کد خبر: ۱۵۷۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
‌دقایقی پیش حرکت عزاداران حسینی در قالب دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از محل این مسجد به طرف امام‌زاده حضرت سید ابراهیم (ع) زنجان آغاز شد.
‌دقایقی پیش حرکت عزاداران حسینی در قالب دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از محل این مسجد به طرف امام‌زاده حضرت سید ابراهیم (ع) زنجان آغاز شد.

‌به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا،  سرانجام هشتم محرم نیز از راه رسید، روزی که در تقویم با نام‌های مختلف از آن یاد می‌کنیم، اما فارغ از همه نام‌ها، امروی برای زنجانی‌ها «روز واقعه» دیگری است. امروز مردم پایتخت شور و شعور حسینی یک‌بار دیگر گردهم آمدند تا در روز هشتم محرم، اجتماع عظیم دیگری را خلق کنند و بی‌تردید اگر هزاران سال از واقعه عاشورا بگذرد، زنجانی‌ها اجازه نخواهند داد این روز به فراموشی سپرده شود، به همین خاطر خلق روز واقعه‌ای دیگر را از دقایقی پیش آغاز کردند.

در طول مسیر حرکت مردم زنجان و دیگر مهمانانی که از راه‌های دور و نزدیک به زنجان آمده‌اند نذورات نقدی خود را به اکیپ‌های ثابت و سیار جمع‌آوری نذورات تقدیم می‌کنند. عظمت و شکوه این برنامه و حضور ده‌ها هزار مردم به قدری است که نظیر آن در هیچ کجای ایران دیده نشده است. امروز همه ما در این اجتماع حضور داریم، پس قلم‌ها را بر زمین گذاشته و قلب‌ها را با خود به میان عاشقان واقعی امام حسین (ع) می‌بریم. آنجایی که دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از محل این حسینیه واقع در خیابان فردوسی حرکت خود را آغاز و پس از عبور از سبزه‌میدان و خیابان امام در محل امام‌زاده سید ابراهیم (ع) به پایان خواهد رساند.

هشتم محرم هر سال که می‌شود، دیار غواصان دریادل حال و هوای دیگری پیدا می‌کند، حال و هوایی که چشم جهانیان را به خود معطوف کرده و از بزرگ و کوچک، پیرو و جوان و زن و مرد خود را به پایتخت شور و شعور حسینی می‌رسانند تا در واقعه‌ای که فقط در این نقطه از کره زمین تکرار می‌شود حضور یافته و غیب روزی را که فرزند رسول خدا با «هل من ناصر ینصرنی» بندگان راستین‌اش را فراخواند و پاسخی نشنید، جبران کنند.

در این مراسم که جمع کثیری از مردم زنجان و سایر هم‌وطنان‌مان حضور دارند، عزاداران در سوگ سرور و سالار شهیدان بر سر و سینه می‌زنند و ارادت خود را بار دیگر به اهل‌بیت (ع) اعلام می‌کنند. آری، امروز هشتم محرم است، روزی که سال‌ها است مردم زنجان با هر مشغله و گرفتاری که دارند، خود را به روز واقعه یا یوم‌العباس می‌رسانند تا حماسه‌ای بی‌نظیر را در این روز رقم بزنند.

«جماعت یادگار حیدرم من / عزیزه مصطفایه یاورم من؛ دبیر دفترم من / وزیر لشکرم من » و «هانسی گروهین بله مولاسی وار، شیعه‌لرین حضرت عباسی وار» از جمله رجزخوانی‌ها، نوحه‌ها و شاه‌بیت‌های معروف است که همه ساله توسط عزاداران در روز هشتم محرم تکرار می‌شود.

شاه‌بیت امسال دسته عزاداری هشتم محرم حسینیه اعظم زنجان نیز اعلام شده است:

نوحه اول:

عباس آقام مدافعِ حرمدی، (۲)

دریایِ احسان، صاحبِ کرمدی

قوربان اولوپ إمامَ،

احسن بِئله مرامَ (۲)

نوحه دوم:

مرحبا ای پسر اُم البنین (۲)

قُره العینِ علی حامی دین،

أنت عبدُالصالح، اَلمُطیعُ لِله

عَلموندَ یازیلیپ یا اباعَبدالله
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری