کد خبر: ۱۵۰۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۰
به تعبیر و اذعان کارشناسان و موافقان و منتقدان برجام، افزوده شدن مرد اول هسته ای ایران به تیم مذاکرات با گروه 1+5 ، موجب پیشرفت مذاکره و حل و فصل فرازهای مهم فنی آن و به ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای شد.
به تعبیر و اذعان کارشناسان و موافقان و منتقدان برجام، افزوده شدن مرد اول هسته ای ایران به تیم مذاکرات با گروه 1+5 ، موجب پیشرفت مذاکره و حل و فصل فرازهای مهم فنی آن و به ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای شد.

به گزارش اعتدال، «امید هسته‌ای» می‌افزاید: پس از اضافه شدن علی‌اکبر صالحی به تیم مذاکرات و تقسیم مباحث برجام به فنی و سیاسی، به گفته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و دیگر دست‌اندرکاران، منطق فنی ایرانیان بهتر از قبل برای طرف‌های آمریکایی تبیین شد و پس از آن مذاکرات به سرانجام رسید؛ توافقی که این روزها در آستانه سالگرد آن قرار داریم.

در طول یک سال گذشته صالحی چند باری به سبک و سیاق رهبری و برخی دیگر از اعضای کابینه همچون ولی‌الله سیف، رییس بانک مرکزی، هشدارهایی معطوف به طرف مقابل مذاکرات داده است که با برخوردی دوگانه از سوی بخشی از منتقدان برجام مواجه شده است. آنها از یک سو با استقبال از این هشدارها آن را تعبیر به ورود صالحی به جمع دلواپسان کرده و هشدارهای وی را تیتر و خبر اول کرده‌اند و از دیگر سو به او تاخته‌اند که تو خود بخش مهمی از ماجرای برجامی و برای آن قسم جلاله در مجلس ایراد کرده‌ای و خلاصه این‌که خود کرده را تدبیر نیست!!

آنها حتی اشاره‌های تلویحی یا مستقیم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به یکدیگر (در حالی که آنها حداقل هفته‌ای یک تا دو بار با هم دیدار دارند) را نشانه شکاف در جبهه برجامیان دانسته و انتظار تشدید آن را کشیده و برای این منظور زمینه و فضاسازی می‌کنند؛ این در حالی است که هم صالحی و هم رئیس‌جمهور روحانی نوع دیگری از سیاست‌ورزی را پیشه دارند؛ نوعی که در آن همراهی به معنای سانسورِ خود نیست.

صالحی در روزهایی که نام حسن روحانی را آوردن اصلاً هم کم‌هزینه نبود، به گونه‌ای درباره درایت و مدیریت ایشان سخن گفته که در فیلم تبلیغاتی دکتر روحانی نیز از آن استفاده شده است. او اگر امروز هم از بیان دکتر در یک کنفرانس مطبوعاتی راضی نیست، آن را بیان می‌کند، اما این‌ها تابه‌حال مانع از همکاری مؤثر این دو در ابعاد فنی و حتی سیاسی برجام نبوده است.

هشدارها معطوف به طرف مقابل است


بیان صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر این‌که آنچه درباره بدعهدی طرف‌های مقابل می‌گویم به هیچ وجه معطوف به برادران و عزیزان زحمتکش در ماجرای مذاکرات نیست، یک اتمام حجت برای برخی منتقدانِ چشم‌بسته برجام محسوب می‌شود؛ از همین روست که هشدارهای کسی که در زمان وزارتش کانال مذاکره سیاسی برای تثبیت حق غنی‌سازی ایران با آمریکا را در عمان گشوده است نیز از همین جنس و معطوف به بدعهدی طرف مقابل است. در عین حال روش دکتر روحانی کارکردن با قد بلندها و ژنرال‌هاست؛ کار کردن با چنین افرادی از کار با کوچک‌ها متفاوت است.

وی در پاسخ به سؤالی در کنفرانس خبری تذکری داد که از افراد درباره مسئولیت‌های مستقیمشان سؤال شود، اما رئیس‌جمهور تاکنون نه‌تنها مانع از بیان هشدارها به طرف‌های مقابل نشده بلکه خود نیز در مواقع لازم بر همین منوال عمل کرده است؛ برای همین است که با هشدارهای رهبری و دیگر مقامات تابه‌حال آمریکایی‌ها فراتر از بدعهدی و انجام اعمال برخلاف روح برجام نتوانسته‌اند وارد نقض روشن برجام شوند، چراکه می‌دانند اگر به این وادی وارد شوند، ایران برجام را آتش می‌زند.

صالحی نیز که پیش از این در برنامه‌های تلویزیونی از بخش‌های سیاسی برجام نیز دفاع و آنها را تا حدی تبیین کرده است، امروز با تمرکز بر بخش فنی، گاه از بدعهدی‌های طرف مقابل گفته و تا امروز بر سر قسم جلاله خود باقی است که در بخش فنی هیچ زیان مهمی به کشور وارد نشده و با تثبیت جهانی حق غنی‌سازی در ایران، کشور محدودیت‌هایی زمان‌دار که نیازهای فوری را تعطیل نمی‌کند پذیرفته و باقی امور با سرعت، دقت و طبق برنامه مدون در حال پیشروی و بسط و توسعه است.

شاید آنچه در بالا آمده به زعم عده‌ای تعبیر خوش‌بینانه از مجادلات لفظی یک رئیس‌جمهور محبوب با معاون محبوبش به نظر بیاید، اما نگارنده، جدای از هر تعبیر یا رخدادی که روی بدهد، این نگاه از دریچه امید و اخلاق را هم نزدیکتر به واقعیت و هم از جنس نگاه و منش رئیس‌جمهور و معاونش می‌داند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری