کد خبر: ۱۶۱۴۳۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱
در این مراسم چهره‌هایی چون حسن روحانی، سیدرضا صالحی امیری، مجید انصاری، سیدحسن قاضی زاده هاشمی، محمدباقر نوبخت، اسحاق جهانگیری، محمد جواد ظریف، محسن هاشمی رفسنجانی، مرتضی اشراقی، آیت‌الله امامی کاشانی، حسینعلی امیری، علی اکبر صالحی، رحمانی فضلی، اکبر ترکان، غلامعلی رجایی، محمدرضا و علیرضا بهشتی، سرلشکر فیروزآبادی، محسن رفیق‌دوست، محمدرضا خاتمی، عبدالله نوری، اسدالله بادامچیان و جمعی دیگر از فعالان سیاسی و مردم حضور دارند.
مراسم وداع با مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه شماره یک جماران آغاز شد.

به گزارش اعتدال، در این مراسم که دقایقی پیش آغاز شد، چهره‌هایی چون محسن هاشمی رفسنجانی، مرتضی اشراقی، آیت‌الله امامی کاشانی، حسینعلی امیری، علی اکبر صالحی، رحمانی فضلی، اکبر ترکان، غلامعلی رجایی، محمدرضا و علیرضا بهشتی، سرلشکر فیروزآبادی، محسن رفیق‌دوست، محمدرضا خاتمی، عبدالله نوری، اسدالله بادامچیان و جمعی دیگر از فعالان سیاسی و مردم حضور دارند.


حضور رییس جمهوری در بیت آیت‌الله هاشمی

رییس جمهوری صبح دوشنبه با حضور در بیت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رحلت ایشان را به ‏همسر مکرمه و صبور و همچنین فرزندان و برادران آن مجاهد نستوه صمیمانه تسلیت گفت.‏   حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که پیش از حضور در مراسم وداع ‏با پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در حسینه جماران انجام شد، از درگاه خداوند متعال برای ‏آن بزرگ مرد تاریخ انقلاب و ایران علو درجات و همجواری با ائمه اطهار (ع) و مرادش امام خمینی(ره)، ‏همرزمان و شهدای انقلاب اسلامی و برای همه بازماندگان صبر و أجر مسألت کرد.‏

ناطق نوری برای وداع با پیکر آیت الله هاشمی به جماران آمد

رئیس مجلس: مجلس تا ساعت ۱۱ جلسه علنی خواهد داشت و پس از آن نمایندگان برای عرض تسلیت در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به جماران می روند.


حضور رییس دولت اصلاحات در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی

رییس دولت اصلاحات در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی در حسینیه جماران حاضر شد.محل دفن پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی مشخص شد 

با تصمیم خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی، پیکر ایشان در حرم مطهر امام خمینی(س) در جوار مرادش به خاک سپرده می شود.

اقامه نماز بر پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط رهبر انقلاب  

همزمان با برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی که فردا 10 صبح در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، آیت الله خامنه ای بر پیکر این یار دیرین امام و رهبری نماز می‌خوانند.  بر مبنای این گزارش پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از برگزاری مراسم تشییع در ضریح مطهر امام راحل آرام خواهد گرفت.

شخصیت‌های حاضر در مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه این مراسم درباره شخصیت یار دیرین امام (ره) به اظهار نظر پرداختند که اظهارات آنها را در زیر خواهید خواند:


رئیس جمهور: حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی بی‌بدیل در دوران نهضت و انقلاب اسلامی بودند

رییس‌ جمهوری با تسلیت مصیبت بزرگ ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ملت عزیز ‏‏ایران و به ویژه مقام معظم رهبری که همسنگر و یار دیرین بودند، تأکید کرد: حضرت آیت‌الله هاشمی ‏‏رفسنجانی شخصیتی بی‌ بدیل در دوران نهضت و انقلاب اسلامی بودند‎

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله ‏‏هاشمی رفسنجانی که در حسینیه جماران انجام شد، در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران،  با بیان ‏‏اینکه در طول دوران نهضت اسلامی تا پیروزی انقلاب اسلامی، امور اساسی و بسیار سخت بر دوش ‏‏این شخصیت بزرگ و مبارز بود، گفت: حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آن دوران مبارزه رابط ‏بین ‏ایران و نجف و نیز ایران و پاریس بودند و در زمان بازگشت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، ‏همواره از ‏یاران بسیار نزدیک امام خمینی(ره) بشمار می‌آمدند.


جهانگیری: دولت پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: آیت الله هاشمی تکیه گاه و پشتوانه محکمی برای نظام و رهبری بودند و دولت احساس می کند که امروز پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داده است.

وی در حاشیه مراسم وداع با پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که در حسینیه شماره یک جماران در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از استوانه های نظام جمهوری اسلامی بودند و در مواقع حساسی که نیاز به نقش آفرینی احساس می شد حضور چشم گیری داشتند.

وی افزود: هاشمی چه قبل از انقلاب و در روزهای سخت شکنجه که تا مرحله اعدام هم پیش رفتند به انقلاب پایبند بودند و بعد از انقلاب هم در کنار امام راحل قرار گرفتند.

جهانگیری تاکید کرد: آیت الله هاشمی بعد از انقلاب نیز در همه مقاطع سخت و به خصوص در روزهای سخت انقلاب و در مواقعی که نظام با بحران های سخت مثل بحران هفتم تیر ماه مواجه می شد، شخصیتی بودند که به امام کمک می کردند تا کشور از بحران عبور کند و کمک‌های ایشان در دوران جنگ و فرماندهی ستاد جنگ، زبانزد بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری در پایان تأکید کرد: آیت الله هاشمی تکیه گاه و پشتوانه محکمی برای نظام و رهبری  بودند و دولت احساس می کند که امروز پشتوانه بزرگ و شجاع خود را از دست داده است.

نوبخت: آیت الله هاشمی پشتوانه تقویت نظام بود

محمد باقر نوبخت گفت: از ویژگی های آیت الله هاشمی این است که همواره از امام و رهبری حمایت کردند و یکی از پشتوانه‌های اصلی تقویت نظام بودند و این قابل کتمان نیست.

سخنگوی دولت نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: بر این باورم که آیت الله هاشمی یکی از فرزندان فهیم، صبور و هوشمند انقلاب بودند و ویژگی های این شخصیت ممتاز انقلاب که همواره از امام و رهبری حمایت کردند و یکی از پشتوانه های اصلی تقویت نظام بودند قابل کتمان نیست.

سخنگوی دولت ادامه داد: تمام وجود آیت الله هاشمی برای مردم و انقلاب بود و با درگذشت ایشان، نظام یکی از ستون‌های خود را از دست داد.

وی افزود: دولت و ملت پشتوانه خود و مقام معظم رهبری یکی از یاران صدیق خود را از دست دادند اما اگر امروز آیت الله هاشمی درگذشته اند، خدا هست و ما هم با اتکا به خدا حرکت خواهیم کرد.

ظریف: آیت‌الله هاشمی در سیاست خارجی نظراتی راهگشا ارائه می‌کرد

وزیر امور خارجه گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی برای سیاست خارجی نظراتی راهگشا ارائه می کرد و از دست دادن این شخصیت بزرگ همه ما را غمگین کرد.

محمدجواد ظریف، نیز در مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی به واقع از استوانه های بزرگ انقلاب بودند و هموار در کنار رهبری به عنوان یاری دلسوز حضور داشتند.


وی افزود: ایشان  برای ما در سیاست خارجی نظراتی راهگشا بیان می کردند و از دست دادن این شخصیت بزرگ همه ما را غمگین کرده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: آیت‌الله هاشمی یار روزهای سخت رهبری بود

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: آیت الله هاشمی جزیی از تاریخ انقلاب اسلامی است و از یاران حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در روزهای سخت و صبر محسوب می شد.

حسینعلی امیری در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی درجمع خبرنگاران، گفت: رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی مصیبت بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: آیت الله هاشمی از مصادیق روایاتی است که از معصوم (ع) نقل شده است که اگر عالمی فوت کند در اسلام ثلمه و شکافی ایجاد می شود که آیت الله هاشمی از مصادیق این روایات است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: آیت الله هاشمی جزئی از تاریخ انقلاب اسلامی است که از یاران حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در روزهای سخت و صبر محسوب می‌شد و مجتهدی روشن ضمیر و عالمی ربانی بود که سیاست او مثل دیانتش بود و صبوری و دلسوزی و وفاداری به آرمان‌های انقلاب از آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی کم نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی ایجاد کرده بود.

وی افزود: آیت الله هاشمی تا زمانی که به رحمت خدا رفت همواره برای ملت عزیز ایران منشا خیر و برکت بود و در تحولات انقلاب اسلامی نقشی تعیین کننده اساسی داشت.

محمدرضا خاتمی: کمبود هاشمی در آینده مشخص می‌شود

سیدمحمدرضا خاتمی صبح امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در آینده کمبود آقای هاشمی برای این انقلاب و مملکت روشن می شود. شاید کمتر کسی را با شخصیت آقای هاشمی داشته باشیم که از همه جهات قابل توصیف است.

وی در ادامه یادآور شد: ایشان از قبل از انقلاب یک انسان خود ساخته، مبارز، مجتهد روشن بین و انسانی که در زمان خود می زیست بودند و مقتضیات زمانه را می دانستند.

خاتمی افزود: ایشان شاگرد کامل و ممتاز امام (ره) بود که در انقلاب حوادث مختلف و پایان جنگ شاید هر کس دیگری جز هاشمی بود نمی توانست این گونه عمل کند.

وی در پایان بیان کرد: همه مردم ایران حتما کمبود ایشان را حس می کنند؛ به ویژه کسانی که در این ایام با ایشان قرابت فکری بیشتری داشتند. این اتفاق به این آسانی قابل تحمل نیست و امیدوارم ان شاء الله خدا به همه صبر بدهد.


ابهامی درباره فوت آیت‌الله هاشمی وجود ندارد/همه چیز روشن است

وزیر بهداشت وجود هرگونه ابهام و اشکالی را در زمینه پرونده پزشکی آیت‌الله هاشمی رد کرد.

دکتر سیدحسن هاشمی صبح امروز در حاشیه مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که هم اکنون در حسینیه شماره یک جماران در حال برگزاری است در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر وجود پرونده پزشکی درباره آیت‌الله هاشمی، اظهار کرد: هیچ پرونده‌ای در این زمینه وجود ندارد و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره استفاده رسانه‌های خارجی از سخنان روز گذشته وزیر بهداشت مبنی بر نبود تیم پزشکی همراه با آیت‌الله در هنگام حادثه، اظهار کرد: غربی‌ها غلط می‌کنند که از این موضوع سوء استفاده می‌کنند. باز هم تأکید می‌کنم که ابهامی در این زمینه وجود ندارد و همه چیز روشن است.

 صالحی امیری: اعتدال، عقلانیت و میانه روی ویژگی اصلی آیت الله هاشمی بود

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اعتدال، عقلانیت و میانه روی ویژگی های بارز آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

رضا صالحی امیری روز سه شنبه در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران افزود: شخصیتی بزرگ و پدری انقلابی را از دست دادیم و ایران در سوگ شخصیتی است که همه عمر خود را در خدمت ملت و انقلاب بود.

وی اظهار کرد: امروز همه ملت ایران عزادار هستند ، چیزی که امروز در این سرزمین تحت عنوان امنیت و شرافت، وفاق و انسجام ملت وجود دارد، مدیون شخصیت هایی بزرگی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی از ابتدای انقلاب، خارج از جناح بندی های سیاسی مسیر انقلاب و اسلام را پیش گرفتند و اخیرا در دیداری که با ایشان(پس از رای اعتماد مجلس) داشتم فرمودند خوشحالم از این انتخاب و توصیه کردند که مسیر اعتدال را دنبال کنید که راه نجات کشور است.

صالحی امیری تصریح کرد: اعتدال یعنی درک درد مردم، اینکه ما ارزش های نظام و انقلاب را پاس بداریم. وی تصریح کرد: آیت الله هاشمی شخصیت بزرگی بودند که از جامعیت لازم برخوردار بوده و در دفاع از مرزهای انقلاب اسلامی دچار تشکیک نشدند.

وی گفت: آیت الله هاشمی و شخصیت هایی مثل ایشان نقش بی بدیلی در استمرار انقلاب داشتند، امروز اگر جامعه ما امن است به خاطر زحمات و خدمات این بزرگان است. چیت چیان: امیدوارم خداوند به فضل خودش ضایعه فقدان آیت الله هاشمی را جبران نماید

حمید چیت چیان - وزیر نیرو - که در جماران حاضر شده بود درباره رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی بسیار  بارز و روشن است ایشان یکی از یاران اولیه و همیشه همراه حضرت امام در پایه گذاری انقلاب اسلامی بودند. از اولین روزهای پایه گذاری انقلاب ایشان نقش بی بدیلی در یاری و همکاری با حضرت امام داشتند و در تمامی مراحل انقلاب چه  قبل و چه بعد از پیروزی و چه در جنگ تحمیلی و بعد از آن نقش بسیار مهمی در پیروزی و تثبیت انقلاب ایفا کردند.

وی افزود: واقعا مرگ ایشان ضایعه جبران ناپذیری برای انقلاب اسلامی ما خواهد بود امیدوارم خداوند به فضل خودش به این ضایعه را جبران کند.


ربیعی: آیت‌الله هاشمی بنیان‌گذار نظریه عدالت در انقلاب بود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خطبه‌های آیت‌الله هاشمی در نماز جمعه در مورد عدالت موجب ایجاد نشاط در جامعه کارگری شد، گفت: بنده فکر می‌کنم ایشان بنیان‌گذار ایدئولوژی و نظریه عدالت در انقلاب بودند که دیدگاه امام مختص دراین راستا را تبیین و برنامه‌ریزی می‌کردند.

 علی ربیعی در حاشیه مراسم اولین روز سوگواری آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران درباره شخصیت ایشان گفت: آیت‌الله هاشمی از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که کانون توحید شکل گرفته تشکل‌های گارکری را سامان‌دهی کردند.

او افزود: یکی از خصوصیات بازر آیت‌الله هاشمی برنامه‌ریزی برای اجتماع‌های درست برای حرکت بود از این رو جامعه کارگری با وی انس دیرین داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خطبه‌های آیت‌الله هاشمی در نماز جمعه در مورد عدالت موجب ایجاد نشاط در جامعه کارگری شد، گفت: بنده فکر می‌کنم ایشان بنیان‌گذار ایدئولوژی و نظریه عدالت در انقلاب بودند که دیدگاه امام مختص دراین راستا را تبیین و برنامه‌ریزی می‌کردند.

ربیعی خاطرنشان کرد: بخشی از قانون اساسی در قانون کار و عدالت اجتماعی مرهون زحمات ایشان و شهید بهشتی است و به هرحال دیدگاه اعتدالی و عدالت‌گرایانه‌ای همواره از سوی او مطرح شد.

او درباره آخرین دیدار خود با آیت الله هاشمی گفت: وی در این دیدار درباره بیمه بیکاری تاکید کرد و خواهان تامین حداقل‌ها برای قشر کارگری بود.


 وزیر علوم و تحقیقات : آیت الله هاشمی رفسنجانی راهنمای خوبی برای مسایل مربوط به کشور بود

وزیر علوم و تحقیقات ضمن بیان خاطراتی از نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در شورا ی عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی گفت: ایشان راهنمای خوبی برای مسایل مربوط به کشو ر و همین طور انقلاب بود .

محمد فرهادی، اظهار کرد : غیر از مسایل مربوط به جنگ و شورای عالی انقلاب فرهنگی ما بیشتر با آقای حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی درمسایل مربوط به دانشگاه و آموزش عالی مرتبط بودیم.

وزیر علوم و تحقیقات  تصریح کرد: ما در دوره اول وزارت فرهنگ و آموزش  عالی دنبال بودجه بودیم و ایشان هم رییس  مجلس  بودند که ساعتها با ایشان در  صحن مجلس جلسه داشتیم که اعتبارات  بیشتری برای دانشگاه  منظور کنند که ایشان هم نظر لطف داشتد و همین کار انجام میشد.

 وی افزود همین طور در زمینه تاسیس  دانشگاه آزاد  اسلامی وزارت  فرهنگ  و آموزش عالی وقت  دنبال می کرد و با ایشان جلساتی بود تا اساس نامه دانشگاه آزاد اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود که بتوانند کار خود را قانونی و رسمی ادامه دهند و این کار ادامه  داشت.

 فرهادی در پایان گفت: ایشان آدم صبور ،بردبار،پر تحمل ، و راهنمای  خوبی برای مسایل مربوط به کشور  و همین طور انقلاب و همیشه مشوق بودند .


سیدرضا اکرمی: درود بر هاشمی فکر او و تحمل او

 سیدرضا اکرمی  با ابراز ناراحتی نسبت به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضمن قرائت آیه‌ی «انا لله و انا الیه راجعون» گفت: من مرحوم آیت‌الله رفسنجانی را در سال 43 بعد از آزاد شدن امام خمینی (ره) معمار انقلاب، در منزل امام دیدم که در حضور عده‌ای با امام به مباحثه طلبگی پرداخته بود. من آنجا پرسیدم که ایشان کیست گفتند ایشان اکبر هاشمی‌ست.

این عضو جامعه روحانیت مبارز در این باره افزود: بعد از انقلاب در مجلس شورای اسلامی و در دوره ریاست‌جمهوری و امثال این‌ها مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را یک عالم واقعی و یک عالم به زمان دیدم. طبق روایت دانشمندی که زمان‌شناس باشد با بصیرت و بینایی که دارد مورد هجمه دگرگونی‌ها و فریب‌کاری‌ها نخواهد گرفت.

وی با اشاره به حضور آیت‌الله هاشمی در صحنه‌های مختلف قبل انقلاب، حین انقلاب و بعد از انقلاب خاطرنشان کرد: ایشان در سخت‌ترین شرایط دوران جنگ مثل عملیات کربلای چهار شاهد بودیم وقتی از انتقال مجلس به زیرزمین به دلیل بمباران آگاه شدند گفتند: بازگردید. اگر هر حادثه‌ای رخ می‌دهد بگذارید در آن‌جا رخ دهد.

وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی در تمام صحنه‌های دشوار امتحانش را پس داد و سربلند و سرافراز بیرون آمد .


خاطره منتجب نیا از اضطراب آیت الله هاشمی(ره) در شب عملیات کربلای 5

قائم مقام حزب اعتماد ملی مدیریت قوی، مقتدر و کم نظیر را ویژگی اخلاقی آیت الله هاشمی رفسنجانی دانست و گفت: ایشان تلاش می کرد عدالت را در برخورد با افراد رعایت کند.

حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا، گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی به دلیل اینکه ایشان 10 سال در مجلس شورای اسلامی رئیس ما بود مدیریت، تلاش ها و مجاهدت های ایشان را می دیدیم و در دوران دفاع مقدس هم ما خدمت ایشان بودیم و خاطرات فراوانی دارم.

قائم مقام حزب اعتماد ملی تصریح کرد: در عملیات کربلای 5 ما خدمت ایشان بودیم و نیروها پیش روی کرده بودند و خبری از آنها نبود، شب تا صبح آقای هاشمی رفسنجانی مثل کسی که مار گزیده باشد لباس نظامی تنش بود و در بیابان قدم می زد. گاهی من و گاهی دکتر روحانی دست ایشان را می گرفتیم و قدم می زدیم که ایشان تسلی خاطر پیدا کند چون هیچ خبری از رزمنده ها نبود که آیا شهید یا پیروز شدند.

وی ادامه داد: من آن شب را فراموش نمی کنم که بیشترین اضطراب و دلهره را آقای هاشمی رفسنجانی داشت چون خبری از رزمندگان نداشت تا اینکه فردا بعد از ظهر خبر دار شدیم خسارت ها و شهادت های زیادی داشتیم که مصیبت بزرگی برای همه ما بود.

منتجب نیا در مورد مهمترین ویژگی سیره اخلاقی آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز تأکید کرد: یک انسان به تمام معنا کامل، با سعه صدر و عادل بود. من موارد فراوانی از ایشان دیدم که زمان حضور در مجلس شورای اسلامی و بعد از آن تلاش می کرد عدالت را در برخورد با افراد رعایت کند؛ رفیق بازی و دوست بازی را در مسائل اداری لحاظ نمی کرد.

وی افزود: ایشان از نظر هوش سیاسی، مدیریت و اقتدار یک انسان فوق العاده بود. من فکر نمی کنم از قرن گذشته تا به حال ما سیاستمداری به این اقتدار که هم از نظر هوش سیاسی در این رده باشد و هم از نظر مدیریت اجرایی در این سطح از قدرت و مدیریت باشد پیدا کنیم. البته حضرت امام خمینی (س) یا رهبر بزرگوار انقلاب در سطح رهبری هستند؛ ولی آقای هاشمی رفسنجانی مدیریت فوق العاده قوی و مقتدر و کم نظیری داشت.


 ولایتی: هاشمی جایگزینی ندارند

علی اکبر ولایتی با حضور در حسینیه جماران برای شرکت در مراسم سوگواری آیت الله هاشمی در جمع خبرنگاران گفت: آیت الله هاشمی در مقاطع مختلف و هرجا که نیاز بود برای جلوگیری از توطئه دشمنان در صحنه بودند.

او افزود: آیت‌الله هاشمی همواره تا زمانی که امام در قید حیات بودند، در کنار ایشان حضور داشتند و بعد‌ها نیز در کنار مقام معظم رهبری بودند.

ولایتی در خاتمه تاکید کرد: فقدان ایشان واقعا مصیبت عظیمی است که باید بگوییم ایشان واقعا جایگزینی ندارند و انشاالله با مولا علی محشور شود.


 سیدهادی خامنه‌ای: خودگذشتگی و تعهد به انقلاب بارز‌ترین ویژگی‌ آیت‌الله هاشمی بود

حجت الاسلام سید هادی خامنه‌ای در مراسم وداع با آیت الله هاشمی که در حسینیه جماران در حال برگزاری است، گفت: آیت الله هاشمی امتیازات زیادی داشتند که موجب برجسته شدن ایشان می‌شد. 

او ادامه داد: سابقه زیاد در مبارزه، همراهی امام، اعتماد ویژه حضرت امام به ایشان، علم و اندیشه، مدیریت، شجاعت و از خودگذشتگی و سوابق زیاد ایشان در کمتر کسی پیدا می‌شود. 

دبیر کل مجمع نیروهای خط امام درباره بارز‌ترین ویژنگی‌های رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: از خود گذشتگی و تعهد به انقلاب از بارز‌ترین ویژگی‌های آقای هاشمی بود. 

سیدهادی خامنه‌ای در مورد خط اعتدالی آیت الله هاشمی تصریح کرد: خط امام خط اعتدال بود و آقای هاشمی خط امام را ادامه می‌داد. حقیقتا خط انقلاب خط اعتدال است و کسانی که فکر می‌کنند انقلاب منزوی است، اشتباه می‌کنند. 

او در پاسخ به سوالی درباره نسبت هاشمی و اصلاحات خاطرنشان کرد: آقای هاشمی با اصلاحات همکاری زیادی داشتند و با آن موافق بودند. اصلاحات نیز مفهوم بسیطی دارد و از این جهت می‌توان او را اصلاح طلب، مصلح و انقلابی دانست اما به نظر بهترین لقب برای ایشان همانند امیرکبیر ایران است که درباره ایشان گفته می‌شود. 


 ترکان: آیت الله هاشمی همه چیز خود را برای اعتقاداتش تقدیم کرد

 دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دین مدارانه مبارزه کرد و پس از آن با تمام وجود در خدمت نظام اسلامی بود تاکید کرد که ایشان همه چیز خود را برای اعتقاداتش تقدیم کرد.

 اکبر ترکان در حاشیه آیین وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران افزود: ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای استقلال و شکل دادن نظام تلاش کرد و در جنگ نیز به عنوان یک فرمانده وظیفه و مسئولیت بزرگی را برعهده داشت.

وی تصریح کرد: شاید مهم ترین و درخشان ترین بخش فرماندهی آیت الله هاشمی رفسنجانی مربوط به مدیریت ایشان در چگونگی پایان دادن به جنگ بود.

مشاور رئیس جمهوری با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از جنگ لباس کار پوشید و به دولت آمد تا کشور را بازسازی کند خاطر نشان کرد: در این دوران به عنوان سردار سازندگی نام گرفت و مدیریت بازسازی خرابی های بعد از جنگ را برعهده گرفت.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در روزهای سخت که عقلانیت مهجور شده بود نقش خود را ایفا کرد و برای احیای عقلانیت، هزینه های سنگینی داد.

ترکان خاطر نشان کرد: شاید برای افراد خیلی سخت باشد که نزدیکترین و عزیز ترین کسان خود در راه احیای عقلانیت تحت فشار قرار بگیرند، اما آیت الله هاشمی بر مواضع دین مدارانه خود استوار بود. 


سرلشکر باقری: آیت الله هاشمی نقشی اساسی در تثبیت نظام ایفا کردند

رئیس ستاد کل نیروی های مسلح گفت: آیت الله هاشمی توجه خاصی به پیشبرد دفاع مقدس داشتند و نقشی اساسی در تثبیت نظام ایفا کردند.

وی افزود: زمانی که آیت الله هاشمی در دوران دفاع مقدس جانشین فرمانده کل قوا بود و از سال 62 تا پایان دفاع مقدس خدمت ایشان بودیم، خاطرات بسیاری را از وی به خاطر داریم.

وی با اشاره به این خاطرات اظهار کرد: به خاطر داریم که ایشان با شجاعت تمام و علی رغم آنکه حضرت امام (ره) ایشان را منع می کردند که از اهواز جلوتر بیایند، تا قرارگاه پشت خطوط پیش می آمدند و با اطلاع، آگاهی و شناسایی دقیق تدابیری را ابلاغ می کردند تا عملیات ها پیش برود.

باقری در پایان افزود: آیت الله هاشمی توجه خاصی به پیشبرد دفاع مقدس داشتند و نقش اساسی در تثبیت نظام ایفا می کردند و در سازندگی مراحل مختلف کشور نیز حضور داشتند. از خصائص دائمی ایشان نیز این بود که یاور و تایید کننده رهبری بودند و این علاقه طرفینی تا آخر ادامه داشت، به طوری که ما ایشان را یاور رهبری می شناختیم.

علی مطهری: در سال‌های اخیر با هاشمی رفسنجانی خوب برخورد نشد

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های اخیر با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مقداری خوب برخورد نشد.

علی مطهری ظهر امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ایشان یار نزدیک امام (ره)، شهید مطهری و رهبر انقلاب بودند که البته در سال‌های اخیر مقداری با ایشان خوب برخورد نشد ولی وظیفه خود را انجام می‌دادند.

وی ادامه داد: ایشان در آنجاهایی که مصلحت نظام را تشخیص می‌داد کار خود را انجام می‌داد چه از محبوبیتش کاسته شود و چه مورد هجوم و توهین قرار گیرد. او انسانی بود که خالص برای خدا کار می‌کرد.

مطهری در پاسخ به این سوال که آیا با درگذشت آیت‌الله هاشمی دعواهای سیاسی تمام می‌شود؟ بیان کرد: نه ولی امیدوارم ان‌شاءالله تمام شود.

عارف: هاشمی پدر معنوی کشور بود

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگاه آیت‌الله هاشمی فراتر از اصلاحات بود، گفت: به نظر من ایشان پدر معنوی کشور و جوانان بود.

محمدرضا عارف ظهر امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا مرحوم هاشمی پدر اصلاحات بود، گفت: جایگاه ایشان فراتر از اصلاحات بود و به نظر من پدر معنوی کشور و جوانان بود و فراتر از جناحین حرکت می‌کرد.

وی با تسلیت گفتن درگذشت آیت‌الله هاشمی به مردم و خانواده‌اش، یادآور شد: ایشان در لحظه‌های سخت و بحرانی حضور داشتند و با سعه صدر بالای خود قبل و بعد از انقلاب در همه صحنه‌ها حضوری کلیدی و تاثیرگذار داشتند و یاور اصلی رهبری بودند.


غرویان: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شناسنامه انقلاب بودند

محسن غرویان در مراسم وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران درباره سیره مبارز انقلابی ـ سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: به تعبیر برخی از تحلیل‌گران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جزو هیأت امنای انقلاب و ایشان یار و یاور همه انقلابیون بودند.

غرویان با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تمام صحنه‌های انقلاب حضور داشتند تصریح کرد: من آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به پرستاری تشبیه می‌کنم که در طفولیت تا دوران شکوفایی انقلاب از نظام مراقبت کردند.

وی عشق و علاقه به مردم را یکی از روحیات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانست و افزود: عشق به مردم باعث شده بود که آیت الله هاشمی دائماً خود را در معرض رأی مردم قرار دهد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه خلاء آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بسیار محسوس است، گفت: امیدواریم شاگردان مکتب فکری و اندیشه‌های ایشان مانند رئیس جمهور راه ایشان را ادامه دهند و این سنگر را همچنان حفظ کنند.

وحیدی وزیر سابق دفاع: همه به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مدیونیم

وزیر سابق دفاع گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فردی بزرگ در تاریخ انقلاب هستند که همگان به او مدیون هستیم.

 سردار وحیدی در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درجمع خبرنگاران درباره شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه ایشان مردی سیاستمدار، متفکر، هوشمند و همه جانبه‌ای بودند اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره با قدرت تصمیم گیری بالای خود ضمن حفظ آرمان‌ها بر قدرت عملکرد و حرکت رو به جلو و اعتقاد جدی بر ولایت فقیه داشتند و همواره پشت سر مقام معظم رهبری حرکت می‌کردند.

وی با اشاره به اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جلسات مختلف مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ آیت‌الله چندین مرتبه در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید می‌کردند که عمل به سیاست‌های کلی و ابلاغی رهبری ملاک مشروعیت است و همگان به این سیاست‌ها توجه و عمل کنند.

وزیر سابق دفاع تاکید کرد: آیت‌الله فردی بزرگ و تاریخ انقلاب است که همه به او مدیون هستیم.

قاضی سراج: آیت‌الله هاشمی در جلسه مجمع با روحیه‌ای باز و فعال بررسی برنامه ششم را دنبال می‌کردند

رییس سازمان بازرسی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی با تمام وجود در خدمت نظام رهبری و انقلاب بودند گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و مقام معظم رهبری بودند و در تمام طول عمر خود از هیچ کوششی برای انقلاب دریغ نکردند.

ناصر سراج در مراسم وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران با اشاره به اینکه روز شنبه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: در حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در جلسه تشخیص مصحلت نظام تا ساعت 12 راجع به برنامه ششم گفت‌وگو کردیم و ایشان با روحیه ای باز و فعال در جهت برطرف کردن نواقص برنامه ششم نظر می دادند و قرار بود گزارش آن را اعلام کنیم که متاسفانه این اتفاق افتاد.

سراج با بیان اینکه آیت الله هاشمی از نفرات اول تاثیرگذار در پیروزی و تداوم انقلاب بود، خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی با شناختی که از همه افراد و گروه ها و جناح های معاند نظام داشتند، نقشی اساسی در افشای پشت پرده فعالیت های مخالفان انقلاب ایفا کردند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران: خدمات آیت‌الله هاشمی حتی برای مخالفان‌شان روشن است

معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران گفت: از وقتی خودمان را شناختیم نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کنار یاران اصلی امام (ره) و نهضت انقلاب اسلامی گره خورده است.

سیدشهاب‌الدین چاووشی در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی از ذخایر انقلاب بودند، اظهار کرد: سوابق و مبارزات قبل از انقلاب و خدمات و تلاش‌های بعد از انقلاب آیت‌الله هاشمی از هیچ کس پوشیده نیست.

وی افزود: خدمات برجسته آیت‌الله هاشمی برای نظام و انقلاب کاملا روشن است و حتی مخالفان‌شان به این امر اذعان دارند.

قاضی عسکر: آیت‌الله رفسنجانی همواره امین انقلاب و انقلابیون بود

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی کاملا تاثیرگذار در قبل و بعد از انقلاب بود.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اظهار کرد: ایشان نقش بسیار بزرگی در به ثمر رساندن انقلاب داشت و همواره امین انقلاب و انقلابیون بود.

وی افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دارای بینش سیاسی عمیقی بود و به هر حوزه فکری که وارد می‌شدند، به عنوان یک مجتهد و کسی که در حوزه‌های سیاسی اجتماعی فعال بود به بهترین نحو کارش را پیش می‌برد.

وی گفت: ایشان همواره از انقلابیونی که در غربت بودند چه از نظر مالی و چه انسجام‌بخشی فکری حمایت می‌کردند. ایشان در تمام عرصه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی موفق و تاثیرگذار بودند.

قاضی‌عسکر خاطرنشان کرد: زمانی که کسی امیرکبیر را نمی‌شناخت، ایشان درباره وی کتاب نوشتند. در ارتباط با فلسطین هم دغدغه‌مند بودند و در همین رابطه هم کتابی نوشته بودند.

وی در پایان گفت: باوجود تمام شکنجه‌ها و سختگیری‌هایی که به ایشان شده بود، بیشترین مقاومت را از خود نشان دادند.

کمال خرازی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی امیرکبیر زمان بودند

رئیس شواری راهبردی روابط خارجی با اشاره به اقدامات انجام شده در دوران سازندگی توسط آیت‌الله هاشمی گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با وجود ویرانی‌های پس از جنگ تصمیمات سازنده‌ای اتخاذ کردند و ما مشاهده می‌کنیم که کارهای زیربنایی اساسی از جمله انرژی هسته‌ای و مترو در دوران ایشان پا گرفته است.

کمال خرازی در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که «نقش آیت‌الله هاشمی در این دوران بسیار تاثیرگذار بود» خاطر نشان کرد: ایشان فردی بود که در حل مشکلات بسیار باهوش ظاهر می شدند و نظراتی راهگشا ارائه می‌کردند.

وی صبر و مقاومت آیت‌الله هاشمی را نمونه‌ای در میان سیاستمداران دانست و گفت:‌ آیت‌الله هاشمی یار امام (ره) همسگر مقام معظم رهبری و امیرکبیر ما بودند و شگفت آن‌که در شب شهادت امیرکبیر از میان ما رفتند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این‌که «آیت‌الله هاشمی نقش موثری در انقلاب داشتند» ، به اقدامات انجام شده از سوی او در زمینه سازندگی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: آیت‌الله هاشمی در دوران سازندگی به عنوان سردار سازندگی معروف بودند. ایشان پس از جنگ با وجود ویرانی هایی حاصل از جنگ تصمیمات سازنده ای اتخاذ کردند و ما مشاهده می‌کنیم که اقداماتی اساسی از جمله انرژی هسته‌ای و مترو در دوران ایشان صورت گرفته است.

کولایی: هاشمی رفسنجانی سرمایه بزرگ اصلاحات بود

یک عضو شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان گفت:‌ هاشمی رفسنجانی بدون تردید سرمایه بزرگ جریان اصلاحات بود و بدون شک اصلاح طلبان راه وی را ا دامه خواهند داد.

الهه کولایی در حاشیه مراسم درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در حسینیه جماران برگزار شده بود اظهار کرد: هاشمی رفسنجانی مصلح بزرگ اجتماعی بود با اینکه در یک انقلاب بزرگ سیاسی نقش تاثیرگذار داشت اما رویکرد اصلاحی و تلاش برای تغییر پایدار و صحیح جامعه را هرگز رها نکرد.

وی ادامه داد: او در متن انقلاب اسلامی ظهور و بروز پیدا کرد و با تدبیر ایشان همواره مسیر اصلاحات کشور بازماند. بدون تردید هاشمی رفسنجانی سرمایه بزرگ جریان اصلاحات بود و اصلاح‌طلبان بدون شک راه او را ادامه می دهند تا همیشه راه اصلاحات برای مردم گشوده باشد.

کولایی همچنین خاطر نشان کرد: با تلاش های خستگی ناپذیر، بردباری  و صبوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می توان امیدوار بود که بعد از ایشان هم راه او ادامه دارد و خواسته های ایشان تحقق پیدا می‌کند.

علیزاده طباطبایی: در مورد وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی بهتر است خانواده‌شان صحبت کنند

وکیل خانواده هاشمی در مورد اینکه آیا آیت‌الله هاشمی وصیت‌نامه سیاسی دارد یا خیر؟ گفت: در این رابطه بهتر است خانواده‌شان صحبت کنند.

محمود علیزاده طباطبایی در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران در رابطه با متن وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی، گفت: در رابطه با وصیت‌نامه ایشان بهتر است خانواده‌شان صحبت کنند.

وی همچنین در مورد شخصیت سیاسی آیت‌الله هاشمی، گفت: ایشان در مقابل همه چیز صبر کرد و منافع اسلام را به هر چیزی ترجیح داد یعنی با همه ظلم‌هایی که شد ایشان تحمل کردند و کوچک‌ترین ابراز نارضایتی نداشتند.

سرلشکر رشید: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فرماندهی شجاع و باهوش بود

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به سابقه حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه‌های فرماندهی نیروی مسلح گفت: همه فرماندهان ارتش و سپاه بر این باوریم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه‌های دفاع و امنیت فرماندهی بسیار شجاع،‌ باهوش و صاحب تدبیر بودند.

سرلشکر غلامعلی رشید در حاشیه مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیت جامعی بود که در همه عرصه های دفاعی، امنیتی، سیاست خارجی، اقتصادی و فرهنگی مسئولیت هایی بسیار مهمی بر عهده داشت و صاحب تفکر بود.

وی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه های سیاست خارجی و اقتصادی مسلط و آگاه بود و ما شاهد ارائه تحلیل های بسیار دقیقی در مورد منطقه وجهان بودیم.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص)  ‌با اشاره به تاکید و توجه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه های اقتصادی خاطر نشان کرد: ایشان افکار و ایده های بسیار بلندی در عرصه های اقتصادی داشت و به مسائل قاقتصادی از جمله مهمترین دغدغه های او محسوب می شد.

رشید با اشاره به شخصیت فرهنگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت:‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فرهنگ صاحب نظر و ملایی به تمام معنا محسوب می شد. ایشان از پیش از انقلاب اسلامی فردی متفکر، نویسنده و محقق بودند که جامعه را به خوبی می شناختند.

وی با اشاره به سابقه حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه های فرماندهی نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: در عرصه دفاعی و امنیتی ایشان به نیابت امام (ره) فرماندهی همه نیروهای مسلح و رزمندگان را بر عهده داشت.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) در ادامه به بیان خاطره ای از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت:‌خاطرم هست که در 18 دی ماه یکی از سالهای جنگ ما در قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در غرب کارون جمع شده بودیم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای عملیات کربلای پنج که یکی از بزرگترین عملیات ها محسوب می شد تصمیم گیری کردند. در همان جلسه که تا ساعت دو بامداد به طول انجامید ما به فکر بلند و قدرت تصمیم گیری ایشان پی بردیم.

رشید در پایان اظهار کرد: همه فرماندهان ارتش و سپاه بر این باوریم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه دفاع و امنیت در طول هشت سال دفاع مقدس فرمانده ای بسیار شجاع، باهوش و صاحب تدبیر بود. ایشان به گونه ای تصمیم گیری می کرد که واقعا باعث شکست دشمن می شد.

ری شهری: قدر چهره‌های انقلاب را قبل از آنکه از دست‌شان بدهیم، بدانیم

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی گفت:‌ باید ترتیبی داده شود که قدر چهره‌های انقلاب را قبل از اینکه از دست‌شان بدهیم بدانیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین ری شهری در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نقد منصفانه و خصمانه خیلی تفاوت دارد اظهار کرد: دوستان انقلابی باید حول محور رهبری، نقدهای منصفانه داشته باشند؛ باید ترتیبی داده شود تا قدر چهره‌های انقلاب را قبل از آنکه از دست‌شان بدهیم، بدانیم.

«ری شهری» با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی از شخصیت های تاثیرگذار و نقش‌آفرین قبل و بعد از نهضت انقلاب اسلامی بودند افزود:‌ آیت‌الله هاشمی بعد از پیروزی انقلاب نیز در کنار امام (ره) نقش بسیار تعیین کننده ای در امور داشتند .

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی را از سال 42 می‌شناسم تصریح کرد: ایشان از دوران نوجوانی پیش‌گام نهضت اسلامی و در کنار امام (ره) بودند و از ایشان میراث علمی و کارهای قرآنی به یادگار مانده است که بسیار تاثیرگذار هستند.


این خبر تکمیل می‌شود

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
0
0
خداوندا شکر از این که تو عالمی هستی که ابلهان نمی توانند تو را فریب دهند ، لعنت خداوند قهار بر خیانتکاران به اسلام و بر کسانی که باعث بدبینی دیگران به اسلام و اهل بیت ع شدند . لعنت خداوند بر خیانتکاران که در زیر عمامه حاشیه امن برای خودشان درست کرده اند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: