد و گفت: «دیگر سی‌ان‌ان را نگاه نمی‌کنم، آنقدر که مملو است از خشم و نفرت. شبکه‌های دیگر را نگاه می‌کنم.»

در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، خبرنگار سی‌ان‌ان از ترامپ به دلیل استفاده از لقب «اخبار جعلی» برای این شبکه انتقاد کرد.

ترامپ در پاسخ گفت: «لحن شبکه شما پر از تنفر است. فاکس نیوز را ببینید که چقدر محترمانه صحبت می‌کند. در میزگردهایی که در شبکه شما پخش می‌شود، تمام کارشناسان علیه من صحبت می‌کنند، البته خوشبختانه آمار بازدیدتان رو به افول است.»

خبرنگار سی‌ان‌ان به ترامپ گفت که «شما به شبکه ما گفته‌اید خبر جعلی.» رئیس جمهور آمریکا جواب داد: «نه، عوضش می‌کنم و می‌گویم "خبر خیلی جعلی".»

ترامپ گفت که او هیچ وقت خواهان صحبت کردن درباره اقدامات نظامی نیست. او گفت: «ما یک قدرت هسته‌ای هستیم، روسیه هم هست. می‌دانید، در جلسات توجیهی اطلاعاتی به من گفته‌اند که هلوکاست هسته‌ای با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. بنابراین کنار آمدن با آن‌ها چیز مثبتی است.»

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که او هیچ وقت خواهان صحبت کردن درباره مسائل این چنینی نیست مثلا «خواهان صحبت کردن درباره مواضعش درباره ایران نیست چرا که آن‌ها نباید بدانند ما چه کار خواهیم کرد.»

ترامپ گفت: «نمی‌گویم که می‌خواهم با کره شمالی چه کنم. نمی‌گویم که می‌خواهم با ایران چه کنم. می‌دانید چرا؟ چون آن‌ها نباید بدانند.»


راهکار مقابله ایران با ترفند تحریمی ترامپ

با این حال اقدامات ترامپ را نباید تنها در چارچوب یک رجز‌خوانی و لفاظی دید، بلکه در چارچوب یک سیاست کلی و واقعی ارزیابی و باید راهکار‌ها و اقدامات متناسب با آن را اتخاذ کرد. مسلما در چنین شرایطی ایران نباید وارد بازی از پیش طراحی شده آمریکا و متحدانش شود. منافع ملی کشور ایجاب می‌کند از هر گونه اقدامی که موجب اجماع بین‌المللی و داخلی درآمریکا علیه ایران شود، خودداری شود.

ایران باید مانند گذشته به تعهدات خود در برجام پایبند باشد و همزمان نقش جدی‌تر، متعادل‌تر و توام با ابتکارات جدید در موضوعات منطقه‌ای از جمله مبارزه با تروریسم و حل بحران‌های منطقه‌ای سوریه، عراق و حتی یمن ایفا کند و از این طریق وزن خود را در مناقشات منطقه‌ای افزایش دهد. 

در حالی که لابی های صهیونیستی و سعودی سعی دارند با ایجاد تنش در فضای بین المللی، شرایط را به گونه ای پیش ببرند که ایران را به مسئله اول کاخ سفید بدل کنند، ایران نیازمند یک دیپلماسی عاقلانه و هوشمندانه و استفاده از سیاست خارجی متوازن است تا در اولویت اول آمریکا قرار نگیرد.

ضمن اینکه دیپلماسی فعال منطقه‌ای و چندجانبه‌گرایی باید به عنوان یکی از ابعاد سیاست خارجی  در اولویت ایران قرار بگیرد. خوشبختانه دستگاه دیپلماسی ایران توسعه روابط با کشورهای منطقه و اروپایی را در سال های اخیر و به خصوص در ماه های گذشته در دستور کار خود قرار داده که ادامه چنین روندی می تواند کمک شایانی در حصول نتایج برجام و خنثی شدن ترفندهای تحریمی ترامپ داشته باشد.

به‌ویژه در رابطه با اجرای برجام ایران باید یک نوع دیپلماسی فعال را در قبال سایر اعضای ۱+۵ به‌ویژه اروپایی‌ها در پیش بگیرد. در شرایط فعلی جامعه بین الملل و پس از اظهارات افراطی رییس جمهور آمریکا، بسیاری از دولت‌های اروپایی نیز نگران مواضع و سیاست ترامپ هستند و احساس نگرانی می‌کنند كه برجام به‌عنوان یكی از مهم‌ترین مصادیق و نمونه‌های سیاست خارجی واحد اروپا ناكام بماند.نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: