کد خبر: ۱۶۱۵۷۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۱
دکتر عباس خلجی
مرگ بزرگترین و مهمترین و هولناک ترین تجربه زندگی هر موجود زنده در جهان و البته همه انسان های روی زمین است. مرگ در کمین همگان است. اما در آستانه درب خانه پیران نظام جمهوری اسلامی ایران ایستاده و مترصد فرصت و منتظر زمان موعد است. زیرا اغلب رهبران سیاسی عالی رتبه ایران سنین 80 و 90 سالگی خود را پشت سر نهاده و نظاره گر قهقهه مستانه فرشته مرگ هستند. پس چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه خوشمان آید و چه خوشمان نیاید، شعله های بحران جانشینی در ساختار قدرت سیاسی ایران در حال لهیب کشیدن است.!

در این میان، درگذشت نابهنگام هاشمی رفسنجانی شراره های بحران جانشینی در ساختار قدرت سیاسی الیگارشیک و مناسبات پیرسالارانه حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر هویدا ساخت. اما آیا چشم عبرت بینی در میان رهبران سیاسی کشور وجود دارد؟!

بر این اساس گزاره های زیر جلوه هایی بس پرمعنایی برای ایرانیان می یابند.

1. آنگاه که پیمانه ها پر شده باشد، فرشته مرگ سراغ همگان خواهد آمد.
2. اما این داستان برای بسیاری از اعضای نسل نخست رهبری انقلاب اسلامی ایران به زودی فرا خواهد رسید و بنابراین، آنان بایستی آمادگی لازم برای پذیرش دعوت حق را داشته باشند.
3. البته در خلال چهار دهه گذشته ، بسیاری از اعضای نسل نخست رهبران انقلاب اسلامی ندای حق را لبیک گفته و اینک در آرامستان های ایران آرامیده اند. به گونه ای که با مرگ هاشمی هر پنج عضو اصلی شورای انقلاب دار فانی را وداع گفته و روی در نقاب خاک کشیده اند.
4. سایر اعضای نسل نخست رهبران انقلاب اسلامی نیز دهه 80 و 90 زندگی خویش را تجربه می کنند و از این رو رقص فرشته مرگ را در جلوی چشمان خویش نظاره می کنند. حال - آماده باشند یا نباشند - بایستی به همین زودی ندای حق را لبیک گویند و به یاران پیشین خویش بپیوندند.
5. بدین سان، فرشته مرگ در کمین رهبران پیرسالار نظام سیاسی است و بحران جانشینی آینده جامعه پویای را تهدید می کند. در حالی که متاسفانه چشم انداز روشن و ساز و کار شفاف و فرایند دموکراتیکی برای انتقال آرام و مسالمت آمیز قدرت پیش بینی نشده است.
6. بدین سان، بحران جانشینی به طرز شگفت انگیزی گریبانگیر نظام سیاسی شده است. بحران جانشینی به مثابه شتر موعد درب خانه بزرگان هر دو جریان اقتدارگرایی و اصلاح طلبی اطراق کرده است و هر لحظه صدای ناقوس آن بلندتر به گوشمان می رسد.
7. در این شرایط مبهم، بحران جانشینی و فقدان ساز و کارهای شفاف و گزینه های بدیل، آینده ایران زمین را تهدید و چشم انداز تیره و تاری در پیش روی ایرانیان قرار داده است.
8. به طور کلی، مرگ نابهنگام رهبران سیاسی در هر کشوری استعداد خیزش بحران جانشینی را در بر دارد. اما در ساختار سیاسی پیچیده نظام جمهوری اسلامی ایران که یک الیگارشی پیرسالارانه مهام امور آن را در دست دارد و مکانیسم روشن و دموکراتیکی برای جا به جایی و انتقال قدرت به نسل های جدید تمهید نشده است، این بحران از استعداد و گستره تخریب بیشتر و فراتری برخوردار است.

پی نوشت!

پس بایستی همه ایرانیان و به ویژه نخبگان و عقلای سیاسی و سیاستمداران و دولتمردان و ... نظام جمهوری اسلامی ایران هوشیار باشند و علاج واقعه پیش از وقوع نمایند. زیرا رویکرد نهادی و عقلانیت ساختاری و ضرورت تاریخی حکم می کند که تمهیدات لازم برای گذار آرام و انتقال مسالمت آمیز قدرت به نسل های جوان در میثاق ملی و قانون اساسی گنجانده شود و در ساختار سیاسی و نظام اداری جمهوری اسلامی ایران نهادینه شود.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ققنوس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
0
0
صریح و بی پرده میگویم اگر قانون بدون تبیض در جامعه حاکمیت نداشته باشد و با فساد بصورت جدی و عملی مبارزه نشود و همه از سر تا ذیل تابع قانون نباشند قدرت نظام جمهوری اسلامی هم همانند سلسله های حکومتی قبلی امثال عباسیان و صفویان رو به افول خواهد رفت و به یقین دشمنان نظام با برنامه ریزی دراز مدت نقشه های شومی برای این کشور طراحی کرده اند و امیدوارم در با دست خودمان آنها را به مرحله اجرا بگذارند . برای جلوگیری از عملی شدن نقشه های دشمنان باید فرهنگ احترام و عمل به قانون را در جامعه احیاء کنیم و از رهبری گرفته تا مردم عادی از قانون تبعیت کنند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: