کد خبر: ۱۵۶۲۰۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۵
در موضوع برجام اروپایی‌هایی که زمانی مقابل ایران بودند، امروز همانند ایران به آمریکایی‌ها نقدهایی وارد می‌کنند.
رییس‌دفتر رییس جمهور گفت: در موضوع برجام اروپایی‌هایی که زمانی مقابل ایران بودند، امروز همانند ایران به آمریکایی‌ها نقدهایی وارد می‌کنند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، محمد نهاوندیان، رییس دفتر رییس جمهور و رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت، با حضور در برنامه تلویزیونی نگاه یک، به تشریح جزییات سفرهای اخیر ریاست جمهوری به کشورهای ونزوئلا و کوبا و نیز سازمان ملل و دستاوردهای آن پرداخت.

نهاوندیان در ابتدا اظهار کرد: سفر اخیر رییس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل با 3 سفر قبلی ایشان متفاوت بود. ابتدای این سفر با شرکت در جلسه جنبش عدم تعهد شروع شد، بعد به کوبا که یک کشور انقلابی است سفر کردند و در آخر وارد نیویورک شدند.

وی ادامه داد:‌ رییس جمهور در این سفر 24 دیدار داشتند که 9 تای آن از کشورهای اروپایی بود و 11 تای دیگر از کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین و همچنین کشورهای همسایه مانند پاکستان، ترکیه و عراق بود. در این سفرها و دیدارها نگاهی نهفته است که دیپلماسی ایران را در راستای گسترش روابط دیپلماسی نشان می‌دهد. این همان نکته‌ای است که به تازگی مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کردند که هرکسی که بخواهد با ایران دست دوستی بدهد ایران از آن استقبال می‌کند.

رییس دفتر رییس جمهور همچنین با اشاره به دستاوردهای نطق رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: نطق رییس جمهور 3 بخش مختلف را دربر داشت. اول ایشان به مساله منطقه پرداختند و موضوع خشونت و ایدئولوژی نفرت را که توسط برخی کشورها دنبال می‌شود، طرح کردند. به طور مشخص با ذکر نام از کشور عربستان برای ترویج ایدئولوژی نفرت و برخورد سرکوب‌گرایانه با کشورهای همسایه یاد کردند و از رژیم صهیونیستی نیز به عنوان رژیمی آپارتاید نام بردند.

نهاوندیان همچنین خاطرنشان کرد: با تدبیر دیپلمات‌های ما و با قدرت به‌وجود آمده از اقتصاد مقاومتی، امروزه در جایی ایستاده‌ایم که کشورهای دیگر در دیدار با ما از ما مشاوره می‌خواهند. در شرایطی که تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما با مشکلات جدی روبه‌رو هستند ایران اسلامی توانسته از شرایط سخت سربلند بیرون بیاید.

رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت در ارتباط با اعتراضات ایران به آمریکا در باب عدم اجرایی‌شدن برخی مفاد برجام، گفت: بانک‌های کوچک و بزرگ خارجی امروز در کشور ما شروع به فعالیت کرده‌اند. بسیاری از کشورها برای واردات و صادرات، ال‌سی باز می‌کنند؛ گفتنی است صادرات غیرنفتی ما هم نسبت به گذشته افزایش یافته و فروش نفت طی این چند ماه یک میلیون بشکه اضافه شده است اما مشکل آن‌جاست که بانک‌های بزرگ خارجی هنوز راغب به سرمایه‌گذاری در ایران نشده‌اند.

وی افزود: این مطلب توسط ایران پیگیری شده و نکته جالب آنجاست که امروز اروپایی‌ها با ما همنوا شده‌اند. اروپایی‌هایی که یک زمان طرف مقابل ما و با آمریکایی‌ها بودند امروز مثل ما به برخی رفتار آمریکایی‌ها معترض هستند.

نهاوندیان همچنین خاطرنشان کرد: ایران از منظر جهانی امروز این موضع تحسین‌برانگیز را دارد که در مورد برجام به همه تعهدات خود پایبند بوده است. ما به امیدبخش بودن برجام و تناقض با آمریکا همزمان اشاره می‌کنیم.

نهاوندیان در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان این که کشورهای زیادی از رئیس جمهور ایران درخواست ملاقات داشتند، گفت: قرار بود سفر ما به نیویورک سه روزه باشد یک روز در چهارشنبه دیدارها انجام شود، پنجشنبه نطق باشد و جمعه روز بازگشتمان باشد. به اصرار نماینده ما در سازمان ملل که گفتند درخواست ملاقات ها زیاد شده از سه شنبه تا پنجشنبه دیدارها و ملاقات ها برگزار شد، به طوری که وقتی رئیس جمهور فرانسه اصرار به دیدار و گفت‌وگو داشتند چون وقتی نبود ایشان ساعت 9 شب آمدند و در آن گفت‌وگو در مورد همکاری های مشترک و افزایش سرعت آن صحبت کردیم.

وی ادامه داد: ما همیشه برای کشورهای همسایه اولویت قائل بودیم حتی در این سفر هم دیدارهای خوبی با سه کشور عراق، ترکیه و پاکستان انجام شد. آقای اردوغان در این دیدار اشاراتی به کودتای ترکیه داشتند و گزارشی درباره شکل گیری عواقب و تبعات آن داشتند. قرار شد هر چه سریعتر دیدار دو جانبه دیگری میان ایران و ترکیه صورت بگیرد و از همین رو آقای ظریف در مسیر بازگشت به ایران سفری به ترکیه خواهند داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور به دیدار رئیس جمهور پاکستان نیز اشاره کرد و گفت: شما می دانید که پاکستان با مسائلی جدی از جمله بحران افغانستان و حضور طالبان روبرو بود، از طرف دیگر ما نیز با این کشور مسائل مرزی داشتیم اما به دنبال سفر آقای روحانی به پاکستان بسیاری از مباحث و مشکلات طرح و حل و فصل شد. از نظر امنیتی و استراتژیکی و همچنین از لحاظ اقتصادی همکاری با پاکستان برای ما مهم است.

وی در ارتباط با کشور عراق نیز گفت: با کشور عراق هم مساله امنیتی و اقتصادی برای ما طرح می شود. رابطه ایران با عراق دارای منافع دو طرفه و پایدار است، به طور کلی ایران در تمام روابطش به دنبال منافع دو طرفه است.

نهاوندیان خاطر نشان کرد: دیدارهای بسیار موفقی نیز با کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، چین و هند داشتیم که نشان می دهد ما در ماه های آینده از لحاظ اقتصادی و تعامل ماه های شلوغ و مثبتی را خواهیم داشت.

در بخش دیگری از این گفت و گو رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه برای ما بازتاب های عملی ارزشمندتر از واکنش های کلامی است، به بد عهدی آمریکایی ها در برخی از مفاد برجام اشاره کرد و گفت: جلسه کمیسیون مشترک برجام تشکیل شد اما دو روز قبل از این جلسه آمریکایی ها با نوعی شتاب زدگی مجوز فروش هواپیمای ایرباس و کمتر از یک روز مجوز فروش هواپیمای بوئینگ را صادر کردند. این مساله ای است که بیش از 6 ماه طول کشید.

وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که بحث تحریم هواپیماها ربطی به تحریم هسته ای ندارد؛ اما این از توانمندی مذاکره کنندگان ایرانی بود که توانستند این بحث را در زمان برجام مطرح کنند؛ چرا که ایران در زمان تحریم ها صدمات زیادی از جانب صنعت هواپیمایی را تحمل کرد.

نهاوندیان همچنین افزود: مجوزها صادر شده و قرار است طبق برنامه ای مشخص هواپیماها تحویل داده شوند اما این بدان معنا نیست که از طرف ما پیگیری ها صورت نگیرد. آخرین بهانه ای که آنها برای عدم صدور مجوز می‌آوردند این بود که قطعاتی در هواپیما مصرف دو گانه دارد و ما با بحث های فنی مشکلات را برطرف کردیم.

وی خاطر نشان کرد که اروپایی ها نیز خواستار دیده شدن آثار برجام و رسیدن دستاوردهای اقتصادی این توافق نامه به ایران هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به مراودات بانکی ایران با دنیا پس از برجام گفت: تحریم های بانکی که قرار بود در برجام برداشته شود برطرف شده است، اما هیچ بانک بزرگی با توجه به وجود تحریم های اصلی آمریکا حاضر به حضور در ایران نیست. اعتراض سیاسی ما به آمریکا این بود که می گویند تحریم های هسته ای برداشته شده اما تحریم های اولیه باقی مانده و همین مساله باعث نگرانی بانک های بزرگ اروپایی می شود که نکند حضور آنها در ایران باعث جریمه شدنشان از سوی آمریکا شود. هم ایرانی ها هم اروپایی ها می خواهند که ریسک سیاسی مشارکت اقتصادی با ایران برداشته شود.

وی یادآور شد: تفاوت عمده ارتباط اتحادیه اروپا در قبل و بعد از برجام این است که دیگر تحریمی علیه ایران نگذارند. توفیق برجام این بود که همزمان با لغو تحریم شورای عالی امنیت تحریم های اروپا هم یا لغو شد و یا توقف پیدا کرد؛ از همین جهت است که می دانیم که اتحادیه اروپا الان برای کار با ایران بسیار خوش بین است البته ایران هم به صراحت اعلام کرده که به اقتصاد ایران نباید به چشم یک بازار نگاه کنید، به همین دلیل است که هر شرکت اروپایی که وارد ایران می شود باید هم سرمایه وهم تکنولوژی بیاورد و هم برای محصولات ایرانی بازارگشایی کند.

نهاوندیان مجدادا به ریسک سیاسی که بانک های اروپایی را تهدید می کند اشاره کرد و گفت: انگلیسی ها پیشنهاد کردند که در جلسه ای بانک های اروپایی جمع شوند و با بانک های ایرانی ارتباط نزدیک تری پیدا کنند حتی رئیس جمهور یک کشور اروپایی دعوت کرد که ما با انجمن بانکداران آنها وارد صحبت شویم. من افق پیش رو را برای همکاری ها مثبت ارزیابی می کنم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه امروز هیچ کشوری نمی تواند فکر کند که سر ایران کلاه گذاشته می شود گفت: امروز  همه در دنیا می دانند که تیم های سیاسی و اقتصادی ایران نه تنها دست کمی از خودشان ندارند بلکه با توجه به تجربه تحریم ها می توانند از آنها جلوتر باشند. امروز تیم های ایرانی بند به بند اقتصاد مقاومتی را مطالعه کرده و می دانند مسیرشان کجاست.

وی ادامه داد: امروز بدعهدی با ایران هزینه بالایی پیدا کرده است. آقای روحانی در نطق خود گفت که برجام یک سند بین دو کشور نیست؛ وقتی ضمیه به شورای امنیت شده تبدیل به یک معامله بین المللی شده است.

نهاوندیان در پاسخ به نگرانی برخی ها که عقیده دارند برجام با تغییر دولت آمریکا تضعیف خواهد شد گفت: برجام الان یک تعهد بین المللی است که در شورای عالی امنیت تصویب شده است. یکی از توفیقات برجام این بود که خود آژانس انرژی هسته ای می گوید دیگر موضوعی در پرونده هسته ای ایران باقی نمانده است یعنی دیگر کسی به بهانه هسته ای نمی تواند ایران را تحریم کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع که ما با آمریکا مذاکره دو جانبه نداریم گفت: بحثی که باعث شد با آمریکایی ها گفت و گو کنیم موضوع هسته ای است. تیم مذاکره کننده ما اجازه داشت در بحث هسته ای با آمریکا گفت و گو کند. دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا از پیش از انقلاب ایجاد شده است؛ رهبری ما فرموده اند ما به خاطر سوابق آمریکایی ها موضع بی اعتمادی خود را با آنها حفظ می کنیم.

وی ادامه داد: فرصتی در برجام وجود داشت و دارد که ما رفتارهای آمریکایی ها را بسنجیم، ما مطابق رفتار آنها رفتار می کنیم. این موضع گیری ها در صحبت های مقام معظم رهبری و آقای روحانی آمده است.

نهاوندیان همچنین گفت: یکی از اعتراض‌های ما به آمریکایی‌ها سیاست های نادرست و فاجعه باری بود که در منطقه پیش گرفته بودند. در 30 - 40 سال گذشته ببینید تحریم های کدام کشور درست بوده است. در موضوع عراق، طالبان، جنگ ایران و بعثی ها همیشه پیش بینی ایرانی ها درست بوده و آمریکایی ها اشتباه کردند. افکار عمومی امروز می تواند در این باره قضاوت کند؛ به تازگی مقاله ای در مجله ایندیپندت درباره مخالفت سنی ها با وهابیت به چاپ رسید که نشان می دهد ایران رویکرد فرقه گرایانه نداشته بلکه با تروریسم مخالفت می کرده است.

وی با اشاره به ضرورت حل و فصل سیاسی موضوع سوریه گفت: ایران از ابتدا گفته بود که حل مشکل سوریه از راه نظامی نیست و همیشه ایران از تصمیم گیری های داخل سوریه استقبال کرده است، مشکل باید از طریق سیاسی حل شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به انتقاد رئیس جمهور از بلوکه شدن پول های ایران تصریح کرد: آقای روحانی به صراحت در نطقشان به این موضوع پرداختند و مجرب ترین وکلای ایرانی در دیوان دادگستری به دنبال گرفتن حق ایران هستند.

نهاوندیان در بخش دیگری از این گفت و گو مجددا به ضرورت مبارزه جهانی با تروریسم پرداخت و یادآورشد: امروز همان هایی که برای ایجاد تروریسم در منطقه بستر سازی کردند پشیمان هستند و در خفا یا علنی تغییر سیاست های خود را آغاز کرده‌اند. در اولین دیدار آقای روحانی با رئیس جمهور فرانسه که سه سال پیش بود ایشان خاطر نشان کردند آتش سوریه محدود به خاورمیانه نخواهد بود و دامن شما را هم خواهد گرفت. این حرف آن زمان عجیب بود اما الان مشخص شده که همینطور است.

وی در ارتباط با دو نطق عربستان و رژیم صهیونیستی علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آنها از نطق خود استفاده کرده اند تا حرف های بیهوده و منفی بزنند. آقای نتانیاهو الان از تغییر رویکرد مجمع عمومی سازمان ملل به نفع ایران چنان عصبانی است که در نطقش به خود این مجمع حمله می کند. او دیگر فضا را طوری نمی بیند که بتواند ایران را سیبل حملات خود قرار دهد، عربستان هم از نطق خود استفاده کرده تا ادعاهای واهی امارات درباره جزایر سه گانه ایران را تکرار کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ارتباط با شاخصه های توفیق سیاسی ایران خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری بیش از یک بار تاکید کردند که اولویت ما اقتصاد مقاومتی است، بنابراین فضای عمومی رسانه ای ما باید متوجه ساخت و ساز شوند، علاوه بر آنکه مردم ما باید همچنان روحیه سلحشوری خود را حفظ کنند باید اقتصاد مقاومتی را اولویت قرار دهند. صدا و سیما هم باید به این فضا سازی کمک کند تا اقتصاد کشور به جایگاه مطلوب برسد.

وی ادامه داد: تولید کنندگان، محققان و دانشمندان ما باید از فرصت پسابرجام برای ارتباط گرفتن با جهان استفاده کنند. در سند چشم انداز ما آمده که باید از لحاظ اقتصادی و علمی به جایگاه اول منطقه برسیم؛ متاسفانه در 10 سال اول این سند موفق نشدیم اما همچنان فرصت باقی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین با اشاره به کنفرانس جنبش عدم تعهد گفت: در اظهارات رئیس جدید جنبش عدم تعهد مشخص بود که در دوره ای که ایران ریاستش را برعهده داشت جایگاه این جنبش افزایش پیدا کرده است. در هماهنگی ها و هم افزایی ها موضوعاتی مثل اصلاح ساختار بین المللی برای مقابله با سلاح های کشتار جمعی مطرح شد. متاسفانه در بحث اقتصادی سرمایه گذاری های کمی در بین کشورهای جنبش عدم تعهد صورت گرفته است، با این حال ایران به دنبال ارتقاء جایگاه اقتصادی این جنبش بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای همسایه از جمله روسیه، ترکیه و عراق را مثبت ارزیابی  و اظهار امیدواری کرد که به زودی این روابط به جایگاه بالاتری می رسد.

نهاوندیان در پایان با اشاره به سفر رئیس جمهور به کشور کوبا و دیدار  با رهبر انقلابی این کشور فیدل کاسترو گفت: آقای فیدل کاسترو از خاطرات خود در حمایت از انقلاب جمهوری اسلامی ایران سخن گفتند و از مقاومت والای مردم ایران تجلیل کردند؛ این کشور تغییراتی در روابطش با آمریکا داشته اما کماکان آمریکا بدعهدی هایی را در قبالشان انجام می دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری