کد خبر: ۱۵۸۰۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۰
صالحی امیری، سلطانی فر و نجفی؛
سید رضا صالحی امیری، محمدعلی نجفی و مسعود سلطانی فر که قرار است به عنوان وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان به مجلس معرفی شوند، برنامه های خود جهت اداره وزارتخانه های مذکور را به رییس جمهور روحانی تحویل دادند.
وزارتخانه‌های ورزش و ارشادپس از استعفای سه وزیر ورزش، ارشاد و آموزش و پرورش گمانه‌زنی‌ها برای جانشینی آنان به صدر اخبار نقل مکان کرده که در این بین باید برای «سیدعباس صالحی» و «سیدرضا صالحی امیری» برای تکیه زدن بر مسند وزارت ارشاد و ورزش شانس بیشتری قائل شد.

به گزارش اعتدال، روحانی در روز چهارشنبه 28 مهرماه خانه تکانی در دولت را با پذیرش استعفای جنتی، گودرزی و فانی و تعیین سرپرستان برای سه وزارتخانه ورزش، آموزش و پرورش و ارشاد انجام داد.

رئیس جمهور علاوه بر اینکه سید نصرالله سجادی و سیدعباس صالحی را سرپرست دو وزارتخانه ورزش و ارشاد گذاشت، سید محمد بطحائی را نیز سرپرست وزارت آموزش و پرورش گذاشت. و در نامه های جداگانه از زحمات این سه وزیر قدردانی کرد.

پس از اینکه روحانی سرپرستان این سه وزارتخانه را مشخص کرد، موضوعاتی از قبیل وزرای پیشنهادی و زمان معرفی آنان به صدر اخبار رسانه ها نقل مکان کرد. در همین باره نوبخت سخنگوی دولت گفت: «اینکه تا چه زمان این سه سرپرست خواهند بود، در فاصله کوتاه وضعیت سرپرست بودن یا حکم نهایی مشخص خواهد شد».

دیروز جمعه محمد علی نجفی در گفت و گویی پیرامون گزینه های پیشنهادی دولت برای این سه وزارتخانه ها گفت: بنده یا دانش آشتیانی بعنوان وزیر آموزش و صالحی امیری و سلطانی فر برای وزارت ارشاد و ورزش یکشنبه به مجلس معرفی می شویم. 

با این حال امروز نجفی خود را به عنوان گزینه اصلی پست وزرات آموزش و پروش اعلام کرد. محمد نجفی (مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور و وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش)، ضمن تایید اینکه فردا به عنوان گزینه نهایی وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر در حال تدوین برنامه‌های پیشنهادی خود برای تصدی‌گری در وزارت آموزش و پرورش هستم و پس از تکمیل آن را به دولت ارائه خواهم داد تا در نهایت دولت برنامه‌ها را به مجلس ارائه دهد.

در حالی که گمانه زنی های مختلفی راجع به جایگزینی سه وزیر مستعفی شکل گرفته بود، سرانجام سه گزینه اصلی برای تصدی پست وزارت خانه مذکور امروز برنامه خود را به رییس جمهور ارائه دادند.

سید رضا صالحی امیری، محمدعلی نجفی و مسعود سلطانی فر که قرار است به عنوان وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان به مجلس معرفی شوند، عصر امروز برنامه های خود جهت اداره وزارتخانه های مذکور را به رییس جمهور روحانی تحویل دادند.

این برنامه ها در امتداد اهداف تعیین شده دولت در بخش های فرهنگی و اجتماعی است و برای ماههای باقیمانده از دولت یازدهم تنظیم شده است.

این سه نفر در حالی به عنوان گزینه های اصلی برای تصدی پست وزارت مطرح شده اند که اصلاح طلبان نسبت به آینده دو تن از آن ها خوشبینی داشته و به موفقیت آن ها در وزارت خانه های خود امید دارند. 

برخی منتقدان نیز معتقدند سلطانی فر نتوانسته به موفقیت چندانی در سازمان میراث فرهنگی دست پیدا کرده و نسبت به آینده وزارت خانه حساس ورزش و جوانان که باید دو حوزه مجزا و حساس ورزش و جوانان را مدیدریت کند ابراز نگرانی کرده اند. مرتضی حاجی وزیر اسبق آموزش و پروش نیز در همین مورد اظهار داشت: "در دو مورد فکر می کنم اثر مثبت داشته باشد، نباید بگویم کدام دو مورد، ولی در یک مورد نگرانم که افکار عمومی را خیلی خوشحال نکند."

عصر امروز نیز هیات رییسه فراکسیون امید درباره ترمیم کابینه تشکیل جلسه داد و به بررسی تغییرات کابینه پرداخت. شنیده های خبرنگار اعتدال نیز حاکی از آن است که اعضای این فراکسیون مراتب اعتراض و نگرانی خود را بابت گزینه اصلی تصدی وزارت ورزش و جوانان به اطلاع رییس جمهور رسانده اند.

سلطانی فر که یکی از گزینه های احتمالی وزارت ورزش است؛ یکی از سه وزیر پیشنهادی روحانی بود که موفق به اخذ رای اعتماد از مجلس نهم نشد. وی در آن زمان به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان معرفی شده بود اما موفق به کسب رای اعتماد نشد.

درباره «سید رضا صالحی امیری» نیز که سابقه سرپرستی 70 روزه وزارت ورزش و جوانان را در کارنامه خود دارد؛ از طرف روحانی برای وزارتخانه ورزش و جوانان به مجلس نهم پیشنهاد شد اما وی نیز موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس نهم نشد. صالحی امیر نیز در طول سه سال مدیریت خود بر کتابخانه ملی و مشاورت روحانی نشان داد که قابلیت فراوانی در مدیریت فرهنگی و تحول در این امور دارد. از این رو برخلاف مجلس قبلی کمه به دلایل سیاسی موفق به کسب رای اعتماد نشد، نمایندگان مجلس دهم نسبت به وزارت وی اقبال شنان داده و از شانس بالای برای کسب رای اعتماد برخوردار است.

«محمد علی نجفی» نیز در سابقه خود قرار گرفتن در رأس آموزش عالی و آموزش و پرورش را نیز دارد، وی نیز گزینه پیشنهادی روحانی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش بود که مجلس نهم به وی اعتماد نکرد. البته نجفی سرپرستی وزارت علوم دولت روحانی را نیز در کارنامه خود دارد. از دوران وزارت وی در وزارت خانه آموزش و پرورش به عنوان دوران طلایی آموش و پرورش یاد می شود و فرهنگیان خاطرات خوشی از توان مدیریتی وی دارند.

محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال عدم همراهی مجلس با این افراد با توجه به اینکه در مجلس نهم این گزینه‌ها نتوانستند رأی اعتماد نمایندگان را کسب کنند، گفت: الان در مجلس دهم حضور داریم که تفاوت ماهیتی و آرایشی با مجلس نهم دارد.

وکیلی تصریح کرد: اما این بدان معنا نیست که آغوش مجلس برای هر گزینه‌ای باز است؛ انتظار داریم آقای روحانی نهایت تلاش را داشته باشد که بهترین‌ گزینه‌ها را برای این وزارتخانه‌ها معرفی کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری