کد خبر: ۱۵۰۰۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
منتقدان به رغم پیگیری های جدی دولت و فرمان رهبری در زمینه برخورد با چالش فیش های حقوقی، همچنان مسوولان اجرایی را متهم اصلی پرداخت های نجومی معرفی می کنند.
 منتقدان به رغم پیگیری های جدی دولت و فرمان رهبری در زمینه برخورد با چالش فیش های حقوقی، همچنان مسوولان اجرایی را متهم اصلی پرداخت های نجومی معرفی می کنند. شفاف نبودن گزارش های برجام نیز دیگر بهانه برای تخریب دولت در فضای مجازی طی روزهای اخیر بوده است.

انتشار فیش های حقوقی شماری از مدیران همچنان موضوع داغ شبکه های اجتماعی است. گروهی از مخالفان، برکناری و استعفای مدیران متخلف را ناکافی و حتی ناشی از ترس دولت دانستند. شماری دیگر نیز با چشم پوشی بر ریشه های پرداخت های نجومی، در شبکه های مجازی دولت یازدهم را مسوول این پرداخت ها معرفی کردند.

در این میان، مخالفان دولت همچنان هدفِ ناامید ساختن مردم از توافق هسته ای و برجام را مصرانه دنبال می کنند و شفاف نبودن دولت و نهادهای گوناگون در ارایه گزارش های برجام را دلیل اصلی انتقادهای خود قلمداد می کنند.

*** اتهام زنی به دولت در ماجرای فیش های حقوقی
منتقدان دولت در هفته ای که گذشت، کانال های خبری و صفحه های مجازی خود را از اتهام زنی به دولت در ماجرای فیش های حقوقی آکندند.

در این زمینه، کانال وابسته به طرفداران دولت پیشین به نقل از یک نماینده مجلس نهم مدعی شد: مجوز برای پرداخت حقوق و مزایای کلان به مدیران دولتی در دولت روحانی داده شد.

یکی از نزدیکان رییس جمهوری پیشین هم در کانال خبری خود اینگونه نوشت: از دولت کنونی که جز رکود، تورم و تعطیلی پی درپی صنایع کوچک و بزرگ چیزی برای کشور نداشته است، باید سوال کردکه پرداخت های نجومی به شماری از مدیران چه مفهومی دارد؟ مایه تاسف است که معاون اول دولت به جای برخورد با مدیرانی که از بیت المال برداشت های نجومی داشته اند، با بی منطقی محض دولت قبل را عامل این رفتار ناهنجار معرفی کرده است.

همچنین، پس از برکناری شماری از مدیران عامل بانک ها، یک کانال منتقد دولت، در ادعایی این برکناری ها را ناشی از ترس عنوان کرد و نوشت: ترس از افشاء این روابط پشت پرده سبب شده تا هر چه زودتر چند مدیر بانکی برکنار شده و آب ها از آسیاب بیافتد، اما غافل از آنکه طوفان فیش های نجومی می رود تا به یک سونامی فساد در سیستم بانکی کشور تبدیل شود.

بسیاری از منتقدان نیز در پیش بینی نادرستی پیش از استعفای رییس صندوق توسعه ملی، برکناری وی را بعید دانستند و حتی از فشار به وزیر امور اقتصاد و دارایی برای حفظ سمت وی خبر دادند. در این باره، یک کانال منتقد نوشت: اخیراً یکی از اعضای ذی‌ نفوذ کمیسیون‌های اقتصادی مجلس، وزیر اقتصاد را تهدید کرده بود، چنانچه حسینی از سمتش عزل شود وزیر را در مجلس استیضاح خواهد کرد.

یک کانال تلگرامی دیگر هم از اعتراض مردم به وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره فیش های حقوقی در راهپیمایی روز قدس خبر داد. همچنین، این کانال در تحلیلی با عنوان «از این سفره تا آن سفره فرج است»، نوشت: واکنش مقامهای دولتی نسبت به غارت سیستماتیک بیت المال نگران کننده است. از یک سو صدای مبارزه با این بی قانونی بلند می شود و از طرف دیگر بحث استعفای متخلفان، آنهم با روش فوق دمکراتیک که اگر خودشان تشخیص دادند تخلف کرده اند استعفا می دهند. در حالی که اگر مدیری در این مقیاس بیت المال را غارت کرده باشد باید از خدمات دولتی منفصل شود.

در کانال تلگرامی یکی از خبرگزاری ها به نقل از یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری می خوانیم: از یک طرف ادعا می‌شود خزانه خالی است و در شرایط تحریم هستیم و از طرف دیگر حقوق ‌هایی اینچنین پرداخت می‌شود. ما نمی‌دانیم دُم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را. امروز زندگی برخی مسئولان افسانه‌ای است.

دست اندرکاران یک مجموعه به اصطلاح طنز انتقادی نیز در پی سخنان هفته گذشته رییس جمهوری با موضوع رسیدگی به حمله به سفارت عربستان، کارزار «مردم میخواهند بدانند» برای یادآوری درخواست های مردم از رییس دولت را در صفحه اینستاگرام خود راه اندازی کرد.

در برابر حمله منتقدان دولت، کانال خبری «مجمع اصلاح طلبان» به گزارش رییس سازمان بازرسی کل کشور در مورد حقوق ‌های نجومی صندوق توسعه ملی اشاره کرد و نوشت: ریشه قانونی وجوه نامتعارف پرداختی، تهیه دستورالعملی به استناد مصوبه مورخ 17/7/1390 هیات وزیران دولت قبل است که طی آن اختیارات مربوط به حقوق و مزایای اعضای هیات عامل به خودآن هیات تفویض شده بود.

صفحه اینستاگرام «صدای ملت» به نقل از «عبدالله ناصری» فعال سیاسی نوشت: منتقدان دولت به سه هزار فیش حقوقی نجومی دسترسی پیدا کرده‌اند و بنا دارند آرام آرام آن را منتشر کنند.

*** پنهان کاری، اتهام تازه به دولت در برجام
مخالفان در تازه ترین اقدام های خود در راستای تخریب مسوولان، شفاف نبودن دولت را در گزارش اجرای برجام بهانه حمله های خود قرار دادند.

یک کانال تلگرامی منتقد به نقل از یک نماینده مجلس نوشت: دولت در گزارش‌ اجرای برجام به مجلس صادق و شفاف نیست و نمایندگان را نامحرم می‌داند. تبادل «جیسون رضائیان» با یک میلیارد و 600 میلیون دلار منابع مالی ایران ربطی به برجام نداشت، اما دولت در گزارشش آن را دستاورد برجام اعلام کرد.

این کانال همچنین در تحلیلی مدعی شد: هرچند دولت قصد خرید زمان برای «منطقی کردن وعده‌ های برجامی» را دارد! اما «ارزانی»، «افزایش سرمایه‌گذاری خارجی»، «عدم اعمال تحریم‌های جدید» و «عادی‌ سازی روابط بانکی بین‌ المللی» 4 رویداد «روح برجام» هستند که اگر نمایان نشوند؛ می‌توان گفت که برجام شفاف نیست و بصورت کامل نقض شده است.

کانال تلگرامی وابسته به یکی از خبرگزاری کشور نیز به انتقاد یکی از نمایندگان پیشین مجلس پرداخت و نوشت: توافق با FATF با منافع تک تک ایرانیان درگیر است زیرا حسابهای همه ما را کنترل می کند و نمی گذارد پول ما جابجا شود. بنابراین دولت باید در مورد تعهدات داده شده به کارگروه اقدام مالی(FATF) شفاف عمل کند.

به ادعای یک کانال وابسته به دولت پیشین هم دولت واقعیت های برجام را پنهان می کند و گمرک کاهش صادرات غیرنفتی را سانسور کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری