کد خبر: ۱۵۸۵۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
بعد از سه سال که از رای عدم اعتماد به این سه نفر می‌گذرد، این بار برای اخذ رای اعتماد به مجلس دهم معرفی شده‌اند و با توجه به شواهد به نظر می‌رسد روز آسان‌تری را نسبت به جلسه پیشین رای اعتمادشان سپری خواهند کرد.
مرداد سه سال پیش در جلسه رای اعتماد به کابینه اعتدال، مجلس نهم به مسعود سلطانی‌فر برای وزارت ورزش رای نداد. این اتفاق در آبان همان سال برای رضا صالحی‌امیری هم افتاد. در آبان سال بعد فخرالدین دانش‌آشتیانی هم نتوانست از مجلس رای اعتماد برای وزارت علوم را بگیرد. حالا این سه نفر دوباره به مجلس معرفی شده‌اند اما این بار به «مجلس دهم».

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، بعد از استعفای سه وزیر دولت یازدهم، یکشنبه گذشته رئیس‌جمهور در نامه‌ای سیدرضا صالحی‌امیری، مسعود سلطانی‌فر و فخرالدین احمدی‌دانش‌آشتیانی را برای اخذ رای ‏اعتماد وزارتخانه‌های فرهنگ‌وارشاد اسلامی، ورزش‌وجوانان و آموزش‌وپرورش ‏به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

سیدرضا صالحی‌امیری 55 ساله دارای دکترای مدیریت دولتی از دانشگاه علوم‌وتحقیقات و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی است که برای وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی پیشنهاد شده است. او پیش از این رئیس کمیته اجتماعی شورای عالی امنیت ملی و معاون پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و سه سال پیش از سوی روحانی برای تصدی وزارت ورزش معرفی شد که البته مجلس نهم به وی رای اعتماد نداد.

مسعود سلطانی‌فر 57 ساله که برای وزارت ورزش‌وجوانان معرفی شده، کارشناس ارشد علوم سیاسی است و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را به عهده دارد. او پیش از این عضو غیرموظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بوده و سابقه قائم‌مقامی مصطفی هاشمی‌طبا در زمان ریاست بر سازمان تربیت‌بدنی، معاونت اداری و مالی این سازمان و عضویت در هیات علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت را در کارنامه دارد. عضویت در شورای عالی اداری کشور، عضویت در شورای عالی اطلاع‌رسانی کشور، استانداری در سه استان گیلان، زنجان و مرکزی و معاونت سیاسی در استانداری‌های فارس، همدان و هرمزگان از دیگر سوابق سلطانی‌فر است. او در ابتدای دولت یازدهم به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش معرفی شد اما نتوانست از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد.

فخرالدین احمدی‌دانش‌آشتیانی 61 سال سن و دکترای مهندسی زلزله دارد و برای وزارت آموزش‌وپرورش معرفی شده است. او عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور است و معاونت امور عمرانی و دفاعی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، معاونت اداری و پشتیبانی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، معاونت طرح و توسعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قائم مقامی وزیر، عضویت در شورای گسترش آموزش عالی، ریاست مجتمع آموزشی مفید و معاونت طرح و توسعه وزارت علوم در کارنامه کاری دانش‌آشتیانی به چشم می‌خورد. او هم مانند دو وزیر پیشنهادی دیگر نتوانست از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد و به کرسی وزارت علوم دولت یازدهم برسد.

حالا بعد از سه سال که از رای عدم اعتماد به این سه نفر می‌گذرد، این بار برای اخذ رای اعتماد به مجلس دهم معرفی شده‌اند و با توجه به شواهد به نظر می‌رسد روز آسان‌تری را نسبت به جلسه پیشین رای اعتمادشان سپری خواهند کرد. بسیاری از نمایندگان مجلس از آن‌ها حمایت و اظهار امیدواری کرده‌اند که وزرای پیشنهادی از مجلس رای اعتماد بگیرند. فراکسیون‌های امید و مستقلین مجلس هم تاکنون حمایت خود را از وزرای مورد نظر روحانی اعلام کرده‌اند.

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه شورای مرکزی این فراکسیون گفت: اعضای شورای مرکزی فراکسیون به اتفاق، موافق حمایت از سه وزیر پیشنهادی هستند. سه کمیته‌ای که پیش از این برای بررسی سوابق و عملکرد وزرای پیشنهادی ارشاد، ورزش و آموزش‌وپرورش تشکیل شده بود در جلسه یکشنبه فراکسیون گزارشی ارائه دادند که این گزارش‌ها نشان از توانمندی وزرای پیشنهادی، اصلح بودن، شایستگی سوابق تجربه و پایبندی آن‌ها به نظام بود و تقریبا هر سه گزینه پیشنهادی ویژگی‌های مناسب یک وزیر را داشتند.

همچنین محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس در حاشیه جلسه یکشنبه درباره نظر فراکسیون امید در مورد سه وزیر پیشنهادی بیان کرد: در حال حاضر نظر شورای مرکزی فراکسیون در مورد هر سه نفر مثبت است و ان‌شاءالله دوشنبه عصر نیز مجمع فراکسیون جلسه‌ای در این خصوص خواهد داشت و نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

عبدالحمید خدری، رامین نورقلی‌پور، محمد قمی، محمدجواد فتحی، علی ساعی، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی و سیده‌فاطمه ذوالقدر از دیگر نمایندگان در فراکسیون امید در گفت‌وگوهای خود با ایسنا، با حمایت از وزرای پیشنهادی به رای آوردن آن‌ها امیدوارند و معتقدند که در مجلس دهم جو مثبتی به نفع این سه نفر وجود دارد و جو این دوره مجلس با دوره قبلی بسیار متفاوت است. از سوی دیگر به گفته محمدنعیم امینی‌فرد نظر فراکسیون اهل سنت هم درباره وزرای پیشنهادی مثبت است.

از طرفی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب‌رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس از جلسه یکشنبه این فراکسیون با محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت خبر داد و با بیان این‌که نظر این فراکسیون درباره وزرای پیشنهادی در مجموع مثبت است، افزود: در روزها سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته سه وزیر پیشنهادی ارشاد، ورزش و آموزش‌وپرورش در جلسات فراکسیون حضور پیدا کردند و سوابق و عملکرد آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت. یکشنبه هم سخنگوی دولت برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در جلسه فراکسیون حضور پیدا کرد.

وی ادامه داد: آقای نوبخت در این جلسه گفت که با توجه به این‌که فرصت زیادی تا پایان دولت باقی نیست باید افرادی انتخاب می‌شدند که بیشترین تعامل را با دولت داشته‌اند. این توضیحات از نظر فراکسیون قانع‌کننده بود و نظر فراکسیون درباره سه گزینه پیشنهادی در مجموع مثبت است. البته این فراکسیون در مورد سه وزیر پیشنهادی رای گیری نکرده چون ما سعی می‌کنیم خیلی نمایندگان را به شرایط خاص پایبند نکنیم و آن‌ها را آزاد بگذاریم اما با برگزاری جلسات با وزرای پیشنهادی و سخنگوی دولت در واقع زمینه برای آشنایی اعضای فراکسیون با این گزینه‌ها فراهم شد.

از سوی دیگر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه اجلاس ملی 2300 شهید شهرستان خمینی‌شهر تاکید کرد: اگر همه ملت پشت دولت روی یک موضوع متمرکز شویم می‌توانیم موفق شویم اما اگر شعاری عمل کنیم، موفق نخواهیم شد.

البته لاریجانی در این صحبت‌ها مستقیما از وزرای پیشنهادی دولت حمایت نکرده اما به نظر می‌رسد همین جملات نشان‌دهنده حمایت تلویحی رئیس مجلس از دولت است و نشان می‌دهد او به ایستادن پشت دولت برای موفقیت کشور اعتقاد دارد. نمایندگان مجلس هم در نطق‌های این هفته خود به حمایت از وزرای پیشنهادی پرداختند.

مسعود پزشکیان نایب‌رئیس مجلس هم از دیگر اعضای هیات رئیسه است که از وزرای پیشنهادی حمایت و ااظهار کرد: برخی از نمایندگان در مورد بعضی از وزرای پیشنهادی موضع‌گیری‌های سختی می‌کنند ولی من امیدوارم هر سه نفر بتوانند رای کافی را کسب کنند. هر چند که مدت زیادی تا پایان دولت باقی نمانده و تلاش این است که این پنج، شش ماه نیز به خوبی پیش برود.

علی گلمرادی نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان درباره این موضوع با تاکید بر این‌که باید در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی از سلایق شخصی پرهیز کرد، گفت:‌ جو مجلس مناسب است و مجلس هم دوست دارد که کمک‌حال دولت باشد و فکر می‌کنم برآیند کار اتفاق خوبی باشد. امیدوارم از سلایق شخصی پرهیز کنیم تا هر چه سریع‌تر نتیجه مطلوب حاصل شود چون در بلاتکلیفی، بسیاری از سرمایه‌های کشور هدر می‌رود.

علی کاظمی نماینده مردم اردل و فارسان هم با اشاره به بررسی رزومه کاری و عملکرد وزرای پیشنهادی از سوی مجلس با بیان این‌که فضای مجلس آماده همکاری با دولت است و سه گزینه پیشنهادی موفق به اخذ رای اعتماد مجلس خواهند شد، افزود: وزرای پیشنهادی دولت گزینه‌های مناسبی برای این سه وزارتخانه هستند. آقای سلطانی‌فر در حوزه‌های مختلفی تجارب کاری فرهنگی و مدیریتی دارد و وزارت ورزش‌وجوانان نیز نیاز به یک مدیریت قوی دارد و گزینه مناسبی برای این وزراتخانه است. آقای دانش‌آشتیانی هم از چهره‌های شناخته شده در عرصه آموزش است و سابقه خانوادگی و توانایی مدیریتی ایشان بسیار مشخص و بارز است و گزینه خوبی برای وزارت آموزش‌وپرورش به شمار می‌رود. همچنین آقای صالحی‌امیری فردی کارکشته در عرصه فرهنگ است و برنامه‌های خوبی برای وزارت ارشاد ارائه کرده است.

همچنین رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار در نطق میان دستور خود تغییر کابینه را از اختیارات رئیس‌جمهور عنوان و از وزرای پیشنهادی اعلام حمایت کرد و گفت: بر اساس اصل ۱۳۶ قانون اساسی تغییر وزرا جزو اختیارات مسلم رئیس‌جمهور است، بنابراین ما هر تغییری را حق ایشان می‌دانیم و از وزرای پیشنهادی هم حمایت می‌کنیم. امیدوارم که نمایندگان رای مثبت به سه وزیر پیشنهادی بدهند.

محمد قمی نماینده پاکدشت هم در نطق میان دستور خود با اشاره به اعمال تغییرات در کابینه دولت خاطرنشان کرد: اگرچه قدری برای این تغییرات دیر شده بود اما به هر حال این تغییرات مایه دلگرمی، امید و اصلاح در جامعه است و ان‌شاءالله نمایندگان در روز سه‌شنبه با رای مثبت به وزرای پیشنهادی آقای روحانی قلب ملت را خوشحال می‌کنند.

از طرفی محمدنعیم امینی‌فرد سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به حضور وزرای پیشنهادی در جلسه این کمیسیون گفت: نقطه نظرات ارائه شده در این جلسه حکایت از نظر مثبت این کمیسیون نسبت به سه وزیر پیشنهادی دارد. در جلسه این کمیسیون سه وزیر پیشنهادی حضور پیدا کردند و برنامه‌های خود را ارائه و اعضای کمیسیون نیز نظراتشان را مطرح کردند که با توجه به نظرات ارائه شده به نظر می‌رسد نظر اکثریت اعضای کمیسیون به این وزرای پیشنهادی مثبت است.

بسیاری از فعالان سیاسی هم در گفت‌وگو با ایسنا، با حمایت خود از تغییرات در کابینه ابراز امیدواری کردند که وزرای پیشنهادی رای اعتماد بیاورند و از نمایندگان خواستند برای تسهیل در امور کشور به این سه نفر رای مثبت بدهند.

محمود میرلوحی عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در این‌باره گفت: دولت با تغییرات در کابینه نشان داد که به رای مردم توجه دارد و قدردان مطالبات آن‌ها است. بعد از انتخابات مجلس، با توجه به اقتضائات رای مردم انتظار می‌رفت که رئیس‌جمهور در راستای مطالبات عمومی تغییراتی را در کابینه ایجاد کند. امیدواریم بر اساس کارنامه خوب وزرای معرفی شده و ترکیب مجلس دهم شاهد همکاری این دو قوه و در ادامه افزایش بهره‌وری دولت باشیم.

جواد آرین‌منش نماینده پیشین مجلس هم عنوان کرد: آقای روحانی وزرایی را که در گذشته قصد داشته از آنان استفاده کند اما مجلس همراهی نکرده در این نوبت می‌خواهد به مجلس معرفی کند، بنابراین یکی از دلایل ترمیم کابینه این است که دولت از ظرفیت‌های مجلس بعد از انتخابات بخواهد استفاده کنند و افراد مورد نظرخود را در کابینه به کار گیرد.

همچنین قربانعلی قائمی دبیر حزب اعتماد ملی استان تهران از تمام نمایندگان و مخصوصا نمایندگان مردم تهران در مجلس خواست به وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور اعتماد کنند تا بتوانند هماهنگ با دولت به مردم و گروه‌های هدف در وزارتخانه‌های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی خدمت کنند.

از طرفی شهربانو امانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این‌که تغییرات صورت گرفته در کابینه دولت روحانی مشروع و قانونی است، اظهار کرد: از مجلس انتظار می‌رود که در این زمینه به دولت کمک کند هر چند که این حق نمایندگان مجلس است که کارنامه گزینه‌های پیشنهادی را بررسی کنند و حتی با آن‌ها مخالفت یا موافقت کنند اما پیش‌بینی من این است که مجلس در زمینه همراهی تغییرات انجام شده در ترکیب هیات وزیران، با دولت همکاری کند تا آقای روحانی بتواند در پیشبرد اهدافش موفق عمل کند.

در همین زمینه دبیر کل حزب اراده ملت با اشاره به گزینه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهور یادآور شد: ‌دوستانی که از سمت دولت برای این وزارتخانه‌ها معرفی شده‌اند جزو گزینه‌های اولیه آقای روحانی برای عضویت در کابینه دولت یازدهم بودند که نتوانستند رای اعتماد از مجلس قبل بگیرند اما امروز که ترکیب مجلس تغییر کرده است آقای روحانی مجددا به سمت گزینه‌های مورد نظر خود روی آورده است.

احمد حکیمی‌پور با تاکید بر این‌که با تغییر مجلس باید سلیقه نمایندگان جدید نیز مورد نظر قرار بگیرد، اضافه کرد: معرفی افرادی که در گذشته نیز به عنوان وزیر پیشنهادی از سوی دولت مطرح شده بودند هیچ اشکالی ندارد چرا که همان‌گونه که مشاهده می‌کنید هر مجلس می‌تواند مصوبات ادوار قبلی مجلس را پس از مدتی اصلاح کند و یا تغییر دهد. مجلس دهم هم می‌تواند با نظر مثبت یا منفی خود درباره وزرای پیشنهادی دولت اظهار نظر کند.

با صحبت‌های مطرح‌شده از سوی نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی و با توجه به این‌که تنها چندماه تا پایان دولت یازدهم باقی است شاید بهترین اتفاق، رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی باشد. دولت روحانی نشان داده که چندان به حاشیه علاقه‌ای ندارد و ترجیح می‌دهد به جای بلاتکلیفی، هر چه زودتر سه وزیر باقی‌مانده خود را بشناسد تا بتواند در این سال پایانی قطار خود را به سلامت به ایستگاه انتخابات برساند و از طرفی مجلس دهم هم در این مدت به‌گونه‌ای رفتار کرده تا زیاد چوب لای چرخ متحرک دولت گذاشته نشود پس به نظر می‌رسد نمایندگان با توجه به منافع ملی به همکاری با دولت بپردازند و در روزی که رئیس‌جمهور هم در دفاع از وزرای پیشنهادی خود راهی بهارستان می‌شود روز بهتری را نسبت به مجلس نهم برای دولت یازدهم رقم بزنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری