کد خبر: ۱۶۴۰۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۳
حال که نتانیاهو اصرار دارد با تحریک ترامپ جبهه جدیدی علیه ایران به وجود آورده و ایران را در انزوای دیپلماتیک قرار دهد، روحانی و تیم دیپلماسی دولت به خوبی دریافته اند که بهبود و توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و صنعتی با کشورهای منطقه و اروپا یکی از راهکارهای خنثی سازی فعالیت جبهه نتانیاهو- ترامپ است.
سایت «المانیتور» با اشاره به دیداری که امروز میان نتانیاهو و ترامپ صورت می گیرد نوشت که نتانیاهو قصد دارد دستور کار دولتش در قبال ایران و خاورمیانه را به اطلاع ترامپ برساند. 

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، این سایت در ادامه اشاره می‌کند که مزیت نسبی کنونی‌ نتانیاهو رابطه خوبش با ترامپ است. اما نتانیاهو می‌داند که باید با ترامپ محتاطانه برخورد کند و ترامپ به قوانین اساسی و ارزش‌های مشترک دیرینه میان صهیونیست ها و ایالات متحده توجه چندانی ندارد و می‌تواند غیر‌قابل پیش‌بینی باشد. 

نتانیاهو قصد دارد در دیدار امروز با ترامپ درباره ایران و حزب‌الله با ترامپ صحبت کند چرا که در این زمینه هر دو از نظر ایدئولوژیک رویکردی مشابه با یکدیگر دارند. او می‌خواهد حمایت ترامپ برای مهار ایران و همچنین حزب الله لبنان را مطرح کند و امیدوار است این تصویر را به ترامپ بقبولاند که ایران اصلی‌ترین تهدید است؛ آن هم علیه موجودیت اسرائیل. سوال اصلی اما این است که آیا ترامپ متقاعد خواهد شد در زمین نتانیاهو علیه ایران بازی کند. 

این سایت در ادامه به نقل از منبعی در دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اشاره می‌کند که نتانیاهو پیشنهاداتی را درباره ایران برای ترامپ همراه دارد. این سایت می‌نویسد: «این منبع اطلاع داده که نتانیاهو قصد دارد به ترامپ بقبولاند که ایران قطعا در ماه‌های پیش‌رو مفاد برجام را نقض خوهد کرد و ترامپ باید برای این وضعیت برنامه‌ای منسجم داشته باشد. نتانیاهو همچنین از ترامپ خواستار تشدید تحریم‌ها علیه ایران آن هم به بهانه حمایت از تروریسم و آزمایش‌های موشکی اخیر آن کشور خواهد شد». 

مورد دومی که نتانیاهو بر سر آن در دیدرا با ترامپ تمرکز خواهد کرد تلاش برای متقاعد کردن ترامپ به ایجاد شکاف میان ایران روسیه است با این استدلال که این به نفع اسرائیل، امریکا و غرب است. او اشاره خواهد کرد که این موضوع می‌تواند بر روی حضور نیروهای حزب الله در خاک سوریه در رمز با اسرائیل تاثیر منفی بگذارد و آنان را وادار به خارج‌شدن کند. نتانیاهو قصد دارد ترامپ را متقاعد کند که تشدید تحریم‌ها علیه ایران سبب کاهش توان ایران برای کمک‌رسانی امالی به حزب الله خواهد شد.

توصیه کارشناسان سیاسی آمریکا به ترامپ بر حفظ کانال های ارتباطی با ایران

علیرغم تلاش نتانیاهو و رژیم صهیونیستی بر تحریک ترامپ برای گرفتن مواضع خصمانه علیه ایران و حتی زیر پا گذاشتن برجام، برخی کارشناسان سیاسی در ایالات متتحده تاکید دارند دولت ترامپ باید کانال های بازشده در دولت گذشته در روابط با ایران را حفظ کند.یان گلدنبرگ رییس برنامه امنیت خاورمیانه در مرکز برای امنیت امریکای جدید که پیشتر نیز به عنوان رییس بخش ایران در وزارت دفاع ایران فعالیت کرده است اشاره می‌کند که ترامپ یک قطعه بزرگ را در سیاستگذاری خود در قبال ایران فراموش کرده است و آن این که باید کانال‌های ارتباطی دولت اوباما با ایران را باز نگهدارد. 

این باز‌ماندن کانال‌های دیپلماتیک است که می‌تواند امریکا را به نتیجه مطلوب برساند. پس از سه دهه خصومت میان دو کشور، باز‌شدن کانال‌ها و ارتباط وزرای امور خارجه ایران و امریکا دستاورد مهم دولت اوباما بود. این تحلیلگر اشاره می‌کند که اگر کانال‌های دیپلماتیک بسته شود ایران براحتی خود را قربانی رفتار غیر‌مسئولانه دولت ترامپ معرفی می‌کند.

بهترین راه برای وضوح ارتباط میان طرفین و بیان‌نظر آمریکایی‌ها به ایران دیدار چهره به چهره است نه ارتباط از طریق یک واسطه. باز‌ماندن کانال‌های ارتباطی برای جلوگیری از حوادث در آبهای خلیج فارس ضروری است.

ایران اکنون در عراق و سوریه بازیگری مهم است. دولت ترامپ درباره توافق در سوریه با روسیه صحبت کرده است اما واقعیت آن است که این تنها روس‌ها نیستند که از دولت اسد حمایت می‌کنند و ایران سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی به خصوص از نظر حضور نیروهای انسانی در سوریه انجام داده است. در نتیجه، ترامپ باید منافع ایران را نیز در نظر گیرد. 

یان گلدنبرگ در ادامه اشاره می‌کند که با این حال، ترامپ و تیمش در جهت عکس این مسیر حرکت کرده‌اند و خود را از نظر بین‌المللی منزوی ساخته‌اند. 

او در پایان می‌نویسد: تیلرسون در دیدار با ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ باید مشخص کند که حتی اگر دولت ترامپ مخالف برجام است خود را ملزم به رعایت آن تا زمانی می‌داند که ایران به تعهدات خود پایبند باشد. آمریکا باید نشان دهد که در مذاکره با ایران را نخواهد بست.

روابط دیپلماتیک روحانی و ایران در برابر جبهه نتانیاهو – ترامپ

در حالی که جبهه مشترک ترامپ- نتانیاهو برای انزوای ایران و اعمال تحریم ها علیه ایران در حال شکل گیری است، روحانی رییس جمهور به دنبال تقویت روابط دیپلماتیک با سایر کشورها به خصوص کشورهای منطقه است.

دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم که با اجرای برجام و دست یابی به توافق هسته ای با کشورهای 5+1 نشان داد تا چه میزان بر اهمیت گفت و گو و استفاده از ابزارهای دیپلماتیک در حل مسائل بین المللی تاکید دارد و توانست ایران را به جایگاه مهم بین المللی خود بازگرداند. همین امر باعث شد برجام به ثمر رسیده، بسیاری از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو گردیده و گشایش هایی در روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها شکل بگیرد.

اما دستگاه دیپلماسی دولت رایزنی های سیاسی و بین المللی را تنها در قالب برجام و توافق هسته ای خلاصه نکرده و اکنون در دوران پس از برجام سعی دارد گامهای موثرتری در راستای ارتقای روابط بین المللی بردارد. برای این امر نیز توسعه روابط با کشورهای منطقه را یکی از اهداف خود قرار داده است. سفر امروز روحانی به عمان و کویت به عنوان دو کشوری که در کوران بحران های منطقه ای روابط خود با ایران را حفظ کردند، نیز در همین چارچوب صورت گرفته است. اما نباید از این نکته غافل ماند که مقصد سفر روحانی به عمان و کویت است اما هدف روحانی همانطور که در قبل از عزیمت به عمان بیان داشت بهبود روابط با سایر کشورهای منطقه و هم چنین پاسخی به پیام 6 کشور حوزه خلیج فارس که وزیر خارجه کویت چندی پیش آن را به تهران رساند و خواستار روابط بهتر با ایران و همچنین حل و فصل سوء تفاهمات از طریق گفتگو بودند. ضمن اینکه نباید از نقش عمان نیز در این میان به سادگی عبور کرد. عمان و سلطان قابوس همواره در حل بحران ها و مسائل پیش آمده در منطقه نقش مثمر ثمری ایفا کرده اند و می توانند در بهبود روابط سیاسی ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس نقش مثبتی داشته باشند.

تاکید 6کشور منطقه در کنار اصرار دولت ایران بر بهبود روابط و حل و فصل سوء تفاهمات از طریق مذاکره در حالی صورت می گیرد که بر سر کار آمدن دونالد ترامپ و اظهارات بی پایه و اساس علیه ایران، فرصتی شده است که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی شریکی برای گرفتن مواضع خصمانه علیه ایران و برجام پیدا کرده و همواره بر این نکته تاکید کرده که نه تنها ترامپ بلکه سایر کشورها باید بر اعمال تحریم ها علیه ایران و انزوای ایران تلاش کنند. حال که نتانیاهو اصرار دارد با تحریک و حتی تهییج ترامپ جبهه جدیدی علیه ایران به وجود آورده و ایران را در انزوای دیپلماتیک قرار دهد، روحانی و تیم دیپلماسی دولت به خوبی دریافته اند که بهبود روابط دیپلماتیک با سایر کشورها از جمله کشورهای منطقه و توسعه روابط اقتصادی و صنعتی با اروپا یکی از راهکارهای خنثی سازی فعالیت جبهه نتانیاهو- ترامپ است. علاوه بر این، این گونه مناسبات به خوبی می تواند در صورت هرگونه مشکلی در اجرای برجام، ترامپ را به عنوان چهره ای غیرمسئول و نامتعهد به قراردادهای بین المللی نشان دهد.

اما در این میان آنچه عجیب به نظر می رسد اظهارات برخی تندروهای سیاسی در داخل کشور است که در این شرایط سعی دارند برجام را زیر سوال برده، آن را ناکارآمد جلوه داده و گاه و بیگاه و با بهانه های واهی به دولت و دستگاه دیپلماسی حمله کرده و بر بهبود روابط سیاسی، اقتصادی و صنعتی با دنیا خرده بگیرند. این افراد خواسته و ناخواسته سعی دارند ایران را در  انزوای سیاسی و اقتصادی قرار داده و از آن برای اهداف خود بهره برداری نمایند و در کنار سوء استفاده خود از این شرایط آب به آسیاب دشمنان قسم خورده ایران بریزند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: