کد خبر: ۱۶۲۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۰
نتانیاهو در این گفت‌وگو، ضمن تبریک آغاز به کار ترامپ، تاکید کرد که مقابله با توافق هسته‌ای ایران، مهمترین اولویت تل‌آویو برای همکاری با دولت جدید آمریکا است.
کاخ سفید اعلام کرد: رییس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسراییل در یک گفت‌گوی تلفنی با یکدیگر درباره تقویت روابط دوجانبه و ایران رایزنی کردند.

به گزارش اعتدال، دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو رهبران آمریکا و اسراییل در یک گفت و گوی مفصل تلفنی درباره موضوعات مختلف از جمله توافق هسته ای با ایران و راه های مقابله با جمهوری اسلامی ایران، بحث و تبادل نظر کرده اند.

همچنین دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه‌ای، ضمن اعلام این خبر گزارش داد که این گفت‌وگو بسیار گرم بوده و دو طرف بر سر ادامه همکاری‌های نزدیک درخصوص مسائل منطقه‌ای و به علاوه توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 توافق کردند.

پایگاه اینترنتی دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی علاوه‌ بر این گزارش داد: بنیامین نتانیاهو در نشست هفتگی کابینه خود و پیش از گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: مسائل بسیاری برای مطرح شدن میان من و رئیس جمهور آمریکا از جمله مسئله فلسطین و اسرائیل، اوضاع در سوریه و تهدید ایران وجود دارد.

در بیانیه ای که بلافاصله پس از این گفت و گو از سوی کاخ سفید منتشر شده، آمده است که دو طرف توافق کرده اند به مشورت های نزدیک خود از جمله در مورد راه های مقابله با " تهدید ایران " ادامه بدهند.

در بیانیه دفتر نتانیاهو تاکید شده که این گفت و گو بسیار گرم بوده است. ترامپ از نتانیاهو دعوت کرده تا کمتر از یک ماه دیگر به واشنگتن سفر کند. 

با این دعوت، نتانیاهو از نخستین مقامات کشورهای متحد آمریکاست که از زمان آغاز به کار ترامپ در کاخ سفید به دیدار او می رود. نخستین میهمان خارجی دولت ترامپ "ترزا می" نخست وزیر بریتانیا خواهد بود که جمعه همین هفته در کاخ سفید با او دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

دو طرف درباره مبحث انتقال سفارت خانه آمریکا از شهر تل آویو به قدس (اورشلیم) اظهار نظر نکرده اند. ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود سفارت آمریکا را به شهر اورشلیم - به عنوان پایتخت ابدی دولت اسراییل - منتقل خواهد کرد.

ترامپ و نتانیاهو از مخالفان توافق هسته ای با ایران (برجام) هستند و رییس جمهور جدید آمریکا بارها پیش از پیروزی در انتخابات وعده پاره کردن این توافق و یا بازنگری در آن را داده است.

دو رهبر همچنین درباره موضوع صلح خاورمیانه و گفت وگو های صلح بین اسراییل و فلسطین و امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه بحث کرده اند. بر اساس بیانیه کاخ سفید، ترامپ به نتانیاهو تاکید کرده که تحقق صلح بین اسراییل و فلسطین تنها از طریق احیای گفت و گوهای مستقیم دو طرف امکان پذیر است.

یک مقام ارشد کاخ سفید به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که ترامپ در جریان مکالمه تلفنی به نتانیاهو اطلاع داده که قصد دارد دامادش " جرد کوشنر " را که اکنون به سمت یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید منصوب شده، به عنوان مسئول از سرگیری گفت و گو های مستقیم صلح بین اسراییل و فلسطین منصوب کند.

انتصاب کوشنر به عنوان مشاور ارشد کاخ سفید پیشتر با جنجال های گسترده ای همراه شده است.برخی رسانه ها و ناظران سیاسی در آمریکا عدم تجربه سیاسی کوشنر را مورد انتقاد قرار داده اند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری