کد خبر: ۱۶۱۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۱
وزن کشی ها و دعوت از شخصیت ها برای ورود به عرصه انتخابات موضوع داغی است که این روزها در فضای سیاسی و رسانه ای کشور مطرح است، برخی احزاب و گروه های سیاسی با نام بردن از بعضی افراد گزینه های خود را به رخ رقیب سیاسی شان می کشند.
پنج ماه تا انتخابات 96 باقی مانده و فعالیت های انتخاباتی احزاب روز به روز سرعت می گیرد تا جایی که هر حزب و گروه سیاسی به دنبال آن است که بتواند با هر تکنیک و ترفندی در نزد افکار عمومی خودی نشان دهد.
تمامی نشست ها و محافل سیاسی این روزها رنگ و بوی انتخاباتی به خود گرفته است، چراکه احزاب موضوعی جز انتخابات ندارند، هر حزب و جریانی تلاش می کند تا از رقیب خود عقب نماند و با برنامه ریزی حتی در فضای رسانه ها افکار عمومی را به سمت خود سوق دهد و برای خود طرفدارانی جذب کند.
موضوع داغ احساس تکلیف ها برای ورود به عرصه انتخابات روز به روز داغ تر می شود تا جایی که محمدرضا باهنر رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری که از جبهه اردوگاه اصولگرایی محسوب می شود، می گوید اکنون حداقل نام 20 تا 30 نفر نامزد را شنیده ‌ام که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری گرم می‌ کنند.
از سوی دیگر قدرتعلی حشمتیان رییس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان بدون آن که منتظر باشد تا گزینه مدنظرش آمادگی خود برای ورود به عرصه انتخابات را اعلام کند، علی مطهری را یکی از گزینه‌ های این جبهه برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی می کند و در عین حال می گوید 16 نفر گزینه روی میز داریم تا درباره حمایت از آن ها تصمیم گیری کنیم.
از سوی دیگر حسین کمالی رییس کمیته تدوین سیاست‌های شورای سیاست‌ گذاری اصلاح‌ طلبان اعلام کرده است که کمیته تدوین سیاست‌ های شورای عالی اصلاح‌ طلبان منشور انتخاباتی را در دستور کار دارد و به ‌زودی منشور انتخاباتی اصلاح‌ طلبان منتشر می شود. 
وی همچنین می گوید ضوابط گزینش نامزدها در دستور کار کمیته سیاست‌ های اصلاح‌ طلبان است که هفته آینده آن را مورد بررسی قرار می دهند.
از سوی دیگر در اردوگاه اصولگرایی بازار اعلام گزینه ها گرم است به گونه ای که حزب موتلفه اسلامی به عنوان یکی از باسابقه ترین احزاب این جناح به طور رسمی سید مصطفی میرسلیم را به عنوان گزینه نهایی این حزب برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری معرفی کرد.
هرچند که رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری در واکنش به این موضوع گفته است میرسلیم گزینه این جبهه برای انتخابات آینده نیست.
باهنر در عین حال تاکید کرد که نامزد نهایی جبهه پیروان خط امام و رهبری همان نامزد جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است.
به نظر می رسد جامعه روحانیت مبارز که سال ها محوریت اصولگرایان را برعهده داشت در این دور از انتخابات می خواهد جای خود را به جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بدهد، جبهه ای که در کمتر از دو هفته بیش از 360 نفر از شخصیت های اصولگرا با امضای بیانیه یا به صورت تلفنی حمایت خود را از آن اعلام کردند.
مجتبی شاکری عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و دبیرکل جمعیت جانبازان نیز در گفت و گویی بر این نکته تاکید کرده است که اصولگرایان چاره ای جز رسیدن به یک نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ندارند و اگر به اجماع نرسند، شکست می خورند.
در اردوگاه اصلاح طلبان نیز همچنان حمایت ها از حسن روحانی در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری ادامه داد و اختلافات در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در حال کم رنگ شدن است.
قائم مقام حزب اعتماد ملی که به دلیل اختلافش با اعضای شورای مرکزی حزب بر سر همکاری با شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در روزهای گذشته استعفا داده بود و بر استعفای خود پافشاری می کرد در دیدار مرتضی حاجی رییس کمیته تعامل و رایزنی شورای عالی سیاست ‌گذاری اصلاح‌ طلبان انتقادات حزب اعتماد ملی نسبت به این شورا را بیان کرد.
وی با بادآوری این که نحوه انتخاب اعضای حقیقی و حقوقی شورای سیاست‌ گذاری اصلاح‌ طلبان این شائبه را برای اکثر نیروهای فعال حزبی ایجاد کرده است که توجه لازم به احزاب قوی نشده است، اظهار کرد: حزبی که در طول سال‌ های گذشته برای اندیشه اصلاح‌ طلبی هزینه‌های بسیاری داده است و در بدترین شرایط سیاسی از هویت و شخصیت ‌های اصیل اصلاحات دفاع کرده، اکنون مورد بی مهری قرار گرفته است.
وی پیشنهاد کرد که ترکیب شورای عالی سیاست ‌گذاری و ساختار کمیته ‌های آن اصلاح و بازنگری لازم انجام شود تا موجب خوشحالی علاقه‌ مندان جریان اصلاح ‌طلب شود.
همچنین در اردوگاه اصلاح طلبان خبرها حاکی از آن است که حزب تازه تاسیس مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی قرار است تا قبل از پایان سال جاری کنگره خود را برگزار کند و به گفته جواد امام عضو هیات موسس آن، این حزب تا قبل از برگزاری کنگره هیچ ‌گونه فعالیت سیاسی نخواهد داشت.
اما بحث داغ فعالیت های حزبی و انتخاباتی تنها در جلسات احزاب نبود به گونه ای که رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به خبر اعلام نامزدی محمدمهدی زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت:‌ آقای زاهدی اینگونه رای نمی آوری، رای بده. شما که کاندیدای ریاست جمهوری هم شده اید.
زمانی که قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات پیشنهاد حذف بند ز ماده 79 لایحه برنامه ششم توسعه را ارایه کرد و سپس لاریجانی از نمایندگان خواست که نظر خود را درباره این پیشنهاد ارایه دهند، محمد مهدی زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در قسمت دیگری از صحن مجلس به نشانه مخالفت عدد دو را نشان می داد که لاریجانی در واکنش به این اقدام گفت:‌ آقای زاهدی لطفا رای دهید، شما که نامزد ریاست جمهوری هم شده اید.
در زمان رای گیری نیز لاریجانی بار دیگر خطاب به زاهدی که با این پیشنهاد مخالفت می کرد، تصریح کرد: آقای زاهدی این گونه رای نمی آورید، لطفا رای بدهید.
خانه احزاب نیز این روزها به عنوان یک نهاد صنفی در حال ساماندهی ساختار تشکیلاتی خود است و برای برگزاری نشست فصلی خانه احزاب در هفتم بهمن ‌ماه سال جاری برنامه ریزی کرده است.
رییس خانه احزاب در نشست شورای مرکزی این تشکل با یادآوری این که آیین ‌نامه استانی خانه احزاب تصویب شده است، تاکید کرد: هر استانی که خانه احزاب راه اندازی کرده، باطل است، بنابراین احزاب و استانداران طبق آیین‌ نامه استانی خانه احزاب دفاتر استانی را راه‌ اندازی کنند.
کمیسیون ماده 10 احزاب نیز در آخرین جلسه خود بررسی دستورالعمل ها و آیین نامه های قانون جدید احزاب و تشکل های سیاسی را در دستور کار داشت.
دبیرکمیسیون ماده 10 احزاب گفت: یکی از تصمیمات کمیسیون این بود که در خصوص دو نفر عضو کمیسیون ماده 10 که باید از دبیران کل احزاب ملی و استانی باشند، دستور العملی تهیه شود که این دستورالعمل تهیه و مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین اعضا در خصوص دستورالعمل عضویت دو نفر از دبیران کل احزاب استانی و ملی در کمیسیون ماده 10 نظراتی داشتند که بنا شد این نظارت اعمال شود.
محمدامین رضازاده با بیان این که براساس قانون جدید احزاب، معاون سیاسی وزیر کشور رییس کمیسیون ماده 10 احزاب است و نایب رییس و دبیر این کمیسیون با رای اعضا انتخاب می شوند، افزود: در جلسه روز دوشنبه هفته جاری این کمیسیون، رمضان رنجبر به عنوان نایب رییس و بنده به عنوان دبیر کمیسیون ماده10 احزاب انتخاب شدیم.
وی ادامه داد: در جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب مقرر شد آیین نامه ها و دستورالعمل های قانون جدید احزاب و گروه های سیاسی هر چه زودتر تهیه شود لذا تا زمان تهیه این آیین نامه ها و دستوردالعمل ها، بررسی مجوزها و درخواست ها را نخواهیم داشت. البته ما هیچ حزب سیاسی نداریم که درخواست داده باشد و تعیین تکلیف نشده باشد، همه احزاب تعیین تکلیف شده اند.
دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب اضافه کرد: قانون جدید احزاب در عین داشتن نقاط قوت، دارای نواقص و اشکالاتی نیز هست که باید در مسیر کار برطرف شود.
رضازاده خاطرنشان کرد: همدلی خوبی در بین اعضای کمیسیون ماده 10 احزاب اعم از دولت، قوه قضاییه و قوه مقننه وجود دارد و با حضور یک نفر از دبیران کل احزاب ملی و یک نفر از دبیران کل احزاب استانی، روند کار احزاب و فعالان سیاسی تسهیل می شود.
وی در خصوص بحث یارانه احزاب نیز گفت: بحث یارانه احزاب در قانون جدید احزاب و گروه های سیاسی پیش بینی شده که امیدواریم مجلس و کمیسیون تلفیق کمک کنند تا این امکان برای فعالیت بیشتر احزاب فراهم شود.
پیش بینی می شود باتوجه به نزدیکی روزهای نام نویسی داوطلبان انتخابات 
پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری تکاپوی احزاب برای تکمیل فهرست انتخاباتی بیشتر شود. 
جناح های اصولگرا، اصلاح طلب و مستقلین در تلاش هستند تا هر یک بر یک گزینه در انتخابات ریاست جمهوری آینده اجماع کنند و یک لیست واحد برای انتخابات شوراها ارائه دهند.

منبع : ایرنا 
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری