کد خبر: ۱۵۷۶۲۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۲

علی تاجرنیا، عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و نماینده مجلس ششم در گفت و گو با خبرنگار جمهوریت درباره تصمیم اصلاح طلبان درباره حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 96 همچون دوره گذشته گفت: قبل از هر توضیحی باید ساختار سیاسی کشور را به خوبی روشن کرد،ساختار قدرت سیاسی در ایران مثل میدان مین نامنظم است.


تاجرنیا در ادامه این مطلب افزود: میدان مین منظم بر اساس نقشه هایی طراحی می شود و کسانی که به این میدان وارد می شوند  پس از مدتی شناخت دقیقی پیدا می کنند و بر همین اساس می توانند مسیر خود را به راحتی در ادامه طی کنند، اما میادین نا منظم به صورتی است که در زمان بازی شما هر بار فرم جدید پیدا می کند و این الگو با عرصه سیاسی ایران مطابقت دارد.


وی افزود: این  موضوع ریشه رفتارهای متغیر جریان ها و گروه های سیاسی در ایران است.


تشریح دلایل حمایت اصلاح طلبان از روحانی ؛ امکان استفاده از ظرفیت های خود را نداریم


تاجرنیا در ادامه در تشریح دلایل حمایت اصلاح طلبان از روحانی گفت: واقعیت مطلب این است که اصلاح طلبان برای فعالیت های سیاسی خود به دلایل ساختاری امکان استفاده از همه ظرفیت های خود را ندارند


وی ادامه داد: طبیعتا اگر این ظرفیت ها وجود داشت اصلاح طلبان در انتخابات سال 92 و 88  به سمت بازگشت رئیس دولت اصلاحات اقبال داشتند و ریشه حمایت اصلاحات از کاندیدایی خارج از این اردوگاه به مسائلی بازمیگردد که خارج از اراده اصلاح طلبان است.


تاجرنیا ادامه داد: آنچه در سال 92 توسط اصلاح طلبان اتفاق افتاد و بعد هم در ادامه در سال 96 در حال پیگیری است حرکتی مبتنی بر ظرفیت های اصلاح طلبی و منافع مردم و کشور است.


وی تصریح کرد: بنابراین این جریان از فردی که عضو جامعه روحانیت مبارز بود یا هست اما می تواند خواسته های این جریان را با توجه به مشکلات موجود پیاده کند حمایت می کند و این در عرف سیاسی کار صحیحی است.


نقدهایی به شیوه حمایت اصلاح طلبان از گزینه های غیراصلاح طلب در انتخابات وارد است


نماینده سابق مجلس در خصوص حمایت از حسن روحانی همچنین گفت: شاید از شیوه برخورد انتقاد باشد که وقتی قرار است یک جریان سیاسی از کاندیدایی غیر از فردی با رگ و ریشه متعلق به جریان خود حمایت کند ، باید چهارچوب ها و اتمام حجت هایی را داشته باشد که این نقد تا حدی قابل توجه و بررسی است.


تاجرنیا تصریح کرد: این مساله متاسفانه به دلایل فرهنگی و تبلیغات سوء دچار اشتباه می شود.


وی ادامه داد: اگر قرار است این حمایت صورت گیرد باید این مشروط باشد و مشروط بودن آن الزاما به معنی کسب کرسی قدرت نیست بلکه به معنی پیاده شدن اهداف اصلاح طلبی است.


عملکرد دولت روحانی اصلاح طلبانه بود


تاجرنیا در ارزیابی از عملکرد دولت روحانی در 4 سال گذشته گفت: آقای روحانی اگرچه عضو هیچ تشکیلات اصلاح طلبی نبوده اما عملکرد وی در 4 سال گذشته کاملا عملکردی اصلاح طلبانه است .


وی افزود: با توجه به شرایطی که بود و اگر فرد دیگری از اردوگاه اصلاح طلبی هم رییس جمهور می شود خیلی بیش از زمان حاضر در دست یابی به منویات اصلاح طلبان توفیق نداشت.


عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تاکید کرد: عملکرد روحانی را نباید صفر و صدی ارزیابی کرد، معقتدم در حوزه هایی به عملکرد دولت نقد وارد است و باید تقویت شود و مخالفان نیز صد در صد عملکرد این دولت را نفی نمی کنند.


عقلانیت مردم بعد از دولت نهم در مواجهه با شعارهای پوپولیستی رشد داشته است


تاجر نیا در ادامه در خصوص امکان گرایش مردم به سمت شعارهای پوپولیستی اقتصادی با توجه به ضعف دولت روحانی در عرصه های اقتصادی گفت: بعد از سال 88 که هزینه هایی که به دلیل سوء مدیریت دولت نهم بر کشور تحمیل شد یک نوع عقلانیت و سیاست ورزی مبتنی بر تعقل و فکر جمعی هم اصلاح طلبان و هم حامیان آن در بین مردم رشد کرد.


وی ادامه داد: تمام مواردی که 4 سال پیش باعث به سمت روحانی بیایم و از ایشان حمایت کنیم  کماکان به قوت خود باقی است البته این بدان معنی نیست که چشم بسته بخواهیم از روحانی حمایت کنیم .

تاجرنیا تاکید کرد: من تصور می کنم مردم و کسانی که کار سیاسی و حرفه ای را دنبال می کنند بر این نظر پا برجا هستند اما بدون شک بخشی از مردم هستند که انتظارات بیشتری دارند و ممکن است در این دوره دیگر اینگونه حمایت نکنند.

 

میزان رای روحانی بستگی به دو قطبی شدن فضا دارد


تاجرنیا در ادامه تصریح کرد: دو قطبی شدن منجر به افزایش مشارکت می شود و مشارکت اگر در اندازه دوره گذشته هم باشد به طور قطعی از رای روحانی در قیاس با دور قبل کاشته نمی شود.


حضور احمدی نژاد فرصت خوبی برای دو قطبی شدن انتخابات بود


وی در ارزیابی از کنار رفتن احمدی نژاد از عرصه انتخابات گفت: حضور ایشان بیشتر به نفع افزایش مشارکت بود چرا که انگیزه های رقابتی را ایجاد می کرد اما این که انتخاب ایشان به نفع کشور بود یا خیر بحث دیگری است که جواب دیگری دارد.


تاجرنیا گفت: بین رای روحانی و اصلاح طلبان متعلق به طبقه متوسط به بالا است اما مردم و قشر متوسط به پایین اگر چه منافعی در دولت پوپولیستی شبیه دولت احمدی نژاد متوجه خود دیدند، اما آن هایی که حتی اندکی اندیشه می کنند خروجی کلی آن به نفع زندگی شخصی شان نبوده است.


وی در مورد احتمال پیروزی شعارهای پوپولیستی اقتصادی ادامه داد: در جامعه ما که در مقابل تحزب مقاومت می شود و از تریبون های رسمی رفتارهای عامیانه و پوپولیستی تشویق می شود این چنین اتفاقاتی امکان وقوع دارد.


تاجرنیا در این خصوص تاکید کرد: من تصور می کنم به مرور زمان رفتارهای غیرقابل پیش بینی کمتر می شود و در این رابطه حاکمیت احزاب گروه های مرجع مهم هستند و من نسبت به رو به جلو بودن این روند خوش بین هستم./
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری