کد خبر: ۱۵۰۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳
کمیته امداد در ایجاد خیریه‌ها کاره‌ای نیست چراکه وزارت کشور و سازمان بهزیستی مجوز آنها را صادر می‌کنند و ما در اداره و نظارت آنها کاره‌ای نیستیم.
رئیس کمیته امداد گفت: کمیته امداد در ایجاد خیریه‌ها کاره‌ای نیست چراکه وزارت کشور و سازمان بهزیستی مجوز آنها را صادر می‌کنند و ما در اداره و نظارت آنها کاره‌ای نیستیم.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، پرویز فتاح پس از اظهارنظر پنج نفر از نمایندگان مجلس درخصوص گزارش ارائه شده در صحن علنی گفت: کمیته امداد 6 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش دارد که از ابتدای انقلاب تاکنون چند نسل تغییر کرده است.

وی افزود: در سال 94، 150 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند و 190 هزار خانوار از پوشش کمیته امداد خارج شدند یعنی خروجی خانواده‌ها بیشتر از ورودی آنها به کمیته امداد بوده است. در سال جاری نیز در نظر داریم با همین شیوه از تعداد خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد بکاهیم.

رئیس کمیته امداد با تاکید بر اینکه همه قوانین کشور می‌توانند تبصره‌های حمایتی خاص محرومان و جامعه تحت پوشش داشته باشند، گفت: به طور مثال در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها که با تصویب مجلس برخی از درآمدهای این قانون باید تحت پرداخت سازمان‌های حمایتی شود، چرا این اتفاق نمی‌افتد و یا چرا یارانه‌ها بین 70 میلیون نفر توزیع می‌شود و باز چرا یارانه همه این افراد مساوی توزیع می‌شود؟ آنان که درآمد حداقلی دارند  و یارانه‌های نقدی را صرف معاش خود می‌کنند چرا باید به صورت برابر با افزایش توانمند، یارانه بگیرند.

وی تاکید کرد: بخشی از آزادسازی یارانه‌ها باید متوجه اشتغال دهک‌های پایین شود که عضو خانواده بهزیستی و کمیته امداد و سایر سازمان‌های حمایتی هستند.

فتاح در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به تعداد دانشجویان و دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: کمیته امداد در حال حاضر هزینه تحصیل 75 هزار دانشجو که تحت پوشش در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و هزینه تحصیل 330 هزار دانش‌آموز را پرداخت می‌کند که اگر این هزینه‌ها پرداخت نشود حتما بخش زیادی از آنان از تحصیل بازمی‌مانند.

وی خواستار اصلاح قوانین حمایتی شد، افزود: این قوانین به نحوی اصلاح شوند که افرادی که کم‌درآمد هستند از تحصیل بازنمانند.

رئیس کمیته امداد با اشاره به بودجه این نهاد حمایتی در سال‌های 94 و 95 گفت: بودجه 94، 2 هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به خانواده کمیته امداد به تصویب رساند و بانک‌ها لطف کردند 1200 میلیارد تومان به ما پرداخت کردند. در بودجه 95 نیز به جای آنکه 2000 میلیارد تومان افزایش یابد به 1000 میلیارد تومان کاهش یافته است. ایجاد اشتغال در شرایط رکود و تورم با این مبالغ کار بسیار سختی است. بنابراین در اینجا نیز قانون باید اصلاح شود.

وی با اشاره به تسهیلات پرداخت شده کمیته امداد گفت: در حوزه اشتغال از سال 89 تا 95 بالغ بر 6000 میلیارد تومان برای اشتغال افراد تحت پوشش پرداخت کرده‌ایم. در سال 94 نیز 1400 میلیارد تومان به 130 هزار نفر تسهیلات دادیم. در مجموع بیش از 600 هزار نفر این تسهیلات را دریافت کردند البته ادعا نمی‌کنیم که همه این تسهیلات منتهی به شغل پایدار شده باشد.

فتاح گفت: با احتیاط می‌گویم 80 درصد مبالغ پرداختی باید منتهی به استقلال اقتصادی خانواده‌های تحت پوشش شده باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری