کد خبر: ۱۵۱۱۱۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۹
رییس مجلس با اشاره به گزارش بان کی‌مون به شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای و اظهارات برخی از نمایندگان گروه 1+5 در شورای امنیت، گفت: گرچه از نظر حقوقی حاوی تعهدی برای ایران نبود اما از جهات مختلف خطاهایی را در بر داشت که برای جایگاه دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوعی سقوط آزاد محسوب می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس ایران به دولت آمریکا هشدار می‌دهد اقدامات ایذائی در مقابله با توافق هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده است.

به گزارش اعتدال، علی لاریجانی در نطق آغاز جلسه علنی امروز مجلس با اشاره به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت در رابطه با توافق هسته‌ای، گفت: مجلس شورای اسلامی با کمال تأسف از اقدام دبیرکل به دولت آمریکا،  مجلس نمایندگان و سنا هشدار می‌دهد اقدامات ایذائی در مقابله با توافق هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده است.

رئیس قوه مقننه همچنین اظهار کرد: لازم است سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای برای غنی‌سازی در درجات مورد نظر کشور را آماده نموده و مجلس شورای اسلامی را در جریان قرار دهد.

وی با اشاره به گزارش بان کی‌مون به شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای و اظهارات برخی از نمایندگان گروه 1+5 در شورای امنیت، گفت: گرچه از نظر حقوقی حاوی تعهدی برای ایران نبود اما از جهات مختلف خطاهایی را در بر داشت که برای جایگاه دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوعی سقوط آزاد محسوب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی دبیرکل در گزارش خود پایبندی ایران به تعهدات را دلگرم کننده می‌داند و از طرفی دیگر هیچ اشاره‌ای به نگرانی‌های ایران و شکایت ایران از عدم اجرای همه تعهدات طرف گروه 1+5 نمی‌کند، آیا دبیرکل مأمور بود که گزارش کامل از اجرای تعهدات دو طرف بدهد یا مأمور ناظر گروه 1+5 در این ماجرا است؟

لاریجانی در ادامه بیان کرد: آقای بان کی‌مون در گزارش خود پرتاب موشک بالستیک ایران را مخالف روح توافق هسته‌ای دانسته است اما قضاوت در تخطی را بر عهده شورای امنیت گذاشته است. سوال این است که پرتاب موشک با کدام قسمت از توافق هسته‌ای ناسازگاری دارد؟

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: روح برجام یک امر سیالی نیست که مجالی برای دبیرکل ایجاد کند که هر حرف بی‌ربطی را به آن نسبت دهد. در توافق هسته‌ای هیچ اشاره‌ای به موضوع موشک بالستیک وجود ندارد. صرفاً در قطعنامه 2231 آن هم در ضمیمه آن به این امر اشاره شده که ایران از ساخت موشک‌هایی که طراحی آن برای حمل سلاح هسته‌ای باشد پرهیز کند.

وی تأکید کرد: مگر ایران چنین طراحی انجام داده است که آقای دبیرکل آن را با روح برجام در تغایر اعلام کرده‌اند و در استدلال خویش دبیرکل بیان نمودند چون بالقوه می‌تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود،‌ واقعاً تعجب‌آور است دبیرکل سازمان ملل مطالب خود را بر چنین پایه سستی قرار داده است.

لاریجانی تصریح کرد: اگر چنین مبنایی را بپذیریم ایران حتی نباید دو میلیون بشکه نفت هم بفروشد چون برخی از کشورهای منطقه آن را دستاویز تنش قرار می‌دهند. اگر دیگران دنبال تنش در منطقه هستند چه ربطی به قدرت دفاعی ایران دارد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: آقای دبیرکل! تنش را کسانی در منطقه ایجاد کردند که یک سال و نیم یمن را به خاک و خون کشیدند و شما با وقاحت بی‌سابقه حتی حاضر نشدید از منظر حقوق بشر برای کودکان قربانی جمله‌ای درباره آنان اظهار کنید. تنش را در منطقه کشورهایی ایجاد می‌کنند که از رهبر دینی کشور خود سلب تابعیت می‌کنند و شما خود را به خواب زده‌اید.
وی ادامه داد: تنش را در سوریه کسانی پنج سال ادامه دادند و موشک‌های تاو به دست تروریست‌ها رساندند که علی‌القاعده شما می‌دانید این موشک‌ها ساخت کجاست و چون شماره سریال دارد می‌توانید بفهمید به دست چه کسانی داده شده است اما شما هیچ گاه در این‌باره سخنی نگفته‌اید.

لاریجانی افزود: آقای دبیرکل، پس از توافق هسته‌ای تاکنون 52 لایحه و قطعنامه در کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان و سنای آمریکا علیه کشور ما طرح شده که اکثر قریب به اتفاق آنان کاملاً با روح برجام مخالف است. گرچه همه آنها مسیر تصویب را طی نکرده اما سه مصوبه اخیر در مجلس  نمایندگان آنقدر صراحت در مخالفت با برجام دارد که مقامات کاخ سفید هم با آن اعلام مخالفت کردند. چطور در این زمینه‌ها سکوت کردید؟ آیا مصوبه مجلس آمریکا در مورد روادید مخالف روح برجام نبود؟ چرا در گزارش خود به آن ذکر نکردید؟

وی اظهار کرد: سبک‌تر از این دعاوی اشاره دبیرکل و برخی اعضای شورای امنیت به سفرهای فرمانده نیروی قدس به عراق است که آن را مصداق نقض دانسته است، گزافه گویی هم حدی دارد. به جای تشکر از ایران و نیروی قدس که با حضور غیرتمندانه خود در مقابل تروریست‌های وحشی به کمک دولت عراق پرداختند و توانستند از بسیاری از شهرهای عراق داعش را بیرون کنند آن وقت ادعانامه کذایی منتشر می‌کنید.

لاریجانی در ادامه بیان کرد: فضاحت‌آورتر تراوش چنین کلماتی از جانب نمایندگان آمریکا و دو کشور اروپایی در شورای امنیت بود. این در حالی است که داعش در هفته‌های اخیر نیز در اروپا عملیات وحشت‌آوری داشته. شما که نه جرأت مقابله با داعش را دارید و نه روش آن را می‌دانید به طوری که به راحتی داعش در سه کشور اروپایی جولان داده و عملیات وحشیانه خود را سامان بخشیده چرا با بی‌پروایی مقابله ستایش‌برانگیز سپاه قدس را مصداق نقض دانسته‌اید.

رئیس قوه مقننه همچنین بیان کرد: اگر دنبال فهم چرایی رشد تروریسم در منطقه هستید که آسیب آن را خود تا حدی چشیده‌اید باید به این همه رفتارهای بی‌منطق و دوگانه خود بنگرید که نمونه دیگر آن را در اجازه تشکیل اجلاس تروریست‌های آدمکش منافق در پاریس و یاوه‌گویی‌های آن مسئول عقب‌افتاده سعودی می‌توان یافت. گرچه این اجلاس و مطالب مطروحه آن به قدری بی‌ارزش و خارج از نزاکت بود که در مستوای اظهارنظر نیست اما برای کشورهای اروپایی که هر روز دم از مبارزه با تروریسم می‌زنند شرم‌آور است.

به گزارش ایسنا، پس از نطق آغاز جلسه رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با صدای بلند شعار «مرگ بر آمریکا» و «الله اکبر» سر دادند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
0
0
مدت ها منتظر چنین عکس‌العمل قاطع ومنطقی از طرف مسیولین بودیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری