کد خبر: ۱۶۴۰۶۹
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۲
تلاش نتانیاهو برای القای ایران هراسی به کاخ سفید
ترامپ: امریکا برای حفظ امنیت تل آویو از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. برجام یکی از بدترین توافق‌هایی است که دیده‌ام و مهم ترین تهدید اسرائیل به شمار می آید.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا روز چهارشنبه با حضور در جمع خبرنگاران، استحکام روابط میان واشنگتن و تل اویو را مهمترین سیاست دولت خود خواند و تاکید کرد که برای حفظ امنیت این رژیم در منطقه از هیچ تلاشی رویگردان نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، ترامپ و نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش از آغاز گفت وگو در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به پرسش رسانه ها پاسخ دادند، برجام و صلح فلسطین مهم ترین محور سخنان ترامپ و نتانیاهو در کنفرانس خبری بوده است. 

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: تل اویو با تهدید های گسترده و گوناگونی در خاورمیانه روبه رو است و توافق هسته ای میان ایران و کشور های جهان ، بدترین توافق بین المللی است و مهم ترین تهدید اسرائیل به شمار می آید.

ترامپ گفت که دولت امریکا از هم اکنون تحریم های تازه ای را علیه ایران آغاز کرده و هر چه در توان دارد برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای بکار خواهد برد.

وی رژیم اشغالگر قدس را قربانی خشونت های جاری در منطقه دانست و گفت که استقامت و پایداری تل اویو در مقابل فشار ها ، تهدید ها و ناملایمات ستودنی است.

وی ادامه داد که اتحاد میان کشورش و این رژیم مستحکم تر می شود و در سایه این اتحاد، مبارزه مشترک آن ها با تروریسم و 'آن هایی که به ارزش های انسانی وقعی نمی گذارند' ادامه پیدا خواهد کرد.

ترامپ اضافه کرد: اقدامات و واکنش های جهانی نسبت به تل اویو یک جانبه و بایکوت ها و تحریم های از سوی کشور های دیگر در سازمان ملل 'بسیار غیر منصفانه ' است.

رییس جمهوری آمریکا مدعی شد که برای استقرار صلح میان فلسطین و تل اویو تلاش خواهد کرد اما همزمان با حمایت و تلاش آمریکا، استقرار چنین صلحی در نهایت بعهده رهبران فلسطینی و تل اویو خواهد بود و در صورتی که طرفین حاضر به مذاکراتی مستقیم برای رسیدن به راه حلی بشوند کشورش در کنار آن ها خواهد ایستاد و از آن حمایت خواهد کرد.

ترامپ که هفته گذشته در واکنش به لایحه مشروعیت شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در کرانه های باختری چنین اقدامی را مانعی بر سر تحقق راه حل تشکیل دو دولت خوانده بود امروز در پاسخ سوال خبرنگاران که از او پرسیدند آیا هنوز از راه حل دو دولتی حمایت خواهد کرد با تغییر موضعی آشکارمدعی شد که گرچه در گذشته از چنین راه حلی حمایت می کرده اما حالا هر گونه راه حلی که طرفین بر سر آن به توافق برسند مورد تایید او خواهد بود.

ترامپ در پایان سخنان خود در رابطه با صلح فلسطین با نگاهی معنی دار به نتانیاهو گفت که :مثل هر مذاکره موفقیت آمیزی هر دو طرف باید به گذشته و سازش هایی رضایت بدهند.

نتانیاهو: برنامه موشکی تهدیدی علیه امنیت تل اویو است

نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز ضمن ابراز امیدواری به تحکیم دوباره روابط این رژیم با آمریکا، مدعی شد که ایران حامی تروریسم و عامل اغتشاش در منطقه خاورمیانه و برنامه های موشکی این کشور تهدیدی برای امنیت اسرائیل است. 

نتانیاهو از حمایت بی چون و چرای آمریکا از رژیم اسرائیل قدردانی کرد و مدعی شد، ما قربانی برخورد های مخاصمه آمیز و غیر منصفانه برخی کشور ها و از جمله ایران هستیم. 

وی با ابراز خرسندی از صمیمیت دیرینه میان این رژیم و دولتمردان آمریکایی نسبت به کمک ها و پشتیبانی های آینده واشنگتن در زمینه های مختلف امنیتی، اقتصادی و سایبری ابراز امیدواری کرد. 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که 'تروریسم اسلام افراطی' معضل اصلی و واقعی منطقه و جامعه جهانی است و مدعی شد که این رژیم در کنار جامعه جهانی به مبارزه با پدیده تروریسم مشغول است. 

وی در ادامه با انتقاد از واکنش های جهانی نسبت به سیاست های اشغالگرایانه رژیم آپارتاید، گفت که جامعه جهانی برخورد های غیر منصفانه و جانب دارانه علیه تل اویو دارد.

وی مدعی شد که یکی از دلائل شکست صلح میان اسرائیل و فلسطین و وجود اغتشاشات فعلی در این منطقه خودداری کشور ها و از جمله فلسطینیان از برسمیت شناختن تل اویو بعنوان یک دولت رسمی و مشروع است.

نتانیا هو افزود که تحقق صلح خاورمیانه در گرو تسلط کامل اسرائیل بر غرب رود اردن خواهد بود. 

رئیس رژیم اشغالگر قدس مدعی شد که فلسطینیان با تبلیغات بی اساس خود در صدد مخدوش کردن چهره (این رژیم) در چشم کشور های عرب منطقه است و از تایید اسرائیل بعنوان سرزمین مادری یهودیان سر باز می زنند که همین مسئله به ادعای او موجب بی ثباتی و نا آرامی های منطقه شده است. 

نتانیاهو با تکرار رجز خوانی ها و ادعاهای بی اساس همیشگی خود علیه ایران با اشاره به اظهارات دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان که تاکید کرده است برنامه های موشکی ایران نه به قصد تهاجم به کشور های دیگر بلکه به منظور تقویت نیروی دفاعی ایران دنبال می شود، مدعی شد که در آخرین برنامه آزمایش موشکی ،روی موشک نوشته شده است: ' اسرائیل باید نابود شود'. 

وی مدعی شد : این نشانه خصومت دیرینه ایران و خطرات دست یابی به موشک های دور برد برای تل اویو است و سخنان خود را با این ادعا به پایان رساند که دامنه تهدیدات ایران در آینده به اسرائیل محدود نخواهد شد و ایالات متحده آمریکا را نیز در برخواهد گرفت. 


استراتژی ایران علیه ترامپ و نتانیاهو چیست؟

دونالد ترامپ از زمانی که به ریاست جمهوری آمریکا رسیده بارها و بارها علیه ایران و حتی برجام به عنوان یک تفاهم نامه بین المللی سخن رانده و موضع خصمانه گرفته است. همین مواضع و اظهارات بی پایه و اساس ، فرصتی در اختیار نتانیاهو قرار داده که بر ایران هراسی در دنیا و به خصوص در منطقه خاورمیانه دامن زند. نتانیاهو که احساس می‌کند، دوست همفکر و متحدی ایدئولوژیک در واشنگتن یافته، با همکاری دوستان سعودی و عربی خویش تلاش است جبهه ای تازه علیه ایران تشکیل داده که با اعمال تحریم های گوناگون ایران را در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار دهند.

نتانیاهو که در موضوع برجام و توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران شکست خورد در آغاز گفت‌وگوی تلفنی خود با ترامپ خطر هسته‌ای ایران را بازتولید کرد و از رئیس‌جمهور جدید آمریکا خواست به وعده‌اش درباره پاره‌کردن توافق هسته‌ای عمل کند. تلاش نتانیاهو همواره و در دوران تارمپ بیشتر بر این تمرکز داشته که ایران را به مسئله اول کاخ سفید بدل کند و اکنون با دستاویز قرار دادن آزمایش های موشکی ایران سعی دارد مقامات تازه کار کاخ سفید را به اعمال تحریم های تازه علیه ایران مجاب سازد. امری که تا حدودی در آن نیز موفق بوده است. 

بر اثر همین فشارها بود که چندی پیش کاخ سفید و کنگره با مشورت و هماهنگی متحدین واشنگتن همچون اسرائیل و عربستان به این نتیجه رسیده اند که بدون نقض برجام، تحت پوشش موضوعات غیرهسته ای، فشارهای گسترده ای علیه ایران اعمال و با برخی اقدامات امنیتی ایذایی، عزم جزم خود را نشان دهند. ایران تنها موضوعی است که نه تنها ترامپ بلکه نتانیاهو می تواند اجماع داخلی را با حداقل چالش به وجود آورد و شکست هایشان در سایر موضوعات را جبران کند.

اما نتانیاهو تنها بر همراه سازی ترامپ با خود علیه ایران تمرکز نکرده و سعی دارد کشورهای دیگری را نیز درون جبهه خود وارد سازد. نمونه آن هم درخواست از ترزا می نخست وزیر بریتانیا برای اتخاذ رویکردی مشترک در قبال ایران و مقابله با این کشور بود و حتی از انگلیس و سایر کشورها خواست مثل ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند. گرچه می با حمایت صریح از برجام دست رد به سینه نتانیاهو زد، اما نخست وزیر صهیونیست ها که اکنون از حضور یک متحد استراتژیک در واشنگتن بهره می برد، نشان داده تمام تلاش خود را برای انزوا و تحریم ایران و بازگرداندن موج ایران هراسی در دنیا به کار می بندد و ترامپ نیز نشان داده از وی و سیاست های ضد ایرانی اش حمایت خواهد کرد. 

اما دولت ایران نشان داده به خوبی اهداف جریان مقابل را شناسایی کرده و نه تنها با تاکید بر لزوم مذاکره و گفت و گو و دوری از جهت گیری های تند در بازی حریف وارد نشده بلکه با توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با دنیا به خصوص کشورهای اروپایی و منطقه ای را در اولویت اول کاری دستگاه دیپلماسی خود قرار داده است تا با بهبود روابط دیپلماتیک مانعی باشد برای مقاصد جبهه نتانیاهو- ترامپ. دولت ایران در تلاش است حتی در صورت اعمال تحریم های تازه از سوی آمریکا فضای بین المللی را به گونه ای طراحی کند که خللی در همکاری های اساسی تکنولوژیک، سرمایه گذاری و تجاری با ایران ایجاد نگردد و استراتژی طراحی شده متحدان افراطی علیه ایران با شکست مواجه شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: