کد خبر: ۱۶۴۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۵
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: مسیر انتخابات ریاست جمهوری 96 همان رویکرد سال 92 است و جریان اصلاحات به طور قطع یک نامزد دارد.
محمدرضا عارف روز پنج شنبه در کنگره حزب ترقی ایران افزود: مسیر روشن است و آنچه که از اول مطرح کردیم این است که رویکرد 92 باید ادامه یابد، ما رویکردی را در سال 92 ارائه کردیم که برای مردم پیام داشت و نتیجه اش را همه دریافت کردند.
وی یادآور شد: ممکن است افرادی هم خلاف این نظر را داشته باشند، ولی همان رویکرد را باید ادامه دهیم و آنچه که امروز قطعی است جریان اصلاحات یک نامزد خواهد داشت که البته نظر شخصی من که بارها اعلام کرده ام آقای روحانی است چرا که چهار سال ایشان در راس دولت بوده و عملکردش را می دانیم.
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: البته دولت مشکلات و مسائلی داشته و فراکسیون امید هم روی عملکرد دولت نظر دارد، ولی امیدواریم بتوانیم با دولتی ها نشست هایی داشته باشیم و با آن ها تفاهم کنیم که دولت در امور مختلف به خصوص در حوزه اقتصادی و معیشت مردم موفق تر باشد.
عارف با تاکید بر این که نظر شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به موقع اعلام می شود، یادآور شد: مهم این است که در این چند ماه همه احزاب و جریان های سیاسی فعال شوند تا بتوانیم مشارکت حداکثری و پرشورتر از انتخابات سال 94 داشته باشیم.
وی ادامه داد: هرچند حرف آخر را مردم می زنند و هر فردی که فردای انتخابات از صندوق بیرون می آید چه به عنوان جریان اصلاحات و چه جریان دیگر به او احترام می گذاریم.
رییس فراکسیون امید مجلس دهم گفت: در آستانه یکی دیگر از رویدادهای سیاسی کشور یعنی انتخابات اردیبهشت ماه هستیم. با نگاه به انقلاب و جایگاه مردم در انقلاب و نقشی که امام (ره) برای انقلاب قائل بودند معتقدم قانون اساسی به خصوص اصل سوم قانون اساسی از مترقی ترین اصول در بین کشورهای مدعی دمکراسی است. 
عارف افزود: تشکل ها و نهادها باید حرف مردم را نمایندگی کنند و بیانگر امین نظرات آنها باشند که به طور طبیعی در فضای سیاسی این تشکل ها و نهادها احزاب هستند. 
وی یادآور شد: رفتارهای بعد از انقلاب نیز مثل قبل از انقلاب، فراز و فرودهایی در تحزب داشت. در مقاطعی جلوی آن گرفته شد و در مقاطعی با نگاه کمی تعداد احزاب زیاد شدند اما خروجی قابل توجهی از آن ها ندیدم. 
رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان تصریح کرد: باید به سمت احزاب تاثیرگذار و فراگیر برویم چرا که وقتی نگاه شان مطرح می شود زمینه تحقق آن نیز در کشور فراهم شود. باید در این مسیر حرکت کنیم که به اعتقاد من راهبرد کلی نخبگان و دلسوزان هم باید به همین سمت باشد؛ به سمت رسیدن به احزابی که بتوانند بخش بزرگی از مردم را نمایندگی کنند. 
عارف یادآور شد: وقتی تصمیم تشکیلاتی گرفته شد همه موظف به اجرای آن هستند در جبهه نیز همین طور است، عده ای تشکیل جبهه می دهند که روی اصول با هم اختلاف ندارند. اساسا جبهه ها بر اساس نقاط مشترک تشکیل می شوند و وقتی در داخل جبهه تصمیم گیری شد اعضا و احزاب نمی توانند بگویند مخالف هستیم. 
وی در ادامه به عملکرد جریان اصلاحات اشاره کرد و گفت: در دهه 90 با جمع بندی از عملکرد درون جبهه اصلاحات عملا سه راهبرد در دستور کار این جبهه قرار گرفت؛ اولین و مهمترین راهبرد مشارکت حداکثری مردم در صحنه های انتخابات است. این راهبرد در چارچوب منافع ملی است؛ راهبرد دیگر ما اجماع کامل در درون جبهه اصلاحات است. شاید در نگاه اول این کار سخت بود اما انصافا همه تشکل های اصلاح طلب این ظرفیت را نشان دادند. 
وی راهبرد سوم را همکاری و تفاهم با جریان های دیگر عنوان کرد و افزود: واقعیت این است که دو جریان را باید در کشور به رسمیت بشناسیم که امروز تحت عنوان اصلاح طلب و اصولگرا معرفی می شود باید به دنبال حذف یکدیگر نباشیم. زمانی که یک جریان خاص جریان دیگر را حذف کند، دیدیم چه هزینه هایی به نظام تحمیل شد که ممکن است برخی اثرات آن در دهه های آینده دیده شود. 
رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان با بیان این که این دو جریان اصیل و ریشه دار در نظام و انقلاب هستند، گفت: هر یک شخصیت های برجسته ای در خود دارند، ادامه داد: راهبرد ما در دهه 90 این بود که با هم همفکری کنیم. ما در اصول، اختلافی نداریم؛ برچسب ها را کنار بزنید که ریشه در خودبزرگ بینی و عدم رشد سیاسی دارد. 
وی افزود: مردم ما تجربه کرده اند که جایی که خواسته ایم رقیب را با شیوه های غیردموکراتیک دفع کنیم چه نتیجه ای گرفته ایم. ما بر رقابت همراه با رفاقت اصرار داریم. 
عارف ادامه داد: رویکردی که همیشه برای اصلاحات قائل شده ایم سعه صدر است. آرامش، عقلانیت و خرد جمعی رویکردهایی هستند که اگر به آن ها بپردازیم بسیاری از مسائل حل می شوند. 
رییس فراکسیون امید مجلس در ادامه به طرح دو فوریتی مقابله با برهم زنندگان مراسم رسمی اشاره کرد و گفت: این مسئله مدت ها مطرح بود که چرا باید عده ای خودسر خود را محور عالم بدانند و جلسات قانونی یا عرفی که نیازی به مجوز ندارند را برهم بزنند؟ 
عارف افزود: پیام این طرح این است که این مسئله را جرم تلقی کنیم. از آنجایی که شرایط منطقه حساس است و به انتخابات نزدیک می شویم، بحث روی دو فوریت آن بود. پیش نویس آن نیز به امضا رسید اما پیش نویسی که به امضا رسیده با آن چیزی که در صحن آمده اختلافاتی دارد و مسائلی باید اصلاح شود اما در مجموع پیام آن این است که هیچ کس حق ندارد با برنامه مجوزدار برخورد کند. 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته چیزهایی به آن اضافه شده که برخی دلسوزان در فضای مجازی مطرح می کنند، باید سعه صدر داشته باشیم و در نظر بگیریم که این یک پیش نویس است. اینکه رقبا در تیترهای روزنامه هایشان چیزهایی بزنند طبیعی است اما در داخل خانواده اصلاح طلب چرا؟ 
وی تاکید کرد: باید حرمت ها را حفظ کنیم چقدر در گذشته به خاطر این برخوردها هزینه دادیم. چقدر بخاطر این برخوردها عذرخواهی و حلالیت طلبیده شد. باید سعه
صدر داشت. بارها گفته ایم تصمیمات عموما جمعی است و پیروی خرد جمعی. خود من هم اصولا بنا نیست بعضی طرح ها و تصمیمتی که گرفته می شود را امضا کنم البته به جز موارد استثنایی که آن را هم دوستان تشخیص می دهند. معتقدیم که همه کارها نباید به یک نفر ختم شود. امیدواریم رفتار ما در فراکسیون امید منجر به این مسئله شود. 
رییس فراکسیون امید مجلس با بیان این‌که پیش نویس این طرح قرار نیست قانون شود ، گفت: طرحی که بناست دو فوریت آن مطرح شود اگر دیروز به صحن می آمد طبق آیین نامه باید روز شنبه مطرح می شد که مجلس تعطیل است، اگر یکشنبه هم بحث مطرح شودلایحه بودجه را معطل می کند. متن نهایی این طرح آماده است و شاید اگر از نظر آیین نامه اجازه داشته باشیم آن را با متنی که در صحن است جایگزین کنیم.
عارف در ادامه به استیضاح وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد و افزود: فراکسیون امید کمیته ای تشکیل داد و این مسئله را بررسی کرد. چندین جلسه نیز با معاونین وزیر داشتیم. با توجه به شرایط و دولت در ماه های آخر کاری است تصمیم گرفتیم به این تقاضای استیضاح رای منفی بدهیم.
وی ادامه داد: این یک پروسه کارشناسی شده و جمعی بود که حتی رای هم گرفتیم. ما به شعاری که داریم پایبندیم. برخی از دوستان ما با رقبا همسو شدند. آنها روی واژه ها تاکید دارند و رقبای ما روی اصل. 
وی تاکید کرد: ما باید به طور طبیعی به سمت تحزب و داشتن حرکات تاثیرگذار برویم. همزمان هم باید با همگرایی جبهه ها پیش برویم و با راهبردهایی که داشته ایم تاکنون گام ها را خوب برداشتیم. گام اول سال 92 بود که جریان اصلاحات نشان داد تدبیر و منافع ملی مهم است نه منافع شخصی. ما این روند را قائل به فرد نمی دانیم بلکه قائل به گفتمان می دانیم. 
رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ادامه داد: در سال 94 بهتر عمل کردیم و شورای عالی سیاست گذاری که دستاورد بزرگی نه تنها برای اصلاح طلبان بلکه برای نظام بود تشکیل شد. تصمیمات ما عموما در این شورا اجماعی بود. نتیجه اش را هم گرفتیم. در انتخابات مجلس نتایج خوبی داشتیم نه فقط در تهران که کارستان بود بلکه در شهرستان هایی هم که نامزد ما رای نیاورد باز هم نتایج خوبی گرفتیم. 
عارف اضافه کرد: شورای عالی نمود تفاهم ما بود. البته روی عملکرد شورا نقدهای جدی وارد شد و خیلی خوشحال شدیم که بتوانیم شورا را بازنگری کنیم. 
وی گفت: یک نظر این بود که شورای هماهنگی اصلاح طلبان محور باشد و یک نظر هم این بود که شورای عالی را ادامه دهیم. نظرسنجی هایی صورت گرفت تقریبا با نمره متوسط ضرورت ادامه کار شورا به موافقت اکثریت رسید. ان شاء الله به همان مسیری که در سال 94رفتیم و نتیجه گرفتیم در سال 96 نیز به همین مسیر برویم. 
رییس فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان تشکیل شده و ضرورت آن این است که ما فقط سیاست گذاری کنیم و تصمیمات به استان ها بدهیم. ما تصمیم گرفتیم به هیچ حزب سهمی ندهیم چرا که شرایط برای وزن کشی احزاب فراهم نیست. 
وی یادآور شد: البته ما برای زنان و جوانان تبعیض مثبت قائل می شویم و برای هر یک 30 درصد در نظر می گیریم و چون با هم، همپوشانی دارند تصمیم گرفتیم 50 درصد شورا زنان و جوانان باشند.
عارف گفت: ما شورا را پارلمان محلی می دانیم و اعتقاد داریم همه خدمات جز خدمات امنیتی و سیاسی باید در چارچوب شورا قرار گیرد پس باید به سمت افراد متخصص و شایسته و اهل فن برویم. ما نیاز به رأی مردم و حضور آن ها برای کاندیدا شدن داریم تا گفتمان ما در شوراها هم فعال شود.
منبع:ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری