کد خبر: ۱۶۳۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
روابط ایالات متحده آمریکا با روسیه از مهمترین مسائل در سیاست خارجی «دونالد ترامپ» است. کمبود اطلاعات، ناآگاهی از تحولات و تحلیل های نادرست از موانع مهم در تصمیم سازی کاخ سفید در دوره کنونی به شمار می رود.
کارشناسان و تحلیلگران غربی سیاست خارجی مورد نظر «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا را کماکان همچون صندوق دربسته ای می دانند که نمی توان برآورد دقیقی از ماهیت، هدف ها و نحوه اجرای آن ارائه کرد. 
از جمله مهمترین محورهای برجسته در سیاست خارجی روسای جمهوری آمریکا است. با همین نگاه کارشناسان آمریکایی از جمله انتقادهایی که به سیاست خارجی ترامپ وارد می کنند موضوع دیدگاه وی به روسیه و رییس جمهوری آن کشور بوده است. ترامپ در دوره رقابت های انتخاباتی دیدگاه آشتی جویانه ای را به روسیه و «ولادیمیر پوتین» ابراز کرد. 
گرچه از گذشته ها میان روسیه و آمریکا تنش هایی وجود داشته است اما در دوره باراک اوباما با گسترش به شرق ناتو به عنوان بازوی عملیاتی ایالات متحده این منازعه شدت یافت. با طرح عضویت اوکراین ناتو بر شدت تقابل دوکشور افزودخ شد. 
متعاقب این تحولات پس از یک همه پرسی بخش هایی از اوکراین در شبه جزیره کریمه به روسیه ملحق شد. پس از این موضوع بود که آمریکا، روسیه را کشوری اشغالگر توصیف کرد و علیه مسکو تحریم هایی را به اجرا در آورد.
تنش میان دو کشور تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما در این سطح ادامه داشت اما ترامپ نگاه متفاوتی را نسبت به روسیه ابراز کرد. 
وی ضمن قدردانی از تلاش روسیه در جنگ با تروریست و داعش در سوریه از آینده نزدیک مسکو واشنگتن و حتی کاساتن از سطح تنش و تحریم علیه روسیه سخن گفت. 
یکی از آخرین نمودهای این نگاه ترامپ به روسیه را می توان در گفت وگوی تلویزیونی وی با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» بیان شد. ترامپ در پاسخ به مجری برنامه که پوتین را قاتل توصیف کرد عنوان داشت که آمریکایی ها هم چندان بی تقصیر و بی گناه نیستند.
البته وجود چنین دیدگاهی از سوی رییس جمهوری آمریکا تازگی دارد. 
چند روز پیش تارنمای «فارین پالسی» در گزارشی عنوان کرد که رییس جمهوری روسیه در حال آزمودن ترامپ است. به نوشته این تارنما پوتین و ترامپ بر همکاری بیشتر دو کشور تاکید دارند. گویا ترامپ تصمیم دارد روابط سازنده تر را با مسکو طرح ریزی کند اما مهمترین مانع برای رهبران این کشورها بی اعتمادی دوطرفه نسبت به یکدیگر است. این دیدگاه بدبینانه در ایالات متحده بیشتر است و مردم و مقام های آمریکایی تندترین پیش فرض منفی را نسبت به مسکو دارند. 

** جنگ در فضای اطلاعاتی و سایبری 
از جمله تنش هایی که میان دو کشور وجود دارد منازعه آن ها در فضای مجازی است. در دوره رقابت های انتخاباتی اتهام های زیادی از سوی طرفداران «هیلاری کلینتون» به مسکو وارد می شد. حتی پس از اعلام نتیجه انتخابات به نفع ترامپ، یکی از دلایل افت حمایت از نامزد دموکرات، هک ایمیل های کلینتون و افشای برخی اطلاعات محرمانه فعالیت های هیلاری کلینتون و حزب مطبوعش عنوان شد. 
تارنمای روزنامه «ایندیپندنت» چند روز پیش در مورد پرونده اطلاعاتی روسیه در ایالات متحده نوشت: مقام های اطلاعاتی ایالات متحده برخی ابعاد پرونده جاسوسی روسیه را در ماه های گذشته تایید کردند. 
پرونده 35 صفحه ای از اتهام ها علیه ترامپ در زمینه رابطه ی او با روسیه مطرح شده است. در عین حال مقام ها عنوان کردند که این موضوع به صورت مستقیم با دونالد ترامپ ارتباطی ندارد. 
تارنمای اندیشکده «رند» آمریکا هم ماه گذشته در مورد جنگ سایبری میان روسیه و آمریکا نوشت: پس از هک ایمیل های حزب دموکرات بسیاری از اعضای کنگره آمریکا خواستار تلافی این اقدام روسیه شده بودند. به هرحال اقدام تلافی جویانه صورت نمی گیرد زیرا ممکن است پاسخ های بعدی روسیه را به همراه داشته باشد اما آمریکا باید به مسکو ناراحتی خود را ابراز کند.
تحلیلگر این اندیشکده عنوان کرد: اگر ایالات متحده و روسیه به اقدام یکدیگر پاسخ دهند این منازعه وارد دور جدیدی از تقابل ها می شود. 
ایالات متحده بهترین شکل نیروی تهاجمی و عمیق ترین دفاع را در حوزه اطلاعاتی و سایبری دارد. بخش تهاجمی روسیه به اندازه آمریکا خوب است اما از عمق دفاعی خوبی در این زمینه برخوردار نیست. آمریکا به دفاعی عمیق تر نیاز دارد زیرا وابستگی آن به عرصه دیجیتال و تکنولوژی های شبکه ای بیشتر است. در هر صورت آمریکا باید در مورد نتیجه هر اقدامی که انجام می دهد بیشتر تفکر کند. 

** ناآگاهی ترامپ از توافق هسته ای آمریکا و روسیه
چند سال پیش ایالات متحده آمریکا و روسیه به یک توافق هسته ای دست پیدا کردند که در مورد آن تبلیغ بسیار زیادی هم صورت گرفت. بر این اساس مسکو و واشنگتن پذیرفتند تا در مدت هفت سال تعداد کلاهک‌ های هسته ای فعال خود را تا ۳۰ درصد کاهش دهند.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در نخستین تماس تلفنی که پس از استقرار در کاخ سفید با ولادیمیر پوتین برقرار کرد، توافق هسته ‌ای دولت باراک اوباما با مسکو را توافق بدی دانست. ترامپ پیش از آن نیز تقویت زرادخانه هسته‌ای آمریکا را خواستار شده بود. البته «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در قبال این موضعگیری ترامپ عنوان کرد که وی از آن توافق اطلاعات کامل نداشته است. 
موسسه پژوهشی «بروکینگز» آمریکا در این زمینه دیدگاهی متفاوت با ترامپ دارد و نوشت: توافق استارت جدید که اوباما امضا کرده بود در راستای منافع ملی ایالات متحده قرار دارد. رییس جمهوری باید در مورد این توافق چیزهای بیشتری یاد بگیرد و با مشاوران و کارمندان اصلی و مطلع خود مشاوره کند. آن ها می توانند به وی توضیح دهند که این توافق چگونه منافع امنیتی آمریکا را تامین می کند.
به نوشته این اندیشکده، توافق استارت جدید(New START) که در آوریل سال 2010 به امضا رسید فواید گوناگونی داشت. علاوه بر کاهش تعداد کلاهک های دوطرف این توافق موجب تبادل اطلاعات دو کشور در زمینه جنگنده ها، موشک های مستقر در زیردریایی ها و موشک های بالستیک قاره پیما می شد. این توافق همچنین به هر دوطرف اجازه می داد تا سالانه 18 مورد بازرسی را از نیروهای استراتژیک یکدیگر داشته باشند. 
در پایان این تحلیل آمده است: اگر آمریکا در دوره ترامپ به دنبال راه اندازی مسابقه تسلیحاتی جدیدی با روسیه باشد نیازمند صدها میلیارد دلار هزینه بیشتر است. با توجه به دیگر برنامه هایی که برای توسعه ارتش و نیروی دریایی آمریکا در نظر گرفته شده است، بودجه دفاعی آمریکا نمی تواند به همه آن ها پاسخ دهد. 
نویسنده این تحلیل افزود: سیاست گذاری هسته ای با توییتر و اطلاعات غلط صورت نمی گیرد. ترامپ باید تکلیف خود را به خوبی انجام دهد و اطلاعاتش را از استارت جدید کامل کند و بفهمد که مفهوم آن چیست؛ در غیراین صورت امنیت ملی آمریکا آسیب جدی می بیند.

** ترامپ و روابط روسیه با ایران 
از موضوع های جنبی که در زمینه روابط ترامپ و پوتین مورد تحلیل کارشناسان قرار می گیرد رابطه مسکو و تهران است. گرچه ترامپ از اقدام های روسیه علیه تروریست ها و داعش استقبال کرد اما رویکرد عملیاتی خود را بیان نکرده است. 
برخی کارشناسان مدعی هستند ترامپ می خواهد با نزدیک تر شدن به ترامپ، اتحاد ایران و روسیه را تضعیف کند.
چند روز پیش تارنمای «فارین افیرز» در گزارشی به بررسی دلایل رابطه گرم روسیه و ایران پرداخت و خط مشی ترامپ را ناکارآمد توصیف کرد و آورد گرچه دولت ترامپ آماده می شوند تا در مصالحه ای تاریخی، رابطه اش را با روسیه بهبود ببخشند اما در شرایط کنونی مسکو بیشتر از گذشته به تهران نیاز دارد. 
براساس این تحلیل گرچه کاخ سفید امیدوار است بتواند رابطه ایران و روسیه را تضعیف کند اما بین این دو کشور روابط گرمی برقرار است. 
تجربه دهه اخیر نشان می دهد که روابط اقتصادی، سیاسی و نظامی روسیه و جمهوری اسلامی در بهترین و محکم ترین شکل آن قرار دارد. همکاری دو کشور در عرصه نظامی را در چارچوب سازمان همکاری شانگهای صورت می گیرد. 
افزون بر این در مباحث اقتصادی نیز ایران به نحو روزافزونی برای روسیه اهمیت پیدا می کند. در چند سال اخیر کاهش قیمت نفت و تحریم های غرب علیه روسیه تاثیر بسیاری داشت. مسکو برای سال 2017 انتظار بهبود رشد اقتصادی خود را دارد و در این برنامه جایگاه ایران برای کرملین قابل توجه خواهد بود. 
به نوشته فارین پالسی در چند ماه اخیر روسیه حداقل 10 میلیارد دلار توافق تسلیحاتی را با ایران نهایی کرد. از سوی دیگر مبادلات هسته ای دو کشور هم رو به افزایش است. 
با وجود تمایل زیاد کاخ سفید، اتحاد ایران روسیه باقی خواهد ماند و اگر ترامپ بخواهد همچون دولت بیل کلینتون (در دهه 1990) فشار را بر ایران بیشتر کند موفق نخواهد بود. ممکن است علت عمده آن نیز اشتباه محاسباتی آمریکا در ارزیابی روابط مسکو و تهران باشد.
 منبع:ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری