کد خبر: ۱۵۸۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۱
روی خوش نمایندگان به وزیر پیشنهادی ارشاد؛
صالحی امیری بیش از پنجاه مقاله علمی در حوزه های فرهنگی دارد و در کنار فعالیت در حوزه های فرهنگی در حوزه های اجرایی نیز بسیار خوب کار کرده و خوش درخشیده است. برنامه های صالحی امیری مثبت است و می تواند در حل مشکلات فرهنگی کشور گام اساسی بردارد.
مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه هفته آینده خود به بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان می‌پردازد. 

به گزارش اعتدال، بساری از نمایندگان از هم اکنون موافقت خود را با گزینه های معرفی شده اند اعلام کرده اند. از این رو پیش بینی می شود سه وزیر پیشنهادی به خصوص صالحی امیری برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کار سختی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس دهم نداشته باشند.


مرادی: صالحی‌امیری و سلطانی‌فر با رأی بالا وارد کابینه دولت می‌شوند

‌نماینده مردم هرمزگان در خانه ملت پیش‌بینی کرد که سید رضا صالحی‌امیری و مسعود سلطانی‌فر با رأی بالا وارد کابینه دولت یازدهم شوند.

‌احمد مرادی افزود: اعضای فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی دیداری با وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان داشتند که در این دیدارها برنامه‌های این دو وزیر پیشنهادی ارائه شد.

وی بابیان اینکه پیش‌بینی می‌کنم این دو وزیر با آرای بالا بتوانند اعتماد مجلس را کسب کنند، تصریح کرد: بایدها و نبایدها در این جلسه گفته شد و برنامه منسجم و مناسبی از هر دو وزیر پیشنهادی ارائه شد که نشان می‌داد تسلط کافی بر دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان را دارا هستند.


نگاه فراکسیون مستقلین به وزرای پیشنهادی ارشاد و ورزش مثبت است

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس از نشست اعضای این فراکسیون با گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

مهرداد لاهوتی اظهار کرد: پیرو جلسه فراکسیون با آقایان سلطانی‌فر و صالحی امیری  جلسه‌ای نیز با آقای دانش آشتیانی داشتیم که در این جلسه ضمن بررسی سوابق و برنامه‌های ایشان نمایندگان نیز سوالاتی را از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مطرح کردند.

وی افزود: تا الان ارزیابی کلی است که نگاه فراکسیون به وزرای پیشنهادی ارشاد و ورزش مثبت است اما در مورد آقای دانش آشتیانی نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد.

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی همچنین، گفت: قرار است یکشنبه آینده آقای نوبخت به عنوان سخنگوی دولت به جلسه فراکسیون دعوت شود تا در خصوص اهداف دولت برای ترمیم کابینه توضیحات بیشتری ارائه کند.

لاهوتی در پایان گفت که نظر نهایی فراکسیون مستقلین ولایی درباره سه وزیر پیشنهادی بعد از جلسه روز یکشنبه با سخنگوی دولت اعلام خواهد شد.


وزرای پیشنهادی شخصیت‌های شناخته شده‌ای هستند

یک عضو فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: هر کدام از وزرای پیشنهادی شخصیت شناخته شده‌ای هستند که می‌توانند در حوزه خود تحول ایجاد کنند.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید خدری با بیان این مطلب، اظهار کرد: وزرای معرفی شده شخصیت شناخته‌شده‌ای هستند و هر کدامشان می‌توانند در جامعه هدف تغییر و تحول ایجاد کنند.

وی افزود: فخرالدین دانش آشتیانی با حوزه آموزش و پرورش آشنا است،‌ صالحی امیری در حوزه فرهنگی کار کرده و سبقه فرهنگی دارد، سلطانی‌فر هم با وزیری بیگانه نیست.

خدری افزود: با توجه به فرصت محدودی که وجود دارد بر این باور هستیم که وزرای پیشنهادی این ظرفیت و پتانسیل را برای تغییر و تحول در جامعه دارند.

نماینده مردم بوشهر در مجلس، بابیان اینکه به طور کامل از سه وزیر حمایت می‌کنیم، گفت: به دنبال این هستیم که ان‌شاءالله وزرا بتوانند رأی اعتماد را با توجه به صلاحیتی که دارند از مجلس بگیرند.


 جو منفی علیه وزرای پیشنهادی در مجلس وجود ندارد

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جو منفی علیه وزرای پیشنهادی در مجلس وجود ندارد در عین حال از نحوه معرفی وزرا به مجلس انتقاد کرد.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: دولت می‌توانست پیش از معرفی وزرای پیشنهادی جلساتی را با نمایندگان برگزار کند و رایزنی‌هایی در سطح مجلس داشته باشد اما معرفی وزرا بدون رایزنی با نمایندگان و فراکسیون امید که همفکر دولت است صورت گرفت.

وی افزود: البته معرفی گزینه‌های پیشنهادی دولت برای وزارتخانه‌ها حق قانونی رئیس جمهور است اما نوعی شتابزدگی و اقدام غیرکارشناسی را در این زمینه شاهد بودیم در حالی که اگر در این‌باره رایزنی می‌شد فراکسیون‌های سیاسی مجلس ضمن بررسی سوابق و برنامه گزینه‌های پیشنهادی دولت به رأی‌آوری آنها کمک می‌کردند.

نماینده مردم تربت جام در مجلس با بیان اینکه رایزنی دولت با مجلس در مورد وزرای پیشنهادی بعد از معرفی آنها آغاز شده، ادامه داد: در همین زمینه تغییر ناگهانی گزینه وزارت آموزش و پرورش از آقای نجفی به آقای دانش آشتیانی آن هم بدون ارائه توضیح، شبهاتی را ایجاد می‌کند.

رحیمی نظر نهایی مجلس درباره وزرای پیشنهادی را منوط به رایزنی دولت با مجلس و نظر نمایندگان دانست و اضافه کرد: پیش‌بینی من این است که جو خیلی منفی علیه دولت نیست گرچه ما ناشی‌گری و شتابزدگی دولت در نحوه معرفی وزرا را شاهد بودیم.

این عضو فراکسیون امید در پایان درباره وزرای پیشنهادی نیز گفت: من نسبت به آقای صالحی امیری شناخت نسبی دارم و ایشان را شخصیت توانایی می‌دانم که می‌تواند در وزارت ارشاد موثر و کارآمد باشد اما از آقایان دانش آشتیانی و سلطانی‌فر شناختی ندارم، البته برنامه و سوابق آنها را در جلسات مختلف کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها بررسی خواهم کرد.


صالحی امیری درصورت نیاز ساختار مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تغییر می دهد

دبیر دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: سیدرضا صالحی امیری وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی وعده داده، در صورت نیاز، ساختار مدیریتی این وزارتخانه را تغییر می دهد.

سیدرضا صالحی امیری در نشستی با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره برنامه های ارائه شده خود توضیحاتی داد.

دبیر دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این باره گفت:‌ اعضای این کمیسیون با دعوت از صالحی امیری از وی خواستند که درباره برنامه های ارائه شده خود توضیحاتی ارائه کند.

سیده فاطمه ذوالقدر ادامه داد: چگونگی تامین خواسته های مردم و اهالی فرهنگ و هنر و پیگیری موضوع مهم ولنگاری فرهنگی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و نیز انجام تغییرات ساختار مدیریتی وزارتخانه از جمله سووالاتی بود که اعضای کمیسیون از صالحی امیری مطرح کردند.

وی درباره پاسخ صالحی امیری گفت:‌ وی در این جلسه اعلام کرد تا جاییکه نیاز باشد در ساختار مدیریتی و بخش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییراتی را انجام خواهد داد.

ذوالقدر افزود: پیگیری گفت وگوی فرهنگی، توجه به قوانین و ضوابط فرهنگی، مسوولیت پذیری، جدیت در امور و تلاش برای ارتقای فرهنگی در همه عرصه ها از جمله دیگر مواردی بود که صالحی امیری بر آنها تاکید داشت. 

دبیر دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: صالحی امیری در این نشست با تاکید بر تعامل مستمر با کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بجای اینکه همدیگر را در جاهای دیگر و بیرون مجموعه نقد کنیم بهتر است مسائل را با تعامل و ارتباطات میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای محترم این کمیسیون حل وفصل کنیم.

** حضور در فراکسیون زنان 
ذوالقدر افزود: صالحی امیری همچنین در نشستی با اعضای فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد، زنان باید در حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازی حضوری فعال داشته باشند. وی همچنین تاکید کرد در گذشته حضور زنان در شورای تصمیم گیری کم رنگ بوده که نیاز است زنان حضوری فعال و پررنگ داشته باشند.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: صالحی امیری همچنین بر تشکیل جلسات و نشست های مشترک میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فراکسیون زنان مجلس تاکید کرد. 

وزرای پیشنهادی دولت معتقد به گفتمان اعتدال و عقلانیت هستند/دانش آشتیانی، صالحی امیری و سلطانی فر رای اعتماد می گیرند

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که وزرای پیشنهادی دولت معتقد به گفتمان اعتدال و عقلانیت هستند و دیدگاه هایی بدون افراط و تفریط دارند.

زهرا ساعی گفت: سه وزیر پیشنهادی که از سوی رئیس جمهوری به مجلس معرفی شدند برنامه محور هستند و برنامه های خوبی را به مجلس ارائه کردند که این برنامه ها پاسخگوی مطالبات و افکار عمومی جامعه خواهد بود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: تغییر وزرا برای این بود که افکار عمومی جامعه مطالباتی خاص داشتند و رئیس جمهوری می خواست که جوابگوی این مطالبات باشد از این رو این تغییرات را در وزارت خانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان انجام داد.

ساعی با تاکید بر این که وزرای معرفی شده سوابق و تجربیات بسیار خوبی دارند، اظهار داشت: ما نمایندگان باید در برنامه ریزی های خود بسنجیم که یک وزیر چه قدر وجاهت دارد، چه قدر کاردان و مدیر است که به حمدالله وقتی به برنامه این سه وزیر پیشنهادی نگاه می کنیم هر سه کارنامه خوبی دارند و از مدیران موفق بوده اند.

** سابقه درخشان صالحی امیری در حوزه مدیریتی و اجرایی

وی در مورد وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صالحی امیری در حوزه مسائل فرهنگی از ابتدا پژوهشگر بود، چندین جلد کتاب خوب در زمینه های فرهنگی تدوین کرده که این کتاب ها مرجع تدریس در بسیاری از دانشگاه هاست.

وی ادامه داد: آقای صالحی امیری بیش از پنجاه مقاله علمی در حوزه های فرهنگی دارند و در کنار فعالیت در حوزه های فرهنگی در حوزه های اجرایی نیز بسیار خوب کار کرده و خوش درخشیده است.

وی برنامه های صالحی امیری را مثبت دانست و گفت: آقای صالحی امیری می تواند در حل مشکلات فرهنگی کشور گام اساسی بردارد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی فضای مجلس را نسبت به این وزرای پیشنهادی مثبت دانست و گفت: وزرای پیشنهادی دولت معتقد به گفتمان اعتدال و عقلانیت و بدون افراط و تفریط هستند، همین نگاه و دیدی که نسبت به مسائل دارند باعث می شود که در حوزه های مختلف تصمیمات عقلانی بگیرند و از دیدگاه های حزبی و گروهی پرهیز کنند.

وی تاکید کرد: برخی از نمایندگان سوالاتی را از این وزاری پیشنهادی دارند که در این چند روز مانده تا رای اعتماد، وزرای پیشنهادی در کمیسیون ها و فراکسیون ها به آن پاسخ خواهند داد.


قوامی: وزرای پیشنهادی از مجلس رای اعتماد می گیرند

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور دانش آشتیانی در جلسه امروز این فراکسیون گفت: نظر اکثریت اعضای این فراکسیون به دانش آشتیانی مثبت است و وزرای پیشنهادی از مجلس رای اعتماد می گیرند.

هادی قوامی با اشاره به جلسه امروز این فراکسیون با فخرالدین دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: در این جلسه دانش آشتیانی گزارشی از برنامه ها، عملکرد و اهداف خود به اعضای این فراکسیون ارائه کرد.

وی افزود: در این جلسه اعضای فراکسیون در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان، نظام رتبه بندی، صندوق های بازنشستگی و بودجه وزارت آموزش و پرورش از دانش آشتیانی سوالاتی کردند که وی به این سوالات پاسخ داد.

نماینده مردم اسفراین ضمن مثبت خواندن فضای فراکسیون مستقلین ولایی در مورد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: اکثریت اعضای این فراکسیون نسبت به دانش آشتیانی نظر مثبت دارند.

وی گفت: بر اساس شنیده ها اعضای فراکسیون های امید و مستقلین ولایی و همچنین جمعی از اعضای فراکسیون ولایت نظرشان نسبت به وزرای پیشنهادی دولت مثبت است و هر سه نفر آنان از مجلس رای اعتماد می گیرند.


رییس جمهوری هوشمندانه وزرایی معرفی کرد تا تفاوت مجالس نهم و دهم را نشان دهد
 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: هوشمندی رییس جمهوری در معرفی سه فردی بود که در مجلس نهم رای اعتماد کسب نکردند تا تفاوت میان مجالس نهم و دهم را به چالش بکشد و به جامعه و آحاد مردم نشان دهد که این تفاوت چقدر است.

علی رضا رحیمی درباره رای اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش افزود: به طورکلی نظر نمایندگان مثبت است، ولی هنوز فراکسیون امید جلسه ای را برگزار نکرده و در هفته آینده فراکسیون امید جلسه ای را با وزرای پیشنهادی برای جمع بندی نظرات اعضا تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: نگاه اعضای فراکسیون امید مجلس این است که در کشور و در دستگاه های اجرایی اختلال و خللی ایجاد نشود و در عین حال وزرای توانمندی انتخاب شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: نگاه ما درباره وزرای پیشنهادی بیشتر درباره شخصیت مدیریتی این افراد است و برنامه هایی که برای این وزارتخانه ها دارند.

وی درباره این که گفته می شود یکی از وزرای پیشنهادی رای نخواهد آورد، گفت: برای تصمیم گیری باید منطق مدیریتی و سوابق مدیریتی افراد مدنظر قرار گیرد و حتی محمدعلی نجفی وقتی به وزارت آموزش و پرورش آمد از حوزه و دستگاه دیگری به این وزارتخانه منتقل شد.

رحیمی تصریح کرد: البته باید نگاه ما به توانمندی و ظرفیت های مدیریتی افراد باشد و بتوانند در زمان باقی مانده دولت یازدهم، برنامه های رییس دولت را مد نظر قرار دهند و بعلاوه بتوانند برنامه های خود را نیز به پیش ببرند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی انتقاد می کنند که افرادی که در مجلس نهم رای نیاورده بودند نباید دوباره به مجلس معرفی می شدند، اظهار داشت: من فکر می کنم هوشمندی رییس جمهوری بود که این سه نفر را دوباره معرفی کرد تا تفاوت مجلس نهم و دهم را به چالش بکشد و به جامعه و آحاد مردم نشان دهد که این تفاوت چقدر است.


 وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاداسلامی و ورزش و جوانان رای اعتماد کسب می کنند

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان با توجه به سوابق خوب اجرایی آنها احتمال بالایی در کسب رای اعتماد از مجلس دارند.

جلال محمود زاده اظهار کرد: سوابق اجرایی سیدرضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر مرتبط با وزارتخانه های پیشنهادی بوده و تخصص لازم را دارند بر این اساس فضای مجلس برای دادن رای اعتماد به آنان مناسب است.

وی همچنین در خصوص وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش هم گفت: با توجه به اهمیت تعلیم و تربیت وآموزش وبه دلیل زیربنایی بودن این مساله نخبگان آموزش و پرورش اعتقاد دارند فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی در پست وزارت آموزش و پرورش به علت اینکه از بدنه آموزش و پرورش نیست کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی برای وی با علامت سئوال و تردید روبرو خواهد بود.

محمودزاده کسب رای اعتماد سه وزیر پیشنهادی دولت تدبیر وامید ازمجلس شورای اسلامی در برنامه های کوتاه مدت مدیریتی این سه وزارتخانه را مثبت ارزیابی کرد.

وی همچنین ادامه داد: خواسته تمام نمایندگان مردم در مجلس در صورت کسب رای اعتماد این وزرای پیشنهادی از مجلس پایبندی به قانون و خدمت به مردم و نظام است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی همچنین از نشست فراکسیون اهل سنت مناطق کردنشین مجلس با این سه وزیر پیشنهادی در روز یکشنبه هفته آینده خبر داد .
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری