کد خبر: ۱۵۹۳۱۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲
در جهان همگرایی و عضویت در پیمان های جهانی و wto بریتانیایی ها خواستار انزوا شدند . این واقعیت را اگر در کنار دهه ها تلاش و عجز و لابه ترکیه برای عضویت در این اتحادیه قرار دهیم ، عمق فاجعه و تصمیم احساسی بخشی از جامعه این کشور بیشتر آشکار می شود.
اعتدال، هیرش سعیدیان؛ «....اگر روزی خدای‌ناکرده و زبانم لال مجبور شوید علی‌رغم تمایل باطنی‌تان به انگلستان سفر کنید، خواهید دید که به‌واسطه مهاجرت‌های فراوان ظرف نیم‌قرن گذشته به آن کشور و پدیده اتحادیه اروپا، اساساً در شهرهای بزرگ آن، چیزی به نام سبک و سیاق یا به قول شورایعالی انقلاب فرهنگی خودمان «الگوی زندگی انگلیسی» آن‌قدر کمرنگ شده که کمتر دیگر به چشم می‌خورد» این بخشی از جوابیه صادق زیبا کلام به یادداشت روزنامه جوان منتشره در 28 شهریور 1395 است . ظاهراً 17 میلیون نفر بریتانیایی که به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند نیز با زیبا کلام موافق بودند. همه پرسی  23 ژوئن ۲۰۱۶ در بریتانیا موسوم به «برگزیت» به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای داد .  در مقابل 17 میلیون موافق خروج ، 16 میلیون بریتانیایی مخالف خروج از بریتانیا بودند. 52 درصد در مقابل 48 درصد. جامعه بریتانیا در یک قرن اخیر هرگز در هیچ موضوع مهمی تا این حد دچار انشقاق نبوده است. جوان‌ترها موافق ماندن در اتحادیه اروپا بودند و پیرترهای محافظه کار مخالف ماندن .

دلیل پیرمردها

«لهستانی متعفن برگرد به کشورت » این شعار نژادپرستانه روی دیواری در محله کارگرنشین لیورپول دلیل اصلی رای موافقان خروج از اتحادیه اروپا را در خود مستتر دارد : «مهاجرت» . 300 هزار تبعه لهستاني تنها 30 درصد از جمعیت یک میلیون نفری مهاجران اروپای شرقی فقط در شهر لندن را تشکیل می دهند. مهاجرانی از بالکان، لتونی، استونی و دیگر کشورهای فقیر اروپای شرقی که طرفداران حزب محافظه کار به ویژه نسل قدیمی تر موسوم به تاچریست معتقدند که مشاغل بریتانیایی ها را دزیده اند . درخواست دیوید کامرون برای مذاکره در مورد قانون تردد آزاد شهروندان اروپایی قویاً از سوی اروپا به ویژه فرانسوی ها رد می شد . بریتانیا تنها کشوری بود که شرط آن برای حفظ پول ملی يعني پوند انگلیس پس از ورود به اتحادیه از سوی اروپا پذیرفته شد. قاره سبز دیگر نمی خواست در برابر پادشاهی متحده بریتانیا کوتاه بیاید. ژان امیل دسو، نماینده حزب سوسیالیست فرانسه در اتحادیه اروپا  تهدید کامرون برای خروج از اتحادیه در صورت قبول نکردن شروط مهاجرتی انگلستان را  گستاخانه توصیف کرد. این واکنش تند ظاهراً دلیل موجهی داشت . در بریتانیا بیش از 170 هزار آلمانی ساکن هستند ، همچنین شهروندانی از کشورهای ثروتمند سوئیس یا اسکاندیناوی. کامرون درخواست داشت تا مهاجرت این شهروندان مفید آزاد و در مقابل تردد شهروندان کشورهای اروپای شرقی به این کشور محدود شود. 

خشم و  پشیمانی  

در واکنش به رای  خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مردم اسکاتلند، ساکنان لندن و ایرلند شمالی که طی رفراندوم با اکثریت بیش از 60 درصد به باقی ماندن در اتحادیه رای دادند، خواستار یافتن راه هایی برای باقی ماندن در اتحادیه اروپا، یا پیوستن به آن شده اند. یکی از دلایل واکنش توأم با ترس گروه بسیار بزرگی اَز مردم انگلیس نسبت بِه نتایج طلاق از اتحادیه اروپا، حتی کسانی که به آن رأی مثبت دادند، این واقعیت است که نمی دانند به جای بازار مشترک 500 میلیونی و پشت  کردن به آزادی بدون قید و شرط برای حرکت و زندگی در جامعه، چه به دست آورده‌اند؟ در جهان همگرایی و عضویت در پیمان های جهانی و wto  بریتانیایی ها خواستار انزوا شدند . این واقعیت را اگر در کنار دهه ها تلاش و عجز و لابه ترکیه برای عضویت در این اتحادیه قرار دهیم ، عمق فاجعه و تصمیم احساسی بخشی از جامعه این کشور بیشتر آشکار می شود. 

در کنار اخبار مأیوس کننده ای که مردم بریتانیا را پس از اعلام نتایج همه پرسی در حیرت و شمار قابلی را در پشیمانی فرو برده بود، ساز شدن دوباره نغمه جدایی طلبی از سوی دولت محلی اسکاتلند، «پادشاهی متحده» را در خطر تبدیل شدن به بخشی از یک جزیره با مرزهای داخل مابین اسکاتلند  و  ایرلند قرار داد. ایرلند جنوبی در سال 1919 از بریتانیا جدا شد  و  اینک در ایرلند شمالی که همچنان بخشی از بریتانیاست، کاتولیک ها ممکن است بار دیگر تلاش برای پیوستن به ایرلندجنوبی و ادامه عضویت در اتحادیه اروپا را زنده سازند. در نتیجه  همه پرسی برگزیت که در آن رأی افراد فارغ از میزان دانش، تعهدات فردی و اجتماعی دارای ارزش برابر است، مردم عاصی و عموما بیکار شفیلد در انگلستان یا فولادکاران ولز بِه گزینه ای رأی دادند که روند زندگی 60 میلیون مردم بریتانیا و 500 میلیون مردم اتحادیه اروپا را مستقیم  و غیرمستقیم تغییر خواهد داد. نقطه ضعف دیگر این همه پرسی عجولانه در مورد موضوعی بسیار تخصصی با تبعات اقتصادی بسیار پیچیده  امکان ناپذیر بودن انتقال کلیه اطلاعات بِه عموم وَ ترسیم عکس کامل حالت موجود و توضیح نتایج رفراندوم به آنها بود . پوپولیسم راست گرایان با تهيیج احساسات ملی قشر کارگری جامعه کار خودش را کرد . چگونه ممکن اَست به یک معدنکار خشمگین بیکار  و کم سواد و بی علاقه به اقتصاد کلان و نظام بانکداری در شهر کاریف تاثیر خطرهای اقتصادی انتقال بانک ها از سیتی لندن به فرانکفورت، پس از  جدايی بریتانیا از اتحادیه اروپا را توضیح داد؟ هر چه بیشتر فشار اروپا بر ترزا می نخست وزیر انگلستان برای تعیین تکلیف خروج بیشتر می شود ، پشیمانی و خشم بریتانیایی ها نیز بیشتر می شود. خشم  آنها که رای به ماندن دادند و پشیمانی آنها که رای به خروج دادند. 

واکنش محکم

ترس دو کشور بزرگ اروپایی آلمان و فرانسه از سرایت برگزیت به دیگر کشورها به ویژه با توجه به قدرت گرفتن احزاب راست افراطی در سراسر قاره اروپا لزوم واکنشی جدی به خروج این کشور را به همگان گوشزد کرد. اظهارات محکم اولاند و مرکل مبنی بر خروج هر چه زودتر و بی قید و شرط بریتانیا از اتحادیه همگان به ویژه سیاستمداران انگلیسی را شوکه کرد . این واکنش ها یک پیام مهم داشت «بروید ، منت کشی نمی کنیم». دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، می‌گوید بریتانیا یا باید یک‌باره از اتحادیه اروپا خارج شود و پیامدهای آن را هم بپذیرد، یا کلا از اروپا خارج نشود. دونالد توسک در سخنرانی خود این وعده حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را دست انداخت که بریتانیایی‌ها «هم می‌توانند کیک اتحادیه اروپا را بخورند و هم این کیک را نگه دارند.» «کیک نداریم؛ فقط نمک و سرکه» . این اشاره او به این تصور است که بریتانیا بتواند مزیت‌های تجاری عضویت در اتحادیه اروپا را نگه دارد ولی جلو تردد آزادانه مهاجران اروپایی را بگیرد یا تصمیم‌های دادگاه‌های اروپایی را نپذیرد. رئیس شورای اروپا خطاب به کسانی که چنین تصوری دارند، گفت: «به هر کس که این‌طور فکر می‌کند، پیشنهاد می‌کنم یک آزمایش ساده بکنند. یک کیک بخرید، آن را بخورید و بعد نگاه کنید، ببینید هنوز کیکتان روی میز باقی مانده است یا نه».  او البته گفت که «واقعیت، بی‌رحم است و برگزیت در واقع به زیان همه ماست. هیچ کیکی روی میز نخواهد بود. فقط نمک و سرکه روی میز است». 

تبعات 

تبدیل تهدید به فرصت، ژرمن ها را برآن داشته که فرانکفورت را برای تصاحب جایگاه لندن در بازارهای مالی جهان پس از خروج از اتحادیه آب و جارو کنند. آنگلا مرکل زیرساخت های شهری فرانکفورت را برای مهاجرت احتمالی بانک ها به این شهر «بی‌نظیر» توصیف کرد . اسکاتلند بانک یکی از 4 بانک بزرگ جهان است و البته انگلیسی. اما این بانک نیز اعلام کرده که در صورت خروج از اتحادیه اروپا دست به تعدیل گسترده نیرو خواهد زد . این بانک همچنین انتقال ستاد اصلی خود به شهری غیر از لندن یا ادینبورگ را محتمل توصیف نموده است. اسکاتلند بانک در این بین تنها بانکي نیست که چنین رویه ای در پیش گرفته است . دهها دفتر و موسسه مالی و بیمه ای در اینباره اظهارات مشابهی داشته اند. تبعات اقتصادی چنین مهاجرت گسترده ای غیر قابل پیش بینی است. صادق خان، شهردار لندن اعلام کرد که اگر لازم باشد برای ماندن این موسسات در لندن با تک تک آنها مذاکره خواهد کرد. افزایش یکباره نرخ تورم و کاهش قیمت پوند بخشی دیگر از تبعات ادامه‌دار این طلاق ناخوشایند است. یک موسسه غیرانتفاعی که حامی بریتانیایی ها مهاجر در سایر کشورها است اعلام کرده که برگزیت عواقب اقتصادی برای این جمعیت مهاجر را به کلی نادیده گرفته است . این موسسه برای نمونه بزرگترین کلونی اروپای شهروندان بریتانیا در اسپانیا و رابطه مالی آنها با کشور مادر را متذکر شده است. هر روز که بیشتر گرد و غبار احساسات ملی فروکش می کند بریتانیا بیشتر به این نتیجه می رسد که عدم تحمل حضور ناخوشایند عده ای لهستانی ارزش این همه عواقب اقتصادی نامطلوب را نداشت! لندن همچنین مرکز اصلی مالی بانک های آمریکایی در اروپاست. این بانک ها تنها به خاطر جمعیت 60 میلیونی بریتانیا در این کشور حضور ندارند، بلکه بازار اروپا را هدف اصلی خود می دانند. خروج بریتانیا از اتحادیه و مهاجرت آمریکایی های متمول به شهری دیگر در اروپا می تواند برای انگلستان فاجعه بار باشد. 

تصمیم سخت خانم نخست وزیر

هر چند ترزا می سعی می‌کند در برابر مرکل و اولاند قافیه را نبازد، اما به وضوح پشیمانی وي در درخواست‌های مکرر او برای ملاقات با مقامات بروکسل مشهود است. او در سخنرانی اخیرش در پارلمان بریتانیا گفت : برگزیت یعنی ما به خواست مردم عمل می کنیم و خارج می شویم. بسیاری در اروپا البته این قاطعیت را سخنانی با مصرف داخلی برای روحیه دادن به مردمی که کمی ترسیده اند تفسیر می‌کنند. لندن دومین مرکز مهم مالی جهان پس از نیویورک است. ترس از خروج صدها شرکت، بانک، موسسات ملی اروپایی در صورت عملی نمودن برگزیت گریبان خانم نخست وزیر را رها نمی کند. بریتانیایی‌ها پشیمان‌اند، اما نمی‌دانند چه کنند، به همین سادگی . 


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری