کد خبر: ۱۵۴۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴
نزدیک به 400 خبرنگار نیز در واکنشی صنفی به این واقعه تأسف انگیز، با انتشار دو نامه جداگانه خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، خواستار بررسی ماجرا و برخورد با این نماینده شدند.
درگیری فیزیکی نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس با خبرنگار روزنامه «ایران»، آن هم حین یک گفت وگوی معمول رسانه ای در حاشیه جلسه علنی، واکنش های بسیاری را به دنبال داشت و شماری از نمایندگان در گفت وگو با رسانه ها یا در شبکه های اجتماعی، با انتقاد شدید از ضرب و شتم خبرنگار توسط یک نماینده مجلس، از خبرنگار «ایران» عذرخواهی کردند.

روزنامه ایران در شماره سه شبنه خود نوشت: غیر از این، نزدیک به 400 خبرنگار نیز در واکنشی صنفی به این واقعه تأسف انگیز، با انتشار دو نامه جداگانه خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، خواستار بررسی ماجرا و برخورد با این نماینده شدند.

روایت یک نماینده از اتفاق یکشنبه

نماینده مردم رشت در مجلس که خود شاهد این ماجرا بوده است، در «اینستاگرام» ضمن روایت صحنه درگیری بر لزوم دلجویی و عذرخواهی از این خبرنگار تأکید کرد. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در این متن با بیان اینکه «بعدازظهر یکشنبه (7 شهریور 1395) همانند همه روزها صحن تمام شد و من تقریباً در جلوی در معروف به کازیه نمایندگان ایستادم تا محترمانه به سؤالات (خبرنگاران) پاسخ دهم»، نوشت: «دقایقی از مصاحبه نگذشته بود که در پشت ستون سر و صداها بلند و بلندتر می شد و در یک لحظه دوست خوب و مؤدب بنده آقای بداغی را دیدم که توسط همکارمان جناب آقای قاضی پور به کمدهای جانامه ای کوبیده شد و... و منت و خواهشی که آقای بداغی می کرد تا بتوانند از دستان پرقدرت همکار آذری زبان مان رهایی یابند.»

 وی اضافه کرد: «انصافاً متأثر شدم گرچه آن لحظه از چند و چون مباحثی که صورت گرفته بود بی اطلاع بودم و بعد که فایل صوتی را گوش دادم بیش از پیش متأثر و ناراحت شدم، اما به خودم به عنوان تذکر عرض می کنم... آنچه که عمده خبرنگارها انجام می دهند، صرفاً انجام وظیفه و کار حرفه ای شان است و النهایه خیلی عرصه تنگ آید، خرجش یک عذرخواهی ساده برای انجام ندادن مصاحبه است، ولی توسل به زور برای آنی که هم سن و سال فرزندمان است، قطعاً دور از شأن جایگاه رفیع نمایندگی است مخصوصاً که شعار خادمیت و نوکری ملت و شفاف بودن و غیره را می دهیم که صد البته مردم انتظار همخوانی حرف و عمل از ما دارند و تناقض در گفتار و عمل را از ما نخواهند پذیرفت. چند روزی است که از روز خبرنگار گذشته بنابراین دلجویی و حتی عذرخواهی از این فرزند رشید رسانه را ضروری و واجب می دانم.»

نماینده شبستر: آقای قاضی پور! کشور ایران یکپارچه است
معصومه آقاپور نماینده استان آذربایجان شرقی و حوزه انتخابیه شبستر به «ایران» گفت: یک نماینده در مواجهه با نمایندگان رسانه ها باید سعه صدر، آستانه تحمل بالا و نقدپذیری داشته باشد. به گفته وی، ماهیت کار خبرنگاری پرسش کردن و سماجت است و لذا یک نماینده هر موضوعی را که تمایل ندارد درباره آن صحبت کند، می تواند به خبرنگار بگوید مصاحبه نمی کنم. چون قرار نیست خبرنگاران کسی را مجبور به اظهار نظر کنند.
این نماینده مجلس تأکید کرد: آقای قاضی پور نباید این کارها را بکند؛ ایران کشوری یکپارچه است و رهبر معظم انقلاب بارها تأکید داشته اند که باید شکاف ها را پر نکینم نه اینکه به آن دامن بزنیم.

عارف: قدردان خبرنگاران باشیم
رئیس فراکسیون امید نیز در «اینستاگرام» با بیان اینکه نباید کاری کرد که خبرنگاران و روزنامه نگاران عزیز ما هنگام نوشتن دستشان بلرزد، اضافه کرد: «بدانیم که رفتار نمایندگان محترم مجلس با خبرنگاران الگویی برای دیگران خواهد بود و این مسئولیت بس سنگین است که در همه حال احترام خبرنگاران را داشته باشیم، حتی در مواردی که با سؤالات چالشی آنان روبه رو می شویم، قدردان تلاش ها و فعالیت های آنان باشیم.»

کدخدایی : توجیه پذیر نیست
سخنگوی شورای نگهبان نیز در «تلگرام» خود نوشت: «در خبرها آمده بود که یک نماینده مجلس با خبرنگار یکی از روزنامه ها برخورد فیزیکی داشته است. صرفنظر از اینکه دلائل این برخورد چه بوده و حق با چه کسی است، اصل این رفتار به هیچ وجه توجیه پذیر نیست و باید کرامت و شخصیت همه افراد، مخصوصاً خبرنگاران عزیز رعایت شود.» کدخدایی متن خود را با این شعر به پایان برد: «دلایل قوی باید و معنوی/ نه رگ های گردن به حجت قوی.»

نماینده اردبیل: شأن مجلس را خدشه دار نکنیم
صدیف بدری نماینده اردبیل هم در گفت وگو با «ایران» تأکید کرد که ما این رفتارهای آقای قاضی پور را تأیید نمی کنیم و معتقدیم که نباید با این قبیل رفتارها جایگاه و شأن مجلس را خدشه دار کنیم. این نماینده مجلس افزود: خبرنگاران قشر زحمتکش و البته بی پناهی هستند که متأسفانه کمتر قدر آنها دانسته می شود.

به گفته بدری شایسته است که نمایندگان و مسئولان در مواجهه با سؤالات نمایندگان رسانه ها تحمل بالایی داشته باشند.

عذرخواهی فراکسیون امید از جامعه خبری
فراکسیون امید مجلس نیز ضمن محکوم کردن درگیری نماینده ارومیه با خبرنگار «ایران» در مجلس، از جامعه خبری عذرخواهی کرد و خواستار پیگیری این موضوع از سوی رئیس و هیأت رئیسه مجلس شد.
بهرام پارسایی در گفت وگو با «ایسنا» با بیان اینکه این فراکسیون درگیری نماینده ارومیه با یک خبرنگار را محکوم می کند و بابت این اتفاق از جامعه خبری عذرخواهی می کند، ادامه داد: «اینکه یک نماینده بخواهد تنها یک قوم و منطقه را مدافع حیثیت ملت بداند، هتک حرمت و دامن زدن به قومیت گرایی و تفرقه است و به انسجام ملی لطمه می زند. ملت ایران ترک، کرد، لر، عرب، بلوچ، فارس و... از سال ها پیش در برهه های حساس پشت هم ایستاده اند و از شرف و حیثیت ملت دفاع کردند.»

وی افزود: «انتظار می رود هیأت رئیسه و رئیس مجلس این موضوع را پیگیری و به صورت شفاف در این زمینه موضعی اتخاذ کنند تا بار دیگر شاهد این اتفاقات نامیمون که موجب سوء استفاده دیگران می شود، نباشیم.»

ورود هیأت نظارت به درگیری قاضی پور با خبرنگار «ایران»
یک عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان نیز تأکید کرد که این هیأت اتفاقات روز یکشنبه مجلس را پیگیری می کند. محمدجواد جمالی در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد: «حرکت آقای قاضی پور نوعی رفتار خارج از شئون نمایندگی است و طبیعتاً اگر کسی شکایت کند، این موضوع در هیأت نظارت قابل طرح خواهد بود و تذکرات لازم داده خواهد شد چون رفتار صورت گرفته صحیح نبوده است البته اگر شکایتی صورت نگیرد و به ما گزارشی ارائه شود یا خودمان از این موضوع آگاه شویم نیز می توانیم در هیأت بررسی کنیم ولی اگر شکایت صورت گیرد، دستمان برای بررسی بازتر است.» بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز با انتشار مطلبی در کانال تلگرامی خود، از زحمات خبرنگاران پارلمانی قدردانی کرد و با اشاره به برخورد فیزیکی قاضی پور با خبرنگار «ایران» افزود: «بر خود وظیفه می دانم از این قشر زحمتکش و مظلوم بویژه خبرنگاران حوزه مجلس که رسالتی سخت و حساس بابت انعکاس صحیح و شفاف اخبار مجلس شورای اسلامی دارند خاضعانه تشکر کرده و از زحمات بی دریغ این دوستان قدردانی نمایم.» علی اصغر یوسف نژاد، دیگر عضو هیأت رئیسه مجلس نیز در اینستاگرام نوشت: «من به امانتداری و صداقت شما (خبرنگاران) اعتقاد دارم؛ گفتار و قضاوت های خبرنگاران می تواند ملاک تصمیم گیری های ما باشد.»

دو نامه فعالان رسانه ای
فعالان رسانه ای با نگارش دو نامه جداگانه، خطاب به لاریجانی رئیس مجلس و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، خواستار برخورد با نماینده ارومیه شدند. 327 خبرنگار در نامه خود خطاب به لاریجانی، با بیان اینکه «مشت به صورت احسان بداغی خبرنگار پارلمانی روزنامه ایران، تنها مشت به دهان ارگان رسمی دولت نبود؛ مشت به صورت همه خبرنگارانی بود که جز پرسش، خطای دیگری ندارند» خاطرنشان کردند: «بی گمان اهانت و برخورد فیزیکی از سوی هر سیاست مدار و مسئولی، از هرگرایش سیاسی، در مواجهه با هر خبرنگاری، از هر روزنامه و رسانه ای محکوم است و ما امضاکنندگان این نامه ضمن محکومیت شدید این اتفاق، از جنابعالی می خواهیم با رسیدگی دقیق و سریع این بی احترامی عظیم به ساحت خبرنگاری در «خانه ملت» را پیگیری نمایید تا هم کسی که مشت به صورت خبرنگار کوبیده و هم کسی که او را با امحای مدارک و تهدید خبرنگار یاری کرده، به مجازات برسند.»

بیش از 500 خبرنگار و فعال رسانه ای نیز در نامه خود خطاب به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، خواستار بررسی این موضوع شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری