کد خبر: ۱۵۶۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۴
آمریکا برای بمباران پایگاه هوایی سوریه از دولت این کشور عذرخواهی کرد
 وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، آمریکا از دولت سوریه بخاطر بمباران پایگاه هوایی ارتش این کشور در منطقه دیرالزور عذرخواهی کرد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (شنبه) در یک گفت و گوی تلویزیونی گفت: آمریکا از طریق روسیه به اطلاع دولت سوریه رساند که حمله هوایی ائتلاف امریکایی به پایگاه ارتش سوریه در دیرالزور، بطور اشتباهی انجام گرفته است و از دمشق بخاطر این اقدام معذرت خواهی می کند.

لاوروف در گفت و گو با شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه افزود: عذرخواهی آمریکا از طریق روسیه خطاب به شخص بشار اسد رئیس جمهوری سوریه انجام گرفته است.

وزیر خارجه روسیه در همین حال خاطرنشان کرد: وضعیت بمباران پایگاه ارتش سوریه در دیرالزور کمی عجیب به نظر می رسد و این موضوع را به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفتم.

وی با بیان این که وضعیت در دو سال اخیر در دیرالزور ساکن و راکد مانده است، اظهار کرد: واحدهای ارتش سوریه در منطقه دیرالزور در محاصره تروریست های داعشی قرار دارند. در همین حال کمک های انسانی به ساکنان این منطقه بطور منظم از طریق هوایی ارسال می شود.

لاوروف افزود: به عبارت دیگر هر چه که در دیرالزور می گذرد، واقعیت معلوم برای همه است.

وی ادامه داد: گروه های تجسسی ائتلاف تحت فرماندهی امریکا احتمالا از یاد برده بودند که کدام یک از طرف ها (ارتش سوریه یا تروریست ها) در کجا قرار دارند اما باور کردن این موضوع بسیار دشوار است.

لاوروف گفت: نمی خواهم کسی را متهم کنم و معتقدم در نتیجه گیری ها درباره حمله هوایی به پایگاه ارتش سوریه در دیرالزور و حمله به کاروان سازمان ملل در حلب هم نباید شتاب کرد.

وی افزود: از اتهاماتی که در مساله حمله به کاروان سازمان ملل به نیروی هوافضای روسیه و نیروی هوایی سوریه شده اطلاع دارم و در این مورد با وزیر امور خارجه آمریکا گفت و گو کردم.

روز 16 سپتامبر (26 شهریور ماه) دو هواپیمای آمریکایی و یک فروند هواپیمای انگلیسی، یک دانمارکی و یک هواپیمای استرالیایی پایگاه ارتش سوریه در دیرالزور را که در محاصره تروریست های داعشی قرار داشت٬ بمباران کردند.

بر اثر این حادثه دست کم 80 نفر از نیروهای سوریه کشته و حدود یکصد نفر نیز زخمی شدند.
آمریکا ادعا کرد که این حادثه بر اثر اشتباه خلبانان رخ داده و هدف آنها بمباران تروریست های داعشی بود.

روسیه این اقدام آمریکا را به شدت تقبیح و آن را حمایت کاخ سفید از داعش تلقی کرد.

چهار روز پیش هم یک کاروان کمک های انسانی سازمان ملل در حلب شرقی به طور مشکوکی هدف حمله قرار گرفت که بر اثر آن 20 نفر از رانندگان کامیون ها و افراد همراه آنها کشته و 18 کامیون از 31 کامیون کاروان منهدم شدند.

آمریکا٬ روسیه و سوریه را مسئول این حادثه معرفی کرده و مقام های آمریکایی مدعی شدند که این کامیون ها بر اثر حملات هواپیماهای این دو کشور منهدم شده است.

روسیه این ادعای واشنگتن را رد کرد و تروریست ها را مسئول این حمله و به آتش کشیدن کامیون ها خواند.

این حوادث موجب بروز تنش های شدید و مشاجره میان مقام های آمریکایی و روسی در شورای امنیت شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری