کد خبر: ۱۵۴۲۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۴
در سال‌های تحریم، روز به روز از فروش نفت ایران کاسته می‌شد. این برای کشوری که بخش عمده درآمدش وابسته به نفت است، فاجعه بود.
در سال‌های تحریم، روز به روز از فروش نفت ایران کاسته می‌شد. این برای کشوری که بخش عمده درآمدش وابسته به نفت است، فاجعه بود.

به گزارش اعتدال، «عصر ایران» افزود: در سال 1384، تولید نفت ایران 4.2 میلیون بشکه در روز بود. از این میزان، 2.5 میلیون بشکه صادر می‌شد و پولش به کشور برمی‌گشت. این رقم اما با روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، روند نزولی به خود گرفت. در حالی که رقبای ایران مدام بر میزان تولید و سهمشان در بازار می‌افزودند و ثروت ملی‌شان را زیاد می‌کردند، تولید نفت ایران در پایان این دولت، به رقم 2.5 میلیون بشکه کاهش یافت و صادرات نیز به رقم نازل 800 هزار بشکه رسید!

این روند، به سمت صفر شدن صادرات می‌رفت که با روی کار آمدن دولت روحانی و سپس شکل‌گیری برجام، روند رو به عادی شدن گذاشت و ایران به مدار تولید و صادرات بازگشت به طوری که هم‌اکنون تولید و صادرات نفت ایران به دوران قبل از تحریم نزدیک شده است و همچنان افزایشی است.

غرض، البته مقایسه عملکرد دولت‌ها در این خصوص نیست که «آنچه عیان است، چه حاجت به بیان است؟» آنچه کمتر بدان پرداخته می‌شود این است که جای ایران در بازار نفت ایران را چه کشورهایی گرفته بودند و از تحریم های کشورمان لذت میلیارد دلاری می‌بردند؟

جهان در هر بازه زمانی، میزان مشخصی نیاز نفتی دارد و اگر هر تولیدکننده نفت به هر دلیلی کنار برود، جایش را بقیه رقبا پر خواهند کرد.

در دوران تحریم، عربستان با خوشحالی از حال و روزی که ایران بدان گرفتار شده بود، با مشتریان نفت ایران مذاکره می‌کرد و آنها را به سمت خود می‌کشاند. عربستان با در آن مقطع توانست حدود یک میلیون بشکه از سهم ایران در بازار را بگیرد. برآورد می‌شود سالانه بیش از 25 میلیارد دلار از این محل، نصیب سعودی‌ها می‌شده است.

سر عراق نیز از تحریم ایران بی‌کلاه نماند. تحریم‌های ایران، همزمان با نوسازی صنایع نفت عراق بود و این، فرصتی تاریخی برای عراق بود تا بتواند با خروج ایران از بازار، رونقی به درآمدهای نفتی‌اش بدهد. علاوه بر عراق، سه کشور کویت، امارات متحده عربی و لیبی نیز هر کدام توانستند سهمی از بازار نفت ایران را - که تبدیل به گوشت قربانی شده بود - برگیرند و از اینکه ایران تحت تحریم بود، خوشحال باشند.

آنها البته امیدوار بودند تحریم‌ها و روند کاهش صادرات نفت ایران همچنان ادامه یابد تا بتوانند 800 هزار بشکه باقی مانده را نیز تصاحب کنند.

اگر تحریم‌ها ادامه می‌یافت، کل بازار 2.5 میلیون بشکه‌ای ایران بین این چند کشور تقسیم می‌شد و به پول امروز - که قیمت نفت پایین است - سالانه 45 میلیارد به این چند کشور عربی می‌رسید.

اما برجام ورق را برگرداند و این مبلغ نه‌تنها سهم کشورهای عربی نشد، بلکه به بودجه ایران برگشت.

این راز اقتصادی عصبانیت کشورهای عربی و مشخصاً عربستان از برجام است و به همین دلیل، تلاش‌های آنان همسو با دلواپسان داخلی برای شکست برجام، همچنان ادامه دارد. برجام به رؤیاهای آنان آتش زده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری