کد خبر: ۱۶۲۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۲
آیین بدرقه، تشییع و خاکسپاری 16 آتش نشان شهید حادثه ساختمان پلاسکو، صبح امروز(دوشنبه) با حضور گسترده و باشکوه اقشار مختلف مردم و مسئولان در مصلای امام خمینی(ره) تهران آغاز شد.
آیین بدرقه، تشییع و خاکسپاری 16 آتش نشان شهید حادثه ساختمان پلاسکو، صبح امروز(دوشنبه) با حضور گسترده و باشکوه اقشار مختلف مردم و مسئولان در مصلای امام خمینی(ره) تهران آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی اعتدال، در حال حاضر خانواده‌های شهدای آتش‌نشان و اقشار مختلفی از مردم در محل مصلای تهران حضور دارند تا پس از تشییع، پیکر 16 شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو را برای خاکسپاری در بهشت زهرا(س) بدرقه کنند.

بهنام میرزاخانی، علی امینی، فریدون علی‌تبار، علی مستوفی، حسین حسین‌زاده، محمد آقایی‌قادرلو، حسین سلطانی، رضا نظری، مجتبی کوهی، امیرحسین داداشی، محسن روحانی، رضا شفیعی‌اینچه، ناصر مهرورز، محسن قدیانی، علیرضا سفی‌زاده و حامد هوایی امروز بر دوش پایتخت‌نشینانی که هرگز داستان قهرمانی و رشادت مبارزانِ آتش را از یاد نخواهند برد؛ به خانه‌ی ابدی هدایت شده و به میهمانی دیگر شهدای ایران بزرگ اسلامی می‌روند.

وداع با مردانِ آتش در مصلی


*** مراسم با حضور علی لاریجانی رییس قوه مقننه، آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور، معاون اول رییس‌جمهور، شهردار تهران، وزیر کشور، حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری، جعفری دولت آبادی دادستان تهران، پرویز فتاح رییس کمیته امداد، سرلشگر رحیم صفوی، استاندار تهران، حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی، رییس شورای شهر  و جمعی از اعضای شورای شهر تهران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی از مسئولان لشگری و اقشار مختلف مردم آغاز شد.

**در این مراسم پیام مقام معظم رهبری درباره شهدای آتش‌نشان قرائت شد و در ادامه پس از قرائت قرآن کریم و مداحی، اسامی شهدای آتش‌نشان قرائت شد که با فریاد "الله‌اکبر" برای هر نام شهید از سوی حضار همراه شد.


**در ساعت 9:56 آیت‌الله امامی کاشانی بر پیکر شهدای آتش‌نشان نماز اقامه کرد و مردم با چشمان اشک آلود به نماز ایستادند.

وداع با مردانِ آتش در مصلی

**در ضلع جنوبی مصلی چهار دستگاه کامیون آتش‌نشانی گل زده و آماده انتقال پیکر شهدای آتش‌نشان به سمت بهشت‌زهرا(س) بودند.

** خانواده‌های شهدای آتش‌نشان و اقشار مختلف مردم از ساعتی قبل از شروع مراسم در محل مصلای تهران حضور دارند تا پس از تشییع، پیکر 16 شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو را برای خاکسپاری در قطعه 50 بهشت زهرا(س) بدرقه کنند.

**همچنین آتش نشانان ایستگاه‌های مختلف علاوه بر اینکه در داخل شبستان مصلی حضور دارند، به احترام همقطاران شهید خود در محوطه مصلی نیز خبردار ایستاده‌اند .


**برخی از مردم با نواختن طبل و سنج و نواهای سوگواری محلی به عزاداری در میان جمعیت می‌پرداختند و شماری دیگر از شهروندان شعار «برتو درود، بر تو سلام آتش‌نشان قهرمان» سر می‌دادند.


**شهروندان به صورت خودجوش پارچه‌نوشته‌ها و بلاکاردهایی به پاس و قدردانی از رشادت‌ها و ایثار آتش‌نشان‌ها چاپ و در محوطه نصب کرده بودند و یا در دست داشتند .


**برخی مردم نیز با مراجعه به سوی آتش‌نشانان مستقر در محوطه، به آنها شهادت هم‌قطارانشان را تسلیت می‌گفتند و ابراز همدردی می کردند.

**اگر چه مراسم تشییع پیکر قهرمانان پلاسکو در روز غیرتعطیل و تغییر مکان تعیین شده اولیه یعنی از دانشگاه تهران به مصلی همراه شد، اما خیل عظیم جمعیت از تهران و سایر شهرها برای پاسداشت مقام شهدای آتش‌نشان حضور یافته بودند.

**هر چند به علت ازدحام جمعیت، حرکت خودروهای حامل پیکر شهدا به سختی و آرامی صورت گرفت، مردم نیز با سر دادن "الله اکبر "و "لا اله الا الله" و گلباران خودروهای حامل شهدا از سوی بالگردها و مردم، پیکرهای قهرمانان پلاسکو را تشییع کردند.

**حرکت کند ماشین‌های حامل پیکر

حضور فراوان جمعیت در اطراف مصلی به گونه‌ای که خیابان مفتح تا در مصلی آکنده از جمعیت است، باعث کندی حرکت مشایعت‌کنندگان و ماشین‌های حامل پیکر شهدا شده است. مردم اتومبیل‌های حامل پیکر را در آغوش گرفته و در اطراف آنها حلقه زده‌اند.

**حضور صدها نفر از مردم در جوار قبور شهدای آتش‌نشان

صدها نفر از مردم در جوار قبور شهدای آتش‌نشان در بهشت‌ زهرا‌(س) حضور یافته و در انتظار رسیدن پیکرهای قهرمانانِ شهرشان به بهشت زهرا (س) هستند.

خانه ابدى شهدای آتش‌نشان در مجاورت قطعه ٥٠ نیز براى پذیرفتن پیکر پاک این شهدا آماده شده‌ و درحالى‌که مراسم تشییع پیکر شهداى آتش‌نشان در مصلى امام خمینی(ره) درحال برگزارى‌ست؛ صدها نفر از مردم در جوار قبور آماده شده، منتظر رسیدن پیکرهای شهداى آتش نشان هستند.

حضور مردم باتوجه به سرماى هوا و برگزارى این مراسم در روز کارى بسیار چشمگیر است. مردم از هر قشر؛ سن؛ گروه و گرایشی در بهشت زهرا(س) حضور یافته‌اند.


**بی‌نظمی در برگزاری مراسم تشییع/مسیرهای منتهی به مصلی بسته شد

با بسته شدن مسیرهای منتهی به مصلی امام خمینی(ره) مراسم تشییع به‌صورت بسیار بی‌نظمی در حال برگزاری است. خیابان منتهی به مترو شهید بهشتی کاملا بسته شده و جمعیت زیادی در این خیابان تجمع کرده‌اند.

مردم حاضر در خیابان مفتح و شهید بهشتی به شدت ابراز نارضایتی کرده و از مسئولان می‌خواهند راه را برای عبور و مرور باز کنند.

افرادی که قصد شرکت در مراسم را نداشتند در میان جمعیت مقابل مصلی امام خمینی(ره) گرفتار شده‌اند و به نبود فضایی برای عبور، اعتراض می‌کنند.

همچنین در هر 10 قدم یک خودرو و چند مداح در حال مداحی هستند که باعث شده صداهای مختلفی شنیده شود. پس از تلاش بسیار برای متفرق کردن جمعیت؛ سرانجام ماشین‌های حامل پیکر موفق به خروج از مصلی شد و به سمت خیابان مفتح در حرکت است. مراسم تشییع با ریزش گل‌ بر سر مردم و مشایعت‌کنندگان ادامه یافته است. هلی‌کوپتری که در آسمان مصلی تهران و خیابان‌های اطراف در پرواز است؛ با اوج گرفتن بر بالای سر جمعیت حاضر؛ بر سر آنها گل ریخته و به این ترتیب همدردی خود را با جمعیت حاضر اعلام می‌کند.

**خودروهای حمل پیکر مطهر شهدای آتش نشان، خودروهای سازمانی آتش‌نشانی است و مردم مشایعت‌کننده در خیابان مطهری و مفتح آتش نشانان فداکار را به سمت بهشت زهرا بدرقه می کنند.


**هر چند مسئولان برگزاری مراسم تشییع اعلام کرده‌اند نقطه پایان مراسم تشییع، تقاطع خیابان مطهری - مفتح است؛ اما تجمع مردم قدردان تهرانی به میدان هفت تیر نیز کشیده شده است.وداع با مردانِ آتش در مصلی

وداع با مردانِ آتش در مصلی

وداع با مردانِ آتش در مصلی**پیکر ۱۶ شهید آتش نشان در میدان هفت تیر به خودروهای اورژانس منتقل شد تا برای انجام مراسم خاکسپاری به بهشت زهرا (س) انتقال یابد.

**پیکر شهدای آتش نشان با شعارهای «یا حسین» و «لا الله الی الله» روی دستان خیل انبوه تشییع کنندگان، وارد قطعه ۵۰ بهشت زهرا شد.

**پیکر شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو در بهشت زهرا(س) آرام گرفت. پیکر 13 تن از شهدای حادثه پلاسکو دقایقی قبل در قطعه 50 بهشت زهرا(س) بخاک سپرده شد.پیکر سه آتش نشان دیگر به زادگاهشان منتقل شد.


***

در حال حاضر تمامی درهای مصلی باز است و گزارش ها حکایت از این دارد که شهروندان گروه گروه در حال حضور در مصلی و شرکت در مراسم هستند.

براساس برنامه ریزی انجام شده، پیکرهای پاک 16 شهید آتش نشان حادثه پلاسکو پس از اقامه نماز از مصلای امام خمینی(ره) به سمت خیابان مفتح شمالی و شهید مطهری تشییع و از آنجا به بهشت زهرا(س) انتقال داده می شود. 

پیکرهای مطهر شهدای آتش نشان در قطعه 50 بهشت زهرا(س) بخاک سپرده می شود. 

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نیز از اعمال محدودیت های ویژه ترافیکی به منظور برگزاری هرچه باشکوهتر آیین تشییع شهدای آتش نشان در محدوده مصلای امام خمینی (ره) خبر داد. 

درهمین ارتباط، آیین بزرگداشت شهدای آتش نشان روز چهارشنبه 13 بهمن از ساعت 14 تا 16 در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار خواهد شد. 

وداع با مردانِ آتش در مصلی

وداع با مردانِ آتش در مصلی

وداع با مردانِ آتش در مصلی

وداع با مردانِ آتش در مصلی

وداع با مردانِ آتش در مصلی

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری