کد خبر: ۱۶۲۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۱
به روز رسانی 20:30
در حالی قرار است دونالد ترامپ امروز سوگند ریاست جمهوری را ادا کند که از روزهای گذشته و در آستانه این مراسم فضای دو قطبی بر جامعه آمریکا حاکم شده است و اعتراضات و لشگر کسی های مخالفان و طرفداران ترامپ منجر به بروز نگرانی های امنیتی برای این مراسم شده است.
در حالی قرار است دونالد ترامپ امروز سوگند ریاست جمهوری را ادا کند که از روزهای گذشته و در آستانه این مراسم فضای دو قطبی بر جامعه آمریکا حاکم شده است و اعتراضات و لشگر کسی های مخالفان و طرفداران ترامپ منجر به بروز نگرانی های امنیتی برای این مراسم شده است.

امروز رسما دونالد ترامپ به عنوان 45 امین رئیس جمهور ایالات متحده سوگند یاد میکند. مراسم تحلیف این میلیاردر رئیس جمهور شده، در واشنگتن برگزار میشود و قرار است از ساعت حدود 7:30 دقیقه به وقت تهران این مراسم و مقدمات آن آغاز شود.

سوگند 35 کلمه ای دونالد ترامپ قرار است در فضایی در قسمت سمت چپ کاپیتال هیل که مخصوص به این مراسم تدارک دیده شده ادا شود. در این فضا تقریبا 1600 نفر جای میگیرند. وی بعد از سوگند قرار است سخنرانی خود را ادا کند که مورد توجه هزاران نفر به شکل مسقیم از همین مکان و میلیون ها نفر در سراسر دنیا خواهد بود.

در حالی که در آستانه مراسم تحلیف قرار داریم، اعتراضات گسترده در سراسر ایالات متحده و همچنین برخی از شهرهای دنیا بر علیه دونالد ترامپ در حال برگزاری است.

مراسم تحلیف رسما از ساعت 17 به وقت تهران در کلیسای سنت جانز در کنار کاخ سفید آغاز خواهد شد. بعد از آن مایک پنس و دونالد ترامپ هر دو به همراه خانواده های خود با باراک و میشل اوباما، زمانی را برای صرف چای و گپ زدن می گذرانند و بعد از آن به محوطه غربی ساختمان کاخ سفید خواهند رفت؛ جایی که مراسم سوگند در آنجا برگزار خواهد شد.

مراسم سوگند تقریبا از حدود ساعت 19 و 30 دقیقه به وقت تهران آغاز خواهد شد. در این مراسم، دونالد ترامپ با استفاده از انجیل لینکولن – همان انجیلی که باراک اوباما نیز با آن مراسم سوگند را برگزار کرد – و همچنین انجیل خود سوگند یاد می کند. بعد از آن خانواده رئیس جمهور و معاون اول وی به مراسم مفصل ناهار خواهند رفت که در خود کاخ سفید برگزار خواهد شد.

باراک اوباما بعد از مراسم سوگند در ابتدا به سمت «بیس اندروز» خواهد رفت تا در آنجا با کارمندانی که هشت سال در کاخ سفید با آنها همکاری کرده، خداحافظی کند و سپس به سمت مقصد «پالم اسپرینگ» در کالیفرنیا، منزل بعدی خود بعد از کاخ سفید خواهد رفت.

مراسم رژه و راهپیمایی نیز از ساعت 11 و 30 دقیقه شب به وقت تهران آغاز می شود که به گفته کمیته تحلیف ترامپ، حدود 8 هزار تن ظاهرا قرار است در آن شرکت کرده و ترامپ و پنس را تا کاخ سفید همراهی کنند و در نهایت بعد از یک جشن کوتاه در مرکز میثاق واشنگتن، 45 امین رئیس جمهور ایالات متحده رسما اداره کاخ سفید را به دست خواهد گرفت.

***
20:30 - دونالد ترامپ بعد از ادای سوگند، رسما 45 امین رئیس جمهور آمریکا شد. 

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ

20:25 – همه جمعیت برای ادای سوگند دونالد ترامپ و مایک پنس ایستاده اند. مایک پنس کلمات سوگند را تکرار کرد:

"من مایک پنس رسما سوگند یاد میکنم که از قانون اساسی آمریکا در برابر دشمنان دخلی و خارجی صیانت کنم و به این تعهدات پاینبد باشم و بدون تردید و انصرافی مسئولیت خود را انجام دهم و وظایفی سمتی را که بر عهده میگیرم صادقانه انجام دهم."20:13 – گفته میشود که همزمان با برگزاری مراسم تحلیف در قسمت های دیگر شهر واشنگتن اعتراضات به اوج خود رسیده است و معترضان با پلیس درگیر نیز شده اند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ

20:03 دونالد ترامپ برای ادای سوگند خود در مراسم حاضر شد و مورد تشویق همه مردم قرار گرفت. وی با نگاهی جدی و مشت گره کرده به نشانه پیروزی وارد مراسم شد و با اوباما و همسرش دست داد.20:02 - جمعیت حاضر در مراسم فریاد «ترامپ، ترامپ» سرداده اند.19:58 – ملانیا ترامپ نیز وارد جایگاه خود برای مراسم شد. اوباما و بایدن نیز به ترتیب در جایگاه های خود برای شروع مراسم قرار گرفتند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ


19:54 – میشل اوباما و جیل بایدن همسر جو بایدن وارد کاپیتال هیل شدند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ


19:50 – سه رئیس جمهور در یک قاب. در طی مقدمات شورع مراسم سوگند رئیس جمهور آمریکا جیمی کارتر، بیل کلینتون و جرج بوش به عنوان سه رئیس جمهور سابق آمریکا معرفی شدند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ19:45 – دونالد ترامپ بعد از ادای سوگند اقدام به خواندن متن سخنرانی میکند که خود وی با مشاوره برخی از نزدیمان در تیم انتخاباتی اش نوشته است. این متن از سه هفته قبل آماده شده و به گفته شان اسپیسر معاون مطبوعاتی ترامپ یک متن کاملا شخصی برای ترامپ تلقی میشود.
19:40 – در حالی که تصاویر متعددی از جمعیت حاضر برای مراسم تحلیف منتشر شده است بسیاری بر این باور هستند که جمعیت حاضر در این مراسم به مراتب کمتر از میزان جمعیتی است که برای مراسم باراک اوباما در سال 2009 حاضر بودند. همچنین بخشی از جمعیت حاضر در این مراسم را معترضان ترامپ تشکیل میدهند. یکی از نکات جالب دیگر امروز، حضور برنی سندرز در میان جمعیت عادی و نه مقامات آمریکایی است.


19:33 – هیلاری کلینتون در یک پیام توییتری در مورد حضور خود در مراسم نوشت: من امروز اینجا هستم تا دموکراسی در کشورمان و ارزش های مداوم و پایدار آن را ارج بگذارم. من هیچ گاه دست از اعتقاد به کشور و آینده آن برنمیدارم.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ


19:30 – دونالد ترامپ و باراک اوباما بعد از صرف چای کاخ سفید را ترک کردند. اکنون کاروان موتوری که قرار است از کاخ سفید و از میان جمعیت حاضر در خیابان پنسیلوانیا عبور کند، مانور خود را آغاز خواهد کرد.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ

19:27 – اعتراضات علیه دونالد ترامپ در واشنگتن قوت گرفته است. معترضان به وی که خود را از سراسر آمریکا به واشنگتن رسانده اند در حالی مشاهده شده اند که برخی از آنها اقدام به شکستن شیشه های مغازه ها و اماکن عمومی نظیر بانک ها میکنند. تصویر نشان دهنده انتقال یکی از معترضان از محل ادای سوگند به خارج است.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ

19:23 – پال رایان سخنگوی سنای آمریکا با انتشار تصویری از نمای خود در جایگاه تحلیف نوشت: یم ساعت تا شروع مراسم.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ

19:05 - تصویری از مراسم حاشیه ای رژه بعد از مراسم سوگند ترامپ

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ


18:54 – بیل و هیلاری کلینتون هر دو برای شرکت در مراسم تحلیف دونالد ترامپ به کاپیتال هیل آمده اند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ

18:50 – خبرگزاری اسوشیترپرس گزارش داده است که دونالد ترامپ تلفن خود را تحویل مقامات امنیتی کاخ سفید داده تا از یک نسخه فوق امنیتی آن استفاده کند. در طی سال گذشته نیز باراک اوباما مجبور شده بود یکبار دیگر در طول دوره ریاست جمهوری خود گوشی تلفن همراه خود را تغییر دهد. با این حال و هرچند ترامپ گوشی هوشمند خود را تحویل داده است اما همچنان در توییتر حضوری فعال خواهد داشت. وی به نشریه تایمز گفته بود که رسانه ها او را با سوء نیت پوشش میدهند و در نتیجه قصد دارد خود از توییتر مستقیما با مخاطبان سخن بگوید. 

18:30 – کسانی که در مراسم صرف چای دونالد ترامپ و اوباما را در کاخ سفید همراهی میکنند عبارتند از: معاون اول اوباما جو بایدن و همسر وی. سناتور روی بلانت مسئول مستقیم مراسم سوگند، سخنگوی سنا پل رایان، سناتور مک کانل رهبر اکثریت سنا، چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا، کوین مک کارتی رهبر اکثریت مجلس نمایندگان و نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان.


18:25 – دونالد ترامپ به همراه ملانیا ترامپ برای صرف چای وارد کاخ سفید شده و مورد استقبال باراک و میشل اوباما قرار گرفتند. باراک اوباما بعد از پیاده شدن ترامپ از ماشین خود به وی گفت: آقای رئیس جمهور منتخب، حال شما چطور است؟ از دیدن شما خوشحالم و به شما تبریک میگویم. همچنین ملانیا ترامپ هدیه ای را که یک بسته آبی رنگ بود به میشل اوباما تقدیم کرد و هر چهار نفر با هم در جلوی ورودی ساختمان عکس یادگاری گرفتند.


لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

18:10 – پوشش ملانیا ترامپ مورد توجه بسیاری از خبرگزاری ها و رسانه ها قرار گرفته است. وی که در حال ورود به کلیسای سنت جان به همراه دونالد ترامپ رویت شده یک کت آبی رنگ طراحی شده توسط رالف لاورن به همراه دستکش های آبی و همرنگ لباس خود به تن داشته است. برخی شیوه پوشش ملانیا را با جاکلین کندی اوناسیس مقایسه کرده اند.


لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

18:05 – آخرین تصویر اوباما در دفترش در کاخ سفید اکنون در شبکه اجتماعی توییتر به سرعت در حال انتشار است. این تصویر که وی را در قاب پنجره دفترش نشان میدهد در حال گرفته شده که تا دقایقی دیگر  قرار است وی میزبان ترامپ و ملانیا برای صرف چای باشد.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:17:55 – مایک پنس معاون اول ترامپ در یک پیام توییتری با انتشار تصویری از مراسم برگزار شده در کلیسای سنت جان نوشت: ما این روز تاریخی را همانند سایر روزهای دیگر آغاز کردیم. با لحظه ای تامل و نیایش.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:17:47 – پیام توییتری باراک اوباما. رئیس جمهور آمریکا در حالی که امروز قرار است با کاخ سفید خداحافظی کند، در یک پیام توییتری نوشت: خدمت به شما برای من افتخار بزرگی بوده است. شما از من یک فرد بهتر و یک رهبر کارآمدتر ساختید. من متوقف نخواهم شد من همین جا در کنار شما به عنوان یک شهروند حضور خواهم داشت و از صدای شما در مورد حقیقت و عدالت الهام خواهم گرفت.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

تدابیر شدید امنیتی در واشنگتن از ساعاتی قبل از مراسم تحلیف / دونالد ترامپ: جنبش ادامه داد

17:38 – زنجیره انسانی معترضان به دونالد ترامپ در مقابل پست های بازرسی امنیتی شکل گرفته است. تصاویر منتشر شده از برخی از این معترضان نشان میدهد که با ممانعت پلیس برای ورود به مراسم تحلیف مواجه شده اند.


لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

17:14 – بیش از نیمی از رای دهندگان آمریکایی دیدگاه «نامساعدی» در رابطه با دونالد ترامپ دارند. این موضوع از پژوهش میدانی خبرگزاری فاکس نیوز چند روز قبل از مراسم سوگند دریافته شده است که طی آن 42 درصد از رای دهندگام نظر مساعدی در مورد وی داشته و 55 درصد نیز اذعان کرده اند که در مورد ترامپ دیدگاه خوبی ندارند.


17:10 – دقایقی قبل دونالد ترامپ به همراه همسر خود ملانیا ترامپ «بلیر هاوس» را به مقصد کلیسای سنت جان ترک کرد. بعد از مراسم آیینی در این کلیسا ترامپ و ملانیا به کاخ سفید میروند تا به همراه باراک و میشل اوباما به صرف چای بنشینند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

16:58 – متروی خاموش واشنگتن و خیابان های مملو از معترضان. تصویر زیر مربوط به متروی شهر واشنگتن در حدود ساعت 6 صبح است که آنگونه که مشخص است کاملا خالی از مسافر است. خبرنگاری که این تصویر را در توییتر منتشر کرده است نوشته که متروی واشنگتن در ستا 2009 و 2013 – سوگند اوباما – به این حالت نبوده است. در عین حال معترضان به دونالد ترامپ به تدریج در حال ورود به خیابان های واشنگتن هستند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:


16:43 – دونالد ترامپ قرار است در مراسم سوگند خود از انجیلی استفاده کند که آبراهام لینکولن 156 سال قبل برای سوگند ریسات جمهوری از آن استفاده کرده است. این کتاب مقدس ارزشمند پیش از این در سه مراسم سوگند ریاست جمهوری دیگر استفاده شده که دو مورد آن مربوط به مراسم تحلیف باراک اوباما بوده است. ترامپ همچنین در مراسم تحلیف از انجیل خود که هدیه ای از سوی مادرش به وی در سال 1955 است، استفاده خواهد کرد.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

16:37 – مشاور ارشد دونالد ترامپ کلین کانوی از مردم آمریکا خواست تا جامعه آمریکا را دچار دودستگی نکنند. وی امروز در گفتگو با خبرگزاری ABC گفته است: دونالد ترامپ در سخنرانی مراسم تحلیف خود سخنانی برای اتحاد ملت آمریکا بیان خواهد کرد. او هرگز قصد دو پارچه کردن کشور را ندارد بلکه ریاست جمهوری وی فرصتی استثنایی برای متحد کردن این ملت است.16:25 – اعضای کابینه دونالد ترامپ یکی پس از دیگری برای مراسم تحلیف در مکان مربوطه حاضر میشوند. دکتر بن کارسون که قرار است وزارت شهر سازی دولت ترامپ را بر عده داشته باشد نیز در میان اعضای کابینه که وارد کلیسای سنت جانز شده اند دیده شده است.16-15 طلوع خورشید در واشنگتن:


لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

16:10 – تدابیر شخصی امنیتی برای دونالد ترامپ امروز با یک خودروی فوق لوکس و امنیتی لیموزین به نام The Beast آغاز شده است! این خودرو که یک کادیلاک به روز رسانی شده از نوع خودروی ریاست جمهوری اوباما است، مجهز به امکانات امنیتی فوق العاده از جمله قابلیت پرتاب گاز اشک آور است . همچنین یک شات گان نیز در جایگاه سرنشین آن تعبیه شده است. این خودروی 1.5 میلیون دلاری برای جان به در بردن از یک حمله سنگین طراحی شده و بدنه کاملا ضد گلوله آن توان مقاومت در برابر حمله خمپاره ای را نیز دارد. نکته جالب آنکه در دل این خودور بطری های از خون گروه خون رئیس جمهور نیز قرار دارد.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

16:05 – دونالد ترامپ دقایقی قبل در یک پیام توییتری نوشت: همه چیز از امروز آغاز میشود. من منتظر دیدن شما در ساعت 11 صبح برای مراسم سوگند هستم. جنبش ادامه دارد. کارها شروع میشود.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

15:50 – تصویری از جایگاه مخصوص مراسم تحلیف ساعاتی قبل از شروع مراسم را در زیر میبینید. دونالد ترامپ جونیور، فرزند رئیس جمهور جدید آمریکا در گفتگو با خبرگزاری فاکس نیوز گفته است که پدرش از چند روز قبل مشغول کار بر روی سخنرانی بعد از سوگند بوده است تا یک سخنرانی الهام بخش باشد.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

15:41 - وزیر دارایی انگستان گفت که دونالد ترامپ خطر جدی تری از برگزیت برای اروپا است. فیلیپ هاموند که ارموز در اجلاس داووس سخنرانی میکرد این سخنان را بر زبان آورد. وی در سخنرانی خود گفت که برگزیت عدم قطعیت را برای اروپا به همراه اورده است و من فکر میکنم تغییر دولت در آمریکا نگرانی و عدم قطعیت بزرگتری را نسبت به آن برای اروپا به ارمغان آورده است.


15:29 – طی مراسم امروز متوجه پنج نوه متفاوتا از پرچم ایالات متحده خواهید شد. پرچم فعلی ایالات متحده در وسط قرار دارد. پرچم های سمت راست و چپ آن که 13 سه تاره دارد نماینده کلونی های اصلی آمریکا از جمله نیویورک است. دو پرچم بعدی در سمت چپ و راست با 13 ستاره در یک دایره پرچم های بتسی راس هستند که اولین پرچم های ایالات متحده بوده و در سال 1792 در دوران جرج واشنگتن استفاده شده.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

15:25 – هزاران روزنامه نگار و بازدید کننده منتظر ورود به جایگاه برگزاری مراسم هستند. همه این افراد از گیت های امنیتی و بازرسی های جدی برای عبور و رسیدن به محل برگزاری سوگند عبور میکنند. گفته میشود که تدابیر امنیتی برای ورود افراد بسیار سنگین و بی سابقه است و از اتوبوسها و کامیون ها برای مسدود کردن برخی خیابان های واشنگتن استفاده شده است. طرفداران ترامپ در صف انتظار برای ورود، سرود هایی در حمایت از وی میخوانند.15:23 – برگزاری اعتراضات گسترده در برخی شهرهای جهان در مخالفت با دونالد ترامپ و ریاست جمهوری وی در صدر اخبار قرار گرفته است. در شهر واشنگتن نیز با توجه به حساسیت این مراسم تدابیر امنیتی همچنان در حال تقویت شدن است. خبرگزاری فاکس نیوز دقایقی قبل خبر داد که به بیانیه مشترک اداره امنیت ملی و خدمات اطلاعاتی دسترسی پیدا کرده است. در این بیانیه آمده است که تا کنون هیچ مشکل امنیتی جدی مشاهده نشده است.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

15:20 – در حدود چند ساعت مانده به زمان برگزاری مراسم، تدابیر امنیتی در واشنگتن افزایش یافته است. روزنامه نگارانی که از اولین ساعات برای پوشش این مراسم حاضر شده اند خبر از ورود خودروهای امنیتی گارد ملی آمریکا به خیابان های واشنگتن و در اطراف کاپیتال هیل و خیابان پنسیلوانیا میدهند.

لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

15:10 – تعدادی از معترضان به دونالد ترامپ در شهر لندن، بنر بزرگی را به مخالفت با وی بر روی پل مشهور این شهر «تاور بریج» نصب کرده اند. بر روی این بنر نوشته شده : پل بساز نه دیوار! این بنر اشاره به وعده دونالد ترامپ در خصوص کشیدن دیوار ببین مکزیک و آمریکا دارد.


لحظه به لحظه با مراسم تحلیف دونالد ترامپ:

منبع : تابناک 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری