کد خبر: ۱۶۳۸۷۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۹
از حجاب وزرای سوئدی تا محل امضای قراردادها؛
سفر هیئت سوئدی به تهران با انعقاد قراردادهای تجاری و صنعتی مهمی همراه بود از جمله در حوزه خودروسازی. با این حال، تندروهای داخلی با دست اندازی به شایعات و حتی مبنا قرار دادن اخبار کذب سعی دارند دستاوردهای اقتصادی برجام را کوچک نشان داده و به دستگاه دیپلماسی حمله کنند.
شنبه گذشته روحانی رییس جمهور به طور رسمی از نخست وزیر سوئد استقبال کرد و به دنبال آن نشست مشترک ایران- سوئد با امضای 5 یادداشت تفاهم همکاری برای تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، گرچه سفر استفان لوفون و هیات همراه از لحاظ اقتصادی و سیاسی برای ایران مسلما منافع زیادی به همراه داشت اما خالی از حاشیه نیز نبود.

برخی منتقدان دستگاه دیپلماسی که هر فرصت و بهانه ای را دستمایه حمله به دولت، ظریف و سیاست خارجه قرار می دهند، این بار نیز بی کار ننشسته و طرح ابهامات و شبهه های مختلف سعی داشتند با گل آلود کردن فضای مذاکرات دو جانبه ایران و سوئد، مانع از دیده‌شدن ثمرات اقتصادی برجام شوند.

رهبری در دیدار با نخست‌وزیر سوئد، سطح کنونی روابط دو کشور را بسیار کمتر از ظرفیت‌های موجود ارزیابی و با اشاره به اینکه سوئد در چشم مردم ایران، کشوري خوش‌نام است، تأکید کردند: «از افزایش ارتباطات دو کشور در همه عرصه‌ها استقبال می‌کنیم و امیدواریم مذاکرات و توافقات انجام‌شده، در عمل نیز تحقق پیدا کنند». اما منتقدان دولت و دستگاه دیپلماسی، دامن زدن به اخبار خلاف واقع و حاشیه‌سازی را از همان ابتدا کلید زدند. دلیل تندروهای سیاسی در ایران این بود که دیپلمات‌های ایرانی در ضیافت شام سفیر سوئد به مناسبت حضور «استفان لوفون»، نخست‌وزیر این کشور و هیئت همراه، شرکت کرده و قردادهای تجاری امضای کرده‌اند.

در خانه سفیر سوئد چه اتفاقی افتاد؟ 

تصاویری از آن مراسم با حضور محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت و معدن و تجارت، حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو و مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در شبکه‌های مجازی منتشر شد. پس از آن بود که برخی از  مخالفین همیشگی دولت امضای این قراردادها را اقدامی بی‌سابقه دانستند و حتی برخی فضای میهمانی را خلاف شئونات نظام جمهوری اسلامی ایران توصیف کردند. تندروها اصرار داشتند که در این ضیافت و در خانه سفیر قرارداهایی بین دولت ایران و سوئد به امضا رسیده است. مخالفین دستگاه دیپلماسی سعی دارند برگزاری این ضیافت را اقدامی برای تحقیر ایران جلوه دهند.

از حجاب وزرای سوئدی تا امضای قراردادها

این اظهارات و جوسازی های رسانه ای باعث شد وزارت خارجه واکنش داده و از واقعیت ماجرا پرده بردارد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه، این‌گونه پاسخ داد: «برخلاف فضاسازی‌های سیاسی، در ضیافت برگزارشده در اقامتگاه سفیر سوئد در تهران، هیچ سند یا قرارداد رسمی بین دو کشور یا مقامات دو دولت به امضا نرسید. کلیه قراردادها و یادداشت‌های تفاهم رسمی میان دو کشور، مطابق رویه معمول بین‌المللی صبح روز شنبه در سعدآباد و در حضور ریاست محترم جمهوری و نخست‌وزیر سوئد به امضای مقامات دو کشور رسید.»

قاسمی افزود: «آنچه در میهمانی سفارت سوئد و در حاشیه افتتاح دفتر اقتصادی سوئد در تهران امضا شد، صرفا چند توافق میان بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی سوئد بود که به‌عنوان نماد افتتاح دفتر تجاری و نشان‌دادن عزم نخست‌وزیر برای حمایت از فعالیت بخش خصوصی سوئد در ایران، انجام شد که خلاف هیچ‌یک از رویه‌های بین‌المللی نبوده و بسیار معمول است. »

قاسمی تأکید کرد: «ضیافت در اقامتگاه سفیر سوئد در پایان سفر و به افتخار نخست‌وزیر آن کشور برگزار شد. این مراسم در چارچوب عرف رایج و مقررات بین‌المللی حاکم بر نمایندگی‌های دیپلماتیک که همواره در کشور ما به آن احترام گذاشته شده است و مبنای حضور نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج نیز هست، برگزار شد. حضور مقامات کشور در چنین مراسمی با رعایت موارد ضروری و براساس عمل متقابل صورت می‌گیرد و تصمیم شخصی نیست. این مشارکت محدود و ضابطه‌مند، در دولت‌های مختلف قبلی نیز بدون حاشیه‌سازی و تحریک افکار عمومی صورت می‌گرفته و موضوع تازه‌ای نیست».

ظاهرا جوسازی مخالفین دولت و حتی دست اندازی به شایعات و مبنا قرار دادن اخبار کذب برای تحلیل های مطلوب خود و پیداکردن دستاویزی برای حمله به دستگاه دیپلماسی تمامی ندارد. با این مشخص نیست در شرایطی که مخالفان خارجی برجام از هر فرصتی برای انزوای ایران استفاده می کنند، برخی از سیاسیون داخلی آب به آسیاب دشمن ریخته و تلاش هایی که برای افزایش اقتصادی و بین المللی ایران صورت می گیرد را سعی دارند با چنین فضاسازی هایی کمرنگ جلوه دهند.

انتقاد از حجاب گذاشتن وزرای زن سوئدی در تهران

علاوه بر حاشیه هایی که سیاسیون داخلی برای سفر استفان لوفون به ایران ساختند، این سفر حاشیه دیگری نیز داشت که برخی نهادهای خارجی به آن دامن زدند.

در هیات همراه نخست سوئد در سفر به ایران، هفت وزیر زن او را همراهی می کردند. حضور پرتعداد وزرای زن سوئدی در سفر به ایران حتی توجه رسانه ها و شبکه های اجتماعی را به خود جلب کرد و حتی حجاب آنان انتقاد برخی نهادها و رسانه های خارجی را برانگیخت.


از حجاب وزرای سوئدی تا امضای قراردادها

از حجاب وزرای سوئدی تا امضای قراردادها

از حجاب وزرای سوئدی تا امضای قراردادها

یک نهاد حقوق بشری در سوییس با صدور بیانیه ای از حجاب به سر کردن وزرای زن سوئدی در هیات همراه نخست وزیر سوئد در تهران، انتقاد کرده است.

سازمان  غیردولتی " دیده بان ملل متحد " که خود را گروهی غیرانتفاعی در امر ترویج حقوق بشر می داند ومقر آن در شهر ژنو سوییس است، با صدور بیانیه ای به حجاب گذاشتن وزرای زن کابینه کشوری که خود را نخستین کابینه "فمنیست " جهان معرفی کرده، اعتراض کرده است.

در این بیانیه تاکید شده نخستین کابینه فمنیست جهان با گذاشتن حجاب اجباری در تهران ، بر سر ارزش های بنیادی خود معامله کرده  و نیز به حقوق بشر زنان ایرانی خیانت کرده است!

"دیده بان ملل متحد" تمکین وزرای زن سوئدی به قانون حجاب اجباری را مغایر با " سیاست خارجی فمنیستی " و کسب برابری حقوقی بین زنان و مردان که هدف دولت سوئد اعلام شده، دانسته است.

همچنین نمایندگان احزاب راست و چپ میانه در پارلمان سوئد به حجاب گذاشتن وزرای زن سوئدی در جریان سفر به ایران انتقاد کرده و این کار آنها را گردن نهادن به یک "آپارتاید جنسیتی"  دانسته اند. اما آن لینده از وزرای دولت سوئد در امور تجاری گفته بود که او خواستار استفاده از حجاب و روسری نبود اما مجبور بود قوانین ایران را رعایت کند. او گفت که شکستن قوانین کار دشواری بود. 

واشنگتن پست در این باره می نویسد که نکته جالب این است که همان وزیر سوئدی گفته است که در سفر ماه اینده خود به عربستان سعودی نمی خواهد از پوشش حجاب استفاده کند.

این نخستین بار نیست که حجاب میهمانان سیاسی خارجی در ایران سوژه و مایه انتقاد از آنها در داخل کشورهایشان می شود. پیشتر انتقادهای مشابهی از حجاب جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا در جریان سفر سال گذشته او به ایران ، شده بود.

زنان هیئت سوئدی و مردان هیات ایرانی

اما این تمام حاشیه های سفر هیا سوئدی به ایران نبود و برخی رسانه ها و افراد در فضای مجازی حضور پررنگ زنان در هیات سوئدی در دیدار روحانی با لوفون را مقابل ترکیب مردانه هیات ایرانی قرار دادند. روزنامه گاردین با انتشار گزارشی  از تفاوت ها بین اعضای شرکت کننده در دیدار روسای دولت ایران و سوئد نوشت و . این روزنامه می نویسد:«در این تصاویر علاوه بر آن که زنان هیئت سوئدی حجاب بر سر کرده اند افراد ایرانی قرار گرفته در مقابل آنان همگی مرد بودند.»
 
این روزنامه در ادامه اشاره می کند که این اولین باری نیست که دولت سوئد به دلیل فمینیست بودن آن و حضور زنان در مرکز توجه است. اوایل این ماه معاون نخست وزیر سوئد به انتشار عکسی در حال امضا به همراه همکاران زن خود در شبکه های مجازی ترامپ را به سخره گرفت که عکس های زیادی را از خود و همکاران مردش در دور میز بیضی در کاخ سفید منتشر کرده بود.


از حجاب وزرای سوئدی تا امضای قراردادها

از حجاب وزرای سوئدی تا امضای قراردادها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
0
0
آقای روحانی برای حامیانش ورای دهندگانش در طول 4سال گذشته چه گلی بسرشان زده به کدامیک از وعده های انتخاباتیش عمل نموده وضعیت اقتصادی بازنشستگان تاکنون اینقدر وخیم وفلاکت بارنبوده وسرپرستان خانواده اینقدر جهت تهیه مایحتاج زندگی شرمنده خانواده هایشان نبودند واقعا روحانی در طول 4سال گذشته چه اقدام مثبتی برای اقشارآسیب پذیر وفجرآفرینان حماسه 24خرداد92 انجام دادند باتوجه به آزادشدن بیش از 130میلیاردتومان ورفع تحریمها چه تغییری در وضعیت فلاکت بارزندگی بازنشستگان بوجودآمد
پاسخ ها
ساعد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
ویرانه ایی که بدست توانای احمدی نژاد پدید آمد را چگونه میتوان در 4 سال ترمیم کرد ؟؟؟؟!!!! کسی چون احمدی نژاد بلایی بسر این کشور آورد که پدر جد مغول هم نمیتوانستند بیاورند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: