کد خبر: ۱۶۳۸۵۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۲
'گری سیمور' ( Gary Samore)مشاور ارشد هسته ای دولت اوباما گفت: جایگزین بهتری برای توافق هسته ای وجود ندارد و آمریکا نمی تواند بطور یکجانبه این توافق را لغو کند.
شبکه تلویزیونی سی ان ان امروز سه شنبه، درپی برکناری 'مایکل فلین' مشاور ارشد امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و چالش های سیاست خارجی دولت ترامپ با گری سیمور که از مشاوران ارشد هسته ای دولت باراک اوباما بود، درباره وضعیت توافق هسته ای ایران به گفت و گو نشست.
سی ان ان از وی پرسید: شما پیشتر از مخالفان توافق هسته ای با ایران بودید اما بعدا از حامیان آن شدید و اکنون شما چرا آن را توافق خوبی می دانید که دونالد ترامپ باید آن را حفظ کند؟
سیمور پاسخ داد: جایگزین بهتری وجود ندارد، آمریکا نمی تواند بطور یکجانبه و بدون موافقت دیگر کشورهایی که دراین توافق دست داشتند که آنها را گروه 1+5 می نامند، لغو کند.
وی که اکنون در دانشگاه هاروارد است، افزود: چنانچه آمریکا در از میان برداشتن این توافق مقصر شناخته شود، آنگاه برای ما کار بسیار دشواری خواهد بود تا بار دیگر رژیم تحریم های بین المللی را علیه ایران بازسازی کنیم.
مشاور ارشد هسته ای دولت اوباما با بیان اینکه «ترامپ تاکنون درباره توافق هسته ای همانطور که ایران نیز چنین کرده، معقول رفتار کرده است» درباره افزایش تنش بین ایران و آمریکا هشدار داد.
به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، سی ان ان از وی پرسید چه توصیه ای برای 'ریک پری ' وزیر انرژی دولت ترامپ برای حفظ این توافق دارید؟
سیمور گفت: اطمینان داریم ایران به مفاد توافق درباره تاسیسات هسته ای که اعلام کرده پایبند بوده و از آن پیروی کرده است، اینها تاسیساتی هستند که به خوبی از سوی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نظارت شده و از آن گزارش می دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری