کد خبر: ۱۵۲۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳
آخرین اخبار از مذاکرات یمن حاکی از آن است که فرستاده سازمان ملل به یمن تأکید کرده که مذاکرات صلح در کویت همچنان ادامه دارد، شبکه خبری المیادین نیز بندهای توافقنامه پیشنهادی سازمان ملل برای حل بحران یمن را منتشر کرد.
آخرین اخبار از مذاکرات یمن حاکی از آن است که فرستاده سازمان ملل به یمن تأکید کرده که مذاکرات صلح در کویت همچنان ادامه دارد، شبکه خبری المیادین نیز بندهای توافقنامه پیشنهادی سازمان ملل برای حل بحران یمن را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرد که خروج رئیس هیات دولت مستعفی یمن به همراه تعدادی از اعضای این هیات از کویت به معنای این نیست که آن‌ها مذاکرات صلح را ترک کرده‌اند. من با تمامی طرف‌ها برای ادامه مذاکرات توافق کرده‌ام. من نامه امضا شده‌ای را از هیات دولت مستعفی یمن قبل از اینکه به ریاض بروند، دریافت کردم که در آن با پیشنهاد سازمان ملل برای حل بحران توافق کرده‌اند.

وی گفت: ما طی روزهای آینده مکانیسم حل بحران را ارزیابی خواهیم کرد و نشست‌های گسترده‌ای با هیات صنعا خواهیم داشت. در این نشست مسئولانی که با بحران یمن در ارتباطند نیز حضور خواهند داشت.

هیات دولت مستعفی یمن روز دوشنبه کویت را ترک کرد و به ریاض رفت تا با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن درباره نتایج مذاکرات صحبت کند.

یک منبع در دولت مستعفی یمن نیز اعلام کرد که هیات دولت تنها زمانی به کویت بازمی‌گردد که حوثی‌ها و حزب کنگره سراسری مردمی با پیشنهاد سازمان ملل برای حل بحران توافق کنند.

اختلافات میان دو طرف یمنی در حالی ادامه دارد که کویت از این طرف‌ها خواسته قبل از پایان مهلت مذاکرات به توافق فراگیر برای پایان جنگ دست یابند.

صباح خالد الحمد الصباح، وزیر خارجه کویت نیز با الشیخ احمد دیدار و درباره راه‌های حل بحران یمن با وی بحث و تبادل نظر کرد.

همچنین محمد عبد السلام، سخنگوی انصارالله و رئیس هیات صنعا با محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن دیدار و درباره آتش‌بس مرزی  بحث و گفتگو کرد.

در این نشست درباره آتش‌بس جدید و فعال سازی فعالیت کمیته‌های آتش‌بس و هماهنگی برای توقف درگیری در ظهران در جنوب عربستان بحث و گفتگو شد.

از سوی دیگر، شبکه خبری المیادین به بندهای توافقنامه سازمان ملل برای حل بحران یمن دست یافت. براساس این توافقنامه شورای ریاستی از پنج عضو تشکیل شده یا اینکه معاونی برای رئیس جمهور توافقی تعیین شود و این رئیس جمهور توافقی تمام اختیارات و مسئولیت اداره کشور را برعهده گرفته تا بعدا نخست وزیر را تعیین کند.

براساس توافق پیشنهادی انتخاب وزرای دولت وحدت ملی باید براساس لیاقت، شایستگی و هماهنگ با نتایج مذاکرات ملی به ویژه از نظر حضور ۳۰ درصدی زنان در این دولت صورت بگیرد. در این انتخاب باید شمال و جنوب یمن به صورت مساوی در نظر گرفته شود.

این توافق شامل ازسرگیری مذاکرات سیاسی و برگزاری مذاکرات فراگیر میان احزاب سیاسی و جامعه مدنی و زنان و جوانان است. وزرا کمیته مقدماتی را برای تعیین سقف زمانی مذاکرات و نشست‌ها تعیین خواهند کرد و مذاکرات شامل نقشه راه انتخابات، حل مساله جنوب، تکمیل روند تدوین قانون اساسی و تکمیل پرونده آشتی و بازخواست است.

پیوست این توافقنامه شامل معیارهای مشارکت، زمان مذاکرات و نشست‌های مربوط به گفتگوهای سیاسی است.

این توافقنامه همچنین شامل تشکیل کمیته پیگیری و نظارت بر اجرای آن توافقنامه و تشکیل کمیته‌های نظامی و امنیتی و کمیته‌های مشابه در سطح استان‌هاست.

براساس این توافقنامه، کمیته‌های نظامی و امنیتی وظیفه اجرای تدابیر امنیتی انتقالی و ممانعت از خلأ امنیتی را برعهده خواهند داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری