کد خبر: ۱۴۷۰۲۶
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸
نیروهای مقاومت مردمی از جمله جنبش انصارالله توانستند ائتلاف حمله به یمن به سرکردگی عربستان سعودی را به خاک سیاه بنشانند و سرنوشت تلخی برای آن ها در این تجاوز جنگی رقم بزنند.
 مردم یمن اگر اندکی به دلیل سابقه دیرینه همسایگی، به عربستانی ها خوش بین بودند با حمله سعودی ها به کشورشان همان اندک خوش بینی را از دست دادند و با حفظ وحدت در کنار نیروهای مقاومت مردمی از جمله جنبش انصارالله توانستند ائتلاف حمله به یمن به سرکردگی عربستان سعودی را به خاک سیاه بنشانند و سرنوشت تلخی برای آن ها در این تجاوز جنگی رقم بزنند.

محمد بن سلمان فرزند بی تجربه شاه تازه به قدرت رسیده عربستان که پس از روی کارآمدن پدرش زمام امور را به عنوان جانشین ولیعهد در این کشور برعهده گرفت و البته با چراغ سبز آمریکایی ها و با تشکیل ائتلاف برخی کشورهای عربی از ششم فروردین سال گذشته آتش جنگ علیه مردم یمن را به بهانه بازگرداندن منصورهادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن شعله ور ساخت.

شاید آن روز که حاکمان سعودی این جنگ را آغاز کردند، هرگز فکر نمی کردند که روزی با گروه حوثی ها بر سر میز مذاکره بنشینند، امری که تا چند ماه قبل هرگز به آن تن ندادند، اما اکنون و پس از گذشت یک سال از این جنگ خانمان سوز که سعودی ها پس از بمباران های بی وقفه و فراوان حتی نتوانستند یکی از فرماندهان و مقام های این جنبش را هدف قرار دهند، مجبور به پذیرش مذاکرات شدند.

هزینه های سرسام آور این جنگ، دست نیافتن به هیچ یک از اهدافی که سعودی ها در آغاز جنگ اعلام کرده بودند، تقویت اتحاد و همبستگی بین گروه های مقاومت یمنی مقابل حملات سعودی ها و تسلیم نشدن مردم مقابل وعده و وعیدهای آن ها شاید از دلایل عمده ای باشد که سعودی ها را که تا پیش از این فقط از برکناری حوثی ها از صحنه سیاسی یمن سخن می گفتند بر سر میز مذاکره نشاند.

اعتراف اخیر ابراهیم آل مرعی کارشناس و نظامی بازنشسته سعودی به شکست عربستان در حمله به یمن، این ادعا که عربستان در سرزمین های خشک و خشن یمن به خاک سیاه نشسته است را مورد تایید قرار داد.

او به قدرت و وحدت یمنی ها بخصوص گروه انصارالله اذعان می کند و می گوید: حوثی‌ها (انصارالله) توانایی عجیبی در بسیج کردن و نقل و انتقال نیروها از یک جبهه به جبهه دیگر دارند.
وی به اتحاد یمنی ها در جبهه گیری علیه سعودی ها اشاره کرد و افزود: 'شماری از شیوخ قبایل تعز (از عربستان) پول و سلاح گرفتند، ولی به اطلاعات سعودی پشت کردند و گفتند، شما به همراه ائتلافتان بروید و بجنگید، ما همین‌جا می‌مانیم.'

جنگنده - بمب افکن های کشورهای ائتلاف حمله به یمن که از حمایت غربی ها نیز برخوردار بودند طی یک سال گذشته حملات وسیعی را به مناطق مسکونی و زیرساخت های شهری یمن داشته و باعث ویرانی بسیاری از منازل مردم و کشته یا مجروح شدن بیش از هفت هزار نفر و آواره شدن صدها هزار نفر شدند.

اما، با وجود این حملات گسترده، ارتش و کمیته های مردمی یمن تاکنون خسارت ها و تلفات سنگینی را به متجاوزان سعودی و مزدوران آن ها وارد کرده اند.

سعودی ها خیلی تلاش کردند تا میان گروه های مقاومت مردمی یمن از جمله حزب اصلاح به رهبری علی عبدالله صالح و انصارالله اختلاف بیاندازند و با زور و تهدید از یک طرف و وعده و وعیدهای کلان از سوی دیگر سعی کردند آن ها را در جبهه متحدشان دچار تفرقه و تزلزل کنند، اما نتوانستند کاری از پیش ببرند و همین امر، کار را بر آن ها دشوار تر کرد.

طی یکسالی که از حمله عربستان به یمن گذشت، مردم یمن بارها و بارها در کنار مردم دیگر کشورهای جهان مثل پاکستان، بحرین، ایران و ... دست به راهپیمایی های بزرگ زده و خشم و انزجار خود را از آغاز کنندگان این تجاوز اعلام و با شهدای این جنگ و رزمندگان مقاومت مردمی که در صدر آن ها گروه انصارالله قرار دارد، اعلام همبستگی کرده اند.

عربستان سعودی در طول یکسال گذشته جنایت‌های جنگی زیادی را علیه یمنی ها انجام داده که اخیرا استفاده آن ها از بمب های خوشه ای علیه مردم یمن رسانه ای شد و حتی مقام های کشورهای غربی نیز به آن اعتراض کردند. آنها زنان و کودکان و پیرمردها را کشتند و زیرساخت‌ها و پل‌ها و مراکز خدماتی و تأسیسات متعدد را ویران کردند و زندگی عمومی خانواده‌ها، کارگران و دانشجویان را در این کشور به تعطیلی کشاندند.

کارشناسان سیاسی منطقه معتقدند، تنها کاری که سعودی ها با تشکیل ائتلاف برای حمله به یمن توانستند انجام دهند مسلط کردن گروه های تروریستی القاعده و داعش بر بخش هایی از شهرهای جنوبی یمن بود که سعودی ها با فرو ریختن مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات نظامی از هوا برای آن ها و پرداخت میلیون ها دلار کمک مالی، آن ها را بر این بخش از سرزمین یمن مسلط کردند تا بتوانند از آن ها در جنگ علیه گروه های مقاومت مردمی استفاده کنند، اما مردم یمن با شجاعت و بدون شکوه و زاری به صورت متحد و پایدار در برابر این تجاوزها ایستادند و وحدت خود را حفظ کردند و با توجه به آنچه که اکنون در کویت شاهد آن هستیم توانستند دشمن را وادار به نشستن بر سر میز مذاکره با آن ها بکنند.

سعودی ها با اذعان به شکست سیاسی و نظامی خود در حمله به یمن، عاقبت نشستن بر سرمیز مذاکره را برگزیدند، آن ها که تا پیش از این حتی با آتش بس های چند روزه برای کمک به آسیب دیدگان نیز موافقت نمی کردند چه رسد به نشستن بر سر میز مذاکره با انصارالله، از چندین هفته قبل تاکنون در کشور کویت مشغول مذاکره با یمنی ها هستند تا هرطور شده خود را از این باتلاق نجات دهند.

شکستی که تحلیل گران غربی و منطقه بارها و بارها پیش بینی کرده و گفته بودند که عربستان در ویتنام یمن گرفتار خواهد شد.

دلایل شکست عربستانی ها را به طور کلی می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
- افزایش اختلاف های سیاسی و اهدافی بین عربستان با امارات در حمله به یمن که حتی به صحنه رسانه ای این کشورها نیز کشیده شده است.
همچنین می توان به اختلافات سیاسی دیگر اعضای این ائتلاف مثل مصر با ترکیه، عربستان با قطر و قطر با امارات نیز اشاره کرد.
- بجز امارات، اقدامات جدی در راستای حمله به مردم یمن در همراهی با عربستان از سوی دیگر کشورهای عضو ائتلاف مثل قطر و کویت و ... مشاهده نشد، امری که سعودی ها را بسیار خشمناک ساخته است.
- سعودی ها در مدت یک سالی که از جنگ علیه یمن گذشت حتی نتوانستند یکی از رهبران انصارالله را هدف شلیک های خود قرار داده و آن ها را از صحنه جنگ خارج کنند.
- افزایش انتقادها و خشم مردمی و دولتی در سطح جهان علیه مقامات سعودی نسبت به بمباران های بی رویه جنگنده های این کشور علیه مردم بی گناه یمن.
- افزایش ورود و نفوذ نیروهای انصارالله به شهرهای مرزی عربستان.
- افزایش توان و برد موشکی گروه های مقاومت یمنی به عمق خاک سعودی.
- ناتوانی حاکمان سعودی در ایجاد اختلاف و تفرقه بین گروه های یمنی در شمال و جنوب این کشور برای همراه ساختن آن ها با خود.
- حفظ سیطره حوثی ها بر بیشتر مناطق راهبردی در شمال یمن که می توان به سیطره کامل آن ها بر صنعا و شهرهای مهمی مثل باب المندب اشاره کرد.
- حاکمان سعودی در یک سال گذشته به دلیل انجام جنایت های جنگی و استفاده از سلاح های ممنوعه در جنگ یمن در معرض پیگرد حقوقی و بین المللی بیشتری قرار گرفته اند.
- سرپیچی برخی کشورهای بزرگ مثل پاکستان، اندونزی و مصر از همراهی با ائتلاف عربستان در حمله به یمن و اعزام نیرو که سعودی ها روی آن ها حساب باز کرده بودند، اما این کشورها در عمل هیچ نیرویی به یمن اعزام نکردند بلکه در بعضی اوقات از استمرار بمباران های منازل مردمی توسط جنگنده های سعودی انتقاد نیز کرده اند.
- ناکامی نیروهای سعودی از عملیات زمینی در یمن با توجه به شرایط سخت سرزمینی و کوهستانی بودن آن.

روزنامه واشنگتن پست در این زمینه و پس از شروع تهاجم نظامی عربستان به یمن در یادداشتی با نگاهی به تاریخچه مداخلات خارجی در یمن نوشت: در سال‌های دهه 1960، مصر به باتلاق نبردی طولانی و پرهزینه در یمن وارد شد و دولت قاهره بهای بسیار هنگفتی برای این مداخله نظامی در یمن پرداخت، به طوری که بیش از 10 هزار سرباز مصری کشته شدند و بدهی بزرگی روی دستشان ماند.

این درگیری با عنوان 'ویتنام مصر' لقب گرفت و رسانه‌های غربی نیز در آن زمان، مداخله در یمن را اشتباه کلاسیک در اوضاع درهم و برهم و در سرزمینی دور ترسیم کردند.

این روزنامه افزود: هم‌اکنون این داستان می‌تواند بیشتر از مصر برای عربستان سعودی که در عملیات 'توفان قاطعیت' شرکت کرده، قابل تامل باشد. شرکت مصری‌ها در این عملیات به نوشته نیروانا محمود نویسنده مصری، مهر تاییدی بر این امر است که رهبران قاهره نمی‌توانند به عربستان سعوی 'نه' بگویند.

به نوشته واشنگتن پست، توفان قاطعیت عملیاتی برای ایجاد ثبات در یمن نیست بلکه عملیاتی است که بناست غرور فرسوده شده سعودی‌ها در برابر سلطه رو به رشد ایران در منطقه را به آن ها بازگرداند.

اما ماجراجویی خارجی‌ها در تاریخ یمن، به ندرت آن طور که برنامه‌ریزی شده بود، پیش رفته است. خیلی طول نخواهد کشید که رسانه‌ها از یمن به ویتنام عربستان نیز یاد خواهند کرد، باید منتظر بود.

نشریه آمریکایی فارن ‌پالیسی در همان آغاز جنگ عربستان علیه یمن و در تایید پیش بینی رهبر معظم انقلاب مبنی بر شکست عربستان در یمن نیز نوشت: تحلیل‌گران مستقل با پیش‌بینی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی ایران درباره شکست نظامی عربستان در یمن موافقند.

این نشان می دهد که شکست و به خاک سیاه نشستن عربستان در جنگ علیه مردم یمن امری از قبل پیش بینی شده بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای درخصوص دلیل پیش بینی شکست سعودی‌ها گفته بودند: دلیل این پیش بینی واضح است زیرا توانایی نظامی صهیونیست‌ها چندین برابر سعودی‌ها و منطقه غزه نیز یک منطقه کوچک بود، اما آن ها نتوانستند موفق شوند، در حالی که یمن، کشوری پهناور و با جمعیت دهها میلیونی است.

رهبر انقلاب تأکید کرده بودند که سعودی‌ها در این ماجرا قطعا ضربه خواهند خورد و بینی آن ها به خاک مالیده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری