کد خبر: ۱۶۱۵۰۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷
مراسم رسمی تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام خمینی (ره) در صحن حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد. دقایقی پیش پیکر یار دیرین امام، رهبری و انقلاب با بدرقه پرشور مردم، در جوار مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی آرام گرفت.
مراسم رسمی تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام خمینی (ره) دقایقی پیش در صحن حرم مطهر امام خمینی (ره) آغاز شد.

به گزارش اعتدال، از ساعاتی پیش از آغاز این مراسم خیل عظیم جمعیت جهت وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر امام خمینی (ره) حضور یافته و با سردار دادن شعارهایی نظیر عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز – خامنه ای رهبر صاحب عزاست امروز در حال عزاداری برای آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند.

* آخرین لحظات تدفین امیرکبیر معاصر ایران

پیکر آیت‌الله هاشمی در جوار امام آرام گرفت/ تصاویر

*همه ی اعضای خانواده آیت الله هاشمي با شعار مردم که فریاد می‌زدند "هاشمي هاشمي تسليت تسليت" صحن حرم امام (ره) را ترك كردند.


*مراسم تدفین آیت الله هاشمی رفسنجانی به پایان رسید

مراسم تدفین آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر امام راحل همراه با قرائت زیارت عاشورا به اتمام رسید.

در داخل ضریح امام راحل خانواده آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی،برادرشان محمد هاشمی و جمعی از مسوولان نظام از جمله حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، آیت الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران حضور داشتند.

همچنین در اطراف ضریح مطهر جمعی از مسوولان از جمله علی یونسی مشاور رییس جمهوری، صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از نمایندگان مجلس حضور داشتند. 

*در میان شخصیت‌های دینی و علما نیز از قرار معلوم آیت‌الله موسوی بجنوردی به شدت از فقدان هاشمی رفسنجانی متاثر شده است از همین رو دیگر همراهان و برخی علمای حاضر در مرقد مطهر؛ در اطراف او حلقه زده و به او تسلی خاطر می‌دهند.


*تسلیت پوتین در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با ارسال پیامی به رئیس جمهور ایران درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.   

در این پیام که از طریق مجاری دیپلماتیک ارسال شده، از نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی طی سال کارگذشته تجلیل شده است.

*خانواده هاشمی امروز دیگر مراسمی ندارد

حسین مرعشی مستقر در حرم امام راحل ضمن تشکر از حضور مردم در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی عنوان کرد: پس از اتمام مراسم تشییع امروز دیگر مراسمی از سوی خانواده هاشمی برگزار نمی‌شود. 

او افزود: فردا صبح به همت رهبر انقلاب مراسمی در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

*وزیر بهداشت در حال معاینه آیت الله امامی کاشانی پس از خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانی 

پیکر آیت‌الله هاشمی در جوار امام آرام گرفت/ تصاویر

*نامساعد شدن حال سيد حسن خميني صحت ندارد. وي در سلامت كامل است.

*فاطمه هاشمی در لحظه به خاک سپاری پیکر پدر بیهوش شد

*حال آیت الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران در مراسم تشییع مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) نامساعد شد. دکتر هاشمی وزیر بهداشت، آیت الله امامی کاشانی را معاینه و تیم پزشکی در حال انتقال ایشان به خارج از صحن مطهر امام راحل هستند.

*حال آيت الله "یوسف صانعي" نيز نامساعد شده است و به بيرون ضريح منتقل شد.

پیکر آیت‌الله هاشمی در جوار امام آرام گرفت/ تصاویر

*محمد هاشمی هنگام تدفین آیت‌الله هاشمی

پیکر آیت‌الله هاشمی در جوار امام آرام گرفت/ تصاویر

پیکر آیت‌الله هاشمی در جوار امام آرام گرفت/ تصاویر


*پیش از تدفین پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، خانواده ایشان با حضور در ضریح مطهر امام راحل برای آخرین بار با یار امام و رهبری خداحافظی کردند.


* نامساعد شدن حال آیت الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران در مراسم تشییع مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره)

* محسن هاشمی و علی لاریجانی پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در کنار مزار امام راحل به خاک سپردند.


 پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنار امام آرام گرفت

پیکر یار دیرین امام، رهبری و انقلاب با بدرقه پرشور مردم، در جوار مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی آرام گرفت.


*لحظه ورود پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به ضریح حرم مطهر امام خمینی(ره)

با ورود پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به داخل ضریح امام خمینی (ره)، یار دیرین انقلاب تا دقایقی دیگر در کنار امام و مراد خود آرام خواهد گرفت.

درحال حاضر سیدمحمود دعایی، سیدحسن خمینی، محمد هاشمی، جواد ظریف، علی لاریجانی ، محمدرضا عارف و محسن هاشمی برای دفن پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی داخل ضریح حضور دارند.


پیکر آیت‌الله هاشمی در جوار امام آرام گرفت/ تصاویر


*ورود پیکر آیت الله هاشمی به مرقد امام

از دقایقی پیش پیکر هاشمی وارد حرم امام شده است و بر دوش مردم به سمت ضریح امام و جایگاه ایدی خود هدایت می شود.

دقایقی پیش پیکر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی بر روی دستان مردم و علاقه مندان به ایشان وارد حرم امام خمینی (ره) شد.

همزمان با ورود پیکر ایشان خیل عظیم جمعیت حاضر در حرم مطهر امام (ره) با سر دادن شعارهایی نظیر الله اکبر، یاحسین، عزاعزاست امروز - جمهوری اسلامی صاحب عزاست امروز، با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی وداع کردند.

قرار است تا دقایقی دیگر پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در جوار رهبر فقید جمهوری اسلامی به خاک سپرده شود.

آغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی در حرم امام

آغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی در حرم امام

آغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی در حرم امام


*بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی وارد حرم مطهر شدند

 بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، دقایقی پیش وارد حرم مطهر امام (ره) شدند. با ورود اعضای خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به حرم مطهر امام (ره)، محسن و مهدی هاشمی برای انجام تدارکات نهایی مراسم خاکسپاری پدرشان وارد ضریح امام خمینی شدند.

آغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی در حرم امام

مردم سوگوار ازدقایق اولیه صبح امروز در حرم مطهر امام خمینی(ره) حضور دارند و هر لحظه بر انبوه جمعیت اضافه می شود و هم اکنون تمام صحن ها و حیاط های منتهی به حرم را جمعیت عزادار اعم از مرد وزن و پیر و جوان فرا گرفته است .

مقدمات تدفین در حرم مطهر فراهم شده است و مردم در حال سر دادن شعارند و مسئولان و مقامات کشوری و لشکری نیز برخی از قبل وارد حرم شده اند و برخی هم به خیل عظیم سوگواران در حال پیوستن هستند .

حضور زنان در بین جمعیت سوگوار بسیار پررنگ است و با دست گرفتن تصاویری از آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنار رهبر انقلاب و رئیس جمهوری در گوشه وکنار صحن و حیاط حرم مطهر به چشم می خورند و برخی هم کودکان خود را به همراه آورده اند.


*به دلیل ازدحام جمعیت در مرقد امام داربست نزديك ضريح شكست

آغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی در حرم امام

*یاسر هاشمی از فرزندان رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از شرکت کنندگان در مراسم استقبال می کند.

*همچنین مداح اهل بیت، کشاورز پس از قرائت زیارت آل یاسین به مداحی خواهد پرداخت. 

*مراسم تدفین آیت الله هاشمی رفسنجانی تا ساعتی دیگر

سخنگوی ستاد برگزاری مراسم ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از تدفین پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام تا ساعتی دیگر در حرم مطهر امام راحل خبر داد و گفت: در حال حاضر صحن حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مملو از جمعیت عزداران است و تعدادی زیادی نیز در محوطه بیرونی حرم ایستاده اند.

حمیدرضا گودرزی افزود: تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حال حاضر در میان خیل عظیم جمعیت عزاداران در جریان است و پیش بینی می شود تا ساعتی دیگر مراسم تدوین حرم مطهر امام راحل آغاز شود. 
وی تصریح کرد: تمامی تدابیر لازم برای بازگشت مردم از حرم مطهر امام خمینی(ره) فراهم شده است.

دبیر اجرایی ستاد برگزاری مراسم ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین گفت: برای بازگشت مردم از حرم مطهر امام راحل خط یک و چهار مترو به صورت رایگان عزاداران را جابجا خواهد کرد و آمادگی برای افزایش ناوگان وجود دارد.

گودرزی افزود: پس از مراسم تدفین نیز یکی از بزرگواران و شخصیت های انقلاب سخنرانی خواهد کرد.*قرائت زيارت آلِ ياسين توسط كميل هاشمي رفسنجاني نوه برادر ايت الله هاشمي رفسنجاني در حرم امام

آغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی در حرم امام


*علی خمینی، آیت الله موسوی بجنوردی، حجت السلام اشرفی اصفهانی، دقایقی پیش در حرم امام حضور یافتند

*آیت الله صانعی، سیدحسن خمینی و عمار حکیم برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام حضور یافتندآغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی در حرم امام*مردم در انتظار پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام خمینی(ره)

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری

شخصیت‌های حاضر در مراسم تشییع و تدفین با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه این مراسم درباره شخصیت یار دیرین امام (ره) به اظهار نظر پرداختند که اظهارات آنها را در زیر خواهید خواند:
آیت الله موسوی بجنوردی:درگذشت هاشمی ثُلمه بزرگی برای جهان اسلام است

آیت الله محمد موسوی بجنوردی گفت:آیت الله هاشمی رفسنجانی وزنه بزرگی برای انقلاب بود و درگذشت وی ثُلمه بزرگی برای جهان اسلام است.

موسوی بجنوردی که درحرم مطهرامام خمینی (ره ) منتظر ورود پیکرآیت الله هاشمی رفسنجانی است،‌ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:وی از نزدیکان امام و رهبر معظم انقلاب بود و نقش بسیار مهمی در پیروزی و حفظ آرمان های این انقلاب بی بدیل داشت.

وی ادامه داد:وداع با این مرد انقلابی بسیارسخت است و دعا می کنم که روح وی با ائمه اطهار محشور شود.در حال حاضر مردم سیاه پوش با استفاده از مترو و وسایل نقلیه عمومی به همراه فرزندان و خانواده برای شرکت در این مراسم به حرم مطهر امام می آیند. 

تعداد شرکت کنندگان در این مراسم لحظه به لحظه در حال افزایش است و حرم مطهر کاملا برای حضور مردم و زائران برای تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی و تجدید بیعت با امام و رهبری آماده شده است. 

همچینن برای رفاه حال مردم، شهرداری منطقه حسن آباد و بسیج ادارات شهرستان ری ایستگاه صلواتی برپا کرده اند و از مردم پذیرایی می کنند. 

مردم از درب های شمالی و شرقی حرم امام (ره) به صورت دسته دسته وارد می شوند.

** وداع با یار دیرین امام و رهبری 

جمع کثیری از مردم انقلابی از ساعت اولیه امروز در قسمت شمالی حرم امام (ره) تجمع کرده و منتظر ورود به داخل حرم مطهر امام راحل هستند. 

هم اکنون تعداد زیادی از مردم در قسمت شمالی حرم و همچنین دیگر نقاط حرم در انتظار ورود پیکر یار دیرین امام و رهبری هستند. 

از نکات قابل توجه در مراسم خاکسپاری آیت الله هاشمی رفسنجانیٰ حضور مردم از سراسر کشور برای شرکت در این مراسم است و هر لحظه بر تعداد مردم در حرم مطهر افزوده می شود. 

همچنین اورژانس و آتش نشانی تهران نیز برای ارائه خدمات در حرم مستقر هستند 

** حرم امام در انتظار پیکر آیت الله 
در حالی که اقامه نماز میت توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران پایان یافته و مردم در حال تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به سمت بهشت زهرا هستند، جمعیت بسیاری در حرم مطهر امام راحل در انتظار برگزاری آیین تدفین این مجاهد انقلاب هستند.

بسیاری از اقشار مختلف مردم پشت درهای ورودی حرم در انتظار ورود به محوطه هستند.

از ساعتی قبل پخش آیاتی از کلام الله مجید در حرم امام راحل آغاز شده است و خادمان حرم مطهر مشغول هدایت مردم در بخش های مختلف هستند. 

مزار آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنار مزار امام خمینی (ره) و حاج احمد خمینی با نمایی پوشیده شده است و در زمان برگزاری آیین تدفین، این نما از مزار برداشته می شود. 

امروز پیر و جوان، زن و مرد در حالی برای وداع با پیکر آیت الله هاشمی به حرم امام آمده اند که تصاویری از آن مرحوم و نیز روزنامه هایی که این روزها صفحه نخست خود را به تصاویر آیت الله اختصاص داده اند، در دست دارند. 

خبرنگاران، تصویر برداران و عکاسان از نخستین ساعات امروز در حرم مطهر امام حضور یافته اند.

نیروهای امدادی، نظامی و انتظامی برای خدمت رسانی به مردم در بخش های مختلف حرم حضور دارند.
قرار است تا دقایقی دیگر پس از تشییع باشکوه پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بر روی دستان مردم در خیابان انقلاب اسلامی، مراسم تشییع و تدفین ایشان در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
|
Italy
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
0
0
به رسایی و زاکانی ویزیدکیهانی بگویید بمیرند تتا میزان محبوبیتشان راببینند
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری