کد خبر: ۱۵۲۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۰
آنهایی که طبیعتا در انتخابات شکست خورده بودند، می‌خواستند انتقام بگیرند و مردم را از رویکرد سازنده‌ای که انتخاب کرده بودند، پشیمان کنند.
معاون وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: آنهایی که طبیعتا در انتخابات شکست خورده بودند، می‌خواستند انتقام بگیرند و مردم را از رویکرد سازنده‌ای که انتخاب کرده بودند، پشیمان کنند.

مرتضی مبلغ در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان اصلاح‌طلب در مشورت با نمایندگان فراکسیون امید، متذکر شد: محور هر حرکتی در فراکسیون، خود فراکسیون است؛ منتها یکی از لوازم ضروری کار این است که بتوانند از همه امکانات و ظرفیت‌ها استفاده کنند.

فراکسیون در سایه موضوعیت ندارد

او با بیان اینکه نمایندگان حتی اگر در شرایط ایده‌آلی که همه نیروهای صاحب تجربه، فکر، اندیشه بالا و سوابق طولانی تشکیلاتی وارد مجلس می‌شدند باز نیاز به استفاده از ظرفیت‌های جامعه به ویژه از فکر، اندیشه، تحلیل و توان تشکیلاتی سایر نیروهای جامعه داشتند، تاکید کرد: بنابر این طرح تشکیل فراکسیون در سایه درست نبود.

نمایندگان برای استفاده از ظرفیت‌های بیرون از مجلس پیشقدم باشند

معاون وزیر کشور دولت سیدمحمد خاتمی با بیان اینکه مهمترین کار فراکسیون امید امروز انسجام بیشتر و ارتقای توان تشکیلاتی‌شان است، ادامه داد: معنی ندارد فراکسیونی در بیرون تشکیل شود اما اینکه فراکسیون‌های مجلس از ظرفیت بیرونی استفاده کنند چیزی است که خود نمایندگان باید در آن پیشقدم باشند. این تک‌نوازی‌ها و تک‌روی‌های برخی اعضای فراکسیون یا حرکت ناصوابی که بر خلاف میثاق‌نامه انجام دادند نه تنها در شأن فراکسیون نیست، بلکه در شأن نماینده مجلس هم نیست.

اعضای فراکسیون توان تشکیلاتی خود را تقویت کنند

مبلغ تاکید کرد: کسی که عضو فراکسیون می‌شود باید اقتضائات و لوازم فراکسیون را رعایت کند و این مستلزم این است که اعضا بتوانند توان تشکیلاتی و پایبندی شان را به خرد جمعی تقویت کنند تا هم نماینده موثرتری باشند و هم فراکسیون قدرتمندی تری به تدریج شکل بگیرد.

باید به همه سخنان رهبری استناد کرد، نه یک بخش، آن هم با برداشت انحرافی

معاون وزیر کشور دوات اصلاحات در خصوص برخی سوءاستفاده‌ها از بیانات رهبری برای حمله به رییس جمهور و برجام گفت: سوءاستفاده از سخنان رهبری امر جدیدی نیست. کسانی که به سخنان رهبری استناد می‌کنند، باید به همه سخنان استناد کنند نه به گوشه‌ای از این سخنان، آن هم با برداشت کاملا انحرافی.

عملیات گسترده روانی برای حمله به دولت
او با تاکید بر اینکه این حرکت یک حرکت نخ‌نماست، گفت: روشن است که این روند از سال اول رییس‌جمهور شروع شده است. حمله به دولت و رییس جمهور در یک این عملیات گسترده روانی اهداف مختلفی را دنبال می‌کند.

می‌خواهند مردم را از رویکرد خود در انتخابات پشیمان کنند

مبلغ ادامه داد: یکی از اهداف این بود آنهایی که طبیعتا در انتخابات شکست خورده بودند  می‌خواستند انتقام بگیرند و مردم را از رویکرد سازنده‌ای که انتخاب کرده بودند، پشیمان کنند. یکی دیگر از اهدافشان این بود که اینها منافع گسترده‌ای در همه عرصه‌ها و نه فقط در زمینه‌های اقتصادی داشتند.

با سیاه‌نمایی اجازه خدمت به مردم را نمی‌دهند

این فعال سیاسی اصلاح‌‌طلب در توضیح اظهار داشت: شما شاهد اختلاس‌های چند هزار میلیاردی تاریخی اینها بودید. بهره‌های این فسادهای مالی را همین جریان تندرو می‌بردند و طبیعی است این منافع به خطر افتاده است و باید جبران می‌کردند، از این رو به دنبال راهی هستند که این منافع را بازتولید کنند و با حمله به رییس جمهور و سیاه‌نمایی اجازه خدمت و حل مشکلات مردم را به مسئولان و مدیران ندهند تا برای انتخابات سال ۹۶ دوباره همان جریان‌های گذشته را تولید کنند و مردم به شرایط سیاه گذشته بازگردند.

تندروها در پی یک‌دوره‌ای شدن دولت روحانی هستند

او با بیان اینکه در همین راستا هدف کلی آنها این است که فضایی ایجاد کنند که دولت یک دوره‌ای شود و دوره بعد روحانی رای نیاورد، یادآور شد: معنی این حرف از نظر آنها این است که یکی از آنها رای بیاورد. از این رو این روند را به تدریج تشدید کردند و سال به سال ابعاد این عملیات روانی عمیق‌تر شد.

فعالیت‌های تخریبی علیه دولت به اوج خود رسیده است

مبلغ با اشاره به اسفند سال گذشته و انتخابات مجلس گفت: تندروها ترسیدند و احساس کردند عملیات گسترده روانی آنها دو و نیم سال گذشته شکست خورده لذا فعالیت‌هایشان را به اوج رساندند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه در آستانه انتخابات شاهد این هستیم که تندرو ها از هیچ کاری فرو گذار نمی‌کنند  و ما در ماه‌های آیند انتظار حرکت‌های بیشتری از اینها داریم، اضافه کرد: اینها تمام مرزهای اخلاقی و انسانی را در هم می‌شکنند و حریم‌ها را پاره می‌کنند و دست به هر اقدامی می‌زنند.

مبلغ در خصوص اینکه توهین‌ها از دولت عبور کرده و به شخص روحانی رسیده است، گفت: این روند از سال اول انتخاب روحانی شکل گرفت و امرو  تهمت،  اهانت و  بداخلاقی وحشتناکی را دنبال می‌کنند و به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده بیش از پیش خواهد شد و ممکن است اینها  مسائل و پروژه‌های جدیدی را مطرح کرده و هر روز یک بحران در راستای اهدافی که گفته شد، ایجاد کنند.

مردم می‌دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است

او با بیان اینکه این حرکت‌ها عین گذشته در افکار عمومی تاثیری که آنها می‌خواهند را نخواهد داشت، اظهار کرد: تحرکات آنها نتیجه عکس خواهد داشت چون جامعه را آگاه‌تر می‌کند. مردم می‌دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است و تنفر و انزجار بیشتری نسبت به اینها پیدا می‌کنند.

اقدامات تخریبی تندروها علیه دولت، خودزنی است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه در نتیجه اقدامات تخریبی تندروها مردم در نقاط عطف تاریخی به ویژه در فصل انتخابات واکنش‌های خودشان را بروز می‌دهند، گفت: از این رو جای نگرانی نیست چرا که اینها با این کار، خودزنی می‌کنند و هرچه بیشتر افکار عمومی را از خودشان متنفر می کنند.

مبلغ اضافه کرد: از طرف دیگر یک اشکال اساسی وجود دارد و آن اینکه این اقدامات به جامعه آسیب می‌زنند و فرصت‌های خدمت را می‌گیرد و ذهن مردم را مغشوش می‌کنند و روان مردم را آسیب می‌رسانند چراکه سیاه‌نمایی‌ها در جامعه  ناامیدی ایجاد می‌کند و مردم را خسته می‌کند.

دود تندروی ها به چشم مردم و نظام می‌رود

معاون وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه تندورها شرایط مهم ملی برای برون‌رفت از مشکلات و آرامش مردم را سلب می‌کنند، متذکر شد: تندورها هر روز یک مشکلی در روان جامعه ایجاد می‌کنند که این اقدام جامعه را خسته می‌کند. این حرکت همان‌طور که در سال‌های گذشته باعث آسیب‌های جدی شد، هم اکنون نیز تداوم یافته و دود آن در چشم مردم و و جامعه و نظام می‌رود و ای کاش همه دستگاه‌ها و قوا و نهادها به عمق آسیب این جریان‌ها بیش از گذشته پی ببرند و با یک اقدام دسته جمعی جلوی این آسیب‌ها را بگیرند.

فیش‌های حقوقی در دولتی افشا شد که جلوی فسادهای میلیاردی را گرفته است

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در ادامه در مورد فیش‌های حقوقی گفت: این  مسئله یکی از پدیده‌های زشتی بود که در جامعه وجود داشت و مربوط به این سال‌ها هم نبوده؛ مهم این بود که در این موضوع افکار عمومی مطرح شد و جامعه هم حساسیت نشان داد.

مبلغ یادآور شد: نکته مهم این بود که این پدیده زشت در دولتی افشا شد که توانست جلوی فسادهای هزاران میلیاردی را بگیرد و اجازه بسط این جریان‌های سیاه را ندهد. این مسئله در این دولت مطرح شد و به سرعت واکنش‌های مناسب به آن داده شد و رسیدگی شد.

واکنش دولت در موضوع فیش‌های حقوقی، کارشناسی نبود

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: اشتباه دولت در این زمینه  بعضا واکنش‌های تند و لحظه‌ای بود که به همین دلیل بعضی از تصمیم‌گیری‌های دولت با پشتوانه‌های کارشناسی جدی همراه نبود، اما دولت با اعتقاد راسخ با استقرار یک نظام مبتنی بر شفاف‌سازی، نظام حقوقی‌ای را تدوین می‌کند که این اتفاق تکرار نشود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: نکته‌ای که در این رابطه باید دانست، سوءاستفاده جریان‌های افراطی در این زمینه بود که آنقدر به این موضوع دامن زدند و سعی کردند از این موضوع بهره‌برداری باندی و سیاسی کنند، که از این طریق به روان جامعه آسیب رساندند و مشکلات عدیده برای جامعه ایجاد شد.

گروه‌های سه‌گانه در انتخابات ریاست جمهوری آینده

مبلغ در ادامه این گفت‌وگو در مورد انتخابات آینده گفت: بارها گفته شده اصولگرایان در این مقطع سه جریان هستند؛ یک جریان نزدیک به دولت است که اینها هم باورهایشان و هم مصالحشان اقتضا می‌کند که از روحانی پشتیبانی کنند. اصولگرایان معتدل و حامیان دولت این روند را ادامه می‌دهند و تعداد اینها رو به افزایش است.

او افزود: دسته دیگر تندرو‌های اصولگرا هستند که همان کسانی‌اند که ولو اقلیت باشند، سر و صدای زیادی دارند و روند حرکتی‌شان در راستای مخالفت با رییس جمهور و دولت است.

عضو حزب اتحاد ملت ادامه داد: یک دسته از اصولگرایان بینابین هستند که تا امروز  تکلفیشان را از یک طرف با تندروها مشخص نکردند و خط ممیز نکشیدند و به نحوی سرنوشت خود را با تندروها گره زده‌اند. ضمن اینکه در تشخیص منافع ملی به دلیل رانت‌های سیاسی گسترده‌ای که قبلا از آن برخوردار بودند، نتوانستند به تشخیص واقعی منافع ملی و مصالح کشور برسند، لذا اینها بینابینی هستند.

معاون وزیر کشور دولت سیدمحمد خاتمی ابراز داشت: گروه سوم گاهی به دنبال این هستند با نامزد مستقل وارد عرصه شوند، گاهی به دنبال این هستند که با جریان تندرو اصولگرا پیوندشان را قوی کنند و با آنها هم‌صدا می‌شوند؛ گاهی نیز سعی می‌کنند به سمت اصولگرایان معتدل حرکت کنند، لذا اینها تکلیفشان مشخص نیست و همانطور که خودشان گفتند شرایط برایشان تعیین تکلیف می‌کند و خودشان راهبرد مشخصی برای کار تشکیلاتی ندارند.

بخشی از اصولگرایان از روحانی حمایت می‌کنند

او متذکر شد: پیش‌بینی من این این است که این جریان تعدادشان کم می‌شود، بخشی به سمت تندروها می‌روند و تعداد بیشتری از آنها به سمت معتدل‌ها می‌روند. تعدادی که می‌مانند با نامزد خاص خودشان در عرصه حاضر می‌شوند، بنابراین پیش‌بینی من این است که اصولگرایان مستقل با تعداد بیشتری به سمت روحانی می‌روند و تعدادی به طور جدی در مخالفت با روحانی با نامزد تندرو خودشان حاضر خواهند شد.

ردصلاحیت‌ها عمدتا برای اصلاح‌طلبان بوده است

مبلغ در ادامه گفت‌وگو با اشاره به بحث مطرح‌شده مبنی بر احتمال ردصلاحیت احمدی‌نژاد گفت: نمی‌دانم چه اتفاقی می‌افتد اما آنچه مسلم است دو چیز است؛ اینکه ما در مورد انتخابات معتقدیم زمینه برای رقابت همه سلایق و جریان‌ها باید فراهم شود و ردصلاحیت‌های شورای نگهبان امر درستی نیست و عمدتا هم این ردصلاحیت‌ها مخصوص اصلاح‌طلبان است و بسیار قلیل به سایر جریان‌ها مربوط می‌شده که معمولا از آن جریان به دلایل و مستندات متقن قانونی این اتفاق افتاده است.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان ابراز داشت: آنچه به‌طور گسترده و بدون اسناد و مدارک قانونی انجام می‌شود در دوره‌های گذشته به اصلاح‌طلبان مربوط می‌شود و همان‌طور که در انتخابات اسفند هم دیدید، شاهد رد صلاحیت‌های گسترده بودیم.

همه با هر سلیقه‌ای باید در انتخابات شرکت کنند

مبلغ تصریح کرد: اما به هر حال از نظر من هر کسی با هر اعتقاد و سلیقه‌ای باید در انتخابات شرکت کند و مردم هم انتخاب می‌کنند این استراتِژی کلی اصلاح‌طلبان است، بنابراین این حرف که برخی می‌زنند که امیدوارند احمدی‌نژاد ردصلاحیت شود، درست نیست. اما یک موضوع مستقل از بحث انتخابات وجود دارد و آن اینکه آقای احمدی‌نژاد باید متوجه سیاست‌های ناکارآمد و غلطی که خسارت‌های ملی و تاریخی به مردم زده است، پاسخگو باشد و باید مرجع صالحی به این امر رسیدگی کند و در پیشگاه ملت برای این اقدامات پاسخ دهد.

احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت نمی‌کند

عضو شورای مشورتی سیدمحمد خاتمی افزود: نمی‌شود یک نفر این همه خسارت به کشور وارد کند و بعد هم خیلی عادی و به شکل عحیب وغریب مدعیانه و طلبکارانه با ملت برخورد کند. یک موضوع دیگر اینکه به نظر من احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت نمی‌کند و این به ردصلاحیت هم ربطی ندارد، بلکه به این بر می‌گردد که به خوبی فهمیده وضعیت رای او چگونه است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: در جامعه‌ای که با تمام وجود طعم تلخ آسیب‌های سیاست‌های غلط اینها در کشور را چشیده و هنوز نه تنها بعد از سه سال، بلکه تا سال های سال همچنان این طعم تلخ را باید تحمل کند، مشخص است که افکار عمومی مجددا به سمت احمدی‌نژاد نخواهد رفت و قطعا در انتخابات اگر شرکت کند با شکست معناداری مواجه خواهد شد.

مبلغ در ادامه توضیح داد: دلیل این گفته من، نخست انتخابات سال ۹۲ است که طیف ایشان در جامعه نامزد داشتند و با تمام قدرت هم در جامعه حاضر شدند و دیدید که از حمایت حداقلی برخوردار بودند. دوم اینکه هفت اسفند سال ۹۲ دیدید که اینها طرفداران درجه یک ایشان و طیف ایشان در عرصه حاضر بودند و از اوج تبلیغات هم استفاده کردند اما دیدگاه مرم را دیدید به همین دلیل ایشان به عنوان نامزد حاضر نخواهد شد. این حرکت‌های اخیر او این روزها جنبه تبلیغاتی دارد که باید دید چه اهدافی را دنبال می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری