کد خبر: ۱۶۴۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۹
حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در نشست سوری آستانه 3 در پایتخت قزاقستان گفت: تمامیت ارضی، حفظ حاکمیت ملی و حق مردم سوریه برای تعیین سرنوشت این کشور، از اصول حل سیاسی بحران است.
رئیس هیات جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در اجلاس عمومی مذاکرات سوری با حضور نمایندگان دولت سوریه و مخالفان مسلح، هیات های ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان مذاکرات افزود: هدف گفت وگوهای آستانه تسهیل مذاکرات سوری-سوری برای رسیدن به تامین صلح و امنیت سوریه است. 
وی با اشاره به سابقه دو دور نشست برگزار شده آستانه، اظهار کرد: موفقیت های قابل توجهی برای مهار بحران سوریه داشته ایم. در هفته ها و روزهای گذشته، مذاکرات فشرده ای کارشناسی بین هیات های سه کشور ضامن آتش بس برای نهایی کردن آئین نامه کاری کمیته مشترک نظارت بر پیمان پایان درگیری ها برگزار شده است. 
جابری انصاری گفت: موارد بروز نقض آتش کمتر شده است. هزاران نفر از آوارگان به شهرهای محل زندگی خود از جمله حلب بازگشته اند و جمهوری اسلامی ایران همراه جامعه بین المللی موفق شده کمک های بشردوستانه بیشتری به شهروندان سوری برساند. 
مقام ایرانی ادامه داد: در برخی مناطق از جمله حلب، بازسازی ها آغاز شده و مردم سوریه به خاتمه بحران کنونی امید پیدا کرده اند که بی سابقه است.
جابری انصاری همچنین گفت: تلاش های ایران، روسیه و ترکیه (برای ابتکار مذاکرات آستانه) جایگزین اقدام های پیشین جامعه بین المللی نبوده و نیست، بلکه کامل کننده آن به شمار می رود و ارزش های افزوده دارد.
وی تاکید کرد: روند مذاکرات آستانه با همت سه کشور، گام های اولیه در مسیر حل بحران را برداشته است ولی برای تکمیل این حرکت، به کوشش و تلاش بیشتری نیاز است. 
در نشست آستانه 3 که بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود،افزون بر هیات های سه کشور بانی مذاکرات، قزاقستان به عنوان میزبان و اردن، آمریکا نیز به عنوان ناظر شرکت دارد. 
تشکیل گروه کاری برای بحث در باره پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه، تداوم و تقویت آتش بس فراگیر در این کشور و تسهیل در مذاکرات دولت سوریه و نمایندگان 9 گروه مسلح مخالف پذیرنده پیمان پایان درگیری ها در این نشست پیگیری می شود.
آلکساندر موسیینکو دبیر اول سفارت روسیه در قزاقستان در مورد نشست آستانه 3 گفت که کشورهای بانی این نشست شامل ایران، روسیه و ترکیه بیانیه پایانی آن را امضا می کنند.
وی به خبرگزاری روسیا سگودنیا گفت که در شرایط ایده آل هیات های دولت سوریه و مخالفان مسلح نیز این سند را امضا می کنند، اما امضای بانیان مذاکرات برای آن کافی است.
جابری انصاری در دو روز گذشته چند دیدار دوجانبه با سایر شرکت کنندگان نشست آستانه داشت که ملاقات با الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه، از آن جمله بود که در آن مسائل مطرح و در دستور کار سومین نشست سوری آستانه بررسی شد.
هیات های ایران و روسیه همچنین در این نشست آخرین رایزنی ها را در باره همگرایی مواضع برای مذاکرات عمومی فردا با هدف برقراری آرامش در سوریه بررسی کردند.
روز سه شنبه نیز هیات های ایران و روسیه در مذاکرات نخست، مسائل مختلف مربوط به دستور مذاکرات را بررسی کردند.
همچنین دومین دور گفت وگوهای هیات های ایران و سوریه روز چهارشنبه در آستانه برگزار شد.
جابری انصاری و بشار جعفری سفیر و نماینده دائم سوریه نزد سازمان ملل متحد و سرپرست هیات اعزامی این کشور به آستانه در دور دوم رایزنی های خود آخرین تحولات و روند مذاکرات آستانه و برنامه اجلاس را مورد تبادل نظر قرار دادند.
نخستین دور مذاکرات چندجانبه آستانه روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.
10 روز پیش هم هیات های کارشناسی روسیه، ایران، ترکیه و نمایندگان سازمان ملل نشست دوم را در آستانه برگزار کردند که در آن اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز بررسی شد.
آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.
منبع:ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: