کد خبر: ۱۶۲۸۳۹
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۴
کارمندان نیازمند توجه بیشتر؛
بر این اساس اعلام هیات دولت عیدی کارمندان ٧٧٠ هزار و ٥٠٠ تومان تعیین شده است. گرچه دولت روحانی نشان داده است توجه ویژه ای معیشت کارمندان و کارکنان خود دارد، اما واقعیت این است که با توجه به قیمت بالای کالاهای اساسی در شب عید و نیاز شدید کارمندان به نظر می رسد دولت باید برای تامین رفاه این قشر توجه بیشتری داشته باشد.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در بخشنامه ای ضوابط پرداخت پاداش و عیدی کارمندان دولت را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اعتدال، هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ به پیشنهاد شماره ۹۸۲۲۱۴ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۵ سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد ماده واحده قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۴ و ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب ۱۳۸۶ تصویب کرد:

۱ـ دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۵ قانون محاسبات عمومی کشور، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی و قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول قوانین خاص مجازند به کارمندان خود (رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت) و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که به طور تمام وقت اشتغال به کار دارند، مبلغ ثابت هفت میلیون و ۷۰۵ هزار ریال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال ۱۳۹۵ به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه‌های اجرایی پرداخت کنند.

تبصره ۱ـ پرداخت هر گونه وجه دیگری به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) یا عناوین مشابه، علاوه بر مبلغ موضوع این بند توسط دستگاه‌های مزبور و تمام واحدهای وابسته و تابعه و سایر واحدهایی که اجرای مقررات در مورد آنها مستلزم ذکر نام است، ممنوع است. ذی‌حسابان و مدیران امور مالی دستگاه‌های اجرایی مکلفند نظارت لازم را اعمال و موارد خلاف را گزارش کنند.

تبصره ۲ـ پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) موضوع این بند به کارکنان خرید خدمت، قراردادی و موقت به نسبت خدمات تمام وقت آنان در سال ۱۳۹۵ خواهد بود. در هر حال میزان عیدی این‌گونه افراد از ۵۰ درصد رقم مذکور کمتر نخواهد بود.

۲ـ میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری‌بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی و حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق‌های بازنشستگی و صندوق معذوریت و از کارافتادگی جهاد کشاورزی و صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح و نیروی انتظامی و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی، هفت میلیون و ۷۰۵ هزار ریال از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی ذی‌ربط قابل پرداخت است.

تبصره ـ عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که در سال ۱۳۹۵ حق عائله‌مندی، اولاد و بیمه خدمات درمانی آنها را صندوق مذکور پرداخت نموده است، توسط آن صندوق قابل پرداخت است. سایر مواردی که مشمول صندوق‌های مندرج در بند ۲ نیستند، از محل اعتبارات شرکت، سازمان یا دستگاه اجرایی ذی‌ربط قابل پرداخت است.

۳ـ خدمت نیمه وقت بانوان از لحاظ اجرای این تصویب‌نامه، تمام وقت محسوب می‌شود. معلمان حق‌التدریس نسبت به ساعات تدریس مشمول این تصویب‌نامه خواهند بود.

۴ـ شرکت‌های دولتی موظفند از پرداخت هر مبلغی تحت عنوان پاداش آخر سال (عیدی) یا عناوین مشابه، علاوه بر مبلغ موضوع این تصویب‌نامه به مدیران و اعضای هیأت مدیره خودداری نمایند. مسئولیت اجرای این بند بر عهده مدیرعامل و سایر مدیران ذی‌ربط است. سازمان حسابرسی یا حسابرسان قانونی شرکت‌ها مکلفند نظارت لازم را اعمال و موارد خلاف را گزارش کنند.

اسحاق جهانگیری
معاون اول رئیس‌جمهور

طبق جلسه هیات دولت و بالغ معاون اول رییس جمهور حداقل عیدی کارمندان دولت در پایان سال 95، 770500 تومان تعیین شده که نسبت به عیدی سال گذشته(687000 تومان) حدود 14 درصد رشد داشته است که با توجه به پیش بینی ها و شرایط اقتصادی کشور بیش از نرخ تورم ارزیابی می شود. جدول زیر میزان حداقل عیدی کارمندان را در سال ها اخیر نشان می دهد. 

تورم(درصد) رشد عیدی کارمندان(درصد) عیدی کارمندان به تومان سال
10.8 20 300000 88
12.4 6 318000 89
21.5 10 350000 90
30.5 15 402500 91
34.7 25 503000 92
15.6 20 603500 93
11.6 13.83 687000 94
حدود 11 12.15 770500 95


داده های جدول حاکی از آن است که نرخ افزایش عیدی کارمندان در سال های دولت یازدهم همواره بیش از نرخ تورم تعیین شده است. گرچه در سال 92 که سال ابتدایی ریاست جمهوری روحانی بود و شرایط اقتصادی کشور اوضاع نابسامانی قرار داشت، نرخ تورم 34 درصد و نرخ افزایش عیدی کارمندان 25 درصد تعیین شد. اما از زمانی که تیم اقتصادی دولت یازدهم به طور کامل تصمیم گیر اقتصادی کشور شد نه تنها نرخ تورم بر اثر سیاست های اقتصادی دولت رو به کاهش نهاد، بلکه نرخ افزایش عیدی کارمندان بیش از تورم سالیانه تعیین شد. اتفاقی که در سال های دولت دهم عکس آن رخ داد و با توجه به نرخ سرسام آور تورم و افزایش روزانه قیمت اجناس اساسی، توجهی به حقوق و عیدی کارمندان به عنوان قشر متوسط و حتی ضعیف جامعه نمی شد و نرخ افزایش عیدی کمتر از نرخ های عجیب تورم تعیین می شد. گرچه دولت روحانی نشان داده است توجه ویژه ای معیشت کارمندان و کارکنان خود دارد، اما واقعیت این است که با توجه به قیمت بالای کالاهای اساسی در شب عید و نیاز شدید کارمندان به خرید این اجناس به نظر می رسد دولت باید برای تامین رفاه این قشر توجه بیشتری داشته باشد. بی شک افزایش رفاه کارمندان و کارگران با توجه به سهم آن ها در جمعیت فعال کشور می تواند رفاه جامعه ایران را تا حدودی بهبود بخشد.نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری