کد خبر: ۱۵۰۳۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با بیان این که جذابیت قاچاق بنزین از بین رفته است، بر لزوم تداوم عرضه بنزین به صورت تک نرخی تاکید کرد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با بیان این که جذابیت قاچاق بنزین از بین رفته است، بر لزوم تداوم عرضه بنزین به صورت تک نرخی تاکید کرد.

سیدناصر سجادی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، ضمن استقبال از تهیه اصلاحیه برای قانون بودجه 1395 مشتمل بر حذف بنزین دو نرخی، افزود: همان طور که پیش از این اعلام کردم، بنزین چند نرخی می تواند بسترساز فساد شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: بررسی میزان مصرف بنزین در سه ماه نخست امسال نشان می دهد حجم مصرف بنزین نسبت به مدت مشابه پارسال حدود یک درصد رشد داشته است.

وی با بیان این که رشد اندک یک درصدی مصرف بنزین در حالی است که به شمار خودروها افزوده شده است، ادامه داد: این وضعیت نشان می دهد که از جذابیت قاچاق این سوخت کاسته شده است و نرخ کنونی بنزین (هر لیتر ده هزار ریال)جذابیتی برای قاچاق ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: بنابراین دلیلی ندارد که با هدف کنترل قاچاق سوخت، بنزین را دو نرخی کنیم.

 دولت در هفته ای که گذشت، لایحه اصلاح قانون بودجه را تقدیم مجلس کرد که بر اساس آن، مصوبه مجلس نهم برای دونرخی کردن بنزین متوقف می شود و بنزین به صورت تک نرخی و بدون نیاز به کارت سوخت عرضه خواهد شد.

براساس مصوبه مجلس نهم، قیمت بنزین برای مصارف بالاتر از سهمیه یا با استفاده از کارت جایگاه‌ داران از سوی دولت به قیمت فوب خلیج فارس (قیمت روی عرشه کشتی) و با احتساب هزینه‌های حمل و توزیع، مشخص می شود.

برخی نمایندگان مجلس پیش از این از دو نرخی کردن بنزین انتقاد کرده بودند و حسین امیری خامکانی، نایب ‌رییس کمیسیون انرژی در این باره به ایرنا گفته بود: دونرخی شدن بنزین، فساد آور و رانت زا بوده و اقتصاد کشور را غیر شفاف می‌ کند، بنابراین کمیسیون انرژی آمادگی دارد نسبت به بررسی پیشنهاد مربوط به اصلاح قانون دونرخی کردن بنزین اقدام کند.

هر چند دولت و وزارت نفت با دونرخی کردن بنزین مخالفند، اما با توجه به مصوبه مجلس نهم، این طرح باید با طی مراحل قانونی از فصل پاییز اجرایی شود، مگر اینکه مجلس دهم، با لغو این مصوبه موافقت کند.

دولت یازدهم از بهار پارسال طرح سهمیه بندی بنزین را متوقف کرد و بر این اساس، بنزین تک نرخی (هر لیتر بنزین معمولی 10 هزار ریال) شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری