کد خبر: ۱۶۳۵۷۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۴
حضور سید حسن خمینی بدون شک برای حسن روحانی که انتخاباتی دشوار را پیش رو دارد موهبتی بزرگ است و می تواند در آوردن بخشی از مردم به پای صندوق موثر باشد.
جمهوریت نوشت:
کمتر از 100 روز تا انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری دوازدهم جمهوری اسلامی باقی است تا سکاندار دولت در 4 سال آتی با رای ملت انتخاب شود.

در کنار انتخاب دوازدهمین رئیس جمهور ، انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی نیز در برخی حوزه های انتخابیه انجام خواهد شد و مردم تهران، همزمان ، جایگزین آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان را انتخاب خواهند کرد.

در این مقال به دلایل و چرایی کاندیداتوری حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در انتخابات خبرگان می پردازیم:

1 – یادگار امام (ره) تاکنون دوبار عزم حضور در انتخابات خبرگان رهبری کرده است و البته هر دو بار در میانه راه از شرکت در انتخابات باز مانده است. نخستین بار پس از فوت آیت الله مشکینی ، نام سید حسن برای خبرگان مطرح شد و مورد اقبال سیاسیون و رسانه ها نیز قرار گرفت ، اما هنگامی که مرحوم آیت الله مهدوی کنی اعلام کاندیداتوری کرد ، فقیه جوان به احترام وی در عرصه حضور پیدا نکرد تا نشان بدهد که رئیس فقید خبرگان و شیخ الشیوخ تهران را برخود مقدم می داند.

2- اسفند 94 اما برای خمینی جوان تجربه ای متفاوت بود . اعلان کاندیداتوری سید حسن ، بر شور و حال انتخابات خبرگان افزوده بود و نام وی در کنار هاشمی و روحانی در صدر لیست اعتدالیون و اصلاح طلبان تصور می شد اما برخلاف انتظار صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان تایید نشد.

عدم اعلام صلاحیت سید حسن حرف و حدیث هایی به دنبال داشت. شورای نگهبان اعلام می کرد که وی بایستی در امتحان فقه و اصول برای احراز اجتهاد حاضر می شد و دفتر تولیت آستان امام راحل تاکید داشت که هیچ گونه نامه ، پیام و یا پیامک و تلفنی برای دعوت به امتحان دریافت نکرده است و اینکه وی ابایی از آزمون نداشته است.

در هر حال ؛ مجال کاندیداتوری فراهم نشد تا برای دومین بار خمینی جوان ، غایب عرصه انتخابات خبرگان باشد.

3- با مقدمات بالا ؛ به نظر می رسد اگر سیدحسن ، این بار عزم ثبت نام داشته باشد ، طبیعتا می داند که بایستی در آزمون کتبی و شفاهی، دانش فقهی خود را به بوته آزمایش بگذارد و البته بسیاری از بزرگان قم بر بنیه علمی و اجتهاد وی صحه گذاشته اند و به نظر نمی رسد برای عبور از این گذرگاه مشکلی جدی وجود داشته باشد.

4 – حضور سید حسن خمینی بدون شک برای حسن روحانی که انتخاباتی دشوار را پیش رو دارد موهبتی بزرگ است و می تواند در آوردن بخشی از مردم به پای صندوق موثر باشد./

پایان پیام
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
0
0
کو تا 98؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: