کد خبر: ۱۵۰۲۳
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۹
طرح محرم‌سازی مدارس دخترانه، بیش از یک دهه است در نظام آموزش نقل قول محافل است، در حالی که حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش نیز با تاکید بر اجرای آن، هزینه محرم‌سازی مدارس را زیاد و خارج از توان این وزارتخانه می‌داند.
اعتدال: با گذشت 12 سال از اعلام اولین ایده شاداب‌سازی مدارس دخترانه، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با تغییر نام طرح به «محرم‌سازی» از ضرورت اجرای آن می‌گوید، در حالی که 7 برابر شدن اعتبارات عمرانی نظام آموزش در سال جاری نیز نتوانسته است سازوکار اجرای محرم‌سازی در مدارس فعلی دخترانه را تعیین کند.

طرح محرم‌سازی مدارس دخترانه، بیش از یک دهه است در نظام آموزش نقل قول محافل است، در حالی که حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش نیز با تاکید بر اجرای آن، هزینه محرم‌سازی مدارس را زیاد و خارج از توان این وزارتخانه می‌داند. در این طرح ابتدا قرار بود با استتار حیاط مدارس دخترانه و برافراشتن دیوارها، از اشراف ساختمان‌های اطراف به داخل مدارس دخترانه جلوگیری شود.

وزارتخانه دو سال قبل هزینه این استتار را 10 تا 20 میلیون تومان برای هر مدرسه عنوان کرد.مرتضی رئیسی، رئیس سازمان نوسازی مدارس نیز هزینه کل محرم‌سازی مدارس را بیش از 800 میلیارد تومان برآورد می‌کند و می‌گوید: «محرم‌سازی فقط به معنی بالا بردن دیوارهای مدارس دخترانه نیست، چون با این کار به شاداب‌سازی نمی‌رسیم. ما معتقدیم با طراحی دقیق و معماری صحیح می‌توان مدارس دخترانه را به شکلی طراحی کرد که دختران دانش‌آموز همانند دانش‌آموزان پسر در مدارس آزادی عمل داشته باشند، بازی کنند و راحت باشند.

مرتضی رئیسی می‌افزاید: معماری مدارس باید به شکلی باشد که در ارتقای وضعیت جسمی دختران مانع ایجاد نکند که وجود مدارس با «حیاط مرکزی» از این نوع معماری‌هاست. حیاط مدرسه در وسط قرار می‌گیرد و اطراف آن کلاس‌های درس و آزمایشگاه قرار می‌گیرد، یعنی ساختمان مدارس به گونه‌ای است که ساختمان‌های اطراف به آن اشرافیتی ندارند.»

 دختران ، قربانی ناهنجاری‌های قد و قامتی

شاید به همین دلیل تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از دانش‌آموزان از ناهنجاری‌های اسکلتی رنج می‌برند و سهم دختران از این مشکل بیش از پسران است. چند سال قبل، یک ارتوپد از فراگیری 80 درصدی مشکلات قامتی در بین دختران دانش‌آموز خبر داده بود و امروز نورالله دستایی عضو کمیسیون آموزش مجلس می‌گوید: «براساس آمارهایی که از سوی آموزش و پرورش تاکنون ارائه شده حدود 60 درصد دانش‌آموزان در سنین مختلف از مشکلات و ناهنجاری‌های قامتی رنج می‌برند.» وی اضافه می‌کند: «نبود فضای مناسب و پایین بودن سرانه فضای ورزشی دانش‌آموزان از دلایلی است که باعث می‌شود دانش‌آموزان نتوانند فعالیت بدنی و تحرک لازم را داشته باشند».

ابراهیم سحرخیز، معاون متوسطه آموزش و پرورش با توجه به این مشکلات، محرم‌سازی مدارس دخترانه را راهکار مناسبی می‌داند و می‌گوید: «طرح محرم‌سازی شرایطی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان به مدرسه جذب شوند و با علاقه بیشتر ادامه تحصیل دهند، بنابراین می‌توانیم آینده تحصیلی روشنی را با اجرای این طرح پیش‌بینی کنیم.»

به گفته او، خوشبختانه برای اولین بار در بودجه امسال توجه ویژه‌ای به ورزش دانش‌آموزی شد و قرار شد از یک درصدی که سازمان‌ها باید صرف تربیت بدنی کنند 20 درصد به آموزش و پرورش برای ساخت سالن‌های ورزشی تعلق گیرد، همچنین 5 درصد اعتبارات فرهنگی به موضوع ورزش اختصاص یابد. بنابراین بودجه قابل توجهی برای این کار در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

اما آنچه از محتوای گفت‌وگو با روسای آموزشی برمی‌آید، طرح محرم‌سازی همچنان محدود به مدارس حیاط محور و جدیدالتاسیس است و بیش از 148 هزار مدرسه کشور که نیمی از آن اختصاص به دختران دارد، مشمول آن نخواهد شد. در حال حاضر دشواری دانش‌آموزان در آزادی تحرک و جست و خیز نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین اولویت‌های افزایش اعتبارات سالانه آموزش و پرورش، می‌تواند توجه به وضعیت مدارس دخترانه و شاداب‌سازی آن باشد، طرحی که هنوز به بهانه کمبود اعتبارات، برنامه اجرایی ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری