کد خبر: ۱۶۱۱۷۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۷
گرچه تندروها و حامیان دولت قبل افزایش نرخ ارز در دوماه اخیر را دستاویزی برای اهداف انتخاباتی قرار داده و به مقایسه نوسان های دولت احمدی نژاد و نوسان کنونی بازار ارز پرداخته اند، اما مردم افزایش سرسام آور نرخ ارز و به دنبال آن تورم در دولت احمدی نژاد را فراموش نکرده و آن را قابل قیاس با نوسان کنونی نمی دانند.
نوسان در بازار ارز که از نیمه آبان ماه سال جاری آغاز شده بود، طی روزهای گذشته نیز همچنان ادامه داشته و گاهی روند صعودی و هر از چند گاهی نیز حالت نزولی به خود می گیرد.

به گزارش خبرنگار اعتدال، طی دو ماه گذشته ارزش دلار از حدود 3600 تومان در بازار به 3890 تومان در بازار امروز تهاران افزایش پیدا کرده است. در این بازه زمانی دلار در بالاترین قیمت به 4120 نیز رسید که بیشترین قیمت در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی است.

کارشناسان اقتصادی دلایل مختلفی اعم از داخلی و خارجی برای افزایش و نوسان نرخ ارز بیان کرده و با تکیه بر پارامترهای گوناگون پیش بینی های متفاوتی در باره آینده بازار ارز ارائه کرده اند. فارغ از آینده بازار ارز و اینکه در روزهای آتی روند حرکتی ارزش دلار افزایشی یا کاهشی خواهد بود، برخی از سیاسیون برای تحت فشار قرار دادن دولت یازدهم به مقایسه نوسان های دولت احمدی نژاد و نوسان کنونی بازار ارز پرداخته اند.

گرچه تندروها و حامیان دولت قبل افزایش نرخ ارز در دوماه اخیر را دستاویزی برای اهداف انتخاباتی قرار داده اند، اما مردم افزایش سرسام آور نرخ ارز و به دنبال آن  تورم در دولت احمدی نژاد را فراموش نکرده و آن را قابل قیاس با نوسان کنونی نمی دانند. بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی دلار طی ۸ سال دولت‌های نهم و دهم ۲۹۸.۵ درصد گران شد. مدیریت احمدی‌نژاد در کشور باعث شد تا دلار از ۸۹۸ تومان در زمان دولت اصلاحات به ۳۵۷۹ تومان برسد. این افزایش قیمت دلار تاثیر مستقیمی در کاهش قدرت خرید مردم داشت. قیمت کالاهای تولیدی و مصرفی در این زمان چند برابر شد. 

همین افزایش قیمت‌ها باعث شده بود تا احمدی‌نژاد کشور را با تورم ۳۲ درصدی به حسن روحانی تحویل دهد. طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم در آذرماه سال ۹۵ به 7.2 درصد رسیده است. این در حالی است که خود احمدی‌نژاد کشور را تورم ۱۰ درصد از دولت اصلاحات تحویل گرفت.

در مقابل آمارهای رسمی مخالفان دولت اعتقاد دارند نوسان قیمت ارز در دولت گذشته خیلی کمتر بود و دولت یازدهم در کنترل نرخ ارز ناتوان شد. از سوی دیگر برخی رسانه‌های اصولگرا هم گزارش دادند که گرانی ارز در روزهای اخیر باعث شده سفره مردم تحت تأثیر قرار گیرد. اما واقعاً افزایش نرخ ارز در دو ماه اخیر قدرت خرید مردم را کاهش داده یا افزایش سرسام آور قیمت ارز در دولت مورد حمایت اصولگرایان؟

به گفته کارشناسان اقتصادی هنوز قیمت‌ها تحت تأثیر رشد قیمت ارز قرار نگرفته است و طی این مدت بیشترین کالاهایی که از افزایش قیمت ارز اثر گرفته لوازم خانگی و گوشت قرمز بود. در مورد سایر کالاها و بخصوص کالاهای اساسی افزایش قیمت صورت نپذیرفته است.

اگر بخواهیم تأثیر نوسان ارز بر قیمت کالاها در این دوره را با دوره دولت گذشته مقایسه کنیم نتایج بسیار متفاوت می‌شود. از سال 90 رشد قیمت ارز شروع شد.این موضوع در سال 91 به اوج خود رسید به گونه‌ای که برخی  تولیدکنندگان برای کالای نهایی قیمت مصرف کننده را درج نمی‌کردند تا هر قیمتی که خواستند محصول خود را به فروش برسانند.در کالاهای اساسی بخصوص لبنیات قیمت‌ها بعضا دو الی سه روز یک بار گران می‌شد. گوشت، مرغ، میوه، لوازم خانگی مانند عقربه‌های ساعت گرانی را به خریداران خود نشان می‌دادند. تنش قیمت در آن دوره باعث شد سفره مردم از خیلی کالاها کمرنگ‌تر شود. کاهش 50 درصدی ارزش پول ملی و نرخ تورم(نقطه به نقطه 42 درصد) باعث شد تا قدرت خرید مردم به شدت (حدود 50درصد)کاهش پیدا کند.

بر خلاف دولت های نهم و دهم، دولت یازدهم یکی از کارهایی را که در اولویت خود قرار داد جلوگیری از نوسان قیمت ارز بود.از سال 92 تا قبل از آبان ماه سال جاری ارز مسیر متعادلی را طی کرد و نوسان به حداقل خود رسید.

جدول زیر به خوبی نشان می دهد که قدرت خرید مردم در کدام دولت کاهش یافته و نوسانات ارزی زندگی مردم  را تحت تاثیر قرار داده است. سال 84 قیمت شکر 555 تومان بود و سال 92 یعنی زمان تحویل دولت قیمت‌ها به 2500تومان رسید. این رشد 450درصدی را نشان می‌دهد. برنج ایرانی از کیلویی 1290 تومان به 8هزار و 500 تومان رسید که میزان رشد آن 658درصد است. برنج خارجی هم که 641 تومان در هر کیلو بود پایان دولت احمدی‌نژاد به 6 هزار تومان رسید که این امر نشان از رشد 936 درصدی دارد. قیمت مرغ هم که سال 84 حدود 5100تومان بود با 476درصد رشد از قیمت 7هزار تومان عبور کرد. گوشت گوسفندی با استخوان از 5100 تومان به 30 هزار تومان رسید که رشد 850درصدی را نشان می‌دهد. روغن مایع هم با 469درصد رشد از 980 تومان به 4600تومان رسید. این اعداد گویای آن است که سفره مردم در چه دوره‌ای تحت تأثیر قیمت ارز قرار گرفت.

محصول قیمت سال 84 قیمت سال 91 قیمت سال 95
برنج ایرانی 1290 5700 12000
گوشت گوساله 4580 28510 44000
گوشت گوسفند 5100 27740 40000
مرغ 1470 6215 6700
شیر یک لیتری 600 2110 2500
روغن 980 4895 6000
تخم مرغ 1700 3872 6000
نان 50 800 1000
برنج وارداتی 641 5100 6200


مسلما تیم اقتصادی دولت یازدهم باید به صورت شفاف دلایل نوسان و گرانی نرخ دلار را با مردم در میان گذاشته و از نوسان بیشتر در بازار ارز جلوگیری شود. قطعا مردم انتظار ندارند در دولت روحانی که طی سه سال گذشته توانسته از نوسان ارز جلوگیری و تورم را کاهش دهد، دلار گران شود. در این میان اما انتظار این است کسانی که در برابر سه برابر شدن قیمت دلار در زمان احمدی‌نژاد سکوت کرده بودند در این زمان نیز سکوت کنند و برای عقده گشایی و جناح بازی های خود، مشکلات مردم را دستاویز اهداف انتخاباتی و سیاسی خود قرار ندهند.

اصولگرایان، تندرویان و حامیان دولت قبل اگر می‌خواهند از مشکلات مردم بگویند باید ابتدا راز سکوت و حمایت ۸ ساله خود را با مردم در میان بگذارند و بعد از دغدغه آن‌ها سخن بگویند. حمایتی که دست دولت قبل را برای اتخاذ سیاست های نادرست باز گذاشت تا اقشار مختلف مردم را تحت فشار شدید اقتصادی قرار دهد. 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ققنوس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
0
0
اینکه عده ای افزایش نرخ ارز را دست آویز حمله به دولت کرده اند حرفی توش نیست اما اینکه با استناد به افزایش زمان احمدی نژاد افزایش نرخ ارز در حال حاضر را توجیه بکنیم امر بسیار غلطی است اگر قرار بود این افزایشات مانند گذشته ادامه داشته باشد لزومی به تغییر مدیریت کشور نبود و بنظر من وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و حتی خود رئیس جمهور در این تلاطم پیش آمده صد در صد مقصر هستند و نشان داده اند توانائی لازم برای تنظیم بازار ارز را ندارند و علیرغم صحبت هائی که در غیر واقعی بودن قیمت ارز میکنند از توانائی لازم برای نظارت و تثبیت بازار برخوردار نیستند و همین امر بمرور اعتماد عمومی را نسبت به دولت و شخص رئیس جمهور کاهش خواهد یافت چون کاملا" پای خود را جای پای احمدی نژاد میگذارند چرا که در آن زمان تقصیرها را به گردن جمشید بسم الله می انداختند و الان به گردن دلال های ارزی و در این میان انقش نظارتی و کنترل نوسانات توسط دولت حلقه مفقوده این قضیه است . همه این موارد در حالی رخ میدهد که دولت مردان رشد اقتصادی بالای ۶ درصد و کاهش تورم به نرخ تک رقمی را بر سر مردم میزنند یا این رشد و کاهش دروغ است یا دولت عرضه کنترل بازار را ندارد که در هر دو صورت بی لیاقتی دولت به نمایش گذاشته میشود !
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: