کد خبر: ۱۵۳۸۲۰
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۷
در ایامی که ورزشکاران ایرانی کمتر حضور در فینال المپیک را تجربه می‌کنند حضور تیم داوری ایران در فینال فوتبال ارزشی معادل طلا دارد.
در ایامی که ورزشکاران ایرانی کمتر حضور در فینال المپیک را تجربه می‌کنند حضور تیم داوری ایران در فینال فوتبال ارزشی معادل طلا دارد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، فوتبال ایران سال‌هاست که در حسرت المپیکی شدن می‌سوزد. جام جهانی فوتبال هم در تاریخ چندده ساله برگزاری‌اش فقط چهار بار میزبان ایران بوده است. باشگاه‌های ایرانی هم که در بهترین حالت و با هزار اما و اگر تا فینال لیگ قهرمانان آسیا پیش می‌روند و آنجا قافیه را می‌بازند و حضور در جام باشگاه‌های جهان برای آنها رویایی دست نیافتنی است.

در چنین شرایطی فوتبال ایران در فینال جام ملت‌های آسیا، فینال جام باشگاه‌های جهان و از هر دوی اینها مهمتر در فینال مسابقات فوتبال المپیک ریو نماینده داشت؛ مردان سیاه‌پوش فوتبال ایران در بزرگ‌ترین رویدادهای جهان سوت زدند و افتخار جامعه داوری ایران شدند ولی آیا ارزش کارشان آنطور که باید شناخته می‌شود؟

فینالیست‌های فوتبال ایران در المپیک ریو در چند سال اخیر، در داخل ایران با مشکل‌هایی دسته و پنجه نرم کرده‌اند و گاهی به دلیل اعتراض‌های شدید بازیکنان و مربیان ایرانی با محرومیت هم روبرو شده‌اند. هواداران تراکتورسازی تبریز هنوز هم فغانی را دلیل ناکامی تیم شان در کسب قهرمانی لیگ چهاردهم می‌دانند و پرسپولیسی‌ها هنوز او را به دلیل اشتباه‌هایش در دیدار با ذوب آهن در اوایل فصل پانزدهم نبخشیده‌اند.

علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری بی‌توجه به ناملایمت‌ها کارشان را به خوبی پیش بردند تا اینکه شانس‌ زیادی برای حضور در جام جهانی 2014 به دست آوردند. بی‌مهری کنفدراسیون فوتبال آسیا در آن مقطع مانع فغانی و تیمش شد ولی از آن سال تاکنون روز به روز به موفقیت‌های تیم داوری ایران اضافه شده است.

فغانی تا اینجا فینال جام ملت‌های فوتبال آسیا را سوت زده، در جام جهانی جوانان حضور داشته، فینال جام باشگاه‌های جهان را قضاوت کرده و بامداد امروز (یک‌شنبه) به عنوان داور دیدار فینال فوتبال المپیک 2016 ریو در سوتش دمید.

بدون شک، فغانی و کمک‌هایش با این کارنامه و با توجه به اعتمادی که نهادهای بین‌المللی فوتبال همچون AFC و فیفا به آنها دارند، یکی از بخت‌های اصلی قضاوت در دیدار فینال یا رده بندی جام جهانی 2018 روسیه‌اند. این درخشش و موقعیت طلایی با سال‌ها تلاش بی‌وقفه و زحمت بسیار به دست آمده ولی آیا قدر این زحمت در داخل ایران دانسته می‌شود؟

در المپیک 2016 ریو ورزشکاران پرامید زیادی بودند که برخلاف انتظارها به فینال مسابقه خود نرسیدند و دستشان از مدال کوتاه ماند ولی مواردی هم بوده که تاریخ ساز شده و به حق، لایق پاداش دانسته شده‌اند.

مجتبی عابدینی برای اولین بار در تاریخ المپیک به عنوان یک ایرانی تا نیمه نهایی شمشیربازی (سابر) بالا رفت و کیمیا علیزاده اولین بانوی ایرانی بود که در المپیک مدال گرفت. هر دو نفر شایسته تقدیر و پاداش هستند و مسئولان ورزش کشور هم قدر درخشش آنها را می‌دانند و حالا جامعه فوتبال و خانواده داوری هم منتظر هستند که تقدیر مسئولان ورزش را از تیم داوری پرافتخار ایران ببینند.

علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری فینالیست‌های کاروان ورزشی ایران در فوتبال المپیک ریو بودند و ارزش کارشان کمتر از کسب مدال طلا نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری