کد خبر: ۱۶۱۴۹۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۴
مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی آغاز شد. حضور پر شمار مردم در مقابل دانشگاه تهران و در مسیر تشییع پیکر یار امام و انقلاب قابل تامل است.
مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی هم چنان ادامه دارد.

به گزارش اعتدال، آیین وداع با پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دقایقی پیش با حضور جمع کثیری از مردم، فعالان سیاسی و مسئولان کشوری و لشکری از مقابل دانشگاه تهران آغاز شد.

بیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی،  ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق، عمار حکیم رییس مجلس اعلای عراق، سردار سلیمانی، سردار محمدعلی جعفری، سردار باقری، امیر سیاری ،محمد نهاوندیان، سیدمحمودعلوی، محسن رضایی ،ناطق نوری، نعمت زاده، مجید انصاری، علی یونسی، رحیم صفوی ،سورنا ستاری ،حسین هاشمی ،محمدرضا تابش ،حسین دهقان، عبدالله جاسبی، میرزاده، طهماسب مظاهری،محمدرضا باهنر، صالحی‌امیری، حاجی‌بابایی،  علی‌عسگری،محمدباقر قالیباف، حسن قشقاوی،سیدمحمد حسینی، محمدرضا میرتاج‌الدینی، جعفری‌دولت‌آبادی، علاالدین بروجردی، الیاس حضرتی ، سیدهادی خامنه‌ای، سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، پرویز فتاح و جمع زیادی از مسئولان لشگری و کشوری از ساعات اولیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی در دانشگاه تهران حاضر شدند.بازتاب مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های عربی
*بازتاب مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های عربی

رسانه‌های عربی منطقه به پوشش تصویری و خبری مراسم تشییع پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداختند.

شبکه خبری المیادین در راس خبرهای بین المللی امروز خود به پوشش مراسم تشییع پیکر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخت. 

این شبکه تلویزیونی با پوشش تصویری قسمتی از مراسم تشییع و نماز بر پیکر ایشان توسط آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، اجتماع صد‌ها هزار نفری شرکت‌کنندگان را در راس خبرهای خود قرار داد و عنوان کرد که پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از تشییع واقامه نماز توسط رهبر انقلاب اسلامی توسط مردم به سمت آرامگاه امام خمینی تشییع شد. 

همچنین این شبکه خبری در ابتدای مراسم تشییع پیکر آیت‌الله رفسنجانی با درج خبر فوری در وبسایت خود از آغاز این مراسم خبر داد. 

شبکه خبری الجزیره نیز قسمت‌هایی از مراسم تشییع و اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به تصویر کشید و خبر آغاز این مراسم را منتشر کرد. 

شبکه خبری المنار با پوشش تصویری مراسم تشییع پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط مردم و اقامه نماز توسط آیت الله خامنه‌ای، از حضور گسترده مردم ایران در این مراسم خبر داد. 

خبرگزاری الفرات نیز در اولین ساعات آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله رفسنجانی به پوشش خبری این مراسم پرداخت و به حضور گسترده مردم و مقام‌های لشکری و کشوری از جمله رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه و برخی از فرماندهان سپاه در این مراسم اشاره کرد. 

پایگاه خبری بی‌بی‌سی عربی با اشاره به اجتماع ده‌ها هزار نفری مردم برای تشییع پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به پوشش خبری این مراسم پرداخت. 

السومریه نیوز هم با اشاره به پایان یافتن مراسم اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از تشییع پیکر ایشان به سمت مرقد امام خمینی برای خاک‌سپاری خبر داد.* بررسی نامگذاری خیابانی به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی

  رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران از بررسی نامگذاری خیابانی به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی خبر داد. مجتبی شاکری به ایسنا گفت  "طبیعتا خیابانی به نام یار دیرین امام نامگذاری می‌شود اما هنوز جلسه‌ علنی شورا برگزار نشده تا تمامی اعضا در مورد این موضوع نظرات خود را بیان کنند".  


*تشییع پیکر آیت الله هاشمی؛بزرگ ترین تشییع رسمی پس از رحلت امام

مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی به بزرگ ترین و باشکوه ترین تشییع رسمی یک مقام حکومتی پس از رحلت امام خمینی تبدیل شد.

این حضور را می توان پس از مراسم تشییع پیکر امام خمینی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران در خرداد ماه 1368، بزرگ ترین اجتماع مردمی برای تشییع پیکر یکی از مقامات ارشد نظام به شمار آورد.

جمعیت انبوهی از میدان فردوسی تا میدان انقلاب و خیابان های اطراف به منظور ادای احترام به آیت الله هاشمی رفسنجانی تجمع کرده بودند و با سردادن شعارهایی خودروی حامل پیکر آیت الله هاشمی را مشایعت کردند.

هنوز منابع رسمی آماری از تعداد شرکت کنندگان در این مراسم اعلام نکرده اند اما مشاهدات حاضران حکایت از حضور مردمی بی سابقه در یک مراسم تشییع رسمی پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی است.* انتقال پیکر آیت الله هاشمی از خودروی حامل به آمبولانس

انتقال پیکر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از کامیون حامل به آمبولانس جهت عزیمت به بهشت زهرا و مرقد امام خمینی (ره) در حال انجام است.

در حالی که مراسم تشییع پیکر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از ساعت 8 صبح امروز آغاز شد، به دلیل حضور انبوه مردم قدرشناس در این مراسم مقدمات انتقال پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به آرامگاه ابدی با کندی پیش می رود.

مسئولین و نیروهای حاضر در خیابان حافظ و انقلاب با بازکردن مسیری برای خودروهای امدادی، مقدمات انتقال پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی از کامیون حامل پیکر وی به آمبولانس جهت عزیمت به بهشت زهرا و مرقد امام خمینی(ره) را فراهم کرده اند.

این در حالی است که تعداد کثیری از مردم قدرشناس حاضر در مراسم تشییع بعد از اذان ظهر خود را مهیای اقامه نماز کرده اند.

با تلاش ماموران پلیس و مسئولین بتدریج از ازدحام جمعیت در خیابان انقلاب و حافظ کاسته شده و تردد عادی در خیابان های فرعی و موازی این خیابان ها در حال شکل گیری است.*جمعیت شرکت کننده در مراسم تشییع حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی حدود ۴ میلیون نفر تخمین زده می شود.

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر


*تسلیت‌ قالیباف به محسن هاشمی در حاشیه مراسم تشییع

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

*نرده ها و داربست های شکسته شده خیابان انقلاب بر اثر سیل جمعیت

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر*سیل جمعیت در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی


مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

* پس از 4ساعت از آغاز مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی بالاخره صداوسیما تصاویر هوایی کوتاهی از حضور و سیل مردمی را نشان داد


* مطهری: صداوسیما درحیات آقای هاشمی رفتاردرستی با او نداشت.اینطور نبایدباشد که هرکس بمیرد،از او تجلیل کنند ودر زمان حیاتش بایکوتش کنند

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر*عبور بسیار کندِ خودروی حامل پیکر

در خیابان انقلاب به سمت چهار راه کالج جمعیت فشرده و فشرده‌تر می‌شود. عبور خودروی حامل پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از چهار راه ولیعصر با کندی بسیار زیاد انجام می‌شود. 


مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر


درخواست مردم از مطهری در حاشیه مراسم تشییع

 در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی با حضور علی مطهری در این مراسم مردم ضمن ابراز علاقه به وی خواستار پیگیری مطالباتشان اعم از بازگشت خاتمی به عرصه سیاست کشور و رفع حصر محصوران شدند و شعار درود بر مطهری سردادند.


مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

**نیروهای امنیتی برای برقراری نظم و گشودن راه تردد مردم حضور چشمگیری دارند.

**تعدادی خودرو تک سرنشین با چراغ گردان پلاک شخصی و دولتی وارد محدوده این خیابان شدند که به نارضایتی و اعتراض مردم انجامید.

**تعداد قابل توجهی آمبولانس در اطراف خیابان های دانشگاه تهران برای امدادرسانی به مردم در صورت ضرورت مستقر شده اند.

**حضور مردم در بالکن ها وپشت بام های ساختمان های اطراف دانشگاه تهران برای دیدن مراسم تشییع از دیگر حاشیه های این مراسم است.


**صداوسیما تاکنون هیچ تصویر هلی شاتی پخش نکرده است

صداوسیما صدای محیط را پوشش نمیدهد و صرفا به تصاویری محدود و پخش آهنگ اکتفا کرده است

**پیکر هاشمی در خیابان انقلاب در سیل جمعیت

با پایان یافتن اقامه نماز میت در دانشگاه تهران، تمام درهای این دانشگاه در خیابان های اطراف بازگشایی شد تا مردم بتوانند با حضور در خیابان های مسیر برای آخرین بار با پیکر یارین دیرین امام و رهبری وداع کنند.

ازدحام جمعیت در خیابان انقلاب برای تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به قدری است که این خیابان به طور کامل مسدود شده و نیروهای انتظامی حاضر در محل اجازه ورود مردم از خیابان های فرعی به خیابان انقلاب را نمی دهند.

هم اکنون جمعیت سیاه پوش و عزادار در حالی که پوسترها و عکس های آیت الله هاشمی رفسنجانی را در دست دارند، با زمزمه «یاحسین» و «یازهرا» این مبارز انقلابی که عمری در عرصه های مختلف نظام به مردم خدمت کرد، به سمت منزلگاه ابدی خود همراهی می کنند.

پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حالی که عمامه اش روی تابوت قرار دارد، روی سقف یک کامیون گذاشته شده و هزاران نفر با شعارهای مذهبی و انقلابی در حال تشییع آن هستند.

مراسم تشییع تا تقاطع خیابان انقلاب و حافظ ادامه دارد و پس از آن، پیکر این روحانی فقید و چهره شناخته شده انقلاب و ایران در بهشت زهرا و در کنار امام خمینی (ره) در جایگاه ابدی خویش آرام خواهد گرفت.

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری


مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری*حضور دانشجویان طلاب در حرم امام

 در آستانه مراسم تدفین مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی در حرم مطهر امام‌خمینی(ره)، علاقمندان به رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله طلاب و دانشجویان برای حضور در مراسم تدفین خود را به حرم امام(ره) رساندند. دانشجویان و طلابی که در این مراسم حضور دارند، با در دست داشتن تصاویری از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و مقام معظم رهبری، بر حضور آیت‌الله هاشمی در خط ولایت تأکید کردند.

*ازدحام جمعیت در مسیر تشییع

 ازدحام جمعیت در خیابان انقلاب برای تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به قدری زياد است که این خیابان به طور کامل مسدود شده و نیروهای انتظامی حاضر در محل اجازه ورود مردم از خیابان های فرعی به خیابان انقلاب را نمی دهند.


*مردم در انتظار پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام خمینی(ره)

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری* بازتاب برگزاری مراسم خاکسپاری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های خارجی 

▪️خبرگزاری فرانسه : ده‌ها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر (آیت‌الله) هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق‌ ایران، شرکت کردند. 

▪️بر اساس تصاویر شبکه آسوشیتدپرس، مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور مقامات کشوری و لشکری، اقشار مختلف مردم و اعضای خانواده آن مرحوم در دانشگاه تهران برگزار شد. 

▪️شبکه های المیادین ،الجزیره و مباشر بخشی از مراسم تشیع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را به طور زنده پخش کرد.

*پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از اقامه نماز بر روی دستان مردم در حال تشییع است تا ساعاتی دیگر در حرم مطهر امام راحل(ره) به خاک سپرده شودمراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری

*وداع رهبری با رفیق و یار قدیمی

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبریمراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ اقامه نماز توسط رهبری

*حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای حضور در مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی وارد دانشگاه تهران شدند و بر پیکر آیت الله هاشمی نماز اقامه کردند.مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی/ اقامه نماز توسط رهبری+ تصاویر

*حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، علی لاریجانی و آیت‌الله آملی لاریجانی صبح امروز در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور یافتند و به امامت رهبر انقلاب بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نمازخواندند.

*گریه  آیت الله موحدی کرمانی بر پیکر آیت الله هاشمی.

*پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اقامه نماز میت وارد مصلای دانشگاه تهران شد.

* پخش زنده مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی از شبکه های تلویزیونی خارجی. فرانس24، الجزیره انگلیسی،  بی بی سی جهانی  و یورونیوز اقدام به پخش زنده این مراسم کردند.

*محمد هاشمی برادر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز که از میان جمعیت مردم خود را به محل برگزاری مراسم تشییع آیت الله هاشمی رساند،  از ابراز ارادت مردم به برادر فقیدش تشکر کرد.

*همدردی مردم با فرزندان هاشمی رفسنجانی

مهدی و یاسر هاشمی در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در میان جمعیت حضور یافتند و مردم به ابراز همدردی با آنها پرداختند.

*محسن هاشمی مقابل دانشگاه تهران: نمی‌دانم چگونه از حضور پرشور مردم تشکر کنم

*سردار سلیمانی لحظاتی پیش  از میان جمعیت عزادار تهران وارد خیایان انقلاب شد 

*حضور محمد رضا عارف در مراسم

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانیشخصیت‌های حاضر در مراسم تشییع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه این مراسم درباره شخصیت یار دیرین امام (ره) به اظهار نظر پرداختند که اظهارات آنها را در زیر خواهید خواند:*آخوندی: هاشمی رفسنجانی ملت را از ورطه های خطرناک نجات داد

عباس آخوندی در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران گفت: آیت الله هاشمی در زمانی که لازم بود مذاکره صلح را انجام دهد، مذاکرات را با شجاعت انجام داد و در زمانی که لازم بود ملت را از ورطه های خطرناک نجات داد.

وی افزود: همه ما داغدار ایشان هستیم و باید با حضور پر رنگ و شفافیت در مواضعمان فقدان وی را پر کنیم.


جمعی از سفیران کشورهای خارجی در تهران و سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و برخی مقامات دیگر کشورها در این مراسم شرکت دارند.*موسوی لاری : هاشمی رفسنجانی شناسنامه انقلاب است

وزیر کشور دولت اصلاحات ابراز کرد: هاشمی رفسنجانی شناسنامه انقلاب است و یکی از استوانه هایی بود که متاسفانه از دست رفت.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالواحد موسوی لاری در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی ا اظهار کرد: آقای هاشمی شناسنامه انقلاب هستند و از شروع نهضت تا آخرین لحظات یکی از موثرترین چهره های نظام، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران بوده اند.

وی خاطر نشان کرد: نمی توان جمهوری اسلامی و انقلاب را از هاشمی تفکیک کرد و همچنین نمی توان هاشمی را از جمهوری اسلامی و انقلاب جدا کرد.

وزیر کشور دولت اصلاحات خاطر نشان کرد: هاشمی رفسنجانی یکی از استوانه های نظام بودندکه متاسفانه از دست رفت و مسئولین قطعا باید این خلاء را با تدبیر، پشتکار و ارتباط بیشتر با فکر و اندیشه امام (ره) که هاشمی رفسنجانی نیز از شاگردان ایشان بودند، پر کنند.


*خرازی: حضور مردم نشان‌دهنده نقش بزرگ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی است

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر نقش هاشمی رفسنجانی در انقلاب گفت: وی امیرکبیر زمان بوده و در سازندگی و هدایت جنگ نقش بسیار موثری داشتند.

کمال خرازی در حاشیه مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه نقش هاشمی در انقلاب بسیار آشکار و مبرهن است، گفت: اینکه مردم این چنین برای رحلت ایشان عزاداری می‌کنند، نشان‌دهنده نقش بزرگ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی است.

وی خاطرنشان کرد: ایشان امیر کبیر زمان بودند، در سازندگی نقش بسیار موثری داشتند، همچنین در هدایت و پیروزی جنگ نقش داشتند. خداوند رحمتشان کند.*معین: یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های کشور را از دست دادیم

وزیر علوم دولت اصلاحات گفت: با درگذشت آیت‌الله هاشمی یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های کشور را از دست داده‌ایم.

مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات صبح امروز در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران با اشاره به شخصیت آن مرحوم، اظهار کرد: ما یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های کشور را از دست دادیم که البته این موضوع تقدیر الهی است و باید به آن رضایت داد، اما در عین حال باید تا وقتی که چنین افرادی زنده هستند قدرشناسی بیشتری در مورد آنها انجام شود و در حال حاضر باید با تعقل و مطالعه زندگی ایشان و نقش مهم ایشان در پیش و پس از انقلاب و در دوران جنگ و سازندگی کسب عبرت شود.

وی ادامه داد: نقش آیت‌الله هاشمی در مقابله با ضد انقلاب همان نقشی بوده که یک مسلمان معتقد به نظامش انجام می‌دهد که البته این مقابله با رعایت اصول اخلاقی و حقوق شهروندی انجام می‌شود.


*تجلیل مولوی عبدالحمید از آیت الله هاشمی

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در تشییع پیکر ایت الله هاشمی در جمع خبرنگاران گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی یک شخصیت استثنایی بود و برای مردم ایران زحمت زیادی کشید و فقدان ایشان قابل جبران نیست و ضایعه بزرگی به شمار می‌رود مگر اینکه خدا جبران کند.

وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تمام عرصه‌ها تاثیر گذار و صاحب نظر بود، اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی در وحدت شیعه و سنی بسیار موثر بود و دید بلندی داشت و علما و اندیشمندان اهل سنت با وی ملاقات داشتند و او هم دفاع می‌کرد.


*سید هادی خامنه‌ای: فقدان آیت‌الله هاشمی تاثیری بر معادلات انتخاباتی ندارد

سید هادی خامنه‌ای در حاشیه مراسم تشییع ایت الله هاشمی گفت: «هاشمی یک تفکر است و در طول حیاتش صحبت ها و رهنمودهایی داشته است که مورد عمل قرار می گیرد و آن تفکر باقی است.  لذا معتقدم هیچ اشکالی پیدا نمی شود.»

وی درباره فقدان حضور ایشان و تاثیرش بر معادلات انتخاباتی اظهار کرد: «هیچ اتفاقی نمی افتد.»


*محسن هاشمی: آیت الله هاشمی رفسنجانی سعی کرد وحدت را در تمام مراحل زندگی حفظ کند

محسن هاشمی از ویژگی های بارز رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را اعتدال و حفظ وحدت در جامعه عنوان کرد و گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی سعی کرد وحدت را در تمام مراحل زندگی حفظ کند.

فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز - سه شنبه - در حاشیه مراسم تشییع رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران افزود: ایشان در تمام مراحل زندگی خود سعی کردند انقلاب اسلامی را حفظ و پاسداری کنند.

وی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران بعد از جنگ تحمیلی و ارتحال امام خمینی (ره) با انتخاب رهبری در تثبیت نظام نقش بارزی داشتند.

فرزند رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به ویژگی های بارز آیت الله هاشمی رفسنجانی ازجمله اعتدال و حفظ وحدت در جامعه اشاره کرد و یادآور شد:‌ حفظ وحدت در جامعه از ویژگی های ایشان بود، آیت الله هاشمی رفسنجانی سعی کرد در تمام مراحل زندگی وحدت را حفظ کند.

محسن هاشمی همچنین به نقش ایشان در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در دوران دفاع مقدس با عنوان جانشین فرمانده کل قوا نقش مهمی در این دوران داشتند.

فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی به دوران سازندگی اشاره کرد و اظهارداشت:آیت الله هاشمی رفسنجانی برای حل مسائل دوران بعد از جنگ و در دوران سازندگی نیز زحمات زیادی کشیدند.


*شمخانی: آیت الله هاشمی رفسنجانی منافع نظام را بر منافع شخصی ترجیح می داد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در رفتار و کردار شفاف بود و منافع نظام را بر منافع شخصی و حزبی ترجیح می داد.

علی شمخانی روز سه شنبه در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی، درگذشت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را ضایعه ای دردناک و ناباورانه توصیف کرد و به مردم ایران تسلیت گفت. 

وی افزود: آقای هاشمی رفسنجانی قبل از پیروزی انقلاب، ادبیات مبارزه را به اشکال مختلف در کتاب کارنامه استعمار در دفاع از فلسطین مشق کرده و در شکل گیری تظاهرات انقلاب نقش بسزایی داشت و بعد از انقلاب در کنار امام(ره) 
از وزارت کشور گرفته تا ریاست جمهوری و سایر سمت های مهم نظام جمهوری اسلامی همواره مسوولیت پذیر بود.

شمخانی ادامه داد: آقای هاشمی رفسنجانی دپیلماسی فعال منطقه ای داشت و این چهره برجسته و بارز سیاسی، همواره نظرات خود را از تربیون سیاسی نماز جمعه بیان می کرد.

وی افزود: پیام های رهبران و سیاستمداران جهان پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی نشان داد که تصویر ذهنی آنها از او با مردم مسوولان کشور یکی بوده است.

شمخانی ادامه داد: در برداشت از شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی هیچ تناقضی وجود نداشت و دلیل این امر شفافیت فوق العاده او در اتخاذ سیاست هایشان بود، به همین منظور در این مدت شاهد بودیم که شخصیت های مختلف جهان برای دادن پیام تسلیت ملاحظات معلوم جایگاه خود را کنار گذاشتند و برخلاف روال معمول به یک شخصیتی که رییس جمهور رسمی یک کشور نیست پیام تسلیت فرستادند و اتخاد چنین مساله ای از جانب شخصیت ها و سیاستمداران دنیا احترام به عقبه سیاسی و شخصیت هاشمی رفسنجانی بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: برجسته ترین صفتی که در طول این سال ها از آقای هاشمی رفسنجانی سراغ داشتم شفافیت در رفتار و کردار بود و همین باعث می شد تا هم ملت ایران و چهره های جهانی از او برداشت واحدی داشته باشند.

وی گفت: تاثیر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حفظ امنیت نظام این چنین بود که وی در هر چالش و بحرانی که کشور به آن دچار می شد منافع نظام را بر منافع شخصی و حزبی ترجیح می داد و بطور روشن می گویم او در یک حزب نمی گنجید و صبر ستودنی داشت.


ایوبی: آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی به آینده فرهنگی ایران توجه داشت

رئیس سازمان سینمایی گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی علاوه بر شناخت کامل از مسائل روز فرهنگی، همواره توجه و نگاهی به آینده و فردای ایران فرهنگی داشت.

حجت الله ایوبی که روز سه شنبه همراه با سایر سینماگران در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور داشت، افزود: حضور همه مردم از طیف‌ها، رنگ‌ها و جناح‌ها مختلف و تمام کسانی که ایران، اسلام و انقلاب را دوست دارند در این مراسم نماد علاقه مندی به این شخصیت و وحدت ملی ایرانیان است.

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی همیشه دغدغه ایران و پیشرفت فرهنگی مردم را داشت، ادامه داد: در آخرین جلسه ای که با دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خدمت آیت الله هاشمی رفسنجانی رسیدیم، نگاهشان به فرهنگ، هنر و سینما بسیار دقیق و کاربردی و توصیه‌هایی که برای همه ما داشتند بسیار راهگشا بود.

رئیس سازمان سینمایی، آیت الله هاشمی رفسنجانی را نماد سیاست‌ورزی و دین‌مداری دانست و گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی کسی بود که مسائل روز را کاملا می شناخت و نگاهش به آینده و فردا بود.

ایوبی تاکید کرد: مردم ایران می دانند که بخشی از آرامش خود را مدیون این شخصیت انقلابی هستند به همین دلیل شاهد حضور همه گسترده مردم در این مراسم هستیم. *عارف: آیت الله هاشمی تجارب خود را به مردم و جوانان منتقل کرد

رئیس فراکسیون امید مجلس مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را فردی مبارز و انقلابی قلمداد کرد و گفت: آیت الله هاشمی تجارب خود را به مردم، جوانان و مدیران منتقل کرد.

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی گفت: آقای هاشمی رفسنجانی فردی انقلابی و مبارز بود که تجارب خود را به مردم و جوانان و نیز مدیران منتقل کرد. 

وی افزود: صبر، مقاومت و دوراندیشی از وجهه های بارز مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

*آیت الله ری شهری:عشق به نظام و رهبری ازبارزترین ویژگی های آیت الله هاشمی بود

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) با اشاره به ویژگی های آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت:عشق به نظام، رهبری و صداقت از جمله ویژگی های بارز ایشان بود.


*مسجد جامعی: آیت الله هاشمی رفسنجانی عقلانیت را در فضای سیاسی کشور به اوج رساند

احمد مسجد جامعی روز سه شنبه در حاشیه مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: دغدغه اصلی آیت الله هاشمی رفسنجانی شنیده شدن صدای همه گروه هایی سیاسی بود که به حاشیه رانده شده بودند.

وی گفت: آقای هاشمی رفسنجانی صدای افراد و گروه هایی بود که صدای آنها در جامعه شینده نمی شد، دغدغه عمده وی همدلی گروه های مختلف بود.

وی ادامه داد:‌ راهکار آیت الله هاشمی رفسنجانی برای وحدت بخشی آحاد جامعه، کمک به گروه هایی بود که در حاشیه قرار گرفته بودند و صدای آنها شنیده نمی شد و آیت الله هاشمی رفسنجانی با شنیدن صدای این گروه ها، زمینه مشارکت آنها را در انقلاب فراهم کرد.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد:‌ آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره به مشارکت حداکثری فکر می کرد از این رو و به خصوص پس از دوران ریاست جمهوری خود مورد هجوم قرار گرفت در حالیکه در این مسیر تاوان زیادی هم پرداخت کرد.

به گفته وی، آیت الله هاشمی رفسنجانی عقلانیت را در فضای سیاسی ایران به رشد و اوج رساند.

مسجد جامعی افزود:‌ امروز تنوع حضور مردم در این مراسم باشکوه از محبوبیت آیت الله هاشمی رفسنجانی حکایت دارد، معمولا در چنین مراسمی عده ای خاص شرکت می کنند.

وی ابراز امیدواری کرد پس از این عقلانیت سیاسی، جذب حداکثری و مشارکت گروه های مختلف در تصمیم گیری ها ادامه یابد.

* حدادعادل:نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی فراموش نشدنی است

 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ادوار مختلف از جمله هشت سال دفاع مقدس نقش فراموش نشدنی داشت.

غلامعلی حدادعادل روز سه شنبه در حاشیه مراسم تشییع پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گویی بر نقش مهم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس تاکید کرد و افزود: ایشان در فرماندهی جنگ تحمیلی قش تعیین کننده ای داشت.

وی ادامه داد: علاوه بر نقش فرماندهی جنگ تحمیلی، در این دوران در تنویر افکار عمومی هم نقش بازری ایفا کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ایشان از راه های مختلف از جمله تریبون نماز جمعه با مردم سخن می گفت و از این طریق مردم را آگاه و امیدوار می کرد و آنان را در صحنه نگه می داشت.


*رهامی :فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی ضربه و ضایعه بزرگ برای کل کشور است

دبیر کمیته انتخاباتی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی ضربه و ضایعه بزرگ برای کل کشور و نظام اسلامی خصوصا مردم و نیروهای معتدل و جریان های اصلاح طلب است.

محسن رهامی در حاشیه مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره شخصیت این مرحوم گفت: ایشان دارای ابعاد مختلفی بودند و در یک جمله خلاصه نمی شوند. آقای هاشمی رفسنجانی به علت جایگاه علمی، مجتهدی بود که استادانی بزرگ در حوزه مثل مرحوم آیت الله بروجردی ، محقق داماد بزرگ و علامه طباطبایی را دیده بود .

این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها افزود: به لحاظ  صبوری و بردباری و پدری انقلاب، وی شخصیتی بود که همه جریان ها او را در دوران مبارزه قبول داشتند  و از همان شخصیت هایی بود که در زمان امام به امام نزدیک تربود و به لحاظ شهامت و شجاعت و بردباری که داشت، زمانی که در مجلس اول بحث شد که چه کسی صلاحیت ریاست مجلس را دارد ، اولین کسی که در مجلس اول و دوم نامش مطرح شد، آقای هاشمی رفسنجانی  به لحاظ جایگاه شیخوخیت و پدری ونزدیکی اش به امام بود.

وی افزود: این صفات برای او جایگاهی را ساخته بود که کمتر کسی توانست به جایگاه او دست پیدا کند و در زمان امام و بعد از امام دومین شخص کشور علی رغم مسوولیت هایی که داشت، بود.

رهامی در پایان با بیان اینکه فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی ضربه و ضایعه‌ای بزرگ برای کل کشور و  نظام اسلامی خصوصا مردم و نیروهای معتدل و جریان های اصلاح طلب است، گفت: بعید می دانم کسی بتواند جای او را بگیرد وامیدوارم خداوند این ضربه ها  را جبران کند.  خصوصا در انتخابات 96 اگر حواسمان نباشد این ضایعه می تواند  ضربه بزرگی به ما بزند لذا ما باید تلاش کنیم که انسجام‌مان را بیشتر کنیم.


*علی مطهری:آیت الله هاشمی براجرای کامل اصول قانون اساسی تاکید داشت

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت:آیت الله هاشمی رفسنجانی براجرای کامل اصول قانون اساسی تاکید داشت.

علی مطهری امروز سه شنبه درحاشیه مراسم تشییع و خاکسپاری پیکرآیت الله هاشمی رفسنجانی گفت:هاشمی روی فلسفه آزادی بیان تاکید داشت. 

وی درباره آینده جریانات سیاسی پس ازآیت الله هاشمی نیز گفت:جریان سیاسی دارای اصولی است و قطعا جریان های سیاسی به راه خود ادامه خواهند داد.


*وزیر نیرو:آیت الله هاشمی یک سیاستمدار برجسته وعالم دینی بسیارعمیق بود

وزیر نیرو گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یک سیاستمدار برجسته و عالم دینی، بسیارعمیق و فردی با نگاه بسیار روشن راجع به مسائل اجتماعی بود.

حمید چیت چیان روزسه شنبه درحاشیه مراسم تشییع پیکرآیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: عملکرد و مجاهدت بی وقفه ایشان در اولین روز پایه گذاری نهضت تا آخرین لحظه نشان می دهد که وی یک مرد بزرگ و تاریخی بود. 

وی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در تمام طول تاریخ انقلاب به گونه ای روشنگری داشت که کسی نمی تواند آنها را بیان کند یا معرفی برای این روشنگری ها داشته باشد. 

چیت چیان گفت: در زمان جنگ نیز یک نقش بی بدیلی در فرماندهی دوران دفاع مقدس داشت و همیشه ایده ها و تفکرات ایشان می تواند راهگشا در مسیر انقلاب باشد. 

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که آیا با رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی تغییری در آرایش سیاسی کشور ایجاد می شود، گفت: پایه گذاری که امام راحل در دوران انقلاب انجام دادند و شخصیت های بزرگی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی در این راه مجاهدت کردند این موضوع راه خودش را باز خواهد کرد و همه با وحدت و همبستگی این مسیر را ادامه خواهند داد. 

وی خاطرنشان کرد:همچنین در این پایه گذاری رهبر معظم انقلاب پرچمداری آن را برعهده دارند به طور یقین ایران و جامعه ایران و اسلام را بر قله رفیع مجد و کرم قرار خواهد داد. *مردم خادمان خود را به خوبی می‌شناسند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حضور مردمی در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی را بسیار خوب دانست و گفت: مردم همواره به خادمان خود و آنان که بر سر پیمانشان با انقلاب و مردم مانده‌اند علاقمند بوده و آنها را به خوبی می‌شناسند.

معصومه ابتکار در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن عرض تسلیت گفت: حضور مردمی در مراسم تشییع پیکر ایشان بسیار خوب است زیرا مردم همیشه خادمان خود و کسانی را که بر سر پیمان و عهد خود با انقلاب و مردم پایدار مانده‌اند را می‌شناسند و به آنها علاقه مند هستند.

وی ادامه داد: مردم همواره در صحنه بوده و انشالله این حضور به هنگام آنان سبب همدلی و قوت بیشتر ایران و سربلندی میهن عزیزمان باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: امروز همه مردم برای سربلندی ایران در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور پیدا کردند.*صالحی امیری:‌درگذشت آیت الله رفسنجانی ضایعه ای اسفناک است

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به مردم ، خانواده شهدا و رهبرمعظم انقلاب تسلیت گفت و افزود:‌ درگذشت وی ضایعه ای اسفناک و سخت است.

سید رضا صالحی امیری درحاشیه مراسم تشییع پیکرآیت الله هاشمی رفسنجانی درجمع خبرنگاران افزود: ‌حضور مردم در بدرقه یار امام و رهبر نشان دهنده وحدت دینی و ملی جامعه است و همه امروز شاهد وحدت انقلاب ، نظام و رهبری هستیم.

وی با بیان اینکه باید قدردان چنین موهبتی باشیم، ادامه داد:مردم قدر سرمایه های خود را می دانند که بسیار ارزشمند است .

صالحی امیری گفت:مردم ارزش والای آیت الله هاشمی رفسنجانی را بهتر می دانند و معتقدند تداوم انقلاب با حضور بزرگ مردانی است که امروز یکی از آنان را به خانه ابدیش بدرقه می کنیم.*علی‌عسگری: انتقادها به صداوسیما را روی چشم می‌گذاریم 

درحاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و در پاسخ به سوالی درباره افزایش انتقادها از سازمان صداوسیما نسبت به نحوه پوشش اخبار و حواشی درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و جلوگیری از پخش بخش‌هایی از شعارهای مردم در مراسم امروز، اعلام کرد: ما انتقادها را روی چشم می‌گذاریم و سعی می‌کنیم نسبت به انتقادها، عملکردمان را اصلاح کنیم.

رییس سازمان صداوسیما همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره عدم پوشش سخنرانی‌ها و اظهارنظرهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و عملکرد ضعیف این سازمان، خاطرنشان کرد: ما که همواره از ایشان تکریم کرده‌ایم.

علی‌عسگری همچنین در پاسخ این سوال که آیا منظور از تکریم از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی،برنامه‌های چند روز گذشته صداوسیما است، گفت: هم در برنامه‌های این چند روز گذشته و هم قبل از آن، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تکریم کرده‌ایم.

محافظ رییس سازمان صداوسیما بلافاصله پس از آن‌که متوجه شد قرار است درباره انتقادها از صداوسیما سوال شود، با برخورد فیزیکی سعی در ممانعت از انجام مصاحبه داشت.
ظریفیان: فقدان هاشمی تنبهی‌ست برای کسانی که با ایشان مشکل داشتند

غلامرضا ظریفیان (استاد دانشگاه تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب) با بیان اینکه آقای هاشمی نقطه کانونی عقلانیت جامعه سیاسی ما بود، گفت: الان این نقطه کانونی از دنیا رفته و دو اتفاق ممکن است رخ دهد؛ یک اتفاق خوب و یک اتفاق بد.

او در ادامه داد: اتفاق خوب اینکه حتی آنهایی که با ایشان خوب نبودند؛ با شوک ایجاد شده؛ احساس می‌کنند این وزنه اگر به هم بخورد؛ خیلی چیزها بهم خواهد خورد. از این رو به سمت اعتدال بیشتر بروند و متذکر شوند بر این موضوع که نقش آقای هاشمی نقش ملی بوده و جامعه به چنین تفکری نیاز دارد. از این بابت فقدان هاشمی که یک ضایعه است و می‌تواند تنبهی باشد برای کسانی که درد داشتند و با ایشان مشکل داشتند و نگاهشان غلط بود. آنها فرصت دارند این نگاه را تصحیح کنند.

ظریفیان خاطرنشان کرد: اتفاق دوم اینکه وقتی این توازن بهم بخورد جریان افراطی نیل پیدا کند به اینکه اندیشه و عملش را نهادینه کند. در شرایطی که افرادی مثل آقای هاشمی نیستند که به میدان بیایند و میانه‌داری کنند؛ باید خیلی نگران آینده باشیم.

این فعال سیاسی با بیان اینکه امیدوارم اتفاق اول بیفتد؛ گفت: آقای هاشمی یک مصلحت‌گرا و عمل‌گرای تجربه شده بود که جامعه ما به امثال ایشان نیاز دارد و فقدان ایشان می‌تواند نگرانی‌ها را تشدید کند. کسانی که در این ایام درمورد ایشان صحبت کردند و برخی از افرادی که به ایشان انتقاد داشتند؛ به نظر می‌رسد تحولاتی در آنها رخ داده است و برگشت کرده‌اند. آنها دریافته‌اند که نقش هاشمی چه اندازه در توازن اعتدالی ایران مهم بوده است.

او با اشاره به اینکه این تعابیر احساسی که درباره آقای هاشمی مطرح می‌شود و این همانی او با امیرکبیر از برخی منظرها درست نیست. هرکدام از اینها در دوره‌های وجودی خودشان نقش کلیدی داشتند. آقای هاشمی هم یک نماد است. فقدان ایشان می‌تواند آسیب‌های جدی بزند؛ اما وجود سمبلیک او در مشی اعتدالی می‌تواند به عقلانیت و اعتدال بیشتر و کاهش مرزبندی‌های هرچه بیشتر و کمک به آشتی ملی مبتنی بر قواعد عقلانی بینجامد. من فکر می‌کنم هاشمی نیست اما اندیشه‌اش تاثیرگذار است.


فقط ۵. ۲ ایرانی در دانشگاه تهران

حسینعلی امیری (معاون پارلمانی رئیس‌جمهور) آمار جالبی از جمعیت حاضر در مراسم اعلام کرد.

براساس گفته امیری و طبق اعلام استانداری تهران؛ حداقل دو نیم میلیون نفر امروز در دانشگاه تهران حضور داشتند. این آمار درحالی‌ عنوان می‌شود که هنوز هیچ آمار دقیقی از جمعیت اطراف دانشگاه تهران در دست نیست. همچنین در فهرست اخیر،  جمعیت حاضر در حرم مطهر و اطراف آن درنظر گرفته نشده‌اند.

او افزود: مراسم باشکوه تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی نشان داد بازهم آیت‌الله هاشمی می‌تواند محور انسجام ملی باشد.

امیری با بیان اینکه امروز شاهد مانور اتحاد بودیم، گفت: حتی اقلیت‌های مذهبی هم در این مراسم حضور باشکوهی داشتند.*حضور گسترده مردم در اطراف دانشگاه تهران برای وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی

 تمامی خیابان های اطراف دانشگاه تهران مملو از جمعیتی است که برای حضور در مراسم تشییع و وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، عازم دانشگاه هستند.

از آنجا که به دلیل محدودیت ترافیکی خیابان های منتهی به محل برگزاری آیین تشییع از بامداد امروز (سه شنبه) بسته شده است، مرد و زن و پیر و جوان خودروهای خود را در خیابان های اطراف پارک کرده و پیاده عازم دانشگاه تهران شده اند.

اکنون ورودی دانشگاه تهران از سمت خیابان حجاب و طالقانی مملو از جمعیت عزادار است.

در مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران خودروهای امدادی و انتظامی مستقر شده اند تا در صورت لزوم بتوانند در این مراسم امدادرسانی کنند.

از برخی خودروهای مستقر در مسیر، نوحه های عزاداری به گوش می رسد و اغلب مردم سیاه پوش هستند.

در حالی ازدحام جمعیت در خیابان های اطراف دانشگاه تهران در حال افزایش است، محوطه داخلی دانشگاه تهران نیز مملو از جمعیت مشتاق شرکت در این مراسم است.

عکاسان و خبرنگاران بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی پوشش خبری این مراسم را بر عهده دارند و برخی از سازمان ها و نهادها با همکاران خود در این مراسم شرکت کرده اند.

بسیاری از مردم از ساعاتی پیش برای شرکت در این مراسم در دانشگاه تهران و خیابان های اطراف حضور یافتند.

هم اکنون مردم در صف های طولانی در مقابل درب های ورودی دانشگاه تهران ایستاده اند و لحظه به لحظه بر تعداد جمعیت افزوده می شود.

شرکت کنندگان در این مراسم تصاویری از آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنار امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری در دست دارند. همچنین اقشار مختلف مردم دست نوشته هایی از بیانات رهبر کبیر انقلاب و حضرت آیت الله خامنه ای به همراه دارند که از جمله آن می توان به «هاشمی زنده است چون نهضت زنده است» ، «آیت الله هاشمی مظهر استقامت و صبر مرد فرداها» اشاره کرد.

همچنین تعدادی از شرکت کنندگان در این مراسم دست نوشته هایی با عنوان « ایران در سوگ امیرکبیر زمان» و «خداحافظ رفیق» به همراه دارند. 

شعار «عزا عزاست امروز، امیر کبیر ایران پیش خداست امروز» در خیابان انقلاب طنین انداز شد.

" هاشمی هاشمی راهت ادامه دارد" از جمله شعارهایی است که در این مراسم دوستداران رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام سر می‌دهند.

جمعیت یکپارچه سیاهپوش شعارهایی چنین سر می دهند:
 
عزا عزاست امروز هاشمی دلاور پیش خداست امروز

الله اکبر .... الله اکبر

درود بر هاشمی

هاشمی، هاشمی راهت ادامه دارد

روحانی ، خاتمی ، تسلیت  تسلیت

عزا عزاست امروز امیر کبیر ایران پیش خداست امروز

فائزه هاشمی تسلیت تسلیت

فائزه، فاطمه تسلیت تسلیت


آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی


آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

قرار است پس از اقامه نماز بر پیکر آیت الله هاشمی توسط رهبری، مراسم تشییع پیکر آن مرحوم از دانشگاه تهران آغاز شده و تا میدان راه آهن ادامه داشته باشد.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز یکشنبه هفته جاری به علت عارضه قلبی و نارسائی تنفسی پس از انتقال به بیمارستان شهدای تجریش در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سیدحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
0
0
آفرین به تهرانیها که واقعا نماینده ملت ایران هستند
نام:
ایمیل:
* نظر: