کد خبر: ۱۶۳۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵
از همان ابتدا هم که ترامپ مدعی پاره کردن برجام شده بود بسیاری از کارشناسان و مقامات داخلی و خارجی متذکر شده بودند که این گونه رفتارها، تنها مصرف انتخاباتی داشته و اجرایی نیست. اما آن چه جای تعجب است این که آقایانی که خود را مظهر عقل کل می دانند چطور به شکم خود صابون زده و به شعارهای یک دیوانه دلخوش کرده اند تا خواسته های افراطی شان را برآورده کند؟
در جریان مبارزرات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا بود که دونالد ترامپ بارها و بارها علیه ایران سخن گفت و از طرح های خود برای انزوا و تحریم بیشتر ایران خبر داد. حتی کار را به جایی رساند که گفت بر جام را پاره خوهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی اعتدال، فروردین ماه سال جاری هنگامی که ترامپ حتی انتخابش به عوان نامزد جمهوری خواهان قطعی نشده بود در اجلاس سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) تاکید کرد مهم ترین اولویتش در کاخ سفید برچیدن توافق هسته ای آمریکا با ایران و پاره کردن برجام خواهد بود. وی مدعی شد این توافق یک فاجعه برای آمریکا و اسراییل است.

اما پس از گذشت چند ماه و با آغاز رییس جمهوری ترامپ در کاخ سفید موضع وی در برابر برجام تغییر کرد تا جایی که وی ادعا کرد کاملا با توافق هسته ای مخالف نیست.

همین تغییر موضع باعث شد برخی تندروهای سیاسی و مخالفان برجام در داخل کشور مدعی شوند متاسفانه ترامپ سر عقل آمده و متوجه شده رفقای قبلی او چه کلاه گشادی سر ایران گذاشته‌اند.

انتقاد از تعدیل مواضع ترامپ درباره برجام و عاقل شدن وی در حالی رخ می دهد که در گوشه و کنار دنیا و در اغلب کشورها نسبت به رفتارهای افراطی رییس جمهور جدید آمریکا احساس انزجار کرده و وی را چهره ای افراطی و حتی نژادپرست می دانند. 

ظاهرا دوستان تندرو در داخل کشور هم چنان تشنه رفتار افراطی هستند، حتی اگر به ضرر منافع ملی کشورمان و از سوی رییس جمهور مخالف ایران باشد. حتی اگر منافع ملت ایران بر باد رود، تحریم ها روز به روز افزایش، ایران هر روز منزوی تر و موجی از ایران هراسی در دنیا شکل بگیرد، مهم نیست. آن چه مهم است ارضای تفکر افراطی برخی تندروهای داخلی که این مسائل را بازیچه کنند برای مخالفت با برجام و توافق. این گونه اظهارات نسنجیده حاکی از آن است که روحیه افراط گرایانه برخی از مخالفان داخلی برجام تنها با سخنان افراطی ارضا خواهد شد، چرا که منافع آن ها مسلما در بروز رفتارهای افراطی تر است. اگر ترامپ هرچه بیشتر بر مواضع افراط گرایانه و جنگ طلبانه خود اصرار ورزد، تندروها در ایران خوشحال و خوشحال تر خواهند شد، چون منافعشان ایجاب می کند که این گونه باشد و یک دیوانه باعث شود پیشگویی آن ها بر واقعیت منطبق گردد.

ظاهرا پس از کاسبان تحریم و کاسبان فتنه باید شاهد ظهور طایفه جدیدی در سیاست ایران باشیم به نام کاسبان ترامپ. افرادی که هرگونه اظهارات رییس جمهور یک کشور دیگر را مصادره به مطلوب کرده و به هر نحو و شکلی به دنبال این هستند که توافق هسته ای را زیر سوال برده و از آن برای تخطئه منتقدان خود سوء استفاده نمایند.

ملاک برخی افراد در سیاست ایران برای سنجش عقل تنها و تنها حول محور مخالفت با برجام می چرخد و تمام تلاش خود را می کنند و از تمامی فرصت ها استفاده می کنند تا در مخالفت با برجام اظهار نظر کنند. حال که بنا بر ادعای این افراد ترامپ بر سر عقل آمده، شاید تلنگری باشد برای دوستان که کمی بیشتر تعقل و تامل ورزند و تمجید از رفتارهای افراط گرایانه را خط مشی خود قرار ندهند. حتی ترامپ هم نشان داد می تواند کمی عاقلانه رفتار کند و از اظهارات افراط گرایانه کوتاه بیاید، اما ظاهرا مرغ برخی تندروها در ایران هم چنان یک پا داشته و نمی خواهند سر عقل بیایند.

آقایان بیایند و برای یک بار هم که شده تکلیف خود را مشخص کنند، ترامپ یا عاقل است یا دیوانه. نمی شود که در یک موضوع از منظرشان ترامپ را عاقل ببیند چون خواسته ایشان را برآورده کرده و در موضوع دیگر او را دیوانه بدانند چون خواسته دیگرشان را براورده نکرده است. نمی شود که ملاک دیوانه یا عاقل بودن افراد را برآورده کردن خواسته ها و آرزوها و ارضای روحیه تندرویانه خود برای تهییج نزدیکان خویش بدانید.

از همان ابتدا هم که ترامپ مدعی پاره کردن برجام شده بود بسیاری از کارشناسان و مقامات داخلی و خارجی متذکر شده بودند که این گونه رفتارها، تنها در قالب شعارهای انتخاباتی است و قطعا قابل اجرا نخواهد بود، کما اینکه در بسیاری از کشورها و حتی در ایران، بسیاری از کاندیداهاشعارهایی می دهند که خود نیز می دانند قابلیت اجرایی شدن ندارند. اما آن چه جای تعجب است این که آقایانی که خود را مظهر عقل کل می دانند چطور به شکم خود صابون زده و به شعارهای یک دیوانه دلخوش کرده اند تا خواسته های افراطی شان را برآورده کند؟

به تازگی و با سیاست های تندروانه ترامپ علیه ایران جبهه جدیدی علیه کشورمان با حضور رژیم صهیونیستی و آمریکا و کشورهای هم‌پیمان عربشان شکل گرفته که ایران را هر چه بیشتر تحت فشار قرار دهند. هم پیمانان سعودی و صهیونیستی ترامپ براین نکته تاکید دارند که ایران را به موضوع اول کاخ سفید تبدیل کرده و حتی خواستار خشن تر شدن سیاست های نه تنها ترامپ بلکه سایر کشورها علیه ایرانند. حال مشخص نیست با چه توجیهی برخی از سیاسیون داخلی از پاره نکردن برجام توسط ترامپ اظهار تاسف می کنند. و بر طبل افراط می کوبند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری